Kad Anđeli slože puzzle :)

Vjerujem da je to zajebancija kaj pises…

1 Like

Jel to novi film Eddie Murphya u gornjem videu? Super mi je taj glumac.

1 Like

Sve što se loše događa na svijetu je od demona.
Bog je ljudima dao slobodnu volju.

Još nitko nije postavio materijalne dokaze o evoluciji. A pogotovo nije objašnjeno , gdje su nestali potomci prijelaznih formi, a majmun i čovjek jedini preživjeli. :grin::grin::grin:

Duhovni svijet je realnost.

Mislimo da su tu neki ljudi bolesni. Zamislite bolesnike koji ateisticnu djecu hrane izbjeljivacem da ih izljece. Ovaj sta vidi andele ili prognozira bitcoin je kamilica za te debile.

4 Likeova

E mislim da je ovo kljucno. Nek je pravno pitanje rijeseno, ostalo cemo lako.

5 Likeova

Slobodna volja je nekompatibilna sa idejom da je Bog sveznajuci.

Ako je Bog sveznajuci slobodna volja ne postoji, ako slobodna volja postoji Bog nije sveznajuci.

1 Like

Misliš na autističnu?

Da to… krivo sam napisao.

hahah nisam ni skonto da je napisto ateisticnu… doduse s obzirom sta jorgovan pise ovdje, ne bi me cudilo da on tako lijeci djecu koja postanu ateisti :smiley:

Odgovor na tvoje pitanje nekompatibilnosti otprilike shvaćam ovako… (da ne bude zabune, svasta nesta tu nagađam xd)

Ekšuali, Bog ako je svemoguć, on može napraviti i kamen koji sam ne može podići.
Zvuči kontradiktorno, znam. :blush:

Isto tako za kamen koji ne može podići, on uvijek može pronaći način da ga podigne.

To je ko beskonačno brojanje, gdje uvijek postoji način da dodaš veći broj. U tome smislu je i Bog beskonačan, jer uvijek postoji način da nadiđe sam sebe.

Prema tome, iako je sveznajući, može se svjesno upustiti u pustolovinu gdje ne zna sve. Upuštanjem u takvu pustolovinu, nastade slobodna volja.

Bog je tako svjesno stvorio nesavršenstvo da ga iskusi.

Zašto?
Zato jer je Bog pokretan silom da osjeti što veću ljubav … u suštini on jeste ljubav koja nastoji biti što veća. Tako je ljubav elementarna sila koja pokreće čitav svemir, tj. svi procesi u njemu su pokretani težnjom da osjete ljubav (dobro) … i iz te težnje sve nastade.

U toj težnji ljubavi da bude što veća, nastali su nesavršeni procesi iz onog vremena gdje su svi procesi bili savršeni.

U tom vremenu kada su svi procesi bili savršeni, ljubav je bila enormna… no kroz to savršenstvo je “shvatila” da može biti još i veća.

Veća će biti kad nesavršeni procesi dosegnu stupanj savršenstva bez upravljanja iz izvora tog savršenstva.
Jer savršenstvo može stvoriti drugo savršenstvo, to je prestao biti izazov.

Sada je savršenstvo stvorilo nesavršenstvo, tako što mu je dalo slobodnu volju… a razvoj tog nesavršenstva je izvor beskonačne ljubavi, jer je i put koji trebamo preći beskonačan.

Znaci kazes da Bog nije sveznajuci? Mozda te nisam dobro upratio, moras se spustiti na moj nivo.

1 Like

Bog je sve znao unaprijed, kad je stvarao anđele i poslije ljude.

Znao je da će trećina anđela pasti, znao je da će Adam i Eva sagriješiti itd.

Dao je rješenje za grijehe i spasenje, to je Isus.
Bog je dao i 10 zapovijedi, ali neki ljudi ne poštuju.

Isto kao i prometni propisi, ako ih ne poštuješ, dobiješ kaznu i onda ti je kriv policajac, država itd. A ustvari si sam kriv.

Isto tako je i kod Boga.

Knjiga otkrivenje, zadnja knjiga Biblije govori o kraju. Onaj tko se ne spasi, bit će u ognjenom jezeru za cijelu vječnost u teškim mukama.

Al ti jorgovane ne vidis koliko je to kontradiktorno. Ako bog ZNA sta ce da se desi, to ce se jelte desiti, a to onda znaci da slobodna volja NE POSTOJI, jer sto god ti mislio i razmisljao, uvijek ce se desiti to nesto (a bog zna sta je to), znaci sveznajuci bog i slobodna volja ne mogu da postoje paralelno.

1 Like

Bog voli sve ljude na cijelom svijetu (Ivan 3,16; 1. Ivanova 2,2; Rimljanima 5,8). Ta ljubav nije uvjetovana – ona se temelji samo na činjenici da Bog je Bog ljubavi (1. Ivanova 4,8. 16).

Bog voli sve ljude, on ih je sve stvorio, al će ipak većinu njih osuditi na vječni pakao i muku?

Ne mora biti.
Stvari mogu biti postavljene tako da se zna što će se desiti (kao konačan ishod) … ali nije definirano kojim putem će se do tog ishoda doći.

Tada imaš i znanje o ishodu i slobodnu volju o načinu da se dođe do tog ishoda.

Da, slobodnu volju da ti se desi ista stvar sta god odlucis.

1 Like

Ne. Zato jer Bog poziva ljude da se spase
Tu imaš i neprijatelja Sotonu i demone.
Bog hoće da se svi ljudi spase, ali neki biraju tamu.

Ne. Ljude osuđuju njihovi grijesi, a ne Bog.
Isto kao u prometu, tebe ne osudi sudac za prekršaj, nego ti sam jer si stisnuo gas.
Sudac samo donese presudu na temelju činjenica i kaznu po propisima koji su propisani za počinjeni prekršaj.

To je jako kompleksno.

Da se sve objasni treba malo više vremena.

Svaki čovjek se ima pravo pokajati, zatražiti oprost i doći kod Isusa do pred smrt.
Kad nastupi smrt, više nema pokajanja.

Prispodoba o nadničarima iz Biblije.
Bog svakome daje spasenje, ako dođu kod njega u bilo kojem trenutku za života i ostanu sa njime.

Samo bi nekima bilo teško , jer bi se puno toga morali odreći, nemoralnih djela i sl.

Recimo, BTC ima dobar “DNK” koji mu garantira da će uvijek postojati neki miner koji će ga željet majnat.

Unatoč tome, svatko ima slobodnu volju da odabere želi li ili ne želi majnati BTC.

Stoga, ako je poznat plan po kojem postoji BTC, ne znači da je striktno definirano tko će, a tko neće majnati.

No istina je, tim planom smo potaknuti da u određenim momentima želimo postati miner… ili želimo prestati biti miner. Naša slobodna volja je tako po mnogo čemu uvjetovana… no sve te uvjete smo sami izgradili. Tako si uvjetovan da ideš na posao, da otvoriš kišobran kad pada kiša itd.

No sva ta uvjetovanja su proizašla iz elementarne sile koja pokreće sve … a to je naša potreba da osjetimo ljubav ( u vidu da činimo dobro) i da izbjegavamo bol u vidu da ne činimo zlo.

Tako možemo reći da nas Bog jedino uvjetuje darujući nam ljubav na dohvat … a dalje sve mi po slobodnoj volji nastojimo što više povećati taj osjećaj ljubavi i osjećaj dobroga. To nas dovodi do bagera koji kopaju umjesto kamene sjekire… ali isto onda i uvjetovanja da nam je potrebno gorivo za te bagere…