Domaci Web Developeri = Ludnica

Zasto bi neko cackao ista ispod haube kada sajt vrsi svoju funkciju o cemu ti lupetas
odes na sajt vidis slike apartmana i cenu ,sta tu ima da se cacka dal ti isto znas o cemu pricas

Napisao sve dok ne moras cackati ispod haube.
Citati sa razumijevanjem.

Zasto?

Recimo treba ti neka funkcionalnost ili nesto sto ne postoji i klijent hoce drukcije itd.

Tako je.
Zato i ne možeš naplatiti 2000 kuna nešto u što nije uloženo vremena više od 2-3 sata.
I to pokušavam i ja reći - ne traže svi super stranicu. Većina njih traži “stranicu koju mogu podijeliti da ne moraju uvijek isto slati i pisati” i da im je web “ugodan za oko”. Ništa više niti ništa manje.
I ja kod “jeftinog” weba imam 3 solucije (3 izgleda). Biraj koji hoćeš - nema odstupanja. Pa čak niti u boji. Ako želiš bolje i drugačije - cijena više nije ta.
I tada ispada da moj “jeftini” web uopće nije jeftin (gledajući satnicu).

1 Like

moj klijent nece nista drugacije za 50 eura hoce o nama kontakt i slike

Poanta je što ni klijent ne zna, pa netko tko instalira i naklika website (“razvija website u wordpressu”) svoj posao naziva web developmentom (web razvoj), a što u principu ne znači ništa. A od tuda je i krenula tema, koliko mi se čini.

1 Like

@brane333

Super. Onda dobije obican web koji nema svrhu.

Jer po webu se isto gleda i vidi koliko kvalitetno radi firma.

Ako je stranica firme kao iz 95’ ili neka gotova thema, tako u90% slucajeva rade i lose poslove.

Ako netko kaze da mu nije bitan izgled stranice, vara se. Jer web predstavlja firmu globalno.

Netko ce reci, odijelo ne cini covjeka, ali ako dodjes na svatove u kratkim hlacama ili na sastanak u trenirci, to sve govori o tebi i tvojem znj radu, ista stvar je i sa webom.

Isto tako kad netko radi web,mora imati sirokog znanja i savjetovati klijenta, jer klijent hoce to i to, ali kvalitetan web majstor ce reci da to nije dobro i ponudit ce nekoliko rjesenja i objasniti zasto.

E sada si me pravo nasmejao sada ispadne da su klijenti GLUPI i vode posao od 20 apartmana
sa 20 30 50 hiljada eura za 2 3 meseca posla oni su CURKE a ti programer koji ne moz napraviti dva sajta po 1000 eura ti ces njega savetovati kako da napravi sajt… alo covek hoce jasan i bistar sajt bez ikakvih gluposti razumes za obicne posetioce pregledno ja gledam zgradu apartman kupatilo klimu i cenu i to gleda 99.99 ljudi na sajtu dal ti razumes to

Spusti se na zemlju. To sto netko radi business i okrece 50 k eura /god, ne znaci nista.

50 k eura je god. brutto placa u njemackoj sa 2 god iskustva dobrog developera.

I tebi i gore navedenom kolegi treba pomoc medicinska ,ajd uzivaj u svojoj pameti

Jos uvijek smo kod obicnog weba, a jos se nismo dotakli custom web shopa, web aplikacija i sl.:grin::grin::grin::grinning::grinning::grinning::joy::joy::joy:

@brane333

Da li mozes napisati sto znas od programiranja, baze podataka i do koje razine, business, poslovne procese , koliko poznajes linux, da li znas git, vagrant, sto je mvc, da li znas napraviti svoj mvc u php-u, da li znas OOP i sl.?

nista od toga ne znam ,ja sam malo tupav,znam samo napraviti sto kaze petarcro free wp theme sajt za 50 jevra i to STRASNO utice na njegovo poslovanje,firma ce mu biti u gubitku zbog mene ,

Problem je sto svi mi zivimo u banana drzavi i ovde je sve izokrenuto…
Vecina nas nema kupljenu licencu za operativan sistem, a kamoli za Adobe Dreamweave koji kosta nekih 600e godisnje (ovo samo navodim kao primer ima i dobrih OS i programa koji su free), bilo da naplacuju za izradu apsolutno iste web stranice 100e ii 1000e. Znaci pod jedan problem je dugotrajno stanje u drzavi i mentalitet.
Druga stvar ako imas ozbiljnu firmu ti moras imati bar jednog zaposljenog programera, bar jednog zaposljenog dizajnera, bar jednog zaposljenog za pisanje tekstova i onda izrada takvih sajtova ne moze biti jeftina, pa vecina firmi da bi se uklopila, radi uz to jos 100 drugih stvari, web hosting, marketing, prodaja i td…
Sa druge strane postoji na primer jedna osoba koja dobro zna php, mysql, ps,css,seo…, ima dosta prakse ali nema srece da upadne da radi za nekog, sad on sedi kuci, radio bi nesto da ne ispadne iz ritma, normalno je da ce da spusti drasticno cenu samo da bi imao posao, takvi sajtovi uglavnom ispadnu dosta dobri , zato sto ih je radila jedna osoba, koja je dala svoj maksimum zato sto joj treba to iskustva za dalje kad nadje ozbiljan posao.
Sa drugre strane postoje klinci koji su petljali nesto, skinu neku temu za wp, plugine i prave recimo shopove, koji izgledaju dosta lepo, ali ih nije radio neko ko se u to razume pa bude niz propusta… Oni mogu biti i skupi i jeftini nekad veoma dobri ali u vecini slucajeva ne i tu se klijenti najvise zeznu isto tako postoje i firme koje rade isto to a pojma nemaju.

Po meni svaka dobra kvalitetna firma mora da radi sajt od nule, da ima svoj sopstveni CMS i da taj posao dobro naplati. Ali pored toga da ima pakete sto se kaze za socijalu koji su WP i koji su dosta jeftiniji i onda mu objasnis ovo ti je toliko zbog toga i toga, ovo ti je jeftino zbog toga i toga…

Bilo kako bilo ja mislim da nije normalno raditi za exyu i ocekivati da ti neko plati 2000 evra za web shop u wp, sem ako to ne uključuje izradu od nule, savrsenu seo optimizaciju i savrsen dizaj, web hosting, i adwords kampanju koja treba da dovede dobru posecenost, to pricam za exyu, za strano trziste treba traziti i vise.

Ono sto je bitno, da ako radis ono sto volis i imas dobro znanje nije ti bitno koliko si placen, to ces uvek raditi i usavrsaveces se i imaces dovoljno novca, a ako radis samo zbog zarade, imas samo osnovno znanje bilo da radis sajt za 50e ili za 3000e vrlo brzo ces propasti :slight_smile:

2 Likeova

To je problem u tebi, a ne u ostalima koji naplacuju malo.

3 Likeova

Da se razumijemo, puno ljudi ovdje se ponasa kao djeca. I opravdava svoje misljenje i vidi ono sto zeli vidjeti. svi pricaju o drugima kroz stereotipove koji oni ne vole.

Iako su svi djelomicno u pravu.

Ne znam dali bi neki definirali sto je ispravno sto nije i napravili neki kodeks. Ne kuzim uopce zasto su jedni ljuti na druge. Kuzim da je to neki ljudski primitivan nagon za prezivljavanje. Malo se uzdignite izad toga.

3 Likeova

Da. Ako si koncentriran na jednostavnije webove i naplaćuješ ih recimo 700 kn možeš normalno živit od tog posla ako imaš dobar marketing, a dobar marketing je nužan za bilo kakav ozbiljan posao.

Ovisno što smatraš pod “normalno živjeti”. Ajmo reći da je to 8,000 kn neto mjesečno jer je to u Hrvatskoj za većinu neka plaća koju nemaju. Dovoljno je da napraviš jedan web dnevno i ne radiš vikendima. Za taj jedan takav web ti treba 2-3 sata uvrh glave, i još malo dopisivanja e-mailom što možeš odrađivati i dok sjediš na pivi ili kavi. Stvar je u organizaciji posla, fokusu na određene klijente i marketingu. Imaš Njuškalo, imaš druge oglasnike, imaš jumbo plakate (jeftiniji su nego što se misli), imaš e-mail marketing, imaš cold calling, imaš društvene mreže. Možeš biti vrhunski stručnjak u bilo čemu, ali ako se ne znaš prodati i nemaš dobar marketing vjerojatno nećeš imati puno posla. Ako sve dobro postaviš imati ćeš posla i da, možeš normalno živit od webova za 700 kn.

Jel ima tržišta za uberovce da voze svaki dan i još znajući da je barem 3 od 10 autiju na cesti taxi i da je noću barem 8 od 10 taxi?

Pusti sad to da li sam ja koristio pravu riječ (realno). Poanta je da me nervira kad netko tupi da najobičniji web ne može biti dobar ako nije plaćen barem 1500 kn i da nema računice ako se radi za manje. Tržište dokazuje da je moguće dobiti jednaku kvalitetu za puno manje novce. Ako nekome možeš naplatiti najobičniji web sa 4-5 podstranica i 5 slika 1500 kn to je ok, ako te ne peče savjest. Ja tvrdim da taj posao ne vrijedi toliko jer možeš dobiti jednaku kvalitetu za manje novce. Ti originalan iPhone ne možeš dobiti za manje od xy dolara pa ti usporedba nije na mjestu.

Ako si siguran u to onda ok, ali ja vidim da se na tržištu može pronaći i onih koji nude jednaku kvalitetu za manje i zato se svako malo pojavi ovakva tema.

Sad je opet riječ o nekim konkretnijim webovima i prohtjevima. Ako trebaš običnu web stranicu na kojoj će pisati koliko godina posluješ, koji ti je broj telefona i gdje će biti 5-6 slika ne znam što bi još trebalo biti ispod haube i što tu ima vrijediti hiljade kuna dok postoje oni koji jednako kvalitetno to odrade za parsto kuna.

Ako ćeš tako raditi onda naravno da ne možeš stići, ali zato se drugačije organizira posao. Sve objasniš na svojoj web stranici i detalje finaliziraš putem emaila ili eventualno telefona. Pričekaš da ti pošalje sadržaj i kreneš raditi, a dok čekaš njega stiže sadržaj i materijal za rad on onih s kojima si ranije dogovorio. Nitko mi ne može reći da treba live sastanak sa nekim tko hoće web sa 5 podstranica i 3 slike tek toliko da bude predstavljen online. Možeš napisati i na svom webu da prije kontaktiranja pogledaju po netu i linkaju ti neku sličnu stranicu kakvu žele.

5 Likeova

Nemojte nerealnio zakljucivati, davati krive informacije. Pogotovo nemojte tvrditi nesto sto sami ne zivite. Svatko neka isprica svoju pricu kako radi sada iskreno.

I onako kako biste htjeli u buducnosti raditi i naplacivati.

I dali vam je to primarni posao? Radite na crno ili placate porez?
Dali ste zaposleni u nekoj xyz struci i u slobodno vrijeme tipkate kodove ili radite web stranice.

Dali ste profesionalci web developeri ili radite iz hobija, potrebe ili nesto trece.

Ja cu za sebe prvo:
Ja sam zaposlen web developer, primarno. Tezim profesionalizmu. Ne radim projekte van toga.

Radio sam freelance ranije i u wp, a imam i svoj cms koji sam napisao od nule.
Moj sat je bio oko 10€ neto za freelance projekte tada.

Mislim da je ovo deseta tema na forumu vezana za naplatu izrade web stranice :sweat_smile:

1 Like

Onaj koji nema firmu i nezna placati poreze i ostale namete lijepe nase, taj ce naplatiti stranicu 700kn i biti ce sretan. Dok onaj koji ima firmu da bi zaradio tih 700kn mora minimalno naplatiti 1400kn. Govorim o firmi koja nije u sustavu pdva.
Koliko sam skuzio ovdje ima dosta onih kojima bi se osusila ruka ako bi nesto dali za drzavu, bas takvi naplacuju svoje usluge 10kn…

Zašto? (+20 karaktera)