Otvaranje obrta - pokretanje vlastitog posla

Moj gorcc, teško je nekome nešto savjetovati kada postavi pitanje, a unaprijed ima već svoje definirano mišljenje i pitao je samo kako bi potvrdio to svoje mišljenje, a svako drugačije i različito razišljanje odbacuje u startu jer mu se to ne sviđa. Ovaj thread i odgovori poštovanog člana me podsjećaju na onu staru: “Traži posao, a moli Boga da ga ne nađe”, tako i on htio bi otvoriti obrt, a moli Boga za što više razloga protiv otvaranja, kako ga na poslijetku ne bi otvorio. Slijedom svega navedenoga ja se isključujem iz daljnje rasprave jer bi me netko od članova opet mogao etiketirati “subverzivnom osobom” ma što god to značilo.

CreatifCode nije baš tako, da je tako nebi bio ovdje i pitao što misle kolege u sličnoj ili istoj situaciji. Budimo realni, situacija nije najpovoljnija za ulazak u neki biznis, a freelance servisa mi je lagano dosta. Znam vrlo dobro da je moguće na taj način zaraditi nešto, ali to su cifre izdaleka nedovoljne za nekakav ozbiljan biznis.

Ja mislim da si se ti isključio iz rasprave kako bi subverzivno potkopao ovu temu. :smiley:

Onda si fulao zanimanje. Odi brati trešnje… Naravno šalim se :slight_smile:

Izgradi portfolio, svoju osobnu web stranicu ako nemaš. Predstavi se svijetu i pokaži se da postojiš i izvan tih servisa. Koristi društvene mreže, forume, stekni kontakte, suradnje, pomaži ovdje drugima kada stigneš… Probaj upasti u koju web galeriju ( mislim na tvoju osobnu web stranicu ) Iz iskustva ti mogu reći da pomažu i da dovode klijente. Ja do sada nisam ni lipe platio za neku reklamu, što ne znači da se ne mogu oglašavati i dodatno uložiti u marketing.

Ako kvalitetno radiš cijeni svoj rad i nemoj se jeftino prodati. Ciljaj prema vani i polako će uz rad sve doći. Ti si cijelo vrijeme bio zatvoren na tim servisima gdje se plaća kako kažeš $ 50 za projekt, pa si stekao dojam da moraš imati obrt kako bi zaradio više. I onda si vidio i saznao da ti je i to skupo…

E pa ne moraš, možeš raditi i kao freelancer na način koji sam ti opisao. Raditi na projektima koji će ti donijeti veću zaradu od servisa, birati klijente s kojima ćeš raditi, uspostavljati suradnje bla bla. Biti sam svoj gazda kao freelancer. Osobno nisam radio ni na jednom takvom servisu, nego sam počeo odmah na ovaj način. Kao što sam već rekao uz rad će sve doći i s vremenom ćeš imati više klijenata i više posla.

brati trešnje, hmm, ideja nije loša! :slight_smile:

imam ja portfolio, no ako sve to objavim bez nekog oblika pravne osobe mogao bih dobiti poziv na ispovijed od inspektorata…

Ne prodati se jeftino, ok, ali to znači birati projekte, drugim riječima jedan mjesec imaš posla dva ne, to je nešto što ja sebi ne mogu priuštiti.

Stekao sam dojam da moram imati obrt kako bih mogao reklamirati sebe i svoj rad bez straha od državnih kontrola, s druge strane kako bih mogao odraditi neki projekt za nekog u Hrv potrebno je izdati račun, što opet ne ide bez obrta / firme.

Ne mislim osobno da je obrt skup, ali ako gledamo na razdoblje od godine dana troškova se nakupi a upitno je dali će toliko biti i primitaka.

Ti si slobodan zarađivati novac i bez firme, samo što onda moraš plaćati ili porez na dohodak ili moraš sklopiti autorski ugovor pa platiti porez po dosta povoljnijoj stopi i bez doprinosa. Prouči obadva stickyja u ovom podforumu.

Firma je svakako isplativija jer mnoge troškove možeš plaćati direktno s nje (dio režija, telefon, opremu i sl.), ali ako tražiš nešto privremeno ili hitno, nitko te neće dirati ukoliko si platio svoje poreze, a za to ti ne treba firma.

Ključna riječ je Offshore.

U 10-ak klikova registriraš kompaniju, sa Offshore bankovnim računom,
dobiješ virtalni ured, karticu, fizičku adresu…neke agencije daju i broj telefona
kojeg možeš preusmeravati bilo gdje, neke daju čak i domenu + host :slight_smile: u tim paketima.

Nema poreza, papirologije, sve legalno, sve jednostavno ko’ kruh…

Ako te smetaju one Ltd, GmbH ekstenzije - Otvoriš d.o.o. podružnicu u HR (opet te ne mogu haračiti :))

Offshore - zvuči zanimljivo.

Možeš li preporučiti neku od agencija za registriranje takvog poduzeća?

[quote=“giovanni7”]brati trešnje, hmm, ideja nije loša! :slight_smile:

imam ja portfolio, no ako sve to objavim bez nekog oblika pravne osobe mogao bih dobiti poziv na ispovijed od inspektorata…
[/quote]

Ako sve radiš legalno ne trebaš se bojati.

Ne. Nego cijeniti svoj rad. Ja ću napraviti posao i za $ 80 i za $ 500. Ali neću napraviti posao od $ 500 za $ 80.

Sve možeš preko ugovora o autorskom djelu. Sve legalno i porez platiš.

Zato kreni onako kako sam ti napisao.

[quote=“giovanni7”]Offshore - zvuči zanimljivo.

Možeš li preporučiti neku od agencija za registriranje takvog poduzeća?[/quote]

Ne bih ti ništa preporučivao, jer nisam (još) osnovao Offhore.
Par dana sam studirao tu tematiku.

Kažu da Offshore u zadnjih 5 godina postaje trend na globalnoj razini.
Ne samo zbog poreza, nego i zbog jednostavnog načina funkcioniranja.

Taj pojam nije više rezerviran samo za velike konzorcije, statistike pokazuju
nagli porast malih firmi koje odlaze u Offshore.

Jednio se još na Balkanu taj pojam povezuje s Cosa Nostrom…ali nije to tako.

Guglaj, ima gro online agencija koje nude te pakete.

Ovo je samo jedna na koju sam bacio oko:
Price List | offshore company set-up and annual fees

Bez dobrog odvjetnika, knjigovođe, računovođe, nekog iskusnog u tim stvarima, ja definitivno predlažem da se kanite toga. Osim toga njemu to ništa ne pomaže, on mora svejedno osnovati firmu tu u Hrvatskoj, ako hoće legalno, a ta firma mora onda imati zaposlenog, pa kad ima zaposlenog mora plaćati i doprinose, pa mora plaćati i poreze itd., dakle dođe mu na isto samo još jednu prepreku više ima u tom tvome scenariju.

Osim toga, offshore kompanija ga neće spasiti PDV-a, jedino će ga spasiti poreza na dobit, koji kod nas iznosi prihvatljivih 20 %. S time, da ako mu na osobni račun legne lova koju je isplatio s firme (plativši 20 % poreza na dobit), nitko ga neće ništa pitati, a ako mu dođe lova iz inozemstva, bez da na to plati porez na dohodak (koji je veći od 20 %), čini utaju poreza.

Offshore kompanije su za ljude koji znaju što rade, i koji rade po naputku poreznog savjetnika, tj. za upravljanje kapitalom (nešto što investiraš, pa onda reinvestiraš), a ne za stvaranje plaće (nešto što ti treba za kruh i mlijeko).

Mislim da je sad još + 12 posto ako si isplaćuješ dobit.

[quote=“Ray”]Mislim da je sad još + 12 posto ako si isplaćuješ dobit.[/quote]Da, to su se prijetili. Jesu li već to implementirali?

32%, “odlično”…

Pa generalno moje mišljenje je da Offshore u ovom poslu ima dosta smisla, zašto plaćati toliki silni porez državi kad na kraju krajeva za sav taj posao se moraš debelo snaći da biš ga pronašao i to 95% u inozemstvu. U nekoj poreznoj oazi platiš platiš daleko manji porez ili ga niti nemoraš platiti ako je posao odrađen izvan sjedišta Offshore kompanije. S druge strane takva kompanija uvijek može otvoriti podružnicu u Hrvatskoj putem koje može djelovati i na ovome područiju te za posao obavljen u tuzemstvu porez na dobit platiti Hrvatskoj.

Naravno treba biti oprezan ulaskom u tako nešto, ali mislim da ideja generalno ima budućnosti.

Jel kužiš ti da ti svejedno moraš platiti porez ovdje? Koji ti dio nije jasan, bez obzira gjde ti je firma onog trena kad povućeš novce s računa firme u Hr, ti moraš platiti porez. A onda ne samo da ćeš platiti 32% nego ćeš platiti i ono što te sljeduje u državi u kojoj imaš sjedište tvrtke. PA to više nije 32% nego recimo 40% ili 50% I onda ne da si na gubitku nego si spušio totalno, i onda ti je svejedno da li radio prek offshore kompanije “velike” poslov i izvodio koje kakve makinacije, ili imao otvoren obrt u RH i odrađivao “male” poslove preko freelance servisa za početak.

Za to (i za sve ostale papirnate stvari) su zaduženi agenti. Svatko tko osnuje Offshore tvrtku dobije i agenta koji se bavi tim stvarima. Sve se to odvija u zemlji u kojoj je osnovana tvrtka. Dakle, cijela ta priča je potpuno izvan hrvatskih zakona, poreznog i sudskog sustava, administracije itd. Različite zemlje imaju različita “Offshore pravila”. Neke su više transparentne, neke manje.

Neke zemlje imaju potpuno “zatvoren” Offshore sustav, preko kojeg najače svjetske banke (uglavnom Švicarske) jamče potpunu anonimnost.
To znači da npr. ako se u HRV počmeš slikati sa novim BMW-om i ljubomorni susjed te prijavi poreznoj -> Porezna može zatražiti istragu ali informacije iz zatvorenog Offshore sustava će dobiti - Nikada…
Naručito ako je riječ o malom poduzetniku koji vrti “prihode za kruh i mlijeko”.

Ma jok.

Osnivanje firme nije isto što i osnivanje podružnice. Offshore može biti osnovana i na Marsu (s predpostavkom da marsovci imaju
sluha za biznis). Bilo koja strana tvrtka može osnovati podružnicu u HRV. Tako rade sve banke u HRV, koje
su zapravo u stranom vlasništvu. Ne samo banke nego i masa poznatih firmi za koje se uopće ne zna da su Offshore - jer ti podaci nisu dostupni. Iznenadio bi se koje su sve poznate “hrvatske tvrtke” - zapravo Offshore.

Nema tu nikakve utaje poreza, Offshore je potpuno legitiman način. Samo je na balaknu još uvijek malo taboo.
Ne možeš utajiti porez - ako poreza nema (ili je mizeran).

Hrvatska je potpisnica ugovora o duplom oporezivanju sa određenim zemljama. Hrvatskoj podružnici osnovanoj od neke strane
Offshore kompanije se na temlju tog ugovora ne može naplatiti nikakav porez, jer je on već “plačen” u matičnoj Offshore zemlji.

Istina, cijeli sustav je stvoren za izbjegavanje plačanja poreza - ali to nije utaja. Očito je u prošlosti Offshore bio rezerviran za velike konzorcije (što bi jedna Coca-Cola punila HRV blagajnu, nije luda). Ali očito je i da se to mijenja…

Mislim ono…kompletan Offshore paket dobiješ za cca 1500$.

Možda neke stvari nisam najbolje shvatio oko cijele te priče, samo prenosim ono što sam čitao o tome…

Pod pretpostavkom da otvoriš Offshore u nekoj od poreznih oaza, sav posao radiš za zemlje izvan Hrvatske i izvan te zemlje gdje ti je sjedište kompanije, poreza nema ili je minimalan kao što to kaže 33diz.

Nevidim svrhe otvaranja firme u Hrvatskoj ako ionako 95% projekata je za inozemstvo. Solucija Offshore-a je bolja po meni.

Ukoliko želiš djelovat na područiju RH onda Offshore otvori podružnicu u RH i plati porez na dobit samo na dobit unutar RH, i to sve u slučaju ako se za onih preostalih 5% isplati otvarati podružnicu.

Ne povučeš novac na račun u RH, ideš van u državu u kojoj ti se nalazi matična banka tvoje Offshore kompanije i podigneš novac osobno.

Naravno na ovaj način ne treba kupovat vile odmah jer bi netko mogao postaviti pitanja…

Jesu, od 1.4. ove godine.
Tko god je isplaćivao dobit firme (i zadržanu dobit od prošlih godina) nakon tog datuma, morao je platiti 12% poreza na kapitalnu dobit (kao fizička osoba). To se najavljivalo kao “porez na dividendu”, ali vrijedi i za isplatu dobiti doo-a, ne samo za dividende koje isplačuju dionička društva.

Za dobit do 12 000 kn će se dobivati povrat poreza.

Uveli su i mogućnost da svu dobit firme iskoristiš za povećanje temeljnog kapitala i u tom slučaju ne plačaš niti tih 12% niti 20% poreza na dobit.