Google algoritam apdejtovi

pa kreni neki novi sajt na engleskom biće uzbuđenja i iščekivanja sigurno.

daj mi ovo sa aff sajtom o poklonima na engleskom uzimam u svako doba i potpisujem da nemam uopšte više uzbuđenja do kraja života u vezi sajtova no da bude ovako vazda

1 Like

A pokrenuo sam nekoliko engleskih ove godine, al na zalost i oni stagniraju.

Ovaj je malo stariji, ima DR67, cak ga je i NASA linkala :slight_smile:

No cini se da moram mijenjati vrstu sadrzaja, jer nema pomaka koliko god novih clanaka da dodam. Moguce da ga je Google penalizirao iz nekog razloga jer nema puno logike zasto ne raste. Ovo je cak i trend nekog blagog pada.

Posaljem link u pvt ako nekog interesira pogledati moze li se sto popraviti.

Jesi ove linkove ti “Zaradio” ili si kupio exp domen?

Kupljen je cijeli sajt, star skoro 20 godina, pa se nakupilo linkova. Ali linkovi nisu opadali od kako sam ga kupio, dapace.

Greska mi je bila migracija u Wordpress. Tada je nastupio nagli pad organic traffica, sto je neobicno jer je prije toga bila u obicnom html-u s direktorijima, non-responsive i mobile non-friendly :smiley:

A da ga vratis na predjasnje stanje :slight_smile:
Jesi li ispostovao komplet strukturu sajta prilikom migracije? Interne linkove?

A razmisljao sam al vratit ga nazad u izgled iz 90ih opet ne vidim kako bi mi dugorocno koristilo. A i procedura za dodavati nov sadrzaj bez CMS-a je pain in the ass…

Da, pazio sam da se ocuvaju backlinkovi, ali trebalo je 301 raditi, nije bilo moguce u WP-u zadrzati bas identicnu strukturu. To mi je prvo palo na pamet da ga je srusilo. Mozda redirecti ipak nisu stopostotno ucinkoviti u ocima Googla.

Nema sta drugo nego ovo da ga je zeznulo. Struktura je jako bitna, uostalom znas i sam. A da probas da menjas nesto na sajtu, jer generalno neces mnogo da izgubis i ako ne prodje kako treba. Mozda interno linkanje, da usmeris juice ka glavnim clancima sa sporednih. Da clanci koji imaju najvise linkova, imaju vise internih linkova da bi rasporedili juice kroz ceo sajt mozda.

EDIT: S’obzirom da si menjao sve, onda ispada i da dolazni linkovi idu na URLe koji ne postoje, nego je redirektovano na nove URLe, mozda je tu Google to skontao kao manipulaciju.

Ahrefs je nedavno izbacio dobar plugin, pa cu se s njim malo poigrati i na tom sajtu:

On bas napravi dobru analizu koji clanci su losi, uopce ne rangiraju ili nemaju linkova, pa daje preporuku ili da se taj sadrzaj rewritea, spoji s nekim boljim clancima, ili pobrise.

Ovo sam prije 2 mjeseca napravio na jednom sajtu, slicno onom sto radi ahrefs plugin ali rucno:

Pobrisao sam tisuce losih clanaka (bacio valjda 10.000 EUR contenta u vjetar), ostavio ih mozda tek 30% i mogu reci da mi traffic uopce nije pao. Nije bilo ni rasta, al mozda je jos rano za to. Stare clanke sam za svaki slucaj sacuvao u backupu, no s obzirom da su to news clanci sumnjam da ce mi ikad vise koristiti.

Da, samo sto bi Google u teoriji 301 redirect trebao shvatiti kao nesto normalno i prirodno (pogotovo jer se niti domena nije mijenjala), al mozda u praksi ipak nije tako.

1 Like

Ja bi pogledao SC sta je nekad rangiralo, pa bi to pokusao da bustam. Ne bih brisao nista, vec bi koristio te clanke da budu bust, da linkaju clanke koje planiras da rangiras.
Ako hoces posalji link, da pogledam sajt i kad imam vremena da ga pogledam i da ti napisem semu sta i kako da linkujes, da napravimo jedan case study. Ne mozes puno da izgubis :slight_smile:

1 Like

Izglkeda da postoji mogucnost da mi je RankMath plugin sje… oba affiliate sajta koje imam. Prije cca 2 mjeseca sam poceo koristiti ovaj plugin i nisam primijetio nikakve benefite od njega niti da je po bilo cemu bolji od Yoast SEO. Doduše ima onaj dio kad postaviš keyword za post pa u postocima računa i kaže ti što da promijeniš u postu, naslovima itd. da score bude veci ali to je sve.
Koliko čitam na dosta mjesta ljudima je nekon instalacije Rank Math plugina sajt jednostavno potonuo:



plus još masu sličnih.
Vrato sam se nazad na Yoast pa ćemo videjt nakon mjesec dana ima li poboljšanja.

1 Like

Kako ti je sjebao? Jel imas title tag? Jel promjenio title tagove? Kako izgleda source prije i poslije?

Ma imam sve, i title i meta tag. Mozda ja pricam gluposti ali ja sam danas vratio yoast pa cemo vidjeti krajem prvog mjeseca sta se desava. Nije rank math nista izmjenio ili da na stranici nesto fali, ali moguce je da je dodao neki kod negdje zbog cega google stranicu smatra losom po nekom kriteriju i baca ju dole u pretragama. Jer jednostavno nije moguce da su stranice sa slabijim DA i PA, uzasno nekvalitetnim tekstovima i sa jako slabim backlink profilom ispred mene u googleu. Recimo za jednu kljucnu rijec sam bio na 5. mjestu a vise nisam ni u top 30. Za neke druge sam bio broj jedan ili u top 3 a sad tih keyworda koji su bili u top 3 nema ni u top 15. Također, za jednu kljucnu rijec za koju sam bio prvi (u pitanju je jedan recept) i imao recipe rich snippet sada sam 6 a recipe rich snippet je nestao u rezultatima pretrage - google prikazuje samo obican link. Rich snippet testing tool uredno sve prikazuje za taj post i nema errora.

Ja mislim da su kod tebe samo linkovi problem i da si zbog pao. Na onom exp domenu su losi linkovi, tako da je 90% to probem po mom misljenju.

Moze biti. A zasto je onda novi sajt isto otisao k vragu? Na njemu sam yoast zamijenio sa rank math pred cca 20tak dana. Pun je google slucajeva gdje je rank math srozao sajt.

Ma to su ja mislim samo nagadjanja, ne verujem da moze to da sroza rank. Isto tako mozes da nadjes postove gde ljudi tvrde da im je Yoast srozao rank.

A nista, ostaje nam da vidimo nakon mjesec dana da li ce biti kakvih promjena. U medjuvremenu sve sto cu raditi na sajtovima biti ce dodavanje novog sadrzaja. Stare postove necu dirati niti linkati.

Spavas li mirno @Kosana :rofl:

Kao beba. Palo 27% nazad, sad me bas briga :grin:

Obzirom da planiram uloziti vecu sumu novca u nekoliko portala, tvoj savjet je sada zlata vrijedan :smiley:

Kakve clanke izbjegavati, koje objavljivati?

Izbjegavati news clanke i fokusirati se na evergreen clanke koji ce uvijek biti aktualni i koji se po potrebi mogu apdejtati. Istraziti trziste, vidjeti koji se keywordi traze i prema tome raditi clanke. Od news clanaka samo velike medijske kuce mogu ziviti, jer njima Google nije kljucan.

Ja sam tada ciljao na Facebook dok je jos reach bio dobar, ali s vremenom su to postali potpuno beskorisni clanci, osim onih koji su pokupili nesto backlinkova, a njih sam zadrzao.

Na nekim portalima i dalje imam news clanke jer ih moram imati zbog stalnih posjetitelja ali to sam sveo na minimum.

2 Likeova