Nogomet ⚽ općenito

Evo Dinamo prošao Cluj u Rumunjskoj. Još samo Ferencvaroš i Molde, ako Bog da, pa smo opet u skupini Lige prvaka, ali puno manje opasni nego prošle sezone :frowning:

Čitam maloprije da Bjelica preuzima Osijek. Bilo bi zanimljivo ako je istina. Kad su ga već kriminalna braća najurila iz Dinama i odmah rasprodala pola ekipe, neka bar proba Osijek uvest u Europa ligu i borit se s Rijekom za drugo mjesto :wink: Ajde ajde, možda i sa Hajdukom :slight_smile:

Kad već postam da prokomentiram i Balea. Stalno se piše “najskuplji promašaj Reala”, “veliki teret” itd, a platili ga nekih 100 milijuna eura i 15 milja po sezoni, a on im donio barem duplo. Koliko vrijedi osvajanje Lige prvaka i sve što dolazi uz to? Protiv Atletica im je isključivo Bale donio tu Ligu prvaka, a protiv Liverpoola on i onaj smiješni Karios. Uz to, čovjek je u nekih 250 utakmica zabio preko 100 golova i imao preko 60 asistencija, a nije napadač. Trebaju ga tretirat kao legendu kluba, a ne ovako kako ga tretiraju. Normalno da ih sad zajebava i ima pravo.

Dupla nostalgija za ne tako davnim vremenom dok se još moglo normalno otići na utakmicu i dok je Dinamo bio barem privremeno vraćen navijačima.

vjerojatno ide Majstorović u Dinamo iz Osijeka

jer vidim pišu da bi mogli prodati ovog novog stopera u Eng za bijesne pare, a nije odigrao još ni 10 tekmi pravih :smiley:

Jadan. Ono što nije objavljeno jest da su mu noćas provalili u kuću dok je spavao i s pištoljem ga natjerali da danas objavi ovu odluku. Mislim…nisam siguran da je tako bilo, ali mora da jest kad čovjek koji toliko voli igrati za reprezentaciju svojevoljno odustaje od igre za tu reprezentaciju, kojoj ne samo da još može puno toga pružiti nego ga ona i hebački treba.

Svaka čast i hvala za sve dobro što nam je donio, ali neka se sada skupa sa svojom odlukom goni u tri pm. Vidim po komentarima na portalima da drugi ne dijele moje mišljenje, ali već sam navikao :slight_smile:

Da je rekao nešto tipa: “Nisam više mlad, vrijeme je za uhodavanje mlađih, neću se niti najmanje ljutiti ako ne budem pozivan za daljnje reprezentativne akcije, ali ako zatrebam, izbornik zna moj broj i ako me zatreba ja ću, sve dok aktivno igram nogomet, uvijek doći.”, e tada bi Raketa u mojim očima bio pravi velikan. Ovako je za mene ispao sebična pička.

Ove dve lopine mi rasprodaju sve što vrijedi u klubu, iz repke svojevoljno odlaze zdravi igrači koji joj realno mogu još puno dati, nogomet zbog prijevare nema gledatelja pa ne znam jel gledam 3. županijsku ligu ili svjetski derbi, jučer bilo finale Lige prvaka, danas već neki klubovi ispali iz nove sezone Lige prvaka itd.

Ako netko zna neki sport koji se isplati gledat, neka javi.

P.S. Za žensku odbojku znam, a muška me ne zanima

UEFA je bas zasrala ove godine sa ovakvim kvalifikacijama. Pogotovu sto od sledece sezone krece ono trece takmicnje pa je ovo bio medju poslednjim vozovima nama manjim “silama” da dodjemo do potrebnih bodova za ulazak u top15 zemalja.
MI ispadamo od Omonije koja je realno bar duplo slabija od nas, a da se igrala druga u Beogradu ispod 3-4 komada ne bi prosli.
Isto se i vama desilo, ispadnete od realno slabije ekipe samo zato sto se igra na jednu. Negde sam procitao da su svi favoriti koji su gostovali poispadali ove godine… Bas njesra sistem ove godine…

2 Likeova

Dinamu nije kriv sustav, nego trener koji je osudeni kriminalac, samo na slobodi ceka pravomocnu presudu. Pa koji klub ne trazi potvrdu o nekaznjavanju za bilo koje mjesto u klubu, cak i za cistacicu? :joy: Ne mogu pobijediti jadni Slaven Belupo i onda sadasnji trener baca otrovne strelice i krivi bivseg trenera za losu igru ekipe koju je preuzeo prije dosta vremena.

1 Like

Njih zanimaju samo lova i veliki klubovi.

Stvarno glupe kvalifikacije ove sezone. I ja mislim da bi u 2 tekme prošli i Dinamo i Zvezda. Mi smo loše odigrali i lošiji smo nego prošle sezone, ali smo i takvi bili bolji od ovih. Al desi se greška i kad je jedna tekma onda možeš ispast od slabijeg.

Šteta što nije ostao Bjelica, ali ciljano su ga otjerali. Ja se nadam da je ovaj povratak kriminalca na klupu i totalna rasprodaja samo zadnji posao braće prije nego što se povuku. U nadi je spas :slight_smile:

Sto se tice Rakitica, lik je zakljucio da mu se neda zajebavati vise s repkom buduci da je korona i ide u zeninu sredinu, pa da uspori zivot. Realno lik ima tek 32g, i mislim da je trebao biti jos koju godinu kao uzor mladima. Otkad je to postalo ok da igraci odlucuju hoce igrat ili nece, zar nije cast biti pozvan igrati za repku?

A za ove dvije lopine u Dinamu, to ne mogu vise pratiti, isisavaju zadnji € iz kluba, ne kuzim samo cim to drze sud za muda da im ne mogu nista?!

Malo nisam bas upratio oko brace Mamic, ono sto sam ja donekle informisan da su pravili opasne transfere za nase balkanske uslove i opet CL nekoliko puta nije mali rezultat.
Interesuje me, zasto su lopovi i zasto ih ne volite? (stvarno ne znam da ne shvati neko pogresno) Ogradjuju se kod transfera? Uzimaju lovu za sebe od transfera bez da ostave klubu?

Čast je sve dok ne zgrnu milijune :slight_smile: Gledam u komentarima i svi govore “legenda”, “hvala za sve” itd. Činjenica je da nam je jako puno dao, ali po meni je sve zasrao sad ovim povlačenjem iz repke. Trebao je reći nešto tipa “dok aktivno igram odazvat ću se pozivu ako dođe” i onda bi bio prava legenda, ali očito mu se više neda. Glupo je onda cmizdrit zbog vlastite odluke, kao da ga je netko natjerao da se oprosti.

Svi su oni povezani, a braća valjda puno znaju.

Mamić radi vrhunske transfere za naše uvjete i to mu nitko ne može osporiti, ali onda ispumpava lovu za svoju korist.

Al pitanje je koliko ispumpa… tj koliko se ugradi i koliko ostaje klubu… Uporedi Dinamo sa Zvezdom. Zvezda igrala dve lige prvaka i ligu evrope koju je prosla dalje i trebala proci i prvo koloknockout faze. Ne znam za Dinama tacno kako je prolazio zadnje tri godine al sigurno je bilo relativnih uspjeha u Evrope.

Uporedi Dinamovu cijenu sa Zvezdinom i kako se prodaju igraci i kakve se brojjke spominju. Evo za primjer Zvezda:

Dosao Kanjas, valjda za dzabe, igrao za oko pola miliona evra godisnje… Gobeljic i ostala sitna bagra ne igra za manje od 300k, a nisu ni najbolji u Srbiji. Doveden Garcia, sad izbacen iz tima a placen 2.3 miliona i spominje se cifra za prodaju oko milion i 1.3…

Spiridinovic, Falcinelli (moze se pokazat kao pojacanje ako je suditi na prvoj utakmici, ali nelogican transfer posve), Kangu katastrofalan, al s obzirom an istoriju mogao bi mu i oprostiti… Vulic, TOmane, Jovicic, Jirka, Jevtovic, Meleg, Kanjas, Sanogo- steta sto se povrijedi, odlican igrac nadam se da ce ostat, Garcia- dovedes za 2.3m (znas sta je to za zvezdu) prodajes za 1.3+ neki procenti, Van prevara 1.2m i platu od polam i ode za dzabe… Njegos Petrovic, Vaisljevic, ZANDER haha, kako je Terzic prodan, Ebisilio, Causic, Stojkovic otiso za dz, Vujadin za dz al nema veze… njega se bio sevap rjesit, katastrofa a igra za 300-400k;

Da ne idem dalje… ja ne znam koliko transfera moze imati prolaznu ocjenu kod ove uprave od svakih 10? Ja ne znam ni da li je svaki deseti transfer dobar, a prica je o milionima i o situaciji gdje na plate sad godisnje ode oko 15 miliona evra… Garcia doveden za 2.3m da ne bi igrao- covjek ima vise lopti ukradenih zadnje 2 sezone nego Gobeljic,a jedan je bek drugi je krilo haha

Ne kazemo mi da su lopovi, nego sud. Zdravko je pobjegao u Medugorje jer ima nepravomocnu presudu od 6.5 godina zatvora, Zoran ima isto nepravomocnu presudu, ali 4 godine i 11 mjeseci pa ju po nasim zakonima moze cekati na slobodi, a on u meduvremenu vodi klub koji je pokrao 🤦

Uglavnom, aneksima ugovora sa puno igraca su ukrali preko 100 milijuna kuna (za sto su i osudeni), jos ih se tereti za otprilike toliko, ali to je jos na sudu. Samo kako to ide na Balkanu, cekanje pravomocne presude bude potrajalo godinama.

Zar nije otiso zato sto mu se gospa ukazala? :smiley:

1 Like

Ja bih rekao da nama pod hitno treba regionalna liga, makar kao neko polu kup takmicenje ili da se smanji broj timova u prvoj ligi svake zemlje, i da se napravi pored toga i paralelna regionalna liga… pa nek onda pobjednik tu ide direkt u grupnu fazu LS,a drugi u grupnu fazu LE, a ovi ostali u kvalifikacije LE (da ne idu u ono znj takmicenje novo).

Bilo bi daleko vise ljudi na stadionima, daleeeko veca TV prava. Poredjenja radi, u turskoj su ovi kupili tv prava za 2.5 MILIJARDE dolara za 5 god cini mi se… ovi nasi trenutno ne dobiju ni za kikiriki

Mamić je došao u Dinamo bez ijednog dinara duga (kune, evra, šta gođ, da ne ispadnem nedorečen). Zvezda je prije par godina dugovala 55 miliona evra.

Hrvatska reprezentacija za razliku od naše igra fudbal, ima uspjehe, što je značajno za cijene igrača. Dinamo ima istoriju prodaja igrača koji su napravili dobre karijere. Hrvatska je u EU. I to su samo neke od stvari koje baš jako utiču na izlazne transfere.

Zvezda zbog finansija ne može skoro nijednu ponudu odbit i zato teško može neeki ozbiljan transfer napravit. Takođe u Zvezdi se ne forsiraju mladi igrači. Tek od skora su počeli malo igrat ovi mlađi i to prvenstveno zbog pravila o 2 u21 igrača. To što u ligi igra Nikolić i Gavrić, a u evropi ne igraju obara im cijenu. A oni klinci što su prodani Joveljic, Terzić, Jocic… niko blizu prvog tima nije, igraju po primaveri ili se vuku po pozajmicama.

Istina je da su nebulozno trošili pare na transfere i ogromne plate, pogotovo jer je stanje sa dugom takvo kakvo je, ali je istina da je pod ovom upravom Zvezda nabolja u posljednjih 27 godina.

što je nelogično ovog što su doveli na pozajmicu sa prvom (ne obavezom) otkupa? po meni je logično sve strance tako dovoditi, osim naravno ovih koji su slobodni.

eno u poljskoj su baš baš daleko veća tv prava no kod nas pa im se baš raspada klupski fudbal. al baš se raspadaju svi njihovi timovi u evropi godinama

Bolja situacija, da, a da li samo uporedjujemo Terzica ili citavu situaciju oko kluba? Od ovih 55 miliona duga, skoro 20m je bilo nesto sto se nece platiti, tj kolika je obaveza od duga prema agro banci, 3 miliona? Znaci skoro citav dug oprosten, a citav dug kluba nije znacajno manji a uzelo se 70 miliona iz tri sezone samo sto se igra Evropa.

E, ali tu je borba sa simptomom, a ne samim problemom. Sto su problemi financijske prirode takvi? pa zato sto placas 15m godisnje na plate. Znj igraci imaju po 350-400k godisnje sto je katastrofalno, citav neki plan Zvezdin je da se MORA igrati evropa inace eto problema za samo jednu sezonu negranja. Znaci veliki promasaji, i ogromne plate, to je razlog sto ne mozes prodavati kako treba.

Ne znam koliko se sjecas, Milojevic je bio najbolji zadnji vezni u ligi svojevremeno. Doveden je Garido i Milojevic je isao na klupu… bukvalno se ubijala cijena mozda i najskupljeg igraca da bi mogao igrati STojadinovicev covjek koji na kraju nije ni kupljen koliko se sjecam haha

Meni je Joveljic eto jedan od rijetkih dobrih dilova… ne znam imaju li tu ikakvi procenti, al 5m je fino. Sto se Terzica tice- mlad i perspektivan, ne bi ga Fjorentina htjela bezveze (iako ga sad vise nece, ali pricamo za vrijeme kad je prodan i to sto smo znali tad). Rodic stalno povrijedjen, pa valjda bi Terzic dobio tu svoju priliku i odigrao dosta minuta… dobor za Zvezdu, dobro za Terzica a dobro i za Rodica. Umjesto toga doslo je lijevo krilo, iliti ono defanzivno krilo, ne znam ni kako bi nazvao to sto je prije Zander cesto igrao, i on je bio rezervni bek… to je vec bila losa odluka, a ono sto se desilo poslije ne treba ni komentarisati…

Slazem se. S tim da su tereti danas daleko veci i u slucaju neuspjeha bice prava katastrofa. Ja bih rekao da su danasnji uspjesi stvoreni UPRKOS upravi a ne zbog njih ako me shvatas… Usrala nas sreca i tjt… To je kao u NBA-u kad igrac uzme jako jako los sut, al mu se posreci i to upane… kasnije dodju na analizu i kazu mu- imo si srece, ali to sto si uradio je katastrofalno, nemoj vise molim te :smiley:

Sami uslovi transfera su dobri, nego su upitne igracke kvalitete. Kad spic igrac zabije go svakih 15 utkamica u drugoj ligi Italije, da li bi ti s tim spicem trebao napasti ligu sampiona? Sta je sad sa Boacija i pavkova, opet se naguzvalo na spicu (a spica ce igrati i ono desno krilo sto mu ime zaboravim uvijek i ben… znaci Pavkova i Boacija ako se proda svaka cast… a ako ne- pa samo njih dvojica uzmu skoro milion godisnje na plate).

Nisam siguran koliko im novac od TV prava odmaze pa ne vidim poentu… svakako im je bolje s vise para nego da imaju manje. Glavni im je problem (koji smo i mi imali do prije 5 godina) to sto je citav koeficijen lige slab, i onda je to feedback loop- slab ti coef, manje sanse da timovi igraju evropu, zato sto timovi ne igraju evropu slabiji ti i coef i tako u krug… Nasu ligu je zadnjih 20 godina sam Partizan gurao… sreca eto i Zvezda je sad nesto napravila i za sebe i za ligu, pa sad moze bit nosioc u PO za LE sto je bilo nezamislivo prije 5-6 godina… i jos jedna odlicna stvar- ako se ne varam zvezda “brani” sezonu kad nije nista uradila u LE, tako da ce sledece godine coef biti dosta veci.

Za usporedbu, 2015-2016 (sto se ne racuna vise) Srbija je imala coef od 4.25… zadnje 3 sezone je imala uvijek 6 ili vise, a 2016-2017 je bilo samo 2 i nesto. Ako ne zaseremo mnogo, za dve godine smo sigurno u top 15… mada uz malos rece bi smo mogli biti vec naredno sezone jer nam ne fali mnogo, cak stavise, da smo izbacili Omoniju imali bi ogromne sanse da dodjemo do 15. pozicije jer su nam Kiprani direktni rivali (a Danci su izmedju nas i njih, i imaju isti broj timova u Evropi)

Slažem se da je ovako glupo… Ali, Gzira United

U gostima prvu utakmicu dobili 0:2, kući od ribara izgubili 1:3.
I to nije jedini primjer koji potvrđuje da u obje utakmice može doć do neplaniranih sranja.

Baš sam se u nedjelju vozao sa svojom barkom na rubu grabice sa BiH, na nekih 200 m od mene je Maminjo uživao na svojoj jahti (Neum).

Uzeo sam aktuelnu upravi Cz jer je aktuelna. Da, ne sporim ja lose poslovanje sa fin. strane ove uprave pod Terzicem. Iako i pored Agrobanke dje dio placan dio otpisivan, ima tu i mnogo drugih kojima su placeni dugovi, od Djalasana, Drulica, pa na dalje. Pored tih dogova placenih tu je i ulaganje u stadion, okolinu stadiona, pomocne terene, grijanje podloge, Graficar, pravljenje monopola u ligi kroz kupovinu raznih igraca Vidic, Vasiljevic, Marong…

Opet kazem trebalo je bolje to cinit ne ulagat u npr Van la Paru kad se u Graficaru vidjelo da je Gavric spreman za prvi tim.

Pa jedan od razloga je taj da ne mozes praviti konkurentan tim s realnim budzetom od 5-6 miliona. To je budzet engleskog treceligasa vjerovatno. Jeste problem dizanje plata. Al ne mogu se igraci koji izbace YB, Kopenhagen, Salzburg nazivat znj igracima. Oni jesu znj kad se uporede sa Bajernovim i Totenhemovim, ali bukvalno ko god da igra kod nas bice znj u odnosu na njih. Taj Kanjas iako mi se ne svidja nije lose izgledao protiv YB, ali ga svi ocjenjuju po tome kako je igro protiv Bajerna.

Ko sto rekoh plate jesu problem al kad pogledas npr Despotovic ima u Rusiji milion platu, i masu nekih krs do u najboljem slucaju osrednjih igraca imaju takve plate. Tako da plate od 300k nisu uopste nesta posebne.

A stranci kad dolaze u Cz ako ič znaju racunaju na vece pare no da odu Francusku ili Italijansku ligu jer im sigurno Surdulica nije motiv.

Mislis Milivojevic. Garido uopste nije redovno igro. Bio je na pozajmici i nije kupljen. Tad je Stojadinovic bio sportski direktor cini mi se. On je i ovom Garsiji menadzer ili jedan od menadzera.

Da i meni. 4 miliona je transfer bio cini mi se + 10% od prodaje sljedece

Miloje nije htio Terzica, opste ga nije redovno ubacivao i kad je mogao. Ja se slazem da je trebalo odavno da neki mladi bek ima vec 20-30 utakmica, ali ima tu i do trenera nesta.

Kazu ljudi da ga je Milojevic zelio jer se dobro pokazao u nekim utakmicama koje je gledao. A mogu razumjet upravu da dovede onakvom treneru igraca kojeg zeli.

Sta znam, ne bi ja na ustrb srece ikom ic oduzimao. I ne vjerujem da je uprava nesposobna. Vjerujem da znaju da rade, da kradu, i da su se zaletili i precjenili, pogotovo druge godine u ls.

Dinamo je Bruna Petkovica doveo poslije 40 i kusur utakmica u seriji a bez postignutog gola i u seriji b cini mi se 50-60 utakmica i oko 10 golova. A Dinamo je u boljoj situaciji.

A i taj kvalitet igraca kao Falcineli je realno skup (450k plata ili tako nesta) a mozes misliti kolko bolji kostaju.

Pavkov oko 350k Boaci oko 700k. Na Vukanovica mislis. Boaciju istice ugovor za po godine, a u sklopu ugovora je i dio plate koji jos dobija iz Kine, milion i nesta i zato ga niko nece kupit.

Ma da bolje vide no manje, no velim da nece to rjesit kvalitet.

Pa nisu oni imali problema sa koeficijentom, pogotovo Legija koja je imala odlican kvalitet, al dzaba kad se raspadaju 5 godina.

U plejofu LE ovo sto CZ i Dinamo igraju kao porazeni iz trece runde kvalifikacija za LS su nosioci zbog toga sto su dosli u trece kolo, ne zbog koeficijenta. Ludogorec nije nosilac, a ima bolji koeficijent od CZ jer je ispo u drugom kolu.
Al da bili bi povlasteni i da igraju preko LE kvalifikacija plejof. Mada eo i Partizan je povlasten pa ce tesko proc Belgijance.

I kad se uleti u 15 ko Hrvatska sto ucini to traje god dana i toeto. Ispane se lako, pogotovo kad se krene djelit sa 5 ne sa 4. Jer ne krece odmah od sljedece sezone koju zavrsis u 15 da dobijas dva u ls u 5 predstavnika no za dvije god.

Jako puno. Nisu problematični samo aneksi ugovora, problem su i interni dogovori s igračima prije nego što uopće dođe do transfera, pa čak i prije nego što dođe do potpisivanja ugovora.

Neusporedivo :slight_smile:

Kad je Hajduk u pitanju, slažem se :smiley:

Normalno da nije 100% da bi Dinamo prošao Mađare da se igrala druga, ali je 99% :slight_smile: Ako ćemo realno, ne znam postotak, ali je vrlo vjerojatno da bi Dinamo prošao jer iako mi se uopće ne sviđa što vidim od Dinama ove sezone, i takav je bolji od onog što sam vidio od Ferencvaroša (gledao ih samo s Dinamom, ne i sa Celticom).

Uživa glavonja 0-24h, a mi budale se nerviramo. Svaki dan čujem/čitam “u pritvoru zbog opasnosti od ponavljanja djela”, i to dok još nema osude, ali u nekim slučajevima i nakon osude možeš na mjesto zločina sa svim predispozicijama za ponavljanje djela.

Nama je ovu euro sezonu započelo pola lige. Osijek je već vani, a vjerojatno je da će proći jedino Rijeka i Dinamo. Mišković je mali Mamić koji vidim isto ima namjeru rasprodati pola ekipe što prije pa je moguće da Rijeka ispada u play offu, a Dinamo ne prolazi skupinu (valjda ćemo proći Florianu ili Floru). Sve što napravi Dinamo, ako napravi, dijelit će se s 5.

Evo jedan citat:

"### TRI DINAMOVCA NA ODLASKU

Nakon što je Dinamo dogovorio prodaju Joška Gvardiola u RB Leipzig, klub bi mogla napustiti još trojica igrača, a riječ je o Antoniju Marinu, Emiru Dilaveru i Ameru Gojaku.

Marina dovesti žele klubovi iz Serie A, a najviše se spominje Sampdorija. Kako doznajemo, njegov odlazak iz kluba ovog ljeta je izgledan.

Emir Dilaver trebao bi do kraja prijelaznog roka preseliti kod Stjepana Tomasa u turski Rizespor, a Amer Gojak navodno ima ponude Bologne, Genoe i Herthe."

Još su zaboravili Livakovića koji isto možda ode, a čisto sumnjam da lopine ne rade i na transferu Oršića iako se to za sad ne spominje. Naravno da jedva čekaju prodat i Petkovića.

Hebe mi se za milijune eura od transfera, čak i da u 100-tnom iznosu to ostaje u Dinamu. Da me to zanima onda bih navijao za Amazon i Teslu. Ne navijam za firmu nego za klub i nije me briga koliko će dobiti milijuna eura nego koliko će golova zabiti. Znam da se mora prodavati, ali jedno je prodaja, a drugo rasprodaja. Koje smo sve igrače prodali u zadnjih 10 godina, da smo ih zadržali mogli smo se nadati i osvajanju Lige prvaka.

Mozes bolje potrositi pare. Ne treba da bude budget za plate 5m, al ne mora da ide preko 10 bezveze. Ovaj tim kakav je ne bi trebao imati preko 10m plate, mada ja pretpostalvjam da tu im raznog ugradjivanja terzica i kompanije (sto mi je normalno za ove prostore) pa da se neki procenat vrne njima nazad. Podsjeti me ovo malo na onog lijevog beka kad se zakacio s Terzicem kad je Terzic tek dosao al vec bi sad presao na drugu temu pa da se zadrzim na platama.

Ja vjerujem da je Kanjas debelo pretplacen. Mozemo pricati o odnosu cijene i kvalitete. Meni je Kanjas pristojan igrac za Zvezdu, ali mi je nerealno da bude toliko placen- za iste pare se vjerovatno moze dovesti neko mladji iz domace lige i da ti pritome uzima manje para a moces ga i prodati jer je mlad… A sto jenajgore, ne bi trebao nikoga ni dovoditi- pusti recimo Vulica da igra. Nisu isti tip igraca, al ne mislim da bi ista izgubili time da je Vulic igrao- jos bi bilo ekstra, vidio bi vise Lige samiona, narastao bi kao igrac i bio kljucni igrac sredine sad, ili bi barem otisao za neku normalnu cifru. Eto on je igrao za cini mi se 150 ili 200k evra… Kanjas najmanje duplo toliko ako ne i vise (cini mi se da se spominjala neka cifr aod 400-450k).

Sto se tice ovog koliko je neki igrac dobar ako “izbaci” neki tim i igra grupnu fazu takmicenja- veoma je lako da se desi da je igrac los i debelo pretplacen nego ostatak time sljaka, malo se timu i posreci i igra se grupa. Meni je sasvim nerealno bilo da Borjan ima 8 ili 9. najveci ugovor u timu, u trenutku kad je ugura tim u dve grupne faze takmicenja. Ugovor na nivou Gobeljica koji je u tom trenutku bio rezerva, znaci nije bio ni starter, a Fico Stojkovic imao oko 300k.

Koliko su oni bili dobri igraci govori to sto ih je tim dao za dzabe da bi oni mogli imat slicnu platu u timovima u koje idu.

Poredjenja radi, Lutovac kad je tuzio Rad je otisao za dzabe u partizan i platu od oko 6k e mjesecno, a rekao bih da nije nista gori od Van Pare. E sad uporedi to- dobio si igraca koji te kostao 2 miliona bez da je ista uradio, zauzeo mjesto stranca, vec stariji igrac tesko da ces ga preprodati. Ako se vec trose pare na strance onda to treba biti neko ko ce napraviti razliku i biti core ekipe, a ove role players uloge trebaju da igraju ovi domaci sto em sto su jeftini, em sto bi se trebali fino prodati i fino zaradit na njima.

Opet ponavljam ono gore za Garsiju- meni se iskreno svidja kao igrac, i jos se nadam da ga nece moc prodati pa da ce morati igrati na silu. Na Marina se utrosilo dosta para i to se fino isplatilo a bilo je opravdano na pocetku.

Sto se tice Despotovica- Ruski timovi imaju para i moze im se- placaju dosta sve igrace ukljucujuci i domace. Kod nas ne postoji takva potraba za preplacivanjem domacih igraca je su blizanci odskocna daska svakom domacem i isplati im se igrat i za manje u zvezdu pa se nadat nekog Francuskoj il njemackoj ligi. Lakse se nekome probiti iz Kazana i da zaigra za vece pare na zapadu Evrope nego nekome iz Spartak Subotice iako je Spartak relativno veci klub u Srbiji nego Kazan u Rusiji (relativno u odnosu na ostale timove).

Dovoditi takvog Despotovica, pa makar on igro i za 30% manju platu od trenutne je suludo jer bi takvog trebao naci dosta jeftinije u domacoj ligi bez neke razlike u kvalitetu.

Treba uzeti u obzir i Evropu… Kad se Evropa igra igrali bi i domaci i stranci za manje para da iskoriste klub kao odskocnu dasku pa da se pare uzmu negdje drugo. Mozda bi uzeli slicne pare u drugoj Engleskoj (sto i je ste otprilike nasa liga haha) ali ovdje bi se vjerovatno bolje culo za njih.

Da, uvijek mi je milivojevic bio milojevic jbg Garridu jeste odma krenuo igrati kad je dosao, mozda povezao 5-6 utakmica pa je tu bilo mjenjaja, mislim da je i neka povredica bila u pitanju… Poenta pominjanja njega jeste da je to bio sulud transfer, bez ikakve logike, koji je naravno stetio timu kroz Milivojevica (manje igra, vjerovanto i nezadovoljan zbog toga, Garido uzima poziciju stranca pa steti mozda drugom strancu u tom trenutku (ne sjecam se da li smo tad imali rpoblema sa strancima kao nedavno).

Mora da postoji neko iz skole pa da dobija te minute sto Rodic ne moze odigrati. Eto, taj problem ni danas nije rjesen. Ne znam st aja sa Hajdina (il kako se vec zove)… dugo ima ugovor s timom, nisam ga nikad gledo, a eto, to bi trebala biti njegova pozicija.

S ove zadnje tri stavke se slazem u potpunosti haha

Ali bi svakako treba biti plus. Makar ovakvi ugovori nece biti teret koliki su sud… ili ko zna. mozda ce ovakvi igraci dobijati daleko vece ugovore cisto jer ima vise para pa ce situacija biti proporcionalno ista kao sad.

Pa i prije 5 godina su imali los koeficijent, a danas im je jos gori. Svakako da je daleko bolje za ligu da ima sto vise timovi koji se takmice za Evropu. Srbija kad ne bi igrala sledece dve sezone nista, opet bi vjerovatno imala veci uefa coef nego Poljska :smiley:

Pricamo o drugacijim koeficijentima. Imas individualn koeficijent time, i imas koeficijent takmicenja. Koeficijent takmicenja odredjuje broj timova u Evropi i za koje ce se tacno takmicenje boriti, a ovaj drugi sto ti pricas je to za nosioce.
Kad kazem da je Partizan gurao Srbiju to se logicno odnosi na coef superlige. S tim da timovi ukoliko nisu igrali nista u evropi u zadnjih pet ili su igrali malo, zapravo preuzimaju coef od lige (prosjecan za zadnjih 5 ako se dobro sjecam).

Napravih gresku, mi smo zapravo trenutno projektovani da budemo 16. Sto se predstavnika tice, to je znaci jedne sezona pauza, i onda 22-23 dobijas 2 u ls, 1 u le and 2 u ovo trece takmicenje