Kad Anđeli slože puzzle :)

Jedan od dražih komentara na videu:

The kind of mind required to design something like that is truly terrifying when you ask yourself, “If this person can build this … what else are they building, for who, and for what purpose?”

Kao i u prvom postu teme, skoro sve zasluge prebacujem na Anđele i zapitam se i ja što točno grade? :smiley:

Treba biti svjestan da društvo (civilizacija)…nikako nisu mogli biti svjesni u kamenom dobu što će sve izgraditi…pa identičnom analogijom niti ja nisam svjestan kuda ovo ide…i kuda će me Svemir sa idejama odvesti. So far so good. :slight_smile:

pošto vidim da si na stabilnoj vezi s njima, de bgti pitaj svemir i anđele kakva je moja sudbina, znaju oni mene, samo im reci ruin sa foruma

je li mračno ili svijetlo puno

2 Likeova

Onakva kakva će ti trebat.

Potreba je uvijek neizvjesna, a svako rješenje se već nađe. No svako rješenje stvori sa sobom i novu potrebu…i tako tragajući za savršenstvom, na putu vječnosti smo. :slight_smile:

Jer savršenstvo je nedostižno, pa će i promjene biti vječne u svom nastojanju da se približe tom savršenstvu.

1 Like

Pošta mi uvalila kajlu i uvela da svi paketi moraju ići preporučeno. Heh.
Ionako su bili najskuplji trošak, a sada su i više nego duplo skuplji. Tj. narasli su sa 15kn na 40kn po paketu…mnogo loše.
Ali ajd…sad će svi pod obavezno imati trackingID. …il ću voziti pakete u neku susjednu zemlju i od tamo ih slati. xd.

Youtube me također iznenadio. Do nekidan je radio 20 - 50k pregleda dnevno i samo preko noći to smanjio na 1-2k pregleda dnevno. Što je naravno mahom smanjilo prodaje.
Jedino sam se iznendaio da je konverzija prije bila oko 0.8, a sada je čak negdje 3 - 4. (Znači 3 - 4 prodaje na 1000 pogleda )

E sad, imao sam onaj jedan vikend konverziju od čak 10, što mi je bilo nevjerovatno da je tako skočilo i posumnjao sam ili na novi kanal prodaje (koji nisam pronašao) …ili da je došlo do usmene predaje.

I sada sam skužio da je točno tada Chris objavio isti video na svom facebook profilu i to je stvorilo taj val prodaje. Kako je taj video objavljen prije svega tjedan dana na Facebooku, vrlo moguće da on i dalje lažno stvara veći osjećaj konverzije na youtubeu koji trenutno mjerim.

Što će reći da kada ispari početni moment tog videa na Facebooku, nestat će i konverzija od 3-4 i vratit će se u prethodnih 0.8 …što uz trenutnu količinu pregleda videa će biti poprilično mali broj prodaja.

I tako mi se nekako čini da je ovaj val prodaje došao svom kraju puno brže nego što sam očekivao…ali što je tu je…

…nebudem baš lako iskoristio 10 000 naručenih deklaracija od tiskare, haha. Ali ajd, barem sam njima prepolovio inicijalnu ponuđenu cijenu. I to je lekcija…sve te firme što izdaju svoje ponude, pucaju prvo u nebesa i love u mutnom, čim pristaju na kontra ponudu koja je 50% iznosa njihove ponude. Valja to znat i uvijek pregovarat oko cijene. :wink:

Kad spominješ tiskare - trebalo mi je nešto hitno prije koji mjesec, pošaljem upit za par ponuda i dobijem nevjerojatno šarolike iznose. Jednoj sam vratio poruku i doslovno s njihovih 5000 kuna spustio na 3000. Pristali su bez prigovora. :joy:

1 Like

Točno to…nema neke velike nauke oko pregovaranja, samo treba biti svjestan da nismo dužni prihvatiti prvu ponudu. :slight_smile:
Barem dok izbora ima.

Još jedan grd problem je iskočio… većinski krivac je “tako dragi” Microsoft i njegov “vrli” Word. A ponešto i neuočavanje greške dotičnoga koji se bavi adresama.

Znači za automatizaciju ispisa adresa koristimo kombinaciju Worda i Excela, gdje word automatski povuče adrese iz excela i to formatira da bude spremno za print na naljepnice.

I što se desilo… ne znam još točno što, ali radi nekog buga je Excel odlučio prepoznavati vrijednosti iz određenog stupca kao broj a ne kao tekst …i onda su se vrijednosti u wordu ispisale točno samo ako je u polju stvarno bio broj, a ako je bio tekst…u wordu se to ispisalo kao: 0 (nula)

I to je uzrokovalo da 50 adresa budu krivo ispisane, gdje je pod floor netočno navedeno da je: 0.

E sad, za neke adrese to neće biti kritično, ali za neke je kritično…jer neki kupci imaju full bitne informacije navedene pod stavkom floor. Tipa tamo navedu ulicu, a pod adresu1 navedu samo kućni broj.

Ja kad sam vidio što nam je uletio…oznojio sam se ko konj od muke…jer ukupno je bilo 100 adresa koje su imale nešto navedene pod stavkom floor…i koje su time bile potencijal da budu krivo ispisane.

No sreća u nesreći je da se program iz nekog razloga bugira samo na prvoj excel tablici koja sadrži 50 takvih adresa, dok ostale excel tablice ne bugiraju i tamo je ipak sve ispalo kako treba.

Od tih prvih 50 adresa, negdje je pod floor stvarno samo naveden kat ili unit ili tako neka sitnica i nadam se da će to ipak proći kako treba.

Bemu život, ovo je umalo bila jako skupa greška…a i ovako sa srećom u nesreći i dalje dovoljno skupa. :confused:

zar ne mozes stafati samo da u svakom cellu imas na pocetku ’ sto bi cell oznacilo kao komentar i onda bi ga kao takvog kopiralo (ne bi bilo nikakvih problema oko brojeva)

Jbga…nisam računao da bi ovako nešto moglo uletiti.
Ja dok sam još pravio tu automatizaciju, izgledalo je sve Ok. I provjeravao sam ja taj floor kako se ispisuje…dok sam to slagao i povezivao stavke adresa u kompletnu adresu.

No ja dok sam to pravio, povezao sam to sa tablicom koja je imala možda svega 30-ak unosa…i tada se sve dobro ispisivalo.

A kasnije kada sam ubacio 300 unosa, nisam primjetio da je došlo do greške…jer je tek svaki 6 unos bio krivo ispisan, pa nije bilo toliko vidljivo. (Pošto većina adresa ionako nema ništa pod stavkom “floor”)

A zašto ta tablica puca kod automatizacije…nemam pojma. Sada sam ih sve provjerio i niti jedna ne radi grešku osim te prve…koja pravi grešku i sada ako je opet probam printati. Morao bi probati metodom eliminacije brisati određene unose u excelu, pa da vidim koji točno red uzrokuje problem.

Sve je još dobro i ispalo…ja sam doslovice problijedio u momentu kada sam skužio koju grešku imamo i dok još nisam znao koliko je ukupno takvih adresa i dok još nisam znao da je samo prva tablica ta koja pada pod grešku. Znači smučilo mi se baš jako na moment…jer je na prvu izgledalo da je negdje 20 - 30% toga krivo adresirano. Užas…

Puca kad automatizacije zato sto je vidi kao number i onda je kao takvu kopira :smiley: Samo napravi kao gore da je svaki cell zapravo komentar a ne neka vrijednost

Ja kad radim na ebay svaka treca cetvrta adresa ima u druom address line-u broj stana, ali nikad ne bude broj stana sam, nego cesto “ste 4” “suit 4” apt 4" etc

Da…ali samo na toj tablici. No ta tablica ima najviše brojeva u toj koloni, pa je to možda prevarilo logiku programa.

Što god… treba biti oprezniji za dalje.
A baš taj dio mi je u planu složiti vlastiti program za printanje…jer bi nam to puno mogućnosti otvorilo…al jbga, nikako na red da dodje.

Označiš red, ili kolonu, desni klik “format cells” i tu joj daj da bude šta želiš

Ti si programer, pa me čudi da ti je promaklo. U bazi, u tablici vrijednost NULL nije 0, i tako još mnogo drugih stvari. Moraš biti precizan

…kad dobiješ nekakav excel, nije da prvo ideš sva polja formatirati u string? … nego oni defaultno jesu string ili ti tekstualni unosi.

Taj stupac u ovoj tablici po ničemu nije odskakao od ostalih stupaca…ta kolona se naziva “shipping address 2” i preko 95% unosa u tom stupcu su normalno nazivi nečega kao i u ostalim stupcima. Tek se brojčani iznos u tom stupcu pojavio na svega 10 redaka od 308 …i valjda je excel taj stupac zbog tih par redaka odlučio cijelog tretirati kao da su unutra samo brojčane vrijednosti…što je notorna glupost, a ja ne znam po čemu sam trebao pogoditi da će se to desiti…

Možda i nije to razlog greške, jer i u drugim tablicama se pojavljuje po nekoliko brojčanih iznosa u tom stupcu, pa druge tablice nisu radile grešku… budem još istražio što je zapravo uzrok grešci.

Nego, ako je netko iskusniji sa adresama i što one znače, možda mi može pomoći detektirati koje od adresa su sigurno pogrešno napisane.

Znači sljedeća tablica prikazuje polja address1 i address2 (floor) i sve ovo što piše pod address2 se izgubilo na konačnoj isprintanoj adresi.

Ono što ja vidim, da je npr. sigurno kriva adresa: 110 Queens Road …jer se tu izgubio glavni dio koji je: “Queens Road”

Dok se nadam da većina ovih adresa koje pod floor imaju navedeno tipa: Apt 7, ili Apt 9 …itd. …za njih se nadam da se nije izgubila nužno potrebna informacija.

E sad …koje od sljedećih će sigurno fejlati, koje možda neće:

…ako netko ima ideju da mi malo pojasni što će se točno izdešavati i koje su kritične.

Skužio sam da malo izgleda arogantno što sam napisao. Nisam imao tu namjeru.

Ne znam ni ja kojom logikom se Excel vodi , ali sam imao takvih situacija. Ručno formatiraj polja da budeš siguran u buduće.

Ne znam što točno radiš sa tim Excel to Word kombinacijama, ali ako treba, imam ja svoj program koji sam uradio u VB da uzima iz Excel sprema u bazu i dalje šalje u txt . Ako ti može pomoći javi, da ti bacim source pa ti dalje uredi što već trebaš

Jesi malo da…ali sve je ok. :wink:
Zbog buga u excelu/wordu postavio si pitanje mog poznavanja što je NULL a što 0. :slight_smile:
A ovdje se niti ne radi o bazama…niti je greška u načinu korištenja programa…nego je poprilično evidentno da je greška u samom programu kada je pukla samo jedna tablica od njih 6-7.

Ma ja mislim da je ovdje nešto drugo uzrokovalo grešku…moguće ovaj jedan unos sa japanskim slovima. (Koji se pojavljuju u excelu kao hijeroglifi)

Također, moguće da niti nije greška u excelu, nego u kombinaciji worda i excela … a radim automatizaciju na sljedeći način: Printanje na grid (naljepnice)

Znači word automatski vuče podatke iz excela i postavlja ih u grid spreman za printanje na naljepnice.

Što se tiče programa…hvala na ponudi, ali radit ću svoj program za ovu svrhu.

Nego meni je zanimljivo kako neki programski jezici imaju i NULL i undefined.

Što je zapravo logično, jer NULL nam označava da nešto nema vrijednost (ali svjesno definiramo da nešto nema vrijednost) …dok undefined pak znači da nešto nema vrijednost, ali da nismo svjesno definirali da nešto nema vrijednost.

Prava zbunjola onda nastaje kada nečemu svjesno zadamo da je “undefined” :smiley:

Nisam do sada znao, pa sam pogledao malo. Meni bi bila recimo dobra primjena za neku tabelu sa atributima i sada ako želim staviti kolonu “opaska” koja mi je većinom nebitna, ali može se nekada popuniti, staviti je undefined ? Možda nije dobar primjer, samo na glas razmišljam.

Ja sam jednom iskreno imao osjećaj da mi treba još jedan “undefined”… kao ono hijerarhijski da bude level izna ovog undefined-a.

I tek tada sam shvatio da je undefined vjerovatno tako i nastao upravo iz razloga da nadopuni null.
I tada mi se činilo da kada bi nastao i taj undefined na levelu iznad, da bi mogla postojati potreba i za sljedećim levelom…i tako onda u beskonačnost.

Tj. da undefined može postojati u beskonačnom nizu N-tog reda.
To je pretpostavljam zato jer čim se svjesno počmemo koristiti undefined-om nekog N-reda, tj. čim definiramo da je neka varijabla undefined (za neki N-ti red tog undefinda) …tim činom smo automatski stvorili potrebu da postoji undefined za N+1 red od onog kojeg koristimo.

Jer kako ćemo drugačije programski reći da je nešto više nedefinirano (undefined) od onoga što smo upravo definirali kao nedefinirano. Jer čim smo nešto definirali da je nedefinirano, postoji nešto što je još manje definirano od toga. (A to je taj undefined u sljedećem N levelu) :slight_smile:

No za sada smo na null i na undefined. Ako sam u pravu, očekujem u nekoj tamo budućnosti da će se pojaviti još tipova undefined varijabli, haha. :smiley:

Možda je čak i nula dio toga niza, pa bi prema tome za sada bili na: nula, null, undefined. :slight_smile:

Ovo je bilo tupavo pitanje. :smiley:

…najbolje će kupci znati jel valja adresa ili ne…poslao sam svima kao updejt o njihovoj narudžbi. Par korisnih informacija o trajanju shippinga koje me ionako većina ispituje…i usput sam im priložio sliku njihove pošiljke i zamolio da bace pogled jesu li svi podaci ispravno uneseni.

Pa ćemo vidjeti koliko će ih se javiti da adresa ne valja.

Za sada su dvojica potvrdili da je sve ok. :slight_smile:

Inače slikanje pošiljki koje sam uveo kao zadnju kontrolnu točku na pošti je veoma veoma korisna stvar.
Ne radi kontrole čovjeka koji ide na poštu…nego baš radi interne kontrole da se može naknadno provjeriti jel neka pošiljka stvarno bila na pošti i što je točno pisalo na kuverti.

Bez toga, sada bi bio slijep ko crkveni miš. Niti bi znao da je samo jedna tablica pukla i bacila grešku… ma ništa nebi znao…

A korisno je i kad kupac pita za status pošiljke…jer kako nemamo trackingID, ovo puno izvlači stvar. Jer čim kupci vide sliku svog paketa, gotovo su svi sretni kao da su dobili i trackingID. Jer znaju onda i oni da je poslano…i da je pitanje samo vremena kada će stići…

I za sada su poruke ovakvog tipa:

I received the jigsaw earlier this week, thank you so much for the brilliant service!

Dosada baš ništa negativnog još nismo dobili. :slight_smile:
Vidjet ćemo što će sad biti kada vide neki da im je adresa krivo napisna. xd …treba smislit strategiju da se i to okrene u korist xd. Nekakav extra popust za takve, hehe.