Domaci Web Developeri = Ludnica

Jel mi može netko objasnit zašto nova dacia logan (auto, limuzina) košta 9000 eura, a rolls phantom (auto, limuzina) košta 400.000 eura+ ?
Jel dacia prevara i sramota od auta?
Jel rolls auto kakav zapravo svakome treba za svakodnevnu vožnju?
Jel dacia (zbog cijene) konkurencija rollsu?
Jel se kupac rollsa obazire na cijenu dacie i uzima je u obzir?

Isti qrac i sa webovima. Tko treba, može i želi - kupit će rollsa. Kome ne treba, nego samo treba prijevozno sredstvo - kupit će daciu. Tko želi između - ima hrpa drugih modela i marki po različitim cijenama i mogućnostima.
I sad su prodavači ovih u sredini ljuti na prodavače dacie. Pa radite i vi modele poput dacie! Ne isplati vam se ili vas je sram takvog posla? Pa to je vaš problem!

(Btw, rolls je par puta u svojoj povijesti bio pred zatvaranjem i par puta je promijenio vlasnika)
:wink:

3 Likeova

krivo, tocno bi bilo da se od svih trazi da se prodaju po cijeni dacije ili ako je auto relativno kavlitetniji po cijeni nesto vecoj od cijene dacije. jer izrada dacije i izrada golfa nema prevelike razlike u cijeni tj nema toliku razliku kakve su razlike u prodajnim cijenama pa bi mogli zahtjevati da se golf prodaje za cca 20 posto vise od cijene dacije.

ne prodaje se niti bude. zasto? pa nisu blesavi da sami sebi idu rusiti cijenu na nivo dacija, a imaju odlicnu prodaju i ovako.

a s druge strane, kupci dacija zahtevaju da se golf prodaje po cijeni dacija jer sta ima kostat vise - ima motor, ima klimu, ima volan - u cemu je fora, zasto bi kostao 3x vise? to je prevara

1 Like

dodatna zarada kroz registriranu djelatnost ili ne? to je velika razlika. Ako je kroz registriranu djelatnost, moze i po toj cijeni, ali zasto bi ako mozedobiti vise?

Viđao sam kako ove što rade na crno tako i manje firmice odnosno samostalne preduzetnike koji rade po toj cijeni. Npr trgovina kompjuterske opreme i s vremena na vrijeme po neki sajt odrade. Ako može za više para zašto da ne. Međutim ako im se isplati (a ne vidim razlog zašto nebi) da rade po toj cijeni to je isto OK.

2 Likeova

ako misle da im se isplati, nek rade. AL onda ce imati takvu reputaciju- da rade za malu lovu, a prebacit se s takve reputacije na “normalnu” nije lako.

Npr dacija kosta danas 9000 eura, a da se sutra pocne prodavati po 30k, nece ju nitko kupiti, svi ce reci da su ludi. No pametnim pristupom, za par desetljeca ce doci na to da ce prodavati aute po 30k i to ce biti normalno. Ali trebat ce par desetljeca.

a i opet mi nije jasan njihov motiv, to im je povremeni posao, ne ovise o tome,zasto se zzat s nekim za malu lovu?

Ma kakva reputacija, niđe veze. :smiley:

Ljudi gdje vi živite, uzeti 100-200 eura za 4-5 sati posla je mala lova? :smiley: Znate li vi koliko je prosječna plata u ovim našim državicama?

evo opet radis istu gresku - par postova prije jedan kolega je napisao da je kljijentu u americi takav site napravio za 2500 dolara i da jeovaj super zadovoljan. Po ovdasnjim kriterijima, to je lopina svih lopina i treba ga na lomacu stavit jer kako se usudjuje samo, trebao je uzeti 50 dolara i biti sretan. ah…nedami se vise :moneybag:

samo za kraj:

  • ljudi, naucite cijeniti sebe i svoj posao.
  • ljudi, nije samo ono cime se vi bavite jedino vrijedno, a sve drugo je precijenjeno i lose

Istina, međutim ja ne govorim da skuplji siteovi nisu i opravdano skuplji. Štoviše, i sam radim skuplje siteove. Ali reći da jeftin site nije dobar - tu se ne slažem u potpunosti. Gore je netko napomenuo da gleda na siteu cijene proizvoda (na mobu sam pa da ne tražim gore), ja imam korisnika kojeg već 2 godine nagovaram (kad se čujemo) da postavi cijene vučne službe i sata servisa - čovjek odbija. Kažem mu da to neću naplatiti - ne želi. Njemu je site takav kakav je (od 700 kn) super. I kaj sad, da se objesim kad netko od vas naleti na taj site i popljuje onoga tko to đubre od weba napravi kad jexenu cijenu i cjenik nije stavio?! :smiley:

Morate shvatit, ljudi su do prije 15-ak godina smatrali da je internet prevara, a ovi što im nude stranice da su obični lopovi koji hoće novac bez rada (kruha bez motike). Prisustvovao sam takvom razgovoru.
Prije 18 godina radio sam u trgovini lovačkom opremom (kao trgovac), vlasnik me tražio da napravim reklamu za časopis (za objavu), dok sam radio dođe mi direktor (nije isti kao i vlasnik) i pita me što radim, i kaže mi nonšalantno: “To što sjediš ispred kompjutera i drxaš po tome nije rad”
I takvih još uvijek ima.
Lako je naplatit i razgovarat s onima koji znaju šta je web i koliko im je tada potencijalno tržište. Oni neće tražiti jeftin web jer im ne pruža to što im je potrebno. Sa njima možeš razgovarat o normalnom webu, i to su obično cifre od 5000kn+.

2 Likeova

ma sve ok, ali mislis li da nisi za takav site mogao komotno naplatiti npr. 1300 kuna, mislis li da bi to bila prevara?

pa to mozemo reci za bilo koji posao, prija par postova sam naveo nekoliko realnih primjera. sta sad, ovaj koji radi namjestaj moze naplatiti koliko naplacuje i to je ok, ali ti da mu napravis site moras raditi za sicu jer on smatra da je to nista. pa nek smatram njegov problem. i ja smatram da taj namjestaj treba kostati 40 posto jeftinije pa svjedno je cijena ta koja je

i ja smatram da bi bilo dobro da je novi golf 20 posto skuplji od dacije pa svejedno nije niti ce biti. ak ti pase kupi, ak ne kupi dacijua netko drugi ce tog golfa

Ne radim ja nikakvu grešku jer ne radim sajtove… Što se tiče tog što je naplatio 2500 dolara takav sajt svaka mu čast i treba da naplati ako može. Koga briga što taj sajt možda ne vrijedi toliko. Svima nam je cilj da zaradimo i ako može zašto da ne.

Kad je riječ o ovome što radi povremeno sajtove za 100-200 eura, vjerovatno ne radi za više para jer i ne zna nešto posebno osim instalirati wordpess, srediti šta se može i to je to. Da zna raditi dizajn i svašta nešto vjerovatno bi tražio klijente kojima bi to mogao naplatiti. Ovako je onda ekstra zadovoljan jer pored prosječne plate za koju radi 22-23 dana mjesečno zaradi još toliko za DALEKO manje vremena.

Slažem se.

Naravno. Ako kupcu ne odgovara cijena ima drugih koji rade kvalitetno a jeftinije. Meni treba zamjena ulja i filtera, odnosno mali servis što bi rekli. U ovlaštenom servisu me to košta oko 180 eura, kod lokalnog majstora to me košta 90 eura. Kvalitet je isti. Zašto bih išao u ovlašteni servis ako mogu potpuno istu uslugu dobiti kod lokalnog majstora?

Sa takvim se ne radi, logično :smiley:

1 Like

Davno sam se htjeo uključiti u temu, ali ne isplati se jer je otišla za samo par dana na 250 postova i sve se vrti u krug. Dragi moji ljudi, ovdje dokazujete zapravo koliko ste svi upravu, a zapravo većina isto i griješi.

@dmitrecic vam cijelo vrijeme pokušava reći da za instalaciju wp-a, theme, registraciju domene, hostina i unos sadržaja naplaćuje zapravo po svojoj procjeni radnog sata. Da rezimiramo:

  • instalacija wp-a - 1 minut putem auto installera, 3 minuta ručno
  • instalacija teme - 1 minut
  • instalacija plugina - 10 minuta (u slučaju da ih ima masa)
  • registracija domene - cca 5 minuta
  • aktivacija hosting naloga - cca 2 minuta
  • unos sadržaja - cca 10 minuta

31 minut ukupno otprilike treba da ovo sve se odradi. i za 31 minut uzme 700kn? Zašto da ne. Ukoliko ima slobodnog vremena, što bi odbio nekoga za nekih čistih 70€, obzirom da mu je jedini trošak domena?

Problem u nama je što previše cijenimo svoj rad da i ne uzimamo takve poslove. Evo prvi ja, pisao sam u jednoj temi kako sam ograničen na par klijenata jer mi oni prave sasvim dobru zaradu. Ja prvi ne bih nikada uzeo nekog klijenta kome treba sajt za 100€ i odradio, iako bi kao pametan mogao to uraditi.

Vi Dmitrija napadate cijelo vrijeme kako mu se ne isplati raditi to - ljudi 5 takvih mjesečno - to je 2 i kusur sata u toku radnog mjeseca a zaradiš 350€. A pored toga imaš klijente koji zaista traže kvalitet i naravno plaćaju mu razumnu cifru, ne 100€ nego možda 1000€ i više. Tako da mu ovih 350€ dođe za kaficu svaki dan i paklicu cigareta (ako puši) - čista zarada.

Znači još jednom - ne prodaje toplu vodu, jednostavno instalira par stvari (skoro sve je one-click) i gotovo. Nema posla u editiranju i to je to. To što mi svi imamo neki ponos i ne uzimamo iste klijente jer “nemamo vremena za njih” ili “ne vrijedimo mi toliko”, pusti to. Isti sam vam i ja, ali to ne mora značiti da sam upravu. Mislim da je realno da dođe kraj ovoj temi :slight_smile: A @c3po

2 Likeova

I opet dode takav ko ti i zaboravi na sve troskove poslovanja i placanja reklama da uopce dodes do klijenata i cinjenice da neki to rade za 300 kn. Da zaradit ces ako ti klijenti sami dolaze??? Hahaha i ako radis na crno a tad si vjerojatno od susjeda mali.

@c3po najbolje da zatvoris temu jer ovdje ima previse gluposti

To sto si sjedio godinu, dvije ili vise da bi to sve napravio u pola sata se ne racuna :slight_smile:
U ostalom, to sto si naveo je idealan slucaj koji ne postoji.

Da li on dolazi do toga klijenta preko reklamiranja? Koliko zapravo ulaže u reklamiranje? Da li su mu to jedini klijenti pa da mora da brine na troškove poslovanja? Ljudi sve vrijeme gledati u jedan box, a nikako širu sliku. Njemu ti klijenti uopšte nisu za portfolio-a, ali mu dolaze preko referenci (od usta do usta, footer impressum i slično) i zapravo u taj dio poslovanja nema nikakvog ulaganja. A zamisli da ti se desi da nemaš niti jednog klijenta mjesečno? Radije bi bio 700-800€ u minusu nego 350-500€? Pustite više naš ponos i stavove, ljudi govorim vam, ISTI SAM KAO I VI. Nisam uzeo klijenta za 500€ a kamoli 100€ jer mislim da moji ljudi i ja vrijedimo mnogo više od toga. Ali to ne znači da sam upravu.

@maestro67 - da li stvarno misliš da ne postoji? Onda nikada nisi radio sa domaćom klijentelom i ne znaš o čemu se priča. Ja dok sam bio u opštini sa 30 hiljada stanovnika imao sam mjesečno 3-5 ponuda da radim sajtove do 300€ koji bi mi oduzeli cca 4 radna sata po sajtu, ali nisam. Momci, živimo na Balkanu, gdje su neto plate nekih 300-400€, a potrošačka korpa jedne četveročlane porodice 600-700€. Da li stvarno mislite da takvi poslovi (pogotovu u turizmu) trebaju da ulažu veliki novac za izradu “vizit kartice”? Jer to njihov web sajt i dođe - vizit kartica. Oni bez web-a mogu i dalje naći klijente putem airbnb-a i sličnih servisa…

Ograničeni ste na strane klijente (većinom) pa ne znate o čemu se ovdje priča… I ja sam, ali bar gledam širu sliku…

mestro67 je tocnije.

Vidim da ovdje ima nekoliko podjela. Da nabrojim neke:

  • rad na crno i rad sa svim plaćanjima prema državi
  • izrada weba kao osnovni izvor zarade i izrada weba kao usputni džeparac
  • komunikacija s klijentima kao obavezno i komunikacija s klijentima kao nešto što ne postoji

Prva točka diže cijenu barem x2.
Druga točka je varljiva. Svaka lova izvan core businessa je slatka. Uglavnom se ne zamaramo s količinom love, bitno je da smo je “digli”.
Treća točka je rak rana. Može se desiti da sama komunikacija traje dulje od same izrade. Edukacija, izmjene, promjene, zamjene, dorade,… Znate o čemu pričam.

4 Likeova

Zašto da zatvaramo thread, ovo je trenutno udarni topic na Forumu, ujedno i tradicionalni (svakih par godina) na ovu temu. :smile:
Onaj tko misli da ima što pametno reći, napisat će to i dobrodošao je, promijenit’ se neće ništa u pitanju iz topica, ali tako i treba biti. :blush:

Hvala vam svima što zadržavate diskusiju u akademskim okvirima. :+1: :o:

Pa ja sam topic napravio iz razloga sto vidim na adwordsu i na fb adsima puno j.d.o.o. i obrta(uz poticaje) koji rade web za 300 kn i postavio pitanje di je tu dugorocna racunica jer im je to core posao. Znaci placaju oglasavanje da bi dosli do klijenata.

Kakve veze imaju prosjecna placa kad meni majstor za fasadu dode i kaze 8000 eura? Jer on meni prica kolika je prosjecna placa porodice na ovim prostorima?

Ti jednostavno ne mozes shvatiti cjelokupnu sliku i rasprava sa tobom je besmislena.

@mitok tu dode i prica kako je puno za takav web 700 kn a prica o prodaji domena u $$$$ rangu ma molim te pokrij se po usima i spusti glavu. Prodaja domena je prodaja magle.

Za sjenicu su mi dosli i izkalkulirali 4000 eura

s ovim poticajima se vjerojatno nesto muti, zato ima zarade. koliko su poticaji 10-ak tisuca? vjerojatno se dogovore s klijentom da podijele lovu ili nesto slicno…

@petarcro - Pročitao sam ja temu kompletnu, međutim ona je davno skrenula u offtopic, te sam ja odgovarao na dmitrijevu situaciju, ali generalno ste upravu što se tiče tih obrta - njima je suđeno da eventualno nestanu.

Da li će ti fasader za četvorospratnu kuću i garažu naplatiti istu cijenu? Naravno da neće… Jer za kuću mu treba više materijala, više pomoćnih radnika i eventualno majstora i više vremena, za garažu ne. To može sam uraditi sa jednim pomoćnim radnikom, u roku od jednog dana. I pitanje je hoće li uzeti taj tvoj pomoćni objekat (garažu) da radi ako već ima ponudu za kuću. Besimisleno je polemisati ovu temu jer ona sa tvojim tvrdnjama je davno prestala da se komentariše…

Ovdje imaš dvije različite usluge i dva generalno različita proizvoda (mislim za dizajn, ne za fasadu).