Pinterest marketing - kako do posjetitelja koristeći Pinterest

Sto da skrivas slike koje pinujes na sajtu? Ne kontam

Pa na sajtu mi odgovaraju poprečne slike. A Pinterest voli uzdužne slike (3:2). Tako da napravim te uzdužne, prilagođene za Pinterest, i sakrijem ih.

Pa ne moras imat slike koje objavljujes na pinterestu i na sajtu? Mozes bilo koju sliku koju uploadujes na pinterest linkovat ka bilo kojem url. Ne razumijem poentu sakrivanja slike, jedino ako ovo mislis da moras imati tu sliku na sajtu.

1 Like

Da može i tako. Prednost je da onda ne brkam Google i Pinterest, i odvojeno i optimiziram slike . Plus stranica se brže učitava.

Prednost da držim slike na stranici: Ne moram za svaku sliku pisati ručno tekst i link, markiram samo i preuzimam direkt sa stranice.

Ako sliku imaš sliku skrivenu na sajtu, kad neko od tvojih posjetilaca hoce nešto s tvoje strane pinuje, pokaže mu se onda dodatno i ta skrivena slika. Tako da kontam da je najbolje da ima po jednom članku jedna slika koja je optimirana za Pinterest, a ako neko pinuje, otvraja mu se mogućnost i više njih da pinuje odjednom.

S druge strane, ako pišem reviews, imam slike produkta kojeg reklamiram kod mene uploadovane na Wordpressu. Preuzete sa Amazona (što nije baš po pravilima al progledaju kroz prste) ili za neke produkte imam fotke tražene direkt od proizvođača. Da ih sad još uploadujem na Pineterest, nemam pojma dal da se petljam u tu priču.

1 Like

Ja planiram kupit Tasty Pins plugin i on ce mi automatski skrivat sliku za Pinterest u clanku. A mozes ju i pustit da se vidi ako zelis. Ali u svakom slucaju vazno je imat visoku sliku za Pinterest koju citatelji mogu pinat na clanku.

2 Likeova

Vele da s tim pluginom možeš trenutno samo jednu sliku po članku uploadovati, to mu je mana. Pozitvno je što možeš za tu sliku da napišeš tekst koji želiš da bude objavljen ako neko pinuje.

Ja mislim da ću ovisno o članku i ostalom, neke uploadovati direkt na Pinterest, a koga zanima našla sam CSS code i mislim da je riješenje bolje od čeprkanja po HTML za svaku sliku, a i od plugina.

Dodati ovaj kod u Custom CSS ili u style.css

.hiddenpinimage {
opacity: 0;
position: absolute;
top: 0;
left: 0;
height: 0px;
width: 0px;
}

U sliku u postavkama pod Image CSS Class unijeti riječ hiddenpinimage. Evo primjera.

Inače tek danas sam vidjela, kad sam uploadovala neke slike direkt na Pinterest, da za opis slike je moguće 500 znakova, što je u prosjeku 100 riječi. Nije malo. To bi trebalo iskoristiti i pisati jedinstven tekst samo za Pinterest. Ima u posla, al mi cijeli ovaj sistem izgleda bolji nego ganjanje backlinkova

1 Like

Ja prepišem samo prvu ili dvije rečenice sa stranice na koju linkam i odakle je slika, ali da su opisne i da keywordi budu prvi. :blush: Ne kažem da nije ispravno (i) tako kako ti kažeš. :wink: :o:

Čuj, i ja stavim samo naslov članka nekad s kojeg pinujem, jer idem na masu i brzaka. Ali uzet ću vremena da to sve ispravim, jer Pinterest je, kao i Google, prvenstveno tražilica, koja pretražuje uglavnom po tekstu. A učeći o Googlu smo naučili: “content is king” :wink:

Dobro, a što misliš, ti i ostali, o ovome;
Na Pinterestu sam prvo mislio prezentirati website koji ustvari prati jedan Youtube kanal. :film_strip:
E sad, vidio sam da ovi jači YT kanali uglavnom na Pintu imaju linkove direktno na Youtube, pa sam se i ja prešaltao tako, odmah se gleda film, nema tlake da se ide prvo na website… :smile:
Moguće je čak i promijeniti linkove na ovim pinovima koje sam već postavio, ali neću, isto je za SEO, barem mislim. :slight_smile:
Vjerojatno nema Youtubera u ovom topicu, svejedno hvala na iznesenim mišljenjima. :o:

Pa ovisi o tom šta ti je bitnije. Ako hoćeš da dovodiš ljude na stranicu, pinuješ sa stranice. ako ti je krajnji cilj YouTube, onda videe direkt s YouTube. Bar meni se to čini logično. Ja sam pinovala par videa sa Youtube, i to mi se čini skroz ok. Ono što nalazim problematičnim je, da ne možeš da odrediš koja slika s videa se pinuje. Iako označiš vrijeme , slika koja se pojavljuje na Pinterestu je proizvoljna, ili već unaprijed predodređena. A kako pin izgleda optički igra bitnu ulogu.

Npr:

Što se tiče uticaja na SEO, mislim da ponašanje publike koja dolazi sa bilo kod socijalnog kanala, pa i Pinteresta, ima uticaja na ranking, kao uostlom bounce rate uopšteno… Isto važi i za dolazak na Youtube, koji je u konačnici isto jedna Guglova tražilica.

To je možda tako ako koristiš taj plugin koji spominješ gore, ako se pin unosi ručno; tada će slika biti thumbnail koji je predviđen na Youtubeu, u mom slučaju to je ista slika koja je do sad prikazivala web stranicu, dakle sve je isto osim URL-a, čini mi se baš dobro. :blush: :o:

P.S. Osim toga, kakav ti je ono Youtube URL na slici gore? Stavi klasičan URL (youtube.com/watch?v=...) bez ikakvih dodataka. :+1:

2 Likeova

Pinterest je bombonica

6 Likeova

Moj savjet je da ne skrivas apsolutno nista sa CSS trikovima jer bi mogla lako dobit penal od Googla.

Citala sam prethodno dosta o tome dal’ Google penalizira, i “strucnjaci” se slazu da ne. No, odustala sam od sakrivanja jer se upetljavam u nepreglednu pricu. Sad idem metodom- jedna slika u clanku je optimizirna za Pinterest. ostale downloadujem direkt na Pinterest i dodajem manuelno link. Broj klikova se udevetostrucio za mjesec dana, sa 3 na 27 :smile:Sporo nesto.
@anja1, kojom taktikom si ti uspio za mjesec dana takav skok? Pinujes samo svoje slike, ili i tuđe? Koliko dnevno? Koliko boards?

Pinujem slike koje pravim na canva sajtu a sa tematikom mojih clanaka. To mi je vecina pinova. Ponekad pinujem slike iz clanka. Pinterest je slican guglu sto se posjete tice treba vremena da krene tako da ovo nije napredak za mjesec dana no se nakupilo pinova tokom po godine. Ne pinujem svaki dan, no jednom dva put sedmicno i tad ako mi se da postavim unaprijed da se objavljuje narednih petnestak dana po nekim radnom vremenima. Pokadkad podijelim na svojim bordovima tudje slike. Imam desetak bordova

Evo to mi se sad dogodilo, skoro na prijevaru. :blush:
Kliknuo sam save na jednoj lijepoj slici misleći da će mi dati nešto podešavati, ali automatski se i odmah našla u mom sličnom boardu. Ostavio sam da stoji jer se baš slažu, čini mi se tako. :blush: Hoće li ovo što koristiti? :thinking:
Inače i meni ovo sa Pinterestom ide puževom brzinom, :snail: ali opet netko gleda. :o:

pojma nemam, ja čuh da je dobro da se korisnik ponaša normalno, da dijeli i tuđe i da ima neko normalno ponašanje, da ne spamuje samo svojim pinovima na svoj sajt pa eto tako ja radim. ponekad i falovujem nekog ko mi se učini interesantnim. još guest postove pinujem pa tako kombinujem moje i polumoje i pokadkad tuđe. nemam pojma da li to tako treba, samo zborim kako ja to radim.

pa eno vidiš i kod mene je isto poprilično sporo išlo i većina likova što slušam na yt govori da je posjeta sa pinteresta ko snježna kugla. treba dok krene al onda se konstantno uvećava. oni likovi sa income school kad govore o socijalnim mrežama naglase da ne rade previše sa pinterestom ali da se u odnosu na facebook i tviter, yt i pinterest mnogo više isplate jer konstantno donose posjetu za razliku od fb i tvitera đe se post brzo izgubi u moru drugih postova. govorili su i o svom sajtu improve photography đe imaju preko 600k fanova na fb i dđe im od ukupne posjete na taj sajt dok su baš aktivno radili fb dolazilo 1% od ukupne posjete sa fb i kazu da su batalili radit fb jer se ne isplati potrošeno vrijeme i koliko se dobije.

1 Like


Ja imam u međuvremenu 22 boards, i u svakom jedno 25% mojih slika, ostalo pinujem tuđe, kako je Monika preporucila. Slike obrađujem u Photoshopu. Neke su uradjene u 3D (to nisam sama radila).

Ali cu povećati malo udio mojih slika. Impressions su se popeli do 8k dnevno. Od tog 30 klikova, što je sića, al ipak realno puno brže nego kod Gugla. Zanimljivo da skoro 30 posto impressions dolazi od drugih koji su pinovali moju sliku.

Pa sta ti mene ispitujes kad ti bolje ide od mene? Za 5-6 mjeseci ako nastavi ovako to ce biti mnogo bolje nego kod mene. Meni je trebalo vjerovatno oko 3 mjeseca da dođem do 30ak klikova.

Jest krivulja izgleda super al 30 klikova, a vidjela kod tebe 200. :smiley:
Imala sam i ja prije toga par slika na pinterestu, nisam pocela bas od 0, al se ne vidina grafici jer sam u aprilu presla na business account. Znaci skocilo je realno sa 10 na 30.

I da slazem se, FB je njesra. Ovaj Pinterest se mnogo vise isplati jer raste kumulativno sam od sebe