Kad Anđeli slože puzzle :)

Losa ti analogija… To je kao da opisujes situaciju gdje ce neko uraditi nesto, a bog ne zna ko je to… sto ovdje nije slucaj. Pricamo o tome da bog zna za svakog indivudualca sta ce u zivotu uraditi, tako da ovaj efektivno nema nikakv izbor- sto god odluci kroz zivot, uvijek dodje na isto.

Eto kao hriscani ne vjeruju u sudbinu, a ako bog zna tacno sta ce se desit, sta je to nego sudbina. Jednostavna kontradiktornost

Ne baš. Npr. sutra moraš na more i znaš da će biti nesreća i da će poginuti neki tvoj poznanik.
Zoveš ga i kažeš mu, odgodi putovanje, jer ceš poginuti, on te može poslušati ili ne.

Isto tako kod Boga, Bog zna, ali te upozorava kroz savjest za loše stvari.

Ti odlučuješ kojim ces putem.

Pa nije, ispravna analogija bi bila da tvoj prijatelj pogine sta god odluci jer bog zna da ce on poginut, tj zna bukvalno sve :smiley:

Pa što ako Bog zna? Zašto bi to limitiralo nečiju slobodnu volju?

Znam i ja što će neki moji prijatelji učiniti u određenim situacijama, no to ne znači da su oni onemogućeni/ograničeni drugačije postupiti.

Znati što će netko učiniti je sasvim druga domena od slobodne volje.

Druga stvar, Bog nije ograničen vremenom… nego vrijeme i prostor postoje u njemu.
Razmišljati o Božjoj perspektivi na način kao da je osoba, je krivo… i svaki pokušaj te apstrakcije je vjerovatno uzaludan.

Jesu, ako ce uvijek uraditi to nesto i desice im se to nesto drugo bez obzira sta oni urade.

Druga domena koja negira prvobitnu, tj te dve stavke NE MOGU postojati paralelno jedna uz druga jer su kontradiktorne.

Moj prijatelj ima opciju otići na posao ili ne otići i riskirati otkaz … a ja ga poznavajući znam da će otići na posao.

To ne znači da nije imao slobodu izbora… imao ju je, ali isto tako i svijest da će snositi posljedice ovisno o svome odabiru. Pa mu se ne kocka sa otkazom.

O tome se radi, ako odabiremo pogrešno, (griješimo) … i snosimo posljedice svojih pogreški. (Grijehova)

Grijeh neće nestati nekim magičnim čudom dok ne pronađemo ispravan način i odradimo ispravno neki zadatak.
Tek ispravno napravljeno može postojati … dok “auto napravljeno sa puno pogrešaka će se brzo raspasti”.

No hoćemo li učiniti ispravno ili pogrešno, data nam je slobodna volja.

Ti nisi ofulo go nego citav stadion :smiley:
Ako se zna sta ce on uraditi 100%, onda izbor ne postoji… izbor postoji samo ako ne postoji definisan dogadjaj koji ce se desit 100%… a ne postoji- posto bog zna SVE. Znaci za sve se unaprijed zna ko ce sta uradit, tako da taj neko nema izbora jer ce uradit upravo to nesto sto je za njega zapisano/sto bog zna da ce uradit…

…ako ce uradit SAMO ISKLJUCIVO TO, i ako njegova odluka u nikom slucaju to ne mjenja (a bog je sveznajuci znaci ne moze pogrijesiti, on od pocetka zna koja je to odluka) on sloboda izbora ne postoji. To je jedna ogromna logicka greska.

Ne mozes napraviti neki “random” brojac koji uvijek pokazuje broj 4 i onda tvrditi da on radi na random kad dobor znas koji ce biti rezultat.

1 Like

Morati nesto uraditi 100% i željeti nešto uraditi 100% je po meni razlika.
Ovo prvo nisi imao izbora, u drugoj opciji imaš izbor, ali želiš određeni ishod 100% i predvidiv si.

Al to je ionako natezanje oko nebitnog, za nas je svejedno postoji li apsolutna slobodna volja ili ne … u našem umu postoji i to je jedino relevantno za nas.

Isto kao ovaj čitav svemir … za nas je poprilično nebitno što je to sve nekakva besmislena kaotična fluktuacija energije bez možda ikakvog pravog smisla … ali ako u našem umu postoji smisao i emocije koje taj smisao izaziva, onda je to ono što je relevantno za nas. Barem dok smo u ovom tijelu i dok taj “besmisao” iskušavamo na ovaj “smislen” ljudski način.

Back to puzzle… dugo me nešto nije ovako ugodno iznenadilo kvalitetom. :smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts::smiling_face_with_three_hearts:


2 Likeova

Kako idu sa prodajama stare puzle? Kako si zadovoljan sa yt saradnjama? Koji su ti kanali prodaje, odakle kupci dolaze na sajt? Da li je yt isključivo? Jesi pokušavao sa plaćenim oglašavanjem? Jel ti to ful tajm posao? Zarađuju li puzle dovoljno za život? Šta ti je sa ostalim proizvodima naručenim iz kine? Vidim da ih nema na tvom sajtu. Šta je sa drugim projektima dron balon halovin oči i sl

Izrešetah te

4 Likeova

Taman sam htio postaviti isto pitanje posto tema je postala previse duhovna a premalo okrenuta poslu

Kapne nesto, ni blizu ko ranije. Do ovog ljeta je išlo sasvim solidno, sad je baš zatišje. Bit će bolje valjda opet nakon ljeta.

Kratkoročno gledano, najbolje ulozeno vrijeme… mozda steta da se nisam jos angazirao oko toga. No “short-term” novac nije na prvom mjestu, pa se bavim drugim projektima, koje vise volim, koje smatram da su na “dobrobit” društva… i koji će na kraju (mozda) dat plodove na duže staze.

Da

Da. Slabo je išlo.

Ne. Puzzlama se bavim svega par sati tjedno. Imam druge primarne stvari.

Više ne, ali napravile su zalihu koja ce jos malo potrajat. :slight_smile:

Zastoj oko izrade ambalaze. Bit će. :slight_smile:
** nema vise pakiranja u vrećice za zamrzavanje xd

Robotika je bila hobby … no doći će vrijeme kada će biti posao. Za sada čeka. :slight_smile:

A halovin oči sam odustao za sad, jer je to bila glupa ideja samo tako random mikstat tipove proizvoda… a glupo mi je otvarat i novi shop radi jednog proizvoda… nezz, kada skupim vise takvih random stvari… onda ću pokusat sve nekako uklopit na jedno mjesto. Prvo zelim vidjet kako će ovo s Kinom funkcionirati … ako bude, samo treba lagano širiti paletu proizvoda.

Uglavnom, što se tiče drugih projekata… najviše sam involviran u Doorse, radim na njima jednu aplikaciju za koju sam dobio i solidnu investiciju…i to lupam 10-12 sati na dan. Svaki dan se dižem u 05.00 i samo rokanjee.

2 Likeova

Pa naslov ju i jeste definirao da se bavi primarno duhovnosti. Xd

I puzzlama. Kazi nam kako to ide.

Njummm :slightly_smiling_face:

5 Likeova

Gdje se moze kupiti?

Danas je tek sve kompletirano, no i dalje sa testinim uzorcima kartona za ambalažu.
Sad nakon što potvrdim da je sve ok, onda treba još15ak dana da stignu ti kartoni iz tiskare i onda rokanje/pakiranje … pa ću ih tad i pustiti u webshop. Ovdje ako ima zainteresiranih, stavit ću opet onaj discount code 50% :wink:

3 Likeova

Nisam dugo ništa tipkao…pa evo malo Misfit journey u slikama. :slight_smile:

… da bi se pojednostavilo pakiranje ovih puzzli (i općenito omogućilo), trebalo je dosta poraditi i na alatima.

Kalup za nanošenje ljepila na frame.
Ovo je vrlo škakljiv proces …ljepilo se nanosi u spreju i najmanji trag ljepila na krivom mjestu će zaljepiti puzzle. Čak i vertikalne površine (rub frame-a) ako dobije i malo ljepila, to će već zaljepiti puzzle koje se onda neće htjeti lagano istresti prilikom odpakiravanja artikla.

Kalup je izveden u tri sloja, sa magnetima koji uvijek perfekt pozicioniraju međusobno slojeve…a u radu su praktični, jer sve se otvara/zatvara glatko i brzo.







Kalup za nanošenje ljepila na ambalažu
Slična izvedba kao gornje


Mada je bilo dosta lutanja i pogreški… prvotna ideja je bila izvesti kalup u obliku harmonike, kako bi se mogao sklopiti i lakše skladištiti:



I bio je zaista mali, s tog aspekta vrlo praktičan i sve je djelovalo jako simpatično…

…osim ovog štapa za poklapanje, koji je jednostavno bio pain in the ass za nariktati na poziciju.


…previše se to uvijalo, i trebalo je puno ciljati da bi svaka kopča sjela u svoj utor.

Spajator
Nakon nanošenja ljepljenja, treba sve spojiti da sve sjedne točno na svoje mjesto…u tu svrhu služi ovaj spajator.


Preša
Nakon spajatora, puzzle idu u prešu kako bi se ambalaža kvalitetno zaljepila.
(Bez toga bi se poneke ambalaže odljepile nakon nešto stajanja) … a tu je glavni krivac to što je samo 3mm širina ruba ljepljenih površina …a to je pak nastalo radi nekih neočekivanih ograničenja u veličini ambalaže. Bilo je planirano 5mm tog ruba i onda zbog tih par milimetara više u širinu bi ambalaža bila duplo skuplja u tiskari. Ako se nekome pogađa, nek pogodi zašto bi samo 4 mm više u širinu toliko poskupilo tiskaru? heh

Uglavnom, tako je nastala potreba i za prešom:



Ovdje je puno mačića zginulo dok sam shvatio kako preša točno treba izgledati…


Fan fact …ovaj jedan bijeli part se printa 7 sati, a ovaj crni 4 sata … tako da su moja dva printera

bila punih ruku posla i radili su danima i noćima neumorno. Btw. oni su mi najveći blagoslov koji imam i čudim se da ljudi malo češće ne posjeduju printer. Nekada mi je naprosto lakše isprintati nešto nego otići do trgovine i kupiti. :laughing: … a ono što nam nosi budućnost u vezi printera, malo tko može i sanjati. (ako Anđeli ne lažu :P)

Evo još jedan koristan print (doduše sumnjivog oblika :rofl:) …isto pomoćni alat za pakiranje ovih puzzli…

Prototip - kalup za ljepljenje
A sve je počelo prvim prototipom kalupa za ljepljenje:



… a završilo sa: )



:

6 Likeova

A nova avantura je već počela … u pripremi svašta nešto:

And this misterious dangers shapes… looks so cool. :slight_smile:

Osim ovoga, nastale su (pomalo slučajno) i još jedne crazy puzzle…

Nakon što sam shvatio da bi te crazy puzzle teoretski mogle ispuniti 100% površine za pravokutni frame …preostao je najteži zadatak saznati postoji li zaista i moguća solucija.

Zbog neki saznanja, intuicija i logika mi je rekla da bi moralo postojati riješenje…i to koje je znatno teško za pronaći… pa nije bilo druge nego pisati program da se analitički istraži problematika i program nakon 15 sati pretraživanja svih mogućih kombinacija je rekao sljedeće:

  • 5 000 000 000 iteracija je trebalo računalu da preispita sva stanja brute force metodom.
  • 7 545 940 slijepih ulica gdje se sve puzzle uklapaju osim zadnje
  • 182 slijepe ulice gdje se samo zadnja puzzla ne može uklopiti i to radi jednog sitnog-sitnog minijutarnog detalja koji postoji na puzzli
  • 29 sljepih ulica gdje su sve puzzle složene i samo točka na “i” se ne uklapa u frame :laughing: (Jedna puzzla je zaista točka …uvedena je samo da bi puzzle imale ukupnu površinu jednaku kao što je veličina framea. …znači točka popunjava mali dio površine koji bi inače bio neispunjen da nije uvedena) …i ispada da postoji 29 mogućih rješenja gdje se sve puzzle uklapaju u frame osim te točke, haha
  • I šlag na kraju - postoji samo 6 mogućih rješenja. :smiley: :smiley:

Suma sumaru, igrača za ove puzzle čeka jedno 7 milijona mogućih slijepih ulica i onda ako se i približi konačnoj soluciji, šanse su 5 puta veće da mu se samo ta točka neće uklopiti, nego da će nabasati na jednu od 6 mogućih solucija.

Ima još jedna posebna stvar sa ovim puzzlama, ali za sada će morati ostati tajna jer ove puzzle sam odlučio držati tajnom do momenta finalne objave.

Čemu je to tako… pa zato jer sam odlučio uvesti jedan novitet u koji vjerujem da će biti plodonosan.
Naime, plan je ubuduće svake nove puzzle puštati uz online nagradnu igru. Ne igru na sreću, nego takmičenje tko će prvi složiti puzzle.

Posebnost ovog takmičenja će biti u tome da će cijeli svijet moći krenuti slagati puzzle u isto vrijeme …na taj način rank lista će biti jedinstvena po tome da na prvom mjestu neće biti igrači koji su uložili najviše vremena u igru.

Naime, većina igrica ima highscore koji se bazira na tome da tko više igra, ima veće skilse i ima veći highscore. Na taj način, rank ne mjeri talent igrača …nego mjeri prvenstveno njegov uloženi rad u prakticiranje igranja igrice.
To je ono što želim izbjeći…želim pozicionirati igrače prema njihovm talentu, mogli bi reći IQ-u …a ne prema tome koliko su vremena izgubili trenirajući.

A to se jedino može postići ako svi igrači imaju pristup igrici u isto vrijeme…i ako se rezultat mjeri na način tko je prvi riješio postavljeni zadatak.

Mislim da će mojoj publici biti velili izazov i interes pozicionirati se na takvim rank listama…a biti će zanimljivo vidjeti kako će stajati Chris Ramsay i ostali poznati influenceri ako prihvate challange. A nekako vjerujem da će njima takav challange biti vrlo interesantan.

Ja u konačnici imam od toga velike benefite, jer ću prodavati akontaciju za sudjelovanje u tim takmičenjima… a otvara mi vrata da se prebacim i u tu domenu gdje neće niti trebati postojati fizički proizvod, nego samo da osmišljavam nove digitalne igre koje će predstavljati takve logičke zadatke.

Fora je da mogu napraviti igre za koje ću samo parametrima moći dizajnirati nove levele/zadatke …pa mi to otvara mogućnost da imam na lagan (jeftin) način novi zadatak na tjednoj ili mjesečnoj bazi. (Sve ovisi o publici koliko će gristi) … a to bi moglo onda zakotrljati jednu savim novu dobru priču.

… a i generalno sam pun ideja za digitalne igre, samo nisam nikada imao ovakvu ideju za kanal gdje bi to mogao puštati …pa da taj rad ipak mogu i naplatiti… tako da stvar bude i održiva. :slight_smile:

Tako da…ubuduće će sve nove puzzle stizati kroz online odbrojavanje do idućeg releasa, tj. do idućeg takmičenja. :slight_smile:

Spomenute “crazy” puzzle će biti one koje će probiti led … tako da iz tog razloga je red da ih sačuvam u tajnosti. (Kada krene odbrojavanje, mogao bi netko googlati Jigsawholic i lako nabasati na puzzle i onda ih unaprijed naučiti riješiti… isto kao što bi se i forumaši lako mogli pripremiti i nerealno upisati visoko na spomenutu rank listu …tako daa moram biti :zipper_mouth_face: :zipper_mouth_face:)

17 Likeova

ako se ne varam printeri su Ender marke? :slight_smile: odlični i jeftini.

1 Like