Mljekari i cijena

Ovo je glupost malo veća. Po ovom ispada da mu svaka krava dnevno(bez one umjetene) daje 5 litara mljeka što je laž na kvadrat.

Zna se da krava simentalske pasmine(to su one smeđe-bijele) godišnje u hrv. daje prosječno negdje 6-8 tisuća litara što je u prosjeku negdje između 16 i 20 litara, a ta ista krava u Austriji, Njemačkoj daje 8-10 tisuća litara godišnje odnosno između 20 i 27 litara dnevno.

Krava holsteinske pasmine(to su one crno-bijele) godišnje u hrv. daje prosječno negdje oko 8-10 tisuća litara što je u prosjeku negdje između 20 i 27 litara dnevno, a ta ista krava u Ausriji, NJemačkoj daje između 10 i 12 tisuća litara godišnje što je odprilike 27 - 32 litre dnevno.

E sad idemo izbaciti računicu za jednu hrv farmu od 100 krava simentalske pasmine. Ova se računica odnosi samo na cijenu mljeka bez poticaja za mljeko, bez poticaja za hranu itd.
Uzećemo za računicu da se nat takvoj farmi uvijek muze 70 krava, onih 30 je u suhostaju što zbog steonosti, a što zbog dojenja teleta. Krava se u prosjeku muze 300 dana godišnje.

300 dana x 18 litara = 5400 litara mlijeka
5400 litara x 70 krava = 378000 litara godišnje
378000 litara x 2.63 kn/litra = 994140 kuna godišnje(stara cijena)
378000 litara x 2.31/litra = 873180 kuna godišnje (nova cijena) napomena(mislim da je nova postignuta cijena 2.43 ili 2.41)
994140 / 12 = 82845 kuna mjesečno (stara cijena)
873180 / 12 = 72765 kuna mjesečno (nova cijena )
e sad ako je mljekar uložio 3 milijuna kuna u izgradnju farme 8 posto kamatne stope
slijedi ovo:
Iznos kredita koji tražite: 3.000.000,00 HRK
Ukupan iznos kamata koji plaćate: 2.162.488,01 HRK
Ukupan iznos kredita koji plaćate: 5.162.488,01 HRK
Ukupan iznos kredita koji vraćate: 5.160.520,80 HRK
Iznos kredita koji se isplaćuje: 2.953.032,79 HRK
Iznos mjesečne rate kredita: 28.669,56 HRK
Efektivna kamatna stopa (EKS): 8,57 %

dakle iznos mjesečne rate na taj iznos je 28.669,56 HRK
Njemu nakon isplate kredita za podizanje farme ostaje:
54175 tisuća kuna mjesečno (stara cijena)
44095 tisuća kuna mjesečno (nova cijena)

Ostale iznose izračunajte sami, smanjite broj krava, povećajte broj krava itd.

Proizvodnja mlijeka je unosa posao ma ko šta o njemu pričao. Istina je da treba ustati u 6 ujutro i leći u 9 navečer, da nema petka, svetka, nedelje ni praznika, istina je i to da je to krvav posao(ovo znam iz vlastitog iskustva, radio kod bratića na farmi nešto više od godinu dana) ali barem znate za što radite.

Zanimljiva racunica… a jel te krave jedu sta? Jel trose kakve “suplemente” Jel traktori trose gorivo? Jel su uvijek zdrave? Kolike su usluge veterinara i jos “sto” sitnica koje si ne moze predociti onaj tko nije u tom poslu. Ne mozes par parametara baciti na papir i zakljuciti kako je to u stvari super posao. Ja ovdje nemam neki definitivan stav, jer nista nije crno/bijelo.

Nije mljekarstvo jedino, manje vise je svuda u poljoprivredi slicno, a po meni su problemi su: slabo obrazovanje poljoprivrednika, drzava koja uopce ne kontrolira kome idu poticaji pa dolazi do puno zloupotreba, ljudi su poticani da dizu frame po nekim sasvim drugim racunicama nego sto su sada itd.

A ako je istina ovo za ministra i njegov vocnjak, onda smo dobili jos jednog pravog covjeka na pravom mjestu, nema sta. Nasao se onaj koji ce krojit pravdu. No, nista neobicno za nase podneblje.

Naravno, ali… uvijek onaj ali uoči da u ovoj računici nisu uračunate subvencije, povrat kapitalnih ulaganja, poticaji za ratarsku proizvodnju, poticaji za sustav krava/tele, subvencije za plavi dizel, itd, itd. Ja sam sam htio pokazati kakvo je stanje stvari samo s mljekom i njegovom cijenom.

Nadalje, ako baš hoćeš secirati, evo nekih od poticaja što se tiču
krava 0,55 kn po litri (na strateškom području??? 0,90 lkn po litri)
krave u sustavu krava-tele 800,00 kn po grlu (na strateškom području 300,00 kn po grlu)
pšenice 1.050,00 kn po hektaru
tu nije uračunat kukuruz, tritikal, silažni kukuruz i još neki sastojci.
ajmo onda bacit i tu računicu za prethodno navedenu farmu od 100 komada grla stoke.
Uzet ćemo farmu koja nije na strateškom području

stvaka 1. 0,55 kuna/litra x 5400 litara = 29700 x 100 grla = 297000 kuna godišnje
stavka 2. 800 kuna x 30 grla(uzimamo da se godišnje oteli 30 grla i tela ostaju u štali) = 24000 kuna godišnje
stavka 3. uzima se da je po kravi potrbno jedno jutro zemlje što iznosi 0,57 hekara iz čega proizlazi = 100 jutara = 57 hektara * 1.050 = 59850 kuna godišnje.

sveukupno godišnjih poticaja možeš dobiti prema ovome gore 380850 kuna
pšenicu prodaješ po cijeni od 1.25, a hrv. prosjek po hektaru je oko 5 tona što iznosi cca. 6250 kuna, odnosno na površini od 57 hektara 356250 kuna, a cijena obrade jednog hektra do konačnog urade pšenice se kreće oko 3-3.5 tisuće kuna, ali uzmimo i da je 4 tisuće kako bi dobili veći prinos i bolju kvalitetu, što daje onda trošak u iznosu od 228000 kuna, napomena: u trošak po hektru uračunato i gorivo, što daje ukupnu dobit od pšenice 356250-22800 = 128250 kuna.

Itd. itd, itd.

Ljudi su poticani da dižu farme, ali tu im je davan i povrat kapitalnih investicija od čini mi se 50% - 75%.

Bas sam, cini mi se u Lideru, prije par dana citao isto nesto o tome i tamo su dosli do zakljucka da ispada trosak proizvodnje oko 4 kn po litri… sad ga hebi, ako cemo uzeti tvoju racunicu, ispada da oni zaradjuju nekoliko desetaka tisuca kuna mjesecno, sigurno da ima i takvih, ali mislim da vecina ne zaradjuje (mozda ni blizu tome) tolilo. Zasto? Mogu teoretizirati, ali nisam dovloljno duboko u problematici da bi moje teoretiziranje bilo (ni prilblizno?) tocno pa samim time nema smisla. S druge strane, da vecina zaradjuje tolku lovu mjesecno, ne znam bas da bi se toliko bunili, nije to da su oni nesto gunđali vec su danima tamo, vjerojatno imaju i pametnijeg posla, ne?

S jedne strane mediji su ih zadnjih par dana uzeli na zub (vjerojatno po nalogu vlade), a s druge strane imamo onog nekog vođu koji dolazi sa ML na prosvjede i laže (i to dosta) o količini novca koje je primio. Ne znam, IMO situacija je shebana, dobrim djelom zbog razloga koje sam vec ranije naveo.

Ucjenjivački stav otkupljivača prema farmerima, bahati stav resornog ministra kao i nijekanje prosvjeda kao legalnog načina iskazivanja nezadovoljstva i problema meni ne ostavlja drugu mogućnost nego da farmerima iskažem podršku.

Ako netko ima doma kućnog ljubimca neka napiše koliko košta “održavanje” kućnog ljubimca - bez hrane.
Možemo samo procjeniti koliko košta “održavanje” 25-30 ili koliko već krava imaju farmeri koji su na prosvjedima.

Imam ja dva psa. bez hrane godišnje me izađu 260 kuna. cjepljenje protiv bjesnoće je 130 kuna godišnje. s hranom me izađu mjesečno 150 kuna. 2 vreće od 10 kila Lidlove hrane za pse i dvije vreće od po 15 kg starog kruha u pekari.

U svakom slučaju ja ne podržavam usjenjivački stav otkupljivača, ali isto tako ne podržavam ni blokade cesta po Hrv. od nekih kretena, a ne pravih i vrijednih farmera. Resorni ministar niti je bahat niti je nijekao prosvjede kao legalan način iskazivanja nezadovoljstva, ali legalan način demonstracija ne uključuje blokadu cesta itd. Ministar je rekao kako se na silu i ucjenom neće ništa postići, a cjenim ga baš iz tog razloga što ne obećava i ne dijeli šakom i kapom kako kome stigne da održi kakav takav socijalni mir.

[quote=“CreatifCode”]Ovo dovoljno govori o kakvim se likovima ovdje radi:


[/quote]

Ne,to dovoljno govori kako današnji mediji žive od senzacionalizma pa tako navedu eto vidite! otimičar! I onda si ti misliš e hebate kakvi su to kriminalci! A da se potrudiš i saznaš cijelu situaciju došao bi do podatka da ga je ženska prevarila,on ju tuži,dobije na sudu i sad umjesto da mu vrati lovu po pravomoćnoj presudi ona mu preko druge svoje tvrtke mazne još i baci ga u blokadu! Pa još je dobro i prošla!

A što se tiče poticaja koje je lik dobio ne vidim u čemu je problem ako dotični proizvede 1,700,000 litara mlijeka godišnje. Da ima dvije kravice toliki poticaji bi bili problem ovako ne vidim kakvog lika to ti vidiš u njemu?!?

Da i onda je on treba otimati i prijetiti joj jer mu ona neće vratiti pare. Super ajmo onda svi svima prijetiti i ajmo svi sve otimati itd. neka u državi zavlada totalna anarhija. Ovo gore što si ti napisao sam ja znao. I to ga ne opravdava niti najmanje.

Pa čovjek ima proizvodnju od 1,700,000 litara godišnje i kuka da ne može živjeti od toga i da će propasti. Zamisli si firmu koja ima godišnji prihod od 3 mil. kuna i to bez zaposlenih samo od poticaja. Zanimljivo je da braniš njega, a da se spomenuo Agrogor npr. koji pokupi isto jako puno poticaja od države onda bi to bio problem.

Ma o čemu mi ovdje zapravo pričamo, o jadnom seljaku s 500 kuna poljoprivredne mirovine ili o “jadnim i siromašnim famerima” koji imaju višemilijunske prihode godišnje?

Žao mi je farmera. Volio bi da riješe svoju egzistenciju izvan poljoprivrede, da svi do jednoga prekinu proizvodnju milijeka. Da se dogodi reset mljekarskog sustava.
Zanima me kako bi se ustrojila nova proizvodnja sirovog mlijeka.

Itekako ga opravdava inače ne bi dobio samo 6 mjeseci uvjetno na navodnu otmicu. Ponavljam,dobro je i prošla. Nije on nju nakon što ga je prevaril išao otimati već su završili na sudu i nakon sudske presude ona mu ide još krasti! Pa što bi joj ti cvijeće kupio?!? Merci bombonijeru? Prevaratne treba nagraditi ili što?
Njegovo postupak je u potpunosti opravdan! Da se svi tako ponesu manje bi bilo gnjida kakva je ta ženska a ti se i dalje pouzdaj u hr sudstvo koliko god hoćeš!

[quote=“CreatifCode”]Pa čovjek ima proizvodnju od 1,700,000 litara godišnje i kuka da ne može živjeti od toga i da će propasti. Zamisli si firmu koja ima godišnji prihod od 3 mil. kuna i to bez zaposlenih samo od poticaja. Zanimljivo je da braniš njega, a da se spomenuo Agrogor npr. koji pokupi isto jako puno poticaja od države onda bi to bio problem.

Ma o čemu mi ovdje zapravo pričamo, o jadnom seljaku s 500 kuna poljoprivredne mirovine ili o “jadnim i siromašnim famerima” koji imaju višemilijunske prihode godišnje?[/quote]

Ja ga ne branim ali ti njega navodiš i kao neki ultraloš primjer:eto! Silni poticaji a otmičar! Zapravo je cilj cijele ove medijske kampanje te ljude prikazati kao kriminalce,lopove i otmičare. Ispada da bi ti ljudi trebali raditi nula sa nulom,da ne bi smjeli uopće ostvarivati profit ili ne daj bože da kupe neki dobar auto atek traktor! Hebate ispada da bi oni trebali još uvijek sa konjskom zapregom orati zemlju!

Sustav poticaja je loš i treba ga mijenjati ali dok god se ne promijeni ne možeš prozivati ljude zato što dobijaju nešto što je trenutno tako po zakonu. Nije on nikakav kriminalac zato što dobija tolike poticaje.

Ti uopće nisi shvatio poantu mojih izlaganja, ali never mind.

Situacija je takva da se svugdje u razvijenom svijetu neke proizvodnje subvencioniraju i bez subvencija ne da nebi ostvarile nikakvu dobit već bi stvarale gubitke. Meni je sama premiso subvencija u tržišnom gospodarstvu apsurdna ali što je tu je. Mi možemo odlučiti da ne želimo izdvajati novac za subvencije i time uništiti cijelokupnu proizvodnju hrane u RH i orijentirati se na uvoz iste što bi zapravo bilo zgodno jer bi nas onda stranci subvencionirali. Ali ajmo onda zaprti i željeznice i brodogranju. Zašto stati samo na poljoprivredi?

Evo i sad u Dnevniku Nove TV svi redom prosvjednici pričaju kako sa trenutnom otkupnom cijenom samo gomilaju gubitke. Pa nije vrag da svi redom lažu?!?

Da. To su sve neobrazovane lijenčine koje samo znaju lagat.

[quote=“iggysick”]Evo i sad u Dnevniku Nove TV svi redom prosvjednici pričaju (…) Pa nije vrag da svi redom lažu?!?[/quote]Kada već svi redom znaju laprdati i svi redom znaju skidati cipele, zašto onda svi redom ne proliju mlijeko i tako oni ucjene i iznude otkupljivače? Oh, znam… Jer svježe mlijeko nije zapravo uopće potrebno, prerađivači otkupljuju svježe iz samilosti…

Ne, nego zato jer kolovođa, HDZ-ovac, zapravo obavlja svoju političku dužnost. A ove prateće violine su naučile od HDZ-a da se vladu lako može ucjenjivati. Kada odu u Dukat, onda s njima razgovaraju tipovi u odjelima i kravatama koje ne tangiraju filozofije, već stanje na tržištu.


Vi pričate kao da je netko ukinuo subvencije. A istina je da i bez ove interventne subvencije od 42 lp imaju 50 lipa subvencije (koja će im se ukinuti 2013.) i imaju svu silu subvencija kroz to što im je država poklonila pola svega što imaju, a drugu polovicu dala na HBOR-ove kamate.

Istina je da je država kriva - u početku je davala subvencije šakom i kapom, da stvori glasačku mašineriju za HDZ.

I sada gledamo posljedice.


A ove 42 lp neće dobiti natrag, to je sigurno. Jer ako ih dobiju, one će doći samo i jedino iz kredita. S kamatama od koliko posto?

Mislim, meni svejedno. Ja ću nvj. naći posao i vani kada krene grčki scenarij. A vi im dijelite. Samo odredite kome ćete uzeti te proračunske milijune i hoćete li istu priču pričati i kada ti kojima ste uzeli ispadnu na cestu? Ili se ipak slažete s HDZ-ovom politikom dizanja kredita za vjetar?

Zapravo mi je besmisleno odgovarati na sve jer si totalno politički obojio prosvjede kao i većina na drugim forumima. U cijeloj EU poljoprivreda je subvencionirana i ja sam jasno rekao da je sama ideja subvencija po meni totalno apsurdna ako se kunemo u slobodu tržišta i tržišno gospodarstvo.

A zašto samo uzeti od jednih a drugima ostaviti? Zašto su uzeli poljoprivredi a ostavili brodogradnji,željeznicama,pošti…Koliko će nas koštati sad smjene u državnih poduzećima? Zar si ti doista toliko naivan pa misliš da su sad ovi okrenuli ploči i da će početi štedjeti? Daj molim te…I dalje se nastavlja sve po starome a ovo uzimanje poljoprivredi meni sad ,kad pročitam tu tvoju tezu o stvaranju biračkog tijela HDZ-a preko poticaja,izleda kao ništa drugo do kažnjavanje tog istog biračkog tijela!

I ove godine deficit proračuna je ogroman i opet ćemo morati uzimati nove kredite da to pokrijemo. I ova vlada kao i sve prošle opet misli graditi uzduž i poprijeko “projekte” samo radi umjetnog dizanja BDP-a. Dobro im je Jurčić rekao:ne trebamo više cesta jer se ni ovima nema tko nit što voziti. Diglu su PDV na 25% i to će plaćati i najveća sirotinja ali im je zato namjera spustiti PDV na turizma tako da oni koji imaju valjda jeftinije ljetuju!

Ja jedva čekam da uđemo u EU samo da bih lakše otišao iz ove žabokrečine.

Pa ionako nećeš moćo odmah otići nego tek tamo negdje 2015, tako da ti je svejedno otišao sad odmah ili čekao 2015. Ovo mi je najaće, jedva čekam EU da odem iz Hrv. Pa ko te drži bogati, idi, idi odmah. Imaš cijeli svijet na raspolaganju.

Pa nećeš mi valjda ti određivati kad ću ići. Koji ti faktor tu predstavljaš?!?

Ja sam vam pokušao objasniti i dočarati kako stvari stoje s poticajima, mljekarstvom, poljoprivredom i ostalim stvarima, reći tko predvodi te prosvjednike i sl. Vi vjerujte što hoćete i kome hoćete. Nemam apsolutno nikakve koristi od laganja, zavođenja, muljanja i od toga da meni vjerujete.

Nedaj bože, ali debilniju rečenicu( ne samo od tebe, nego od bilo koga) od “Jedva čekam da uđemo u EU da odem iz ove zemlje” ne mogu smisliti, a ni čuti. Kao da naše nečlanstvo u EU igra nekakav faktor u odlasku ili ostanku. Dobra isprika zlata vrijedi.