Odbijanje 95% ponuda koje šaljete, što sad?

Aha, onda je definitivno cijena.
A nakon toga prezentacija. Jer ako je cijena visoka (u njihovim ocima), a jos ak je prezentacija losa, onda je to sigurna odbijenica.

95% odbijanja od ljudi koji su odgovorili je strasno visoko.

Ništa, tražiš dalje. Postoji mnogo razloga zašto odbijaju. Ako si ti njih kontaktirao, mogu to da dožive kao napadan marketing i da hoće suštinski samo da te saslušaju radi reda, bez da uđu u bilo kakav dil sa tobom/tvojom kompanijom. Firma u kojoj sam svojevremeno dugo radio je imala upravo takav stav. Nikad nisu prihvatali ponude sa strane, pogotovo za dizajn, marketing i sl., ali su uvek hteli da saslušaju ponudu radi reda. Čak i kada bi se ukazala potreba za tako nečim, birali su ljude/firme koji se nisu nudili, ili su tražili preporuke. Nikad nisu hteli ni da razmotre ponude koje su već imali (ovakvog tipa) jer su ih smatrali napadnim, nekorektnim i uopšte neprofesionalnim.

Što se tiče drugih razloga, možda im cena ne odgovara. Možda pregovaraju sa još nekoliko sličnih dizajnera pa traže najbolji odnos cene/kvaliteta, a to npr. nije tvoja ponuda, itd.

Ne bi vjerovali, ali ima dosta ljudi kojima je problem izdvojiti par tisuca kn za kvalitetnu web stranicu, ne zato sto im ne bi trebala , nego zato sto su skrti ili pogotovo za neku platformu, a htjeli bi raditi poslovanje.

I ne pricam o businessu za mobitele, o automehanicarima i sl. Nego oni koji rade ozbiljan business.

Ako se prodaje web ljudima koji se ne razumiju i neznaju sto ce im, onda im treba objasniti, zasto je dobro imati kvalitetan web i sl.

Nagledao sam se dosta takvih ljudi u 20 godina, koji bi se i za 100 kn naguzili.

Ispricavam se na gore napisanom izrazu.

Tesko je na ovu temu kvalitetno odgovoriti kad se ne znaju parametri.

Ako se stavim u poziciju prosjecnog kupca i netko mi posalje genericki mail gdje pise da mi web stranica ne valja (sto je mozda i istina) i kaze da to moze puno bolje, a ja ju vec imam i ocito da sam ju platio (ili malom od susjede ili nekoj firmici) uvijek bi zatrazio ponudu da vidim kak sam prosao prije i na tome bi stao jer bi to bio udar na ego, podsjecanje na lose iskustvo i slicno, a s tim se ne smije igrati.

Prodaja je posebna “struka” i treba za to imati nekoga tko zna prodati. Kada bi bio opisan malo bolje proces, mozda i koji primjer razgovora moglo bi se bolje vidjeti gdje nastaje problem.

Da li mail dolazi na pravu adresu? Do onoga tko odlucuje o webu? Sto je jedinstveno da im prodajes? Sto ce biti bolje? Reciprocitet?

I ono sto vidim je da trazite samo firme sa bonitetom A sto znaci da je prva stvar o kojoj se razmislja naplata, a to je krivi prvi stav.

Nije prodaja mail-》ponuda-》naplata

Treba u prodaji pratiti neka pravila i korake, ako mislis da ste dobro napravili cijeli proces prodaje, posalji follow up mail na sve one koji nisu odgovorili na ponudu samo ucini to u pravo vrijeme sa osjecajem hitnosti/vaznosti/ekskluzivnosti pa mozda zakljucis jos poneku prodaju.

1 Like

To sam baš mislio napisati, samo ne na tjednoj bazi nego na dnevnoj. Stalno netko nešto nudi i ljudi nemaju vremena niti proučiti to sve i vjerojatno većina to briše ili makne u spam.

Ma da==?? Pa što misliš odakle im lova? Dobrodošao u real world, nažalost.

Inače ima i ekipe koja će odbiti ponudu ako je preniska. Mene je odbio lik jer je rekao da ne vjeruje u web koji mu nudim (cca1000€ neki apartmani na xy jezika). Kaže da mu je netko ponudio samo dizajn za 5000 kuna, da ovo što nudim sigurno nije dobro…
:slight_smile:

1 Like

Pa normalno da su mnogi ozbiljni igraci zanemarili internet i web. Cisto jer im ide dobro, a ide im dobro jer ili imaju monopol ili nemaju neku jaku konkurenciju.

Da se ta konkurencija pojavi i da je slabija, ali da se baci na marketing, DOVIDJENJA ovom koji nema web. Kad to shvate onda cemo opet imat Uljanik slucaj, LOL
Sto mislis zasto je konzum propao? Neznam jel je ili nije, ako nije do kraja onda ce sigurno propast ili ce propast drzava, jer Konzumova snaga je drzava, dok Lidl dere marketing. Konzum kupi igracke u kini pa ih prodaje glupom narodu, a ima jos naroda da to kupuje, mnogi su otisli na ebay i to isto kupili za manje para.

Nece se to kod nas jos dugo dogiditi, cca 2-3 godine, jer ce i kod nas recesija zakasniti, a navodno oko 2020 ce se dogoditi.

E onda kad se dogodi recesija ce biti jos vise odbijenica jer nece imat pare, a ovi kojima sad biznis blista a ne razmisljaju u buducnost: web, crypto, blockchain ce biti pregazeni.

Gospodo treca industrijska revolucija je pred vratima tko se ne prilagodi odpada, a mi ovdje pricamo o necem bezazlenom kao web za 1000 kuna. Bilo kakav web, pa makar samo contact form je bolji od no weba!!!

Kako ja, kao covjek koji je vec hoda u trecoj industrijskoj revoluciji gledam na kompanije:
1. web - Ako ga nema odma odustajem pa makar mi nudili zlato. Ako ga ima gledam kvalitetu izrade i dizajn. Ako je to nesto 80tih(lol) onda isto gasim i ne gledam nista dalje.
2. Crypto - da, dobro citate, radje platim cryptom i cak sam spreman platiti i malo vise nego bi me kostalo da koristim FIAT. No nije jos doslo do toga da sve mogu kupiti s cryptom, kada budem mogao onda cu prebaciti sve pare, sve sto imam na crypto i dok budem htio kupiti samo kupim cryptom, cao FIAT.
3. Blockchain - Ovo jos nije u akciji, a kad to bude u akciji, JOOOOJ, to ce biti kao razlika izmedju ficeka i ferarija.

Pazi sad gdje je nas biznis, zapeo na prvoj tocki, WEB ili barem domena sa contact form!

P.S. mozete svojim klijentima (buducim) slat link na ovo sto sam napisao pa nek se prepoznaju, bolje prije nego kasnije…

Da sve to je mišljenje, svatko ima drugo, no ono što si dobro iznesao je sama ideja, prilagodio si se.
A to bi svi trebali prilagoditi se trenutnoj situaciji sa svakim klijentom, NO ne ići na svoju štetu.
To su sve ljudi, firme, koji imaju neki problem, i onda ga riješavaš kako želiš možeš i tražiš koliko hoćeš. Da li si dobar ili ne da li će prihvatiti to je druga priča.

Ide kako kažeš treća revolucija, ali ti gledaš samo iz domene ITa.

Kada pogledaš sve onda prije izgleda da idemo na treću i zadnju…
Trenutno nekretnine, zemljišta, i slične stvari su koje bi trebali “sakupljati” a ne crypto valute BAREM ne u smislu prodaj sve i prebaci na krypto…

BRAVO!!!

Tocno tako, jako si dobro napisao. kad dodje recesija, ljudi ce bjezat!!! Mislim ne sa nogama nego sa FIATom. nekretnine, zlato, crypto, sve sto moze drzat vrijednost ce biti dobro. Samo kod nas mozda n nekretnine jer je kod nas drugi problem, a to je masovno iseljavanje stanovnistva i svi prodaju nekretnine i taj trend ce se samo nastaviti, a kada svi prodaju a nitko ne kupuje cijena pada. Ja osobno ne vidim tko ce kupovat nekretnine u skorijoj buducnosti barem u unutrasnjosti hrvatske. Mozda svabe, ali neznam za koju svrhu… Mozda kao vikendicu… Dok se to ne pocne dogadjat nekretnine ce ici dolje, da dolje, a vec su sad na samom dnu. Mozes kupiti zemljiste sa kucom za pare koje bi dao za malo klasniji automobil i to nikog ne zabrinjava…

UPDATE moje teme…

Promjenio sam strategiju, Ponude sam počeo detaljnije pisati i bolje opisati cijeli proces. Snizio malo cijenu i forsiram sastanke. Dogovorio 3 sastanka i sva 3 sastanka su pozivitno prošla, dogovorene su suradnje. I još me čekaju 4 sastanka.

Očito treba uz slanje okvirne ponude forsirati baš sastanak gdje se može sve detaljno dogovoriti.

7 Likeova

Upravo to.
Stranku treba “zašprehat”, pokazati da znate i da možete, a ono što ne znate da ćete naučiti putem i riješiti.

Odlicno, sretno dalje!

Ljudi uopće ne shvaćaju koliko je važna dobro optimizirana web stranica. Još manje shvaćaju da je važno imati i ne samo dodatnu nego i dodatne. Radije će potrošiti silne novce na još jednu fizičku podružnicu, umjesto da ulože puno manje i uz puno manje mjesečne troškove u mnogim slučajevima ostvaruju jednak profit. Naravno, pod uvjetom da jako dobro odrade posao oko weba.

Da netko tko stvarno razumije benefite dobro postavljene web stranice dobije prilikiu 2-3 sata predstavljati svoju ponudu i da ga potencijalni klijent stvarno sluša vjerujem da bi realizacija bila blizu 100%. Problem je što većina onih koji nude neke takve usluge niti sami ne shvaćaju sve benefite, a još veći problem je što će ih rijetki potencijalni kupci htjet saslušati.

Neki email koji pošalješ onako iz vedra nema i koji ima više od 2-3 rečenice neće imati velik odaziv, pogotovo kada se radi o web dizajnu i sl. U 2-3 rečenice ne možeš objasniti zašto bi trebao razmisliti o tvojoj ponudi, a ako napišeš 20-30 ili 200-300 rečenica i sve objasniš probaj zamislit sebe u situaciji da od nepoznate osobe iz vedra neba dobiješ mail na temu istu kao i u još barem 5 drugih mailova tog dana i da taj mail sadrži toliko teksta da ti treba sat vremena da uopće to pročitaš. Zato je slaba konverzija.

S druge strane, konverzija od recimo 5% je odlična. Po jednom poslu se može zaraditi od parsto dolara do par tisuća dolara. Ako netko više voli raditi 40 sati tjedno negdje gdje niti jedan dan ne smije zakasniti, gdje mora slušati svakakve budale, gdje mora doći i ako se nije naspavao, gdje mora ići i po kiši, i po zimi, onda ok, shvaćam da ima i mazohista na ovom svijetu. Ja ipak mislim da se više isplati izgubiti 10-20 sati na pronalazak tih 5% i onda od njih uzeti najmanje parsto dolara za nekad sat vremena posla, a nekad par sati, To je i dalje ispod 40 sati, to je i dalje veća zarada nego od ovih koji robuju nekome, to je posao od doma kada god ti želiš raditi itd.

1 Like

nikom ne pada na pamet da recimo stavi u stampane oglasnike (sl dalmacije, novog lista, sl burze etc)
oglas za izradu stranica…
to bi bila dobra strategija za ciljat male poduzetnike i opgove i sl koji jos nemaju stranicu a neznaju nista osim fejsa i youtuba…

online bi ciljao recimo i restorane i kafice…neke majstorske djelatnosti…
stranice za lokalne biiznise kaj bi nudil u paketu s adwordsom…

sto veli gore netko dosta njih su stariji i voli direktni kontakt fonom nego mejlom…
negdje prije sam procitao da 90% prihoda od gugla dolazi upravo od malih poduzetnika…

bas nedavnoi sam kupio neku vrecu za sjedenje iz bih i cure imaju samo fejs stranicu…
puno ekipe prodaje na etsiyu i sl…tako da je doista mozda vrijeme klasicnih stranica proslo…
stranica za takve biznise kaj nisu publisheri moze biti samo kao vizitka ili kao jedan od mnogih kanala prodaje…

Ja bi promjenio ovo sto neznate da uopce ne govorite. Ima dobra prica sad neznam o kome se tocno radi, cini mi se da je Bill Gates. Neki posao je radio jos u ranim danima, nije imao pojma sto traze od njega a on je samo govorio nema problema… I naravno pronasao je rjesenja. Tako isto se mogu naci sva rjesenja online pa to i nije problem…

@dottnick
Moramo znati da smo mi 100 godina za drvenim cesljem i da ljudi ako se ne vide u 4 oka ili ne vide proizvod jako tesko otvaraju novcanik. To se polako mjenja kako ovi stari odlaze a novi dolaze…
A i na sastanku se ne gleda samo sto znate nego i kavi ste ljudi, kosulja, kravata bi trebala biti obaveza za bilo kakve sastanke. Mozda zvuci smjesno ali jednostavno neko odjelo moze debelo podic ne samo uspjesnost sastanka nego i cijenu izrade projekta.

X privatnika i malih firmi, uopce nema web, ne zato sto ne bi htjeli, nego ili neznaju ili ne shvacaju zasto im to treba ili bi htjeli, ali da je besplatno. Isto tako kvalitetan web utjece djelomicno i na poslovanje. Ako netko ima los web i ako lova kapa, njega zaboli ona stvar, ali da je obrnuto, onda mu ne bi bilo svejedno.

Drugi koji se ne razumiju ,slucajno imaju poznanike, prijatelje dizajnere, pa im oni kazu, e slusaj, slozit cemo ti web.
Taj web izgleda ocajno, dizajn sa pocetka 2000.god, linkovi nisu slozeni kako treba, nije cms i naravno sve se vrti na wix-u, god. trosak $180-200.

Razumijem da netko ne zeli dati 5000 ili 10000 kn za kvalitetan web za firmu, ali ako vozis auto npr. za 200 ili 300 k kn, onda ocito da osoba ili ne razumije i nitko joj nije objasnio ili joj je dizajner utuvio u glavu kako je to ok, jer se ovako kao mora raditi redizajn svakih 2 god i opet placati ista cifra, a taj isti dizajner ce raditi redizajn i opet naplatiti odredjenu lovu.

Ali dizajner gleda kako ce zaraditi jer ocito da je los jer ako netko uzme cms, drugi puta ne placa custom programiranje, podesavanje i to, nego samo redizajn i eventualno tu ima minimalnih preinaka u programiranju, osim ako ne zeli totalno nesto drugo.

Kvalitetan custom dizajn je jako skup, imam kolege dizajnere i svaki od njih radi kvalitetno, ali su i skupi.

Evo jedan primjer iz kojeg se vidi da osoba nema pojma sto zeli, sve nabacano, a nije ni svjesna koliko bi ovo kostalo. Copy-paste mogucnosti sa drugih site-ova.

Nadam se da smijem staviti link.:smile::smile:

Koliko bi naplatili ovo? Posebno programiranje i posebno dizajn?:smile::smile::smile::smile::blush::blush::blush::blush:

https://www.freelance.hr/jobs/2803/novi-komplexni-cms-u-lavarel-ili-angularjs

Sve više mislim tjst uvjeren sam da je CRM rješenje buducnosti . I sve dok jedan veliki igrač na našim prostorima ne bude dao takav plan i rezultate ostali se nazalost nece priključiti potrebnim levelom predanosti.

A jesi navalio sa tim. Čekam reff linkove … :smile:

Ma baš. :blush: Neka nam napiše tutorijal Što je to CRM i zašto ga neki definiraju drugačije od onoga kako sam ja (on) to učinio u topicu koji sam otvorio prije 2 sata? :wink:
Molim odgovor tamo, ako će ga biti (ne inzistiram /na odgovoru/, naravno). :smile: :o: