Domaci Web Developeri = Ludnica

Evo da se i ja ukljucim u raspravu…Prije par mjeseci otvorio sam obrt za web dizajn, marketing i slicne usluge. Minimalan mjesecni trosak je oko 2200 kn kad poplatim sve gluposti. Da se prostituiram za web stranice od 300 ili 500 kn ne dolazi u obzir. Nisam potrosio niti jednu kunu u marketing do sada, a hvala Bogu imam posla i ne bojim se cijeniti svoj rad.
Sa svakim klijentom se nalazim osobno i zelim cuti sto zeli i onda mu prezentiram sto moze dobiti i po kojoj cijeni. Ne koristim gotove teme i za svakog klijenta radim temu.

Naucio sam kroz par mjeseci da je najgore spustati cijenu i na taj nacin dolaziti do klijenata. Imam situacije da mi klijent odbija izradu teme za wp za koju sam mu rekao 4000kn zbog toga jer koliko on zna cijene dizajnera i programera za to ne moze dobiti ozbiljnu temu… ljudi cijenite svoj rad i ne borite se sa susjedovim malim jer vam on realno nije konkurencija (pogotovo ako radite sve po propisima).

Poslje 20 - posta sam prestao citati jer vidim da je ovo krenulo u krivom smjeru.

Prvo web development je sirok pojam.
Drugo svatko sebe naziva web developerom.

Nije isto biti programer ili netko tko zna kupiti i instalirati gotovu web stranicu.

Nije niti priblizno.

Govorimo o struci programera i o “administratorima”.

Ne moze se to stavljati u istu raspravu.

Administratorima nije pojmljivo naplatiti nesto jer oni znaju da nisu zasluzili *pa misle da ni programeri nisu zasluzili. A to je krivo.

Programeri trebaju znati napraviti, stvoriti, dok web administratori trebaju znati instalirati.

Kao da pricas o nekome tko proizvede auto i o prodavacu auta.

Ako netko dođe u tvornicu automobila i trazi da se za njega napravi unikatni auto onda ce to inzinjeri tamo u tvornici znat napraviti.

A prodavac automobila vjerojatno nece. On ce znat gdje da nabavi povoljno svakave automobile i ubjedi kupca da mu bas takav auto treba.

Gotovo.

3 Likeova

Taj sto sisa za 150 dinara toliko i vredi, realno mozes i ti da uzmes masinicu i ogulis sebe preko ogledala.

I onda odes kod profi frizera (a frizer nije samo onaj koji sisa muskarce na keca) pa vidis trajana, pundja, valovi, 1001 kombinacija i slicno, aj da vidimo da ovaj od 150 rsd uradi bilo sta od toga i za 1000. Nece zato sto nema pojma, da ima ne bi radio za 150 rsd u salonu.

Cist primer ja svog frizera (imam 2) placam 300-400 rsd sto smatram realnom cenom, dok kolega ide kod jednoga za 130 rsd razlika je ogromna iako se slicno sisamo, ovaj njegov ni prelaze ne zna da uradi kamoli nesto drugo.

Tako i sa webom kad smo se vec uhvatili primanja, neko napravi nalog na booking i hvali se sa tim, a neko napravi drugi booking od nule. :smiley:

Za solidan site treba: WP, premium tema i malo vremena. Ako je to web developer onda neznam sta se ja bojim kurciti da sam web developer jer takve stranice sredjujem u pola noci kad me probude. i to su vjerojatno te za 300 kuna stranice… Koje ja nebi radio za te male pare jer patim od OCP-a pa moram to malo usminkat, a za to treba vremena.

A ako oni stvarno programiraju strancie za 300 kuna ili prave dizajn onda svaka cast, vjerojatno negdje u pozadini lezi neka tajna…

Ja vas ne kužim, slobode mi :smiley:
Brkate sve što brkati možete.
Programiranje i development nisu isto što i instalacija cms-a, templatea i unos podataka.
Nitko ne priča o developmentu za 700 kuna (barem ja to nisam nigdje pročitao).
Ako je za 2 sata posla uzeti 700 kuna MALO, onda stvarno ne znam za koju lovu vi radite po satu.
Ako smatrate da netko tko radi “jeftine webove” ne zna naplatiti ili ne zna posao (i na mene pritom mislite) gadno se varate.
Razvoj stranica je jedno, izrada jednostavne stranice (po špranci, birati se mogu 3 izgleda) je sasvim drugo. To nije razvoj, i to vam je valjda jasno. Zašto bi kupac plaćao ono što ne želi? Zašto da se zamara logom ili statistikama ako mu to nije bitno (iz njemu znanih razloga, a bogme je u nekim situacijama sasvim i nebitno)?
Zar je “prodavanje magle” dati kupcu točno ono što želi i što traži, ili je prodavanje magle nagovarati ga da plati nešto što mu ne treba, što ne traži i što ne razumije?
I živo me zanima, koliko vas je zaista napravilo web aplikaciju (profitabilnu i iskoristivu), od nule do krajnjeg proizvoda? Ne na frameworku, ne na nekoj postojećoj sktipti - već baš od prve linije koda?
Koliko vas plaća dizajnera da mu odradi izgled stranica, pa da taj site zaista i vrijedi zahtjevanog iznosa?
Iskreno, kupiti temu, platiti pluginove, platiti logo i unijeti sadržaj - nije razvoj, i nije programiranje. To je samo skuplja varijanta mog jeftinog weba. U pozadini je sve isto - isti blog/cms, ista instalacija, isto utrošeno vrijeme.
Kaže: “razvijam website u worpressu.”…
Ma šta razvijaš? Instaliraš 4 plugina i temu, pa čačkaš po css-u da promijeniš boje , ili izmjeniš pozicije elemenata u html-u. Jak ti razvoj :smiley:
Naplati koliko utrošiš vremena i sve je ok, uopće ne razumijem čemu hajka?!

8 Likeova

Nema hajke, nego ponuda i potraznja, danas svaki drugi radi webove ove u WPu i normalno je da cjena pada. Vecina klijenata takvih su ono obrti neki, jdoo i tako kojima netreba nista specijalno nego neki obican web tek toliko da je. A kad ono kupis premium temu i WP i par plugina i imas webcinu.

Al mislim da je problem u komunikaciji, u primjeru je nakraju klijent bio zadovoljan obicnom stranicom… Znaci da je takvu izgleda i trazio…

I da slazem se s tobom da to sa instalacijama vec gotovih rjesenja se nemoze zvati web developmentom niti pa bilo cime drugim osim onim sto to je, instaliranje wordpressa, plugina i thema koje je netko drugi napravio.

Da se odmah ogradim ja to nebi radio ispod 1000 kuna. Ali ljudi nemaju posla a to je dobar izvor zarade, kosta samo vremena i mozda da kupis neku temu i to je to, cisti novac, kako tko moze ici nisko neznam, 300 mi zvuci strasno nisko.

1 Like

ekipa kaj kupi wp temu ili ju skine s neta… a poslije naplati posao 300kn

za mene nije web developer niti ništa sl… jer takav posao može bilo tko odraditi…

uopće se ne zabrinjavam oko takve ekipe.

Cuj ako kupi temu onda nemoze za 300 kuna jer ide u minus, theme su cca oko 50$

A i s ovim drugim se nebi slozio da to moze bilo tko odraditi, vjeruj mi da nemoze, dosta ljudi moze, ali netko tko ima problema sa utipkavanjem web adrese nemoze to napraviti, a u HR takvih je vise nego onih koji mogu.

Zato se toliko i naplacuje, ali ovi koji mogu su vidjeli to pa su i oni poceli to raditi, zato i je nastao divlji zapad.

Inace:

I samo raste, kroz par godina bi mogli imati 50% webstranica u wordpressu.

1 Like

Postavlja se pitanje kakve su to stranice?

Naravno da najjednostavnijih stranica ima i najvise i naravno da je za takve wp dobar.

Gledao sam bas pred 1-2 tjedna woocommerce, super izgleda , sve super, ali sto to vrijedi kad je ispod haube banana, kao i wp.

wp je primjer kako se ne bi smjelo radit u php-u.

1 Like

možeš li elaborirati napisanu tvrdnju

iskreno, prije ću vjerovati stotinama ljudi koji rade na razvoju wordpressa nego tebi pojedincu

pored toliko renomiranih plugina, pored tolike prilagođenosti wordpressa serverima i ostalim čudesima ti kažeš da je wordpress primjer kako ne treba

plus što se sa wordpressom može napraviti svaki tip web stranice - od najjednostavnije prezentacije do najkomplikovanije aplikacije, pri tome se može sve odraditi da se wordpress uopšte ne prepozna

ne znam zaista zašto bi neko bježao od wordpressa koji redovno izbacuje apdejte … realno da znam pisati web aplikacije prije bih vjerovao wordpressu nego samom sebi, ne bih garantovao da je ono što sam ja napisao sigurnije od wordpressa

s druge strane, toliko je prilagođen da i ja laik mogu vršiti neke osnovne izmjene koda kako bih ga prilagodio svojim potrebama, a imam sajtove iz takve niše da bi mi davno oborili sajtove i uvalili maliciozne scripte da ne koristim wordpress

i baš zato što je neprofitan kontam da nema teoretske šanse da mogu držati neki monopol silom

4 Likeova

Meni je najsmjenije kad se nadju neki developeri i komentiraju nacin na koji je wordpress napravljen. Valjda je to sad popularno “hejtat” wordpress pa vecina ljudi kad tako procita kako je lose napravljano pridruzi se tomu i nastavi sirit takve gluposti. Ne valja ovo, ne valja ono… ako ti smatras da jedan cms koji pokrece toliki broj stranica ne valja i jako je lose napravljen slobodno napravi kako ti mislis da treba i bit ces bogat samo od donacija.

4 Likeova

Mislim sta na ovo reci nego se vec nadopuniti na gore napisani post ja pa ja pa ja najbolji sam ja ja sve znam ja sam najpametniji

Ako si mene citirao dje sam pomenuo prodavanje magle, odnosilo se na bas taj dio da se predstavljaju kao neki web developeri koji za 50 do 150e cine cuda.
http://prntscr.com/lax7ni a ustvari je http://prntscr.com/lax7tc da ne reklamiram sad sajt ukucas sa prve slike pa vidis portfolio i sve ce ti bit jasno.
Tema je inace sa themeforest, eto na to sam mislio kad sam napisao prodavanje magle. Zapravo ovi su i super oni od 150e pa nadalje prodaju teme sa themeforest :slight_smile:
Cak i nemam nista protiv toga, al ga nemoj predstavljat kao svoj rad.

Sto se tice WordPress tacno da je bio lose iskodiran, i da je to bila nekad glavna raspravka. To je proslost davno bilo. Postoje CMS koji su mnogo bolji sto se tice sigurnosti, brzine… ali nemaju toliku zajednicu niti toliko dodataka na kojima se radi. Tako da je WordPress odlicno resenje da se koristi za administraciju stranice.

1 Like

wp je dobar u smislu , ako moras upononit site, dodati pluginove i sl., ima odlican admin panel, sve super. Pluginovi super rade i to je to.
Ne kazem da wp ne radi ili nije dobar.

Ono sto ne valja je napisan code.

Onaj tko radi radi php na ozbiljnom nivou i zna OOP, pa makar i da radi funkcionalno programiranje u php-u shvatice da je code smece.

Zato sto se jednostavno tako ne radi u php-u, ako nista drugo mogli su staviti code u funkcije odvojiti html i javascript i sl.

Ovako je spageti code.

Ne bih se slozio sa time, to je bilo nekad davno. Svako ima svoj princip rada i funcionisanja WP je napredovao u svakom pogledu i dosao do jednog limita i mislim da tapse u mjestu jer su se dosta okrenuli ka WordPress.com

Ono sto mislim da ce da bude u buducnosti jeste da ce da ga vremenom kompletnog prilagodit u React.
Sto se meni svidja i mislim da ce da bude buducnost kroz neko vreme jeste https://strapi.io/ i projekti tog tipa.

Kazes u reactjs?

Super, znas li kako react radi i koliko ce imati posla da od spageti code-a naprave i prilagode za react?

Vjeruj mi da im nece trebati puno, nisam odavno u tome mislim da je gutenberg radjen u react. Ispravi me ako grijesim, sto znaci da polako jedan po jedan dio prebacuju. I mislim da je i na WP.com statistika i Jetpack isto radjen u njemu. Tako da ce ti kompletan front-end bit u React i posle ce ti samo peglat PHP kao do sad kako koja verzija nova izadje.

@jorgovan mislim da podosta korisnika ne kuži koncept modularnog programiranja, niti što znači špageti kod.

Ako netko ne razumije sto je OOP, sto je funkcionalno programiranje ili zasto odvajati code pa makar samo u funkcije, sto su design patterns ili solid state ili zasto odvojiti php i html , ne bi trebao raditi to sto radi. Sory ovo su osnove koje bi svatko trebao razumjeti na teorijskoj razini, ako se predstavlja kao web majstor.

A da dalje ne pricamo o mvc-u i drugim stvarima

Da bi react funkcionirao recimo sa php-om, ovo je samo primjer, treba imati api.

Dakle dohvat podataka iz baze ide preko api-a.

A api se opet poziva u odnosu na sto se poziva tj. koja je route-a.