Domaci Web Developeri = Ludnica

Ja sam prvi koji se slaze da nisu novci najbitnija stvar na svijetu ali da se trudis i radis za nista to mi je nevjerojatno. Kad imas obitelj o kojoj se brines 1000 eura mj je premalo, kad si sam i zivis kod staraca recimo onda ti je 1000 eura super lova. Ovih 2-3 posla mjesecno po 300-700 kn nije dosta ni u jednom slucaju da zivis normalno.

2 Likeova

Mozda sam se malo kasno ukljucio u temu ali podijelit cu vam svoje iskustvo. Trenutno sam ukljucen u Google program za digitalne agencije gdje me njihovi konzultanti uce kako prodavat, postavit cijene, izac na kraj s klijentima i jos hrpu stvari vezanih za marketing. Sto sam naucio tamo je da moras cijeniti sebe i svoj rad inace te nece niti klijent cijenit i samo ce te J u glavu. Inace web stranice (a one nam nisu core biznis) ne prodajem ispod 7500 kn. U zadnjih 2 tjedna zakljucio sam ugovore za 3 web stranice. Jucer sam zakljucio zadnji ugovor s time da mi je klijent na ponudu rekao da smo j*b**o skupi i ja sam mu odgovorio znam, ako ti to ne odgovara mogu ti ja preporucit nekog jeftinijeg ali s nama znas kaj dobivas! Najbolja odluka u zadnjih par mjeseci nam je bila dignuti cijene… Sad radio s puno manje klijenata, oni nas cijene i vise zaradujemo i rastemo…

3 Likeova

Slazem se sa dosta toga ali daj mi objasni neke stvari.
Kako si dosao do tog posla? Koliko imas takvih poslova mjesecno? Dali od toga mozes zivjeti? Koliko izgubis vremena na komunikaciji? Po meni tu racunice nema i nije to tako jednostavno 350 kn po satu - da bar je tako.

Da imas hrpu tih easy poslova recimo 20 komada mjesecno bez problema u komunikaciji i bez troskova oglasavanja to bi bilo oke ali znamo sve da se od toga neda zivjet i vise radis stetu nego koristi.

Da li je u ovoj cijeni i odlazak na sastanak, dogovori, razgovori, emailovi itd.?

Svaki razgovor, email ili sastanak kostaju, a to nitko ne racuna.

Pa opet je problem u stavu ja ne zivim od toga,nego mi to dopuna da odem na kavu sa domacicama,razumes… ali posto sam na netu od 2000 i ziveo sam od toga sa sajtovima za web cam sex i nekretninama i apartmanima ,znam sta pricam ,sajt za 1000 eura za privatni apartman pa o cemu vi pricate kakav je to sajt sta taj sajt radi dovodi sam turiste pa milijardu potpuno istih sajtova postoje za apartmane link levo ili link desno sta je to sto taj sajt cini drugaciji od bilo kojeg drugog o cemu mi tu pricamo…mapa ne mapa ,slides sa slikama ili bez ,sta tu ima 1000 eura kada otvorim neke nove sajtove za apartmane i restorane povrca mi se jer ne znas gde da klknes da vidis sta zelis… sve se nesto pomera levo deno skace mrda povecava smanjuje ,to je sve K<<<<C veliki tek za posetioce takvih skupih sajtova koji hoce da vide sliku sobe i cenu a ne nevidjeno majstorstvo programera,

Ne, izrada stranica nije moj “core” posao. Preživjet s time ne bih mogao, jer previše je “krokodila u bari” što se Hr tiče u tom poslu. Nisam došao do njih, oni su došli do mene. Na komunikaciji “izgubim” otprilike 30 minuta (telefonski poziv, razmjena 3-5 emailova).
Ponavljam, to nisu komplicirani webovi, imaju pokazni primjerak, vide što je, vide što ima i to je to. Jasno je u startu. Ako traže više od toga onda se drugačije obračunava, međutim tada je i komunikacija češća.
Do sada sam se, od 70-ak izrađenih webova, našao sa svega 2 ljudi uživo.

1 Like

Sastanka nema (baš sam napisao gore, od 70-ak izrađenih webova našao sam se uživo sa 2 stranke, i oni su naplaćeni svaki više od 2000 kuna).

Vrijeme = novac
Znanje i rad = novac

Uopce nije ponta kakav je site, nego koliko je vremena trebalo za odraditi posao.

Sto mislis zasto ameri za remote job placaju $70 /h za ruby on rails ili za ios development?

Pa zato sto se sve svodi na ponudu i potraznju, znanje i vrijeme.

Da bi dobio neko znanje potrebno je uloziti vrijeme u ucenje, a to vrijeme je novac.

Imas amortizaciju za ucenje, opremu, troskove za zivit, davanja drzavi itd.

Sve to kosta.

Broj kvalitetnih osoba po generaciji je uvijek vise ili manje isti u postotku,i jos je potraznja veca od ponude za developere i zasto to ne iskoristiti?

odustani, nema ti tu logike, iste priče svakih par godina. Ja si stavio neku igru pa bolje i to.

1 Like

Pa dal citas ,ne kazu ovi koji rade sajt za 100 eura da vi ne naplatite 3000 eura,nego vi imate problem sa ovima sto rade za 100 ,vidi ovako da ne ponavljam od 2000 sam na netu,svaki programer koji iole ista zna ne bavi se izradom sajtova,nego napravi neki projekt za sebe i od toga zaradjuje, znaci mora se specijalizirati sa neki uski krug necega na netu jer je sada to astronomija milione razlicitih stvari …dakle ja znam to i to napravicu to i to za sebe i zaradjivati ali biti ljut na ljude koji rade jeftinije ili na one koji nece tebi da plate zamisljenu VREDNOST kolko ti mislis da vredis to stvara probleme prvenstveno tebi,jer si stalno ogorcen i ljut na druge i svi su krivi i nemaju pojma samo si ti ispravan i sve znas,

3 Likeova

Ja uopce nisam ljut.

Mene svejedno da li ces ti raditi za 10 eura po projektu ili 100 eura, meni tako svejedno.

Ako radim po satu u fusu, a ne po projektu, satnica mi je minimalno 30 eura brutto, a realno 40 eura.

1 Like

Diskusija se vodi o NEGODOVANJU clana koji je postavio post…

znate da vlada ludnica od vecih firmi koji naplacuju bogatstvo do hrpe malih firmica/obrta koje rade za kikiriki. Nasao sam barem nekoliko takvih koji rade cak i besplatno stranice samo da netko uzme hosting kod njih za 300kn godisnje. Znaci komplet usluga izrade weba sa 5 podstranica itd za 300 kn godisnje. Tko je tu lud?>>>>

Brane niti zivis u HR, niti imas registriranu firmu, niti se bavis ovim poslom. To sta si nekad napravio nekom web za 30 eura i to potrosio u kladionici/kaficu to je druga stvar. Ja ne da negodujem sta oni rade nego negodujem kako rade nesto sto je neisplativo radit(legalno) i sto ih vodi u propast tj sve nas.

Pa cemu stalno to na netu gde ko zivi ??? pa valjda smo svi normalni jedva docekali da zazivi nesto gde granice nece biti u prvom planu,pa ti zivi u Hrvatskoj i radi za Amerikance ako ovde ne mozes da naplatis svoje usluge a ne mozes biti ljut jer ljudi rade bez firme …jeftinje od tebe

1 Like

Da u pravu si, ja sam u krivu. Pozdrav

Evo ovo je najtočnije sumirano o tome što govorim.

pa eto 2 minuta registracija domene 2 minuta registracija hostinga 2 minuta prebacivanje domene na hosting 2 minuta instalacija wp free theme , 10 minuta stranica o nama ,5 minuta kontakt,stranica 10 minuta galerija slika sa opisima ,i jos ako ima 2 3 4 stranice o mestu gde su apartmani ,o nacinu rezervacije …itd …dal je za to malo 30 eura … 2 -3 sata rada

To je jednostavno premalo.

Nije sve u lovi.
Znam da sam na početku (nije web, nego desktop aplkikacije) bio sretan da uopće netko koristi moju aplikaciju. Cijena? Sitnica, dao bi je i besplatno.
Danas ne preuzimam nove klijente jer trenutno nemam resursa (čitaj: vremena).
Prije nekoliko godina je bila rupetina, bio sam sretan s bilo kakvim poslom. Čak smo okolo slali i ponude.
Tržište je otvoreno, svaki proizvod ima kupca, samo ga je potrebno pronaći.
Drugo je pitanje odnos s klijentom. Želi li netko uzeti lovu i nestati ili stvoriti dugotrajan odnos s klijentom koji se bazira na povjerenju? Na to pitanje svatko od nas ima svoj odgovor.

1 Like

Danas je sve vise onih koji rade sajtove za 50e do 150e i to su uglavnom ljudi koji nemaju neko znanje i vecini slucajeva djeca. Mnogi to placaju zbog cijene i misle da sa time zavrsavaju posao, zapravo takvi vam klijenti i ne trebaju. Vecina takvih stranica posle godinu dana se ugasi i ne vidim jedan razlog da uopste ulaze u tu pricu da imaju sajt, potpuno im je nepotrebno ako gledaju u startu da prodju sa tom cijenom. Bolja varijanta im je da naprave na drustvenoj mrezi stranicu i za te pare plate reklamu.

Da razgranicimo eto neko je pomenuo WordPress pa cu krenut od njega, on je samo CMS sistem koji je dosta i kompletan i nadogradljiv. Dobar je za vecinu potreba i jednostavan za koriscenje, ali on igra samo pozadinu tog sajta kao i svaki CMS sistem. Olaksava vam da neke stvari brze odradite, u vecini slucajeva ima i sistem za dodatke gde jednostavno mozete ukljuciti komentare i brzo i jednostavno ih dodati na stranici. E sad template kako mi zovemo ili dizajn stranice moze da kosta jako mnogo. U zavisnosti od dizajnera i vas koji treba taj dizajn da iskodirate i napravite da CMS koji koristite u ovom slucaju WordPress funkcionise i radi besprekorno. I tu ima jako puno posla, od samog kodiranja do optimizovanja itd.

Vecina koja radi za tu neku smijesnu cijenu prodaje template sa themeforest i drugih stanica, mnogi cak ne plate temu vec koriste nulled. Tacno je da ima dobrih lijepih tema, ali ne dobijate nesto unikatno vec nesto sto postoji na jos par hiljada stranica.

Tacno je da vam nije potrebno custom resenje i da to sve mozete i sa WordPress jer postoje gotovi dodaci, ali takodje morate biti svjesni i rizika jer dobar dio tih dodataka se ne azurira itd.

Dal ces ti da je iskodiras dizajn da radi za neki CMS poput Drupal, WordPress ili drugih je stvar tvog znanja i da li to odgovara klijentu. Naravno cijena ce biti dosta niza nego da radis kompletan sistem od nule, ali ne toliko da naplatis 50e ili 150e. Ta cifra je moguca samo u slucaju da naplacujes maglu gdje ces da instaliras neki CMS aktiviras temu i eventualno dodas tekst, ali eto taman dodjemo da to toliko vrijedi.

Jos jednu jako bitnu stvar koju vecina ovdje gleda i pocela je sa nekom procjenom stranica na foru, koliko zaradjuje stranica pa toliko mi vrijedi. Napravite razliku izmedju stranica koju su potreba i onih koje se prodaju i koliko ste vi spremni platit za nju.