Domaci Web Developeri = Ludnica

Da se bavim izradom webova i da radim za parsto kuna, to bi izgledalo ovako nekako…linkaj mi na web koji je sličan onome što želiš, dostavi materijal i plati parsto kuna. Nakon toga bih sjeo, i u roku 2-3 sata to odradio. Nemojte pametovat jer ne pričam napamet. Napravio sam nekima tako i u tom roku.

Ako bi netko tražio razne kerefeke, sto puta se predomišljao itd rekao bih da ja to ne radim ili da radim za puno veću cijenu.

Nešto poput onog primjera sa bravarijom, ali puno modernije, bez ikakvog problema i dodatnih troškova napravim u roku od 2-3 sata maksimalno (sa spremnim sadržajem). Ako nekome treba duže onda neka poradi na svojoj produktivnosti.

Evo još jedan random primjer:

http://kucni-majstor.com/

Nešto ovog tipa bez problema napravim za 2-3 sata, ako je spreman sadržaj. Za mene ovo ne vrijedi više od parsto kuna da ga hebeš, a mnogima je dovoljno upravo nešto takvo.

1 Like

@mitok

Nikome nije cilj oderati klijenta, nego treba cijeniti svoje znanje. Ne radim web stranice ni išta vezano u fušu, jer imam full time job.

Da radim , radio bi isključivo custom web aplikacije za inozemne klijente ili složene web portale, po satnici od 40 ili 50 eura brutto.

Isto tako cijenim sebe i svoje znanje i ne mislim se natjecati sa ovima što rade za par sto kuna običan web, jer me običan web ne zanima.

1 Like

To je nešto drugo i ja to uopće ne osporavam. Ovaj primjer kućni majstor je tip weba o kojem ja govorim, a neke custom komplicirane aplikacije naravno da imaju konkretnu cijenu.

@mitok

Ovaj web što si spomenuo, je jako loš.

1.Previše je toga na prvoj stranici , trebali su izbaciti: “naše usluge”, “često postavljena pitanja” sa prve stranice
2. dizajn je banana

Posao odrađen na amaterski način.

Sklepaj i pokupi lovu.

@mitok je hebi ga sad. Onda si mogao napisati da ga je dizajnirao Elegant Themes a ne kućni majstor. Budimo pošteni

E vidiš, to je sad stvar ukusa. Netko hoće tako. Dizajn je stvar ukusa. Netko voli šareno, a netko neke mirnije boje, netko voli hrpu teksta nabacanog na jedno mjesto, a netko kratke rečenice. To nema veze sa kvalitetom samog weba nego se radi o čistom dizajnu. Tu ima valjda puno dobrih programera koji su loši dizajneri, ali misle da se i u to razumiju. I onda naprave nešto što je njima super, a nekom drugom odvratno. Meni je recimo Net.hr odvratan, a nekima tu je to valjda baš dobar dizajn.

Uglavnom, primjer koji sam dao je tip web stranice koji je jako jednostavno i brzo napraviti i koji svatko tko imalo zna posao može napraviti jednako kvalitetno kao i netko tko se cijeni 1000 eura po satu. Dizajn je nešto drugo i svatko može umjesto žute staviti plavu boju i premjestiti tekst i/ili dodatni par podstranica.

Ali to je nešto što mnogi naplaćuju i po 1500+ kn :wink: Ja pričam o tome i uopće ne govorim o konkretnim custom webovima koji mogu opravdano puno vrijediti.

Nagađam, ali moja pretpostavka je da bi mnogi sa ovog foruma klijentu koji linka na kućni majstor i kaže da hoće isti web sa drugim bojama i tekstom rekli da je cijena najmanje 1,500 kn. O tome ja govorim. Nitko mi ne može opravdati tu cijenu, ali ako prolazi to je ok. Ja samo govorim da to može puno jeftinije, da ih ima koji rade jeftinije i da klijent neće ispaštati jer se tu ne može puno toga zajebati.

@mitok

Krivo. Onaj tko radi web mora savjetovati klijenta što i kako.
Klijentu daš prijedlog i objasniš zašto je nešto bolje, ako i nakon toga inzistira na seljačkom webu, onda mu tako napraviš.

3 Likeova

Upravo si me pretekao sa odgovorom. Upravo to sam htio reći. Meni osobno ne pada na pamet baratat ciframa od par sto kuna u pregovorima. Prvo, obezvređujemo svoj posao i znanje (tko ga ima), drugo treba platit porez, treće treba naplatit i živce. Naučite se biti odgovorni prema sebi i prema svom klijentu. Ovakvi webovi više štete nego koriste. My 2 cents ovoj temi. Javim se opet za cca 2 godine :slight_smile:

3 Likeova

Trebalo bi tako biti, ali jel stvarno misliš da je tako u većini slučajeva :wink: To bi značilo da je svatko tko radi webove istovremeno programer, developer, dizajner, stručnjak za SEO i stručnjak za marketing. Inače može dati samo svoje mišljenje koje može i ne mora biti ok. Ja mislim da svega ovog u jednoj osobi nema u više od 1% slučajeva, ali ih ipak puno smatra da je opravdano naplatiti kao da ste autoritet na svim tim poljima.

Ne.
Recimo ja radim backend i ako bi nešto radio, uzeo bi i web dizajnera za projekt, a za admin dio, uzeo bi gotovu bootstrap skriptu.

Što se tiče seo, to se nauči i nije to nešto specijalno.

1 Like

Ovo je 100% u redu i meni je to ok razmišljanje. Stvar je u tome da ih ima koji su spremni raditi jeftino. Meni je nepojmljivo da je dobar dio ljudi spreman sutra ustati uz zvuk budilice i ići negdje gdje ne smije doći iza 8 ili 9am i odakle ne smije otići prije 4 ili 5 pm. Sad bih ja trebao zato pokrenuti temu “Zaposleni u firmama = Ludnica” ? :wink:

Jasno, ali valjda se znaš legalno snaći da bolje prođeš ako imaš firmu.

I s tim se slažem.

S ovim se ne slažem :slight_smile: Tebi možda vizualno nije dobar, nekom drugom je super, a nekom trećem je ok i dovoljno dobar da mu dizajn uopće ne padne napamet. Što se tiče funkcionalnosti, nisam uopće detaljno gledao i ovo je bio samo random primjer, ali baš me zanima koliko bi funkcionalniji i po čemu bio web tog tipa koji bi netko naplatio 5000 kn.

To je ok, ali zašto bi nekom kućnom majstoru radio apstrakciju od weba kad mu je dovoljna WP tema na kojoj će biti njegovi podaci i da s tim webom ako je dobro optimiziran može jednako kvalitetno konkurirat na tražilicama kao i neki skuplji web?

A ovo da SEO nije nešto specijalno, slažem se, ali sam se uvjerio da je mnogima dobar dio SEO-a i dalje ogromna nepoznanica.

Evo sad si me povukao za jezik. Sajt toga tipa za USA naručitelja (vodoinstalater i instalater grijanja) naplatio sam 2500 dollars. Divi tema, određene customizacije dizajna, page speed optimizacija i onsite SE optimizacija. Od mene dobio gratis 1 god održavanja. Još je uvijek moj klijent i čoek prezadovoljan. Znači, problem je u mindset-u. Klijentovom i izvođačevom.

1 Like

Super :slight_smile: Ali mi se čini da se ne razumijemo. Ja samo tvrdim da web tog tipa nije nikakav problem napraviti i da se može za 2-3 sata. Isto tako kažem da ga jednako kvalitetno može napraviti susjedov mali i neki turbo cool web studio. Govorim i da to nema šta koštati više od parsto kuna u Hrvatskoj jer ih ima dosta koji to rade za toliko. Ako netko može naplatiti više i nema grižnju savjesti to je onda skroz ok.

Znači isti proizvod kod nekoga košta 500 ili 700kn, a kod nekoga 3000 kn. Meni nema dileme gdje treba kupiti :slight_smile:

Prije nego netko kaže da kvaliteta nije ista neka mi objasni koja je razlika? Govorim o webu iz primjera i WP temi. Što može netko skup napraviti bolje i zašto bi to trebalo raditi? Dizajn nema veze s tim jer ima i fušera koji imaju više smisla za dobar dizajn od profića.

ti za ovo misliš ozbiljno?

Joj, čini se da se stvarno ne razumijemo. Koji me vrag tjerao uopće da se uključim u raspravu. Želim reći da je sajt napravljen za dva, ti , pet, deset sati za ■■■■■ i to ozbiljno mislim

A što ti tu nije jasno?

:smiley: :smiley: :smiley:

Ne slažem se :slight_smile: Da dođe Tesla da trebaju novu web stranicu i da im je netko odradi za par sati onda naravno da je tako kako ti kažeš. Ako dođe Štef koji prodaje vino online i kaže da treba samo web stranicu na kojoj će biti 5 slika vinograda i još 5 slika bačvi, plus 5 pod stranica na kojima će biti tekst o njegovim precima koji su zasadili vinograd, pa do toga da njegov sin polako preizima posao…koji k mu netko ima to raditi duže od par sati? Što Štef može dobiti bolje sa webom koji netko radi 5 dana od weba koji je netko napravio za 3 sata? Po čemu neki skuplji web može biti kvalitetniji, a da istovremeno ne ulazi u kategoriju nepotrebnog?

Ako mi ti ili bilo tko kvalitetno odgovori na ova pitanja onda možda i promijenim mišljenje.

1 Like