Kakvu firmu otvoriti?

I mene zanima creatifcode, odgovori :slight_smile:

Da sve skupa sa zigovima me je kostalo 990 kuna, žig je bio nekih čini mi se 75 kuna + PDV.

Dakle ja sam sebe zaposlio u svoj jdoo na mjesečnu plaću od 3400 kuna, ukupni idatci za tu placu prema drzavi i meni kao uposleniku su bila ukupno cca. 4700 kuna. Od troškova sam imao i knjigovođu koji je 300 kuna + PDV. Tu ulazi na kraju godine pod stvaku rashodi tako da ti se na to neobračunava porez na dobit.

Ostale troškove(telefon, auto, struja, najam poslovnog prostora itd) si nisam htio nabijati jer znam da su prve godine izuzetno teške pa reko da to izbjegnem.

Ja sam odmah ušao u sustav PDVa jer sam znao da će 99% poslova biti sa pravnim osobama pa mi je to bilo povoljnije jer PDV kasnije mogu prebijati sa izdatcima, a i lakše mi je radi poslovanja sa inozemnim partnerima.

Svaki tvoj trošak koji možeš opravdati kroz firmu umanjujeti na kraju godine dobit na koju plaćaš poerz od 20%.

Dakle porez od 20% plaćaš na

priohd - rashod = dobit

i onda od toga preostalog iznosa stavljaš 25% na stranu za dokapitalizaciju i povećanje temeljnog kapitala. Tako da teoretski možeš godišnje imati i milijun kuna prometa, a na kraju tih 25% može ispasti mpr 10 kuna kuje ostavljaš na stranu za dokapitalizaciju.

To je diskutabilno i nesređeno :slight_smile: Jdoo u kojem sam ja direktor nikad nije imao porez na tvrtku … dok jdoo u kojem sam suvlasnik ima uredno svake godine… HGK nema sigurno … al sad se namjerava uvest … barem sam tako citao na index-u … po 20 kn mjesecno za mikro-firme (jdoo). Slivne vode i spomenicku rentu to jedino imas u jdoo ili doo … ako imas poslovni prostor blizu ili u jezgri grada. … onda ti i te gluposti nakalaju :slight_smile:

Tocno … nebitno je mjesto zaposlenja … bitno da si zaposlen :slight_smile:

Ako su u jdoo-u 2 vlasnika … onda je to malo skuplje nekih 50-70 kn … buduci da se mora jos 1 izjava dati o neposotajnju dugovanja s povezanim drustvima … odnosno u onima u kojima si vlasnik/suvlasnik. Kosta oko 900-950 kn … i zig ti je 100 kn … u principu oko 1000 kn. No taj si trosak mozes isplatiti iz firme kroz materijalne troskove.

Svakom poduzetniku-pocetniku nebih nikako savjetovao ulazak u sustav PDV-a … buduci da je samim time nekonkurentniji prema ostalima a i mora placati PDV drzavi … a sumnjam da ce imati toliko troskova da prebije sav pdv. Prema isksutvu poduzetnicima je draze platiti 5000 kn, nego 5000 kn + PDV. Mada je to jedno te isto jer PDV ionako prebijes … to je u HR jos uvijek kao da daje svoju lovu.

To vjerovatno onda objašnjava zašto ja to nemam. Sjedište firme mi je u maloj općini pored Našica.

To su jos samo jedni od apsurdnih nameta :slight_smile: Recimo da si u centru zagreba … placao bi po 100€ mjesecno spomenicku rentu … a da on tog nemas ni lipe koristi :slight_smile: Isto tako u tim prostorima u strogom centeru grada imas recimo unutar objekta nekakav stari stup … nosac od 100-200 godina . i to nesmijes dirat. . moras to tako ostaviti … da bi se “vidila” starina … :slight_smile: LOL …

u JDOO-u se dokapitalizacija uopce niti isplati niti ima smislu. Treba imati sto manju dobit … i pretezno nikad ne doseci tijekom godina ukupan iznos tih zakonskih rezervi 20.000 kn. Skuplje je dokapitalizirati, pretvoriti jdoo u doo nego otvoriti novi doo. Tijekom dokapitalizacije imas porezni nadztor, moras zvati revizora da ti prošvrlja firmom sastavi izvjesce, trebas platiti JB … sudske pristojbe … ma koma. Minimalo 5-6 tisuca kuna. I naravno 20.000 kn … kojih nemas jer te zakonske rezerve su samo na papiru tokom godina :slight_smile:

Kako možeš smanjiti taj krajnji profit, nađeš neki razlog podizanja novca ili :smiley: ?

imas PRIHOD i imas RASHOD.

PRIHOD ti je plasticno receno ukupan zbroj izdanih racuna, a RASHOD ti je ukupna zbroj troskova koje imas i koje provedes kroz firmu. Dakako nemozes sve knjizit na firmu :slight_smile:

DOBIT = PRIHOD - RASHOD. Ako je iznos u minusu onda imas GUBITAK. Na GUBITAK ne placas nikakav porez na dobit … no ako imas dobit onda placas 20% od iznosa i jos te sljedece godine zaduzuju akontacije pretporeza nadobit u iznosu POREZ NA DOBIT / BROJ MJESECI POSLOVANJA u prethodnoj godini kako bi ti sljedece godine bilo lakse platiti porze na dobit … pa placas kroz rate toko mgodine a ne sve odjednom.

E sad kako smanjit ovo ono … to je vec varanje drzave, cake i zakoljice :slight_smile:

Da li se je itko interesirao, može li se prodaja oglasnog prostora(adsense, affiliate zarade) te izrada web stranica djelatnosti registrirati kao paušalni obrt? jer koliko sam gledao to je nešto najjednostavnije što s čime početnik može krenuti.

http://www.pokreniposao.hr/pausalni-obrti-sve-sto-trebate-znati-prije-nego-se-odlucite/

Kad ste vec u raspravi pa da i ja pitam nesto. Razgovarati cu s knjigovodom o ovome ali da znam sada otprilike

Planiram uskoro otvoriti firmu u kojoj bi ja bio jedini zaposleni. Ne radim sa hrvatskim klijentima, vec iskljucivo stranci i prodaja na Envato marketplaceu.

Odmah bih otvorio doo posto posao dobro ide tako da jdoo nema smisla.

Eh sad, kao i svakome drugome, cilj mi je sta manje para ostaviti drzavi :slight_smile: Kako je najisplativije uzimati lovu iz firme i da s tom lovom onda mogu raditi sto god hocu. U smislu da mogu kupiti auto itd. ali ne na firmu jer onda treba vodit racuna kamo ides, kilometrazu etc.

Dakle da li je najbolje staviti se na neku nisku placu (posto se davanja na placu gotovo eksponencijalno ppovecavaju s visinom place) pa nekako drugo isplatiti tu dobit, ili je placa jedini nacin (osim kupovanja stvari na firmu da se poveca rashod)?

Putni troskovi, pozajmice iz firme (za koje te nitko ne tjera da ih vratis), materijalni troskovi (nabavis racune R1 placene cashom pa mozes isplatiti taj iznos na svoj tekuci), najam posl. prostora (iznajmis svojoj firmi sobu ili stan u kojemu radis … cca 1000 kn mjesecno recimo … na to platis mjesecno 50 kn ti kao osoba poreza). Ima tu nacina uglavnom.

1 Like

Samo ne vidim ako radis s envatom zasto bi otvarao firmu iamo bezveze troskove. Nek ti placaju kao do sada na paypal, skrill ili nesto trece i amen. Za to nitko nezna … lovu dobijas uredno na tekuci i amen.

Tu je racunica jasna … ako barem neces imati 20-30 tisuca eura prihoda. . firma ti netreba :slight_smile: Samo knjigovodstvo ti je od 500-750 kn (kvalitetno). Pa onda trosak place … i druge stvari. Auto ti je na firmu super imati … ide ti 70% iznosa u troskove i vratis si PDV od auta. Nakon Leasinga recimo … otkupis taj auto po dosta manjoj vrijednosti i prepises na svoje ime.

Pa do sada sam radio tako ali ipak je to rizik, mirnije se spava kada znas da je sve na cisto. Vjeruj mi, radije bih zapalio novac nego ga dao drzavi ali ne mogu biti “nezaposlen” zauvijek. Kako sada stanje stoji ne smijem kuptii stan/auto/kucu ili ista vece na svoje ime jer nemam nikakvih prijavljenih prihoda.

Bez brige … ne hvataju oni te sitne ribe … stancic … kucica … auto :slight_smile: Hvataju oni kad netko ima kucu od 1-2-3M kn a nezaposlen .) Uvijek mozes kazati da si posudio novac od nekog i sl. ako nesto i bude. Btw … ako osnujes firmu … automatski se brises iz evidencije nezaposlenih pa makar bio i nezaposlen :slight_smile: Eto jos jedan apsurd …

[quote=“in4hr, post:55, topic:18777, full:true”]
Samo ne vidim ako radis s envatom zasto bi otvarao firmu iamo bezveze troskove. Nek ti placaju kao do sada na paypal, skrill ili nesto trece i amen. Za to nitko nezna … lovu dobijas uredno na tekuci i amen.[/quote]

Čovjek je nezaposlen, a da prima plaču na tekući. Uz to sve i ne prijavljuje Envato zaradu. Ma odlično.

@tonip u cemu je problem? Pa naravno da ti lova od paypala sjeda na tekuci ili ziro … gdje god, ovisno koju karticu linkas na paypal. Ako linkas na ziro, onda nakon 80.000 kn prometa si obveznik PDV-a … to nikako ne preporucavam. Na tekuci mogu sjedat i pozajmice, i zarada i sve ostale transakcije i porezna to ne kontrolira, dok ziro kontrolira.

Oce covjek biti zaposlen u svojoj firmi ili ne, to je individualna odluka, ali troskova rada i cijene rada se mora biti svjesno. Buduci da se radi o online job-u za koji netreba izdavati fakture, nikako ne savjetujem otvaranje firme za navedeno, buduci da nema potrebe. Nitko mu ne brani fakturiranje paypalom i primanje transakcija.

Apazinjan,

zašto ne obrt?

Ja imam obrt, paušalno plaćam porez, sam vodim knjige, mjesečno oko 1600 su mi obveze i novce mogu dizat s računa kako želim.