Kakvu firmu otvoriti?

Koliko sam bio proucavao, firma je povoljnije rijesenje, ali mozda sam u krivu.

Koliko poreza placas na prihod? Recimo da ti na racun sjedne 10000kn, i zelis si to isplatiti, koja su sve davanja na to?

Takodjer, da li ta davanja rastu sa iznosom koji zaradjujes?

Hvaka za info.

Ovisi kako si hoces isplatit :slight_smile:

  1. Autorski ugovor za isplatu 10.000 ukupni trosak je 2.602 kn (racunato za ZG gdje je prirez 18%)
  2. Ugovor o djelu - trosak 4104 kn (ovdje se iz ovih 4104 pokrivaju i davanja za mirovinsko, zdrastveno i mozes trazit povrat poreza na kraju godine)
  3. Ugovor preko nekog student servis - Trosak ti je 17.6% od neto iznosa.
  4. Pozajmica direktora (isplatis si to neto 10.000) i obvezan si taj iznos vratit kak definiras ugovor. Ovo ti je zgodno ako firma ostane bez love … pa joj trebas uplacivat. . pa vracas pozajmice
  5. Isplata place neto 10.000 iznos … ukupan trosak place sa svim davanjima je 16-17 tisuca.

Javi mi se na PM, pa ako trebas fakturirati nekome a neda ti se otvorit firmu zbog par racuna, dogovorimo se za naknadu.

Porez plaćam paušalno, nisam u sustavu pdv-a. znači da neovisno o prihodima (do neke gornje granice, neznam napamet koliko je točno) ja plaćam istu svotu poreza.

Nemam davanja na dizanje novaca s računa. Dižem kako želim i kad god želim, nebitno jel imam 1000kn ili 50 000kn na računu.

Ti kao vlasnik obrta ne isplaćuješ sebi plaću, nego si uplaćuješ doprinose i plaćaš paušalni porez i još par nameta (cca 1600kn mjesečno ja plaćam), a sve ostalo što je na računu dižeš i trošiš slobodno.

To ti je najjeftinija opcija za legalno poslovanje.

Naravno rizik ti je tu što za obrt odgovaraš svojom vlastitom imovinom.

Mislim da je za opvakve usluge najbolji pausalni obrt, malo sam to istrazio i daleko je bolji od JDOO. nije mi jasno jesu li taj pausalni obrt uveli naknadno, poslije JDOOa?

Ili su uveli JDOO ubog tih ugostitelja da im mogu nabiojat porez! Jer ugostitelji nemogu u pausalni obrt.

Da i kazna za neki prekrsaj je 500 000. Jel moze to netko pretvorit u dane zatvora? Cisto da vidimo koliko bi sjedili ako bi nesto pogrijesili. Jer mi tu online mozemo samo tako zgrijesiti jer nitko ziv nezna kako sto gdje zbog cega u nekim situacijama.

Ako se baviš ugostiteljstvom i trgovim moraš biti u sustavu pdv-a.

@maydayy Doprinosi su ti 1600 kn … pa to je isto kao da se zaposlis u doo na minimalac.
Pausalni obrt mozes otvoriti samo ako su zadovoljeni sljedeci uvjeti:

  1. ukupni primici u prethodnoj godini nisu viši od 149.500,00 kn,
  2. nije obveznik PDV-a,
  3. nema izdvojenih poslovnih jedinica niti proizvodnih pogona

I naravno nesmije se baviti trogovinom ili ugostiteljstvom.

A najveca stvar zbog koje obrt nije najsretnije rjesenje je odgovaranje svom svojom vlastitom imovinom. Recimo ugovoris posao … i iz bilo kojeg razloga se dogodi sranje … klijent hoce odstetu … izgubis sud … automatski gubis svu svoju imovinu … ide na bubanj … prodaje se da bi se namirio ovaj koji potrazuje svoje bio on u pravu ili ne. Sudska praksa je cudna pogotovo u HR, a stovise ako nemas dobrog odvjetnika. U biznisu ako nemas dobrog odvjetnika pa makar i bio 100% u pravu, najebao si. U doo-u, jdoo-u i d.d-u odgovaras do visine kapitala drustva.

@maydayy ne moras biti u sustavu PDV-a, ali ne mozes za te djelatnosti imati pausalni obrt. U PDV-u ne moras biti dok god ne ostvaris ukupan prihod veci od 230.000 kn.

Tako je da.

Ja radim s klijentima i hr i inozemnim i problema nikakvih nisam imao, a apazinjan ako se nevaram kaže da većinom radi na envato marketplace-u tako da ne vidim da bih tu mogao imati problema oko tužbi, eventualno ako gadno ne prekrši njihova pravila.

Evo ja bi još dodao da kod d.o.o. i j.d.o.o.-a zaposlenik (direktor) ne mora biti prijavljen na puno radno vrijeme. Premjerice za pola radnog vremena na ukupni trošak za plaću je oko 1800 kn (1200 kn netto plaća + 600 kn) doprinosi. Samo onda se u tom razmjeru računa i radni staž.

Hvala svima na savjetima. Posavjetovati cu se sa knjigovodom prije finalne odluke.

Javi što si odlučio. Ja sam jedno kratko vrijeme bio aktivan na Envatu, ali zarada je bila sitnica pa nisam obraćao pažnju. Sad bi se htio ponovo aktivirati, ali prije toga bi htio isti problem riješiti. Najvise me muči što rad na tom marketplacu spada pod autorsko dijelo, međutim envato ne izdaje nikakve papire pa nisam siguran koliko je pametno to prijavljivati na autorski ugovor uopće.

@beep - Tocno … mozes biti prijavljen na pola place. . a shodno tome ti ide i pola radnog staza. Za DOO nema tog zakona ni odredbe da moras biti zaposlen, dakle komotno mozes imati firmu bez zaposlenih. Za JDOO vrijedi pravilo da ako si nezaposlen, dakle nitko ti ne placa mirovinsko i zdrastveno onda se moras zaposlit u taj JDOO, no ukoliko si zaposlen u drugoj firmi i uredno ti placaju doprinose onda se ne moras zaposlit u svome JDOO-u.

@tonip - Ne kuzim uopce zasto bi netko trebao otvarati firmu ukoliko prodaje na Envatu i slicnim sitovima. To se klasificira isto kao i prodaja i bilo sto drugo … uredno se primaju uplate na paypal, wire transfer ili nesto drugo. Porezna kao i itko drugi nema uvida u navedeno buuci da je to promet po tekucem racunu (osim ako nisi majmun pa nisi povezao ziro sa paypalom … e onda to porezna prati :smiley: )

@apazinjan - Prije odabira knjigovodstva svakako trazi od nekog preporuku. Ne gledaj uopce po netu tko ima vise informacija na webu, kome je ljepsi i “veci” :smiley: To je sve bullshit. Imati pravnog knjigovodju koji je azuran, uredan, na vrijeme ti dostavlja sve relavantne informacije o promjenama zakona i koji te savjetuje o porezima, knjizenjima i svemu ostalom je SVETINJA. Pa cak ako i kosta parsto kuna skuplje, vjeruj mi … zivot ce ti biti lakse i mirniji. Ima dosta tih jeftinih knjigovodstava koji nude servis za vodjenje JDOO.-a i naplacuju po 200-300 kn + PDV … iz osobnog iskustva a i iz iskustva kolega i prijatelja … mogu ti reci bjezi od takvih. Nije pravilo … ali jedno 99% takvih servisa je suvise sporo, informacije daju na kapaljku, pravodobno te ne obavjestavaju o promjenama zakona, porezno te ne savjetuju pa platis i ono sto mozes izbjeci … i 100 drugih stvari.

Dodatno, kod odabira knjigovodstvenog servisa bi ti preporucio da se fokusiras na sljedece;

  1. Da nije “one man band” … dakle treba firma imati barem 2-3 zaposlena
  2. Trebaju ti knjiziti podatke za firmu (racune, temeljnice, porezne obrasce i sve dr.) u nekom standardnom softweru (SAP, Synesis, Pantheon, Task i sl.) - To ti govorim zato jer kad budes trebao analitiku,. podatke, popis inventara, skladista, zaliha i sl. da se odmah moze generirati i da odma dobijes standardiziran obrazac u kojemu sve vidis. Nebi vjerovo ali neki vode za manje firme po excelima, notepadovima pa se tu nezna ni tko pije ni tko placa … buduci da nema baze nema nicega i sve gledaju rucno.
  3. Neka bude u ugovoru da oni snose odgovornost u slucaju bilo kakve kazne sto se tice knjizenja i predaje financijskih izvjestaja i obrazaca (naravno ako si im dostavio sve trazene podatke i papire na vrijeme)
  4. Trazi da ti na upite i korespodenciju odgovaraju u nekakvom pristojnom roku od upita … obicno 12 max. 24h. Nebi vjerovo … ali kod jednog knjigovodstva sam cekao krucijalne informacije po par dana.
  5. Trazi da ti na vrijeme salju fakture - Isto tako nevjerovatno … ali meni nisu slali fakture po par mjeseic … pa kad su poslali sve najednom onda je bilo sranje, buduci da najerno nisam htio platiti sve odjednom … iako sam ih upozoravao da salju redovito!
  6. I zadnje, najbitnije od svega je te savjetuju sto mozes kupit preko firme, sto nemozes, o poreznim pravilima i sl.
1 Like

ne znam jesam li te dobro razumio, ali ako imas doo i nisi nigdje zaposlen (a naveden si kao direktor u svom doo-u), onda se moras zaposliti u svoj doo i isplacivat si placu i doprinose. Znaci direktor mora negdje biti zaposlen, bilo kod sebe, bilo drugdje. Ako je zaposlen negdje drugdje, tada njegov doo ne mora imati zaposlenih

@ray potpuno krivo. To pravilo vazi jedino za jdoo. Kod DOO-a nema takvog pravila. Pa koliko DOO-a ima bez ijednog zaposlenog :slight_smile:

Mislim da je j.d.o.o. najbolja opcija. Obrt dosta ograničava dok za d.o.o. treba dosta novaca. Moj savjet je otvoriti j.d.o.o. i dok zaradiš neka sredsta prebacit se u d.o.o.

1 Like

jdoo mi nema smisla posto su mi vec sada prihodi toliki da bih skoro odmah morao pretvarati taj jdoo u doo a koliko sam procitao jeftinije je otvoriti odmah doo nego jdoo pa onda raditi konverziju.

Kakve veze imaju prihodi sa jdoo? Pisao sam par postova prije, da ti teoretski godišnje možeš ostvariti i milijun kuna prihoda i pri tome ostati x godina jdoo. Prihodi nemaju veze sa tim dali si jdoo ili doo, jedino ima veze da na kraju godina staviš 25% od dobiti na stranu kako bi se jednom mogao pretvoriti u doo.

Mislim da puno vas brka prihode(promet) sa dobiti/gubitkom na kraju godine. Prihod nije Dobit jer imaš i Rahod i onda na kraju godine imaš Prihod - Rashod = Dobit prije oporezivanja?
Nakon toga imaš Dobit - 20% = Neto dobit tvrtke za jednu fiskalnu godinu

Od te konačne dobiti ostavljaš 25% na stranu za dokapitalizaciju. Ako si tu dobit želiš isplatiti na ruke kao vlasniku tvrtke, tvrtka plaća još 12% na tu svotu.

Dakle na jednom plastičnom primjeru:
Prihod: 100k Kuna
Rashod (plaće, režije, auto, telefon, itd): 90k Kuna
Bruto dobit (prije oporezivanja): 10k Kuna
Neto dobit(poslije poreza na dobit): 8k Kuna
Ako si to sada želiš isplatiti onda ćeš ti na ruke dobiti:
8k Kuna / 1.12% = 7.142,86 Kuna
jer je 12% od 8k Kuna 857.14 Kuna

Jedino ne znam dali ovih 25% za dokapitalizaciju ide prije oporezivanja dobiti ili poslije.

2 Likeova