Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Pitanje je do kad će im to tako fercerat… Ne kažem da je to presudno za njegov pad, al nikad ne znaš… Ovaj giftlab.co za razliku od ovog kičen profesora ima odličan dizajn i dobar sadržaj u postovima.
Ako je kičen profesor sajt od tog lika koji prodaje pamet na youtubeu, jasno je da lik nema pojma i da onaj tko ga sluša tj. slijedi njegove savjete je luđi od njega.

slažem se da je sajt užasno organizovan i dizajn je krš. no ne bi daga nazvao, nit bilo koga drugog neznalicom, ko god je dogurao sajt do neke velike cifre, a ovaj sajt je zarađivao baš dobro i vjerovatno i dalje zarađuje lijepo za moje pojmove. a na yt on ne pokazuje svoj sajt i može zborit šta mu volja i pričat priče kakve oće. narod ne zna kakav mu je sajt. ko ga je slušo vidio je da nije preveliki seo znalac, ali je uvu ugodan.

što se sadržaja tiče. slažem se da mu je dizajn mnogo ljepši i sam sajt mnogo pregledniji. + komad brži

1 Like

Da,ali pitanje je dokle ce to tako? Ja kad radim sajt radim ga za usera i mislim sto jos mogu poboljsati da onaj tko cita ima kompletnu informaciju. Svaki dan sam na svom sajtu i uvijek nesto vidim i poboljsam. I upravo zato ovaj zadnji google update me nije niti okrznuo.

sajt je na oko 300k posjete što znači da će u novembru decebru ići lagano na milion+

realno juzerima nekih bar 80% nije bitno kod poklona opis no vide sliku odu na amazon ili neki drugi sajt i kupe to. ovaj sajt je brz pregledan lijep i poguran jako od drugog jakog sajta. pa stoga ga ja vjerujem gugl ne dira.

a ovo za juzera da radiš i poboljšavaš. pa masa to radi ali ih gugl zajebava, ne izdvajaš se ti iz mase po tome. tebe drže jaki beklinkovi ja sam uvjeren u to. i npr onaj sidebar na homepageu kod tebe ne može biti nikako koristan posjetiocima, nije po pravilima gugla, ali pada sve to u vodu kad imaš jake beklinkove.

eno npr onaj moj sajt sa poklonima što sam ga prodao skoro sve je isto, redirektovan na jaču domenu i odmah sav sadržaj je otišao minimum puta 5 što se posjete tiče i odmah je pet put bolji no što je bio. dakle nije do sadržaja nikako jer je isti sadržaj, jednako je koristan ili nekoristan bio kod mene kao i sada.

moje mišljenje je da je zanošenje misao da si učinio nešta više za korisnike i da te zbog toga gugl ne dira. ne mislim ništa loše zaista kad ovo zborim. samo smatram da sadržaj bez beklinkova brzine organizacije i sl stvari bez obzira na njegovu korisnost ljudima u konkurentnim temama nikako neće isplivati.

1 Like

Vjerovatno. Ali za ono korisnika sto dodje na stranicu ce konverzija biti drugacija ako sajt valja. Ja se vise fokusiram na to da oni koji dodju budu kupci.

Nego odlucila sam da ulozim nesto para u beklinkove, jer je zarada bila dobra zadnjih mjeseci. Moram prestati bjezati od te muke. Neki koji su me kontaktirali da pisu guest posts na mojoj strani ( to sam odbila) sam uposlila da mi nadju 15-tak dobrih linkova. Vidjecemo sta ce biti.
I pocela sam da kontaktiram influencere po Instagramu. Da vidim tu mogucnost neke saradnje.

@Jeronimo034 sta ti velis? :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Kako nije koristan kad sadrzi zadnjih 5 postova? Ako to nije korisno posjetiocu onda nista nije korisno. Backlinkovi jesu bitni, ali sadrzaj je puno bitniji. Ja recimo imam 90 featured snippeta prema search consoli(nisam imao pojma da imam toliko). Za 90 % njih sam siguran da nemaju niti jedan backlink,barem ih ja nisam dodavao nigdje jer backlinkove sam radio nesto sitno u pocetku.

jeronimo neće više da piše na forumu zbog nekih likova. nadam se da će promijenit odluku.

ne mislim na taj widget no na one potpuno nerelevantne linkove sa homepage.

pa kako je sadržaj bitniji kad ti pokažem na mom primjeru da je nakon redirekcije mog sajta na jaču domenu isti sadržaj počeo dobijati 5 puta više organske posjete. takođe broj featured snipeta je narastao više od 5 puta.

a nebitno je dal imaš direktno na taj članak koji daje featured snipet. jer imaš linkove na druge članke i homepage linkove sa jakih sajtova i autoritet tvog sajta je veliki. garantujem da su neki članci koji su totalno isti nakon dobijanja jakih linkova počeli dobijat featured snipete.

i na novom sajtu ja imam dosta featured snipeta

sajt je bez beklinka ijednog. no velim da bi kad bi npr ovaj novi moj sajt i moj sadržaj redirektovao npr na huff post i da sve ostane isto garantujem da bi posjeta išla puta 10. minimum. iako i dalje članci ne bi imali nijedan beklink.

Mislim da je taj skolski pristup nesto sto ne treba preskakati. A za ovaj drugi ces sigurno uciti ako te bude strastveno zanimalo sve oko SEO i affiliate. Ipak, silom prilika sam slusala neke koji predaju SEO. Logicno, cim predaju na klasicnom poslu 8 sati dnevno, ne bave se time, i kao, sta ce oni meni rec, to mi je bio stav. Ali pozitivno sam iznenadjena. Ti su (kao i onaj Sabic Nedim kojeg i pominjao) cesto fakat radili za druge, ali po agenturama, i proslo im je x sajtova kroz ruke i ima od njih i te kako sta da se nauci.

Pozdrav, Kosana. Da, slažem se. Na kraju se svodi na to, koliko ti je stalo do nečega.
Pošto vidim da si online, a znam iz postova da imaš iskustva sa affiliate marketingom, imam jedno pitanje.
Ono što me najviše zanima je pisanje članaka. Da li si ti pisala sama, i da li mislis da je pametnije platiti ili pokušati pisati sam?

Ja sam do pola pisala sama, a od pola sam pocela davati drugima da pisu u nedostatku vremena. Domaci pisem sve sama. Ako volis da pises, znas da pises, i ako ti je engleski dobar (u slucaju da neces pisati domace), i ako znas o cemu ces da pises :grinning:, onda pisi sam.
Kako god, mislim da je bitno da pisac bude dobar

Slažem se, da pisac treba da bude dobar. Volim pisati, a i mislim da je jako zanimljivo, a što se engleskoga tiče, dobro baratam :smiley: Kad si online, da te ispeglam sa par pitanja :grin:

  • Što npr. ako jednom piscu 5 ljudi traži da napiše unikatan članak o psećoj hrani, što tada uraditi?

  • Koliko je važno istražiti i dobro se informirati o temi o kojoj pišemo?

  • Misliš li, da je moguće napisati kvalitetan članak, za temu o kojoj nemamo pojma/ne zanima nas, ako dobro istražimo i informiramo se o toj temi?

Pa dobar pisac moze svasta, ali ja bih tu posla od toga da bi gugl u tih 5 clanaka nasao patern. Nije strasno, al nije ni idealno.

Zavisi o cemu pises. O poklonima mozes pisati “crvena kutija, bas je lijepa, i masna je very sofisticated…”. O violini kontam da ne mozes ni pisati, trebace ti neko ko zna svirati violinu. Gugl svasta cita, ali user kojem stvarno treba violina nece citati svasta.

Pojma nemam. Sad kontam da ja moram pisati o autima…pa mozda bih i mogla. Ali sto bih to sebi radila?! :grinning:

Moje misljenje je da nije moguce napisati kvalitetan clanak o temi o kojoj nemamo pojma/ne zanima nas. Jednostavno nije moguce. Kao kad bih sada ja isao pisati o psima npr.

1 Like

Isto mislim . Netko može imati opširno znanje, i pisati mnogo toga. Ipak, neke teme ne može svatko pisati.

Proslo je prvih mesec dana (ne)rada na Amazonu.
Nisam bas odusevljen,a zena kaze da je zadovoljna obzirom da nismo nista ulozili osim sat vremena posla.

Da, složio bih se i ja sa vama. Mislim da je jako teško napisati kvalitetan članak o nekoj temi koja nas ne zanima i o kojoj ne znamo mnogo. Mada opet, nitko se nije naučan rodio da zna sve informacije, nego se opet treba informirati o nekoj temi i na temelju naučenog, napisati npr. članak.

Baš nešto razmišljam danas popodne, jedina stvar koja je bitna za affiliate je kvalitetan sadržaj, a realno mislim da je bolje platiti članke i da ih piše osoba kojoj je engleski materinji jezik.

Naravno, sve je bitno ali sve praktički može pojedinac posložiti i napraviti, osim članaka, mislim da je to bolje kupiti.

Baš me zanima, što mislite, koliko članaka tj. page-ova trebamo imati na stranici da bi to bilo dobro?
Ili to također varira?

al se gađamo tvrdnjama ovijeh dana na forumu. ne mislim zlonamjerno, ali daleko je ovo od istine. imaš u onoj temi Amazon affiliate listing sajtovi primjer a ima ih još masu koji nemaju veze sa kvalitetom.

imaš i dalje je jak 10beast sajt koji možda desetak članaka ima pa razbija, imaš sajtove sa masu članaka koji razbijaju, imaš i totalno obrnute slučajeve, malo članaka ili puno članaka malo posjete. zaboravljaš jako bitnu stvar, beklinkove. a ni to nije jedina bitna stvar.

2 Likeova

anja1 baš ću pogledati ovu temu za affiliate sajtove što si link-ao u odgovoru.
Ispričavam se ako sam nešto krivo rekao. Jako mi je drago kada svi razmjenjujemo mišljenja, jer se može jako puno naučiti.

Hvala ti što si me ispravio, tu sam da naučim i primjenim naučeno :smiley:
Znači nije sve crno i bijelo, sve je bitno ako sam dobro razumio? :grin:

ma nemaš se šta izvinjavat, pogotovo zbog tvrdnje i pogotovo meni. no ne može kvalitet biti jedino mjerilo. a baš je široko polje da bih krenuo oko toga pisat. predlažem da kreneš affiliate sajt neki i uz sajt kupiš znanje i iskustvo. mnogo brže i lakše ide kad na sopstvenim primjerima gledaš šta rangira a šta ne.

Slažem se u potpunosti, lagano krenit i pratit što se događa, i tako se najbolje nauči.

P.S. Da te pitam, evo baš sam sad pročitao sve na temi koju si link-ao u odgovoru. I sad mene zanima, da li bi realno ovo bilo moguće napraviti što je ovaj lik napravio sa afiavillage. Tj. koliko se opće isplati peglat sa plaćanjem članaka. Jer svakako dobro engleski znam da bi ovako na ovaj način mogao pisati :grin: