Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Tako je. Polako to radim i trudim se fino odraditi da bude bolji sajt od prvog jer sam na prvom uradio dosta gresaka ali de. Tako i ja planiram isto low pa na teze i teze sa vremenom ali vidjeti cemo kako ce to sve biti. Kad ces ti zapoceti sa sajtom?

Vrlo brzo, sledece sedmice se bacam na izradu plana, otvaram journey ovde na forumu, kupujem domenu, pravim sajt (za pocetka nista komplikovano, ne očekujem posjetu u narednim mjesecima), i do kraja godine planiram staviti sto vise sadržaja i investirati malo u kvalitetne linkove. Krajem godine bi trebala i organska posjeta krenuti i onda mislim da je dobar momenat za guest postove.

Sve u svemu djeluje mi da je jako tesko se probiti zato zelim da idem na “dugorocno”, rizik je uvijek prisutan uz stalne izmjene g algoritma, ali mislim da sam spreman na to. :slight_smile:

I da, velika prepreka je smanjen procenat od amazona, ali jednom kada postoji niche sajt moze se monetizovati i preko drugih affiliatea ili na druge nacine, ipak mislim da je amazon i dalje najbolja opcija prosto zbog toga sto mu ljudi vjeruju.

I onda ako ćemo gledati jos dugorocnije neki plan je da krajem godine idem na izradu novog sajta, tako da svakih šest mjeseci zapocnem sa novim u momentu kada prethodni izadje iz sandboxa i krene dobijati posjetu. Mozda profit ne dodje na prvom ili drugom ili petom, ali doci ce eventualno, kroz pet godina to je deset sajtova koji svakako imaju nekakvu vrijednost ako su brzi kontent dobar i ako se ne pokvari sve sa losim linkvoma :slight_smile:

1 Like

Super onda, brzo ces ti to. Rizik je uvijek prisutan gdje god da se okrenes pa vrijedi pokusati i ja cu isto novi sajt praviti pa cemo vidjeti. Bitno je da vidimo primjera po forumu da se zaradjuje, znaci ima nade i za nas haha
To jest za provizije ali de sta ces kao sto kazes mozes i naci druge aff i ostale mreze kasnije pa sta ti bude pasalo.
Samo ne treba odustajati i kao sto kazes vec doci ce to kroz par godina na svoje, uglavnom neka ti je sa srecom pa javljaj kako ide. I ja kad napravim sajt javim kako ide :smiley:

1 Like

Može malo i tehničkih podataka: koje hostinge planirate ,da li planirate u wp- u raditi, koje wp teme i sl.

1 Like

Kontao sam u wp raditi, trenutno koristim temu cheerup (premium tema) poslao mi je jedan covjek, s tim da mi nije nesto ta tema, na iducem sajtu cu probati astru free. Sad za host sam cuo da je dobar hawkhost, siteground, InterServer sto sam cuo na forumu pa cemo vidjeti.

S obzirom da se Google non-stop mijenja, ja se sve više baziram na info članke. Po meni, omjer treba biti cca. 70% info članaka, 30% buyer članaka…

Ne treba gledat svaki članak za sebe, već kao cjelinu sajta. Iz tih info članaka uvijek možeš preporučiti ove buyers članke.

Iz mog iskustva, puno više ljudi će kupiti proizvod koji si preporučio kroz info članak, nego kroz Top 10 X for Y.

Znači, maksimalno se treba bazirati na odgovaranja pitanja, i to iz google sugestija, to je najbolji način za rankiranje novog sajta, a zarada će doći na ovaj ili na onaj način.

Ja na svom blogu imam nekih 85 članaka, sigurno 70 od toga su info članci.

2 Likeova

Dobra ideja, svaka čast. Nadam se da imaš vremena sve to odraditi. Ja imam ideju za sljedeća dva sajta, ali s obzirom da uz blogging već radim dva posla, jednostavno si ne smijem to dozvoliti u ovom trenutku.

Kada mi ovaj blog koji sada radim dosegne ca. $300 mjesečno (sad je na $100 - samo amazon, bez oglasa), onda ću se ostaviti ovog drugog posla kojeg radim da bi preživio, i maksimalno ću se bazirati na blogging, i vjerujem da će mi tada biti puno lakše jer ću skoro svaki dan imati vremena nešto odraditi.

1 Like

Za novu nichu ne mogu naci toliko info clanaka koliko ima buying, drugo vecina info clanaka inace su videi na prvom mjestu a ostali clanci su blogovi itd, sad ne znam gdje da nadjem tolike info clanke.
Kako bi po tebi trebao izgledati taj clanak sto preporucis prozivod kroz info clanak?

1 Like

Ja sam vec probio rok, koji sam bio postavio za novi sajt :confused:
imam jednu kategoriju, za koju sam cak i domen zakupio… nesto se dvoumim jer nije .com domen

moram se natjerati ovih dana da jos malo istrazim kw-e prije nego krenem

ovo je tema koju sam mislio koristiti, sta mislite o njoj?
https://preview.themeforest.net/item/rehub-directory-multi-vendor-shop-coupon-affiliate-theme/full_screen_preview/7646339?_ga=2.109379394.699508448.1625743148-342887567.1601966739

Ne znam o kojoj je nisi rijec, ali vjerujem da uvijek postoji info clanaka. Cim ima buying, mora biti i info clanaka.

Moras jako duboko uci u temu i pronaci sto ljude muci, s cim imaju provlema itd…

Pa evo ti jedan primjer sto sam ja imao, pisao sam clanak kako pretvoriti mokro suhi usisivac u extraktor za dubinsko ciscenje, tamo sam preporucio jedan nastavak koji treba za to, i prodao se vec preko 40 puta… nisu neki ekstra novci, ali svejedno ide.

Jos jedan primjer informativnoz clanka: pisao sam koja jacina kompresora za zrak je idealna za mobilni auto detailing, i kroz taj clanak sam preporucio 2 kompresora, i isto su ih kupili vec par puta.

  1. Primjer: pisao sam o tome da li wd40 uklanja ogrebotine sa auta, i napisai sam da ne skida, i preporucio neki proizvod s kojim se lako skidaju ogrebotine. I vidim da ga cesto netko kupi.

Znaci nije buying keyword, ali indirektno je… informative clanci ne znaci samo da ili ne, vec i how to i slicno, a siguran sam da u svakoj nisi u How To clanku mozes preporuciti barem 1 proizvod.

Ako dobro napises clanak, ljudi ce rado kupiti nesto sto preporucis

3 Likeova

Aha aha ima info ali je manjina pa tesko da mogu napraviti npe 70%info 30% buying naravno jos cu se vise potruditi oko istrazivanja. Hvala ti savjetu

Ako hoces mozes mi u privatnu poslati koja je nisa, pa da ti pogledam par tema za koje nema velike konkurencije… 2-3 samo da dobijes ideju

1 Like

Kolege mali update od mene (ili izgovor kako god), trenutno radim media coverage za desetodnevni seminar, tako da od ponedeljka se bacam u akciju.

Ako ima neko ideju o keyword research bilo bi super. Kontam semrush na mjesec dana uzeti i onda nakupiti materijala za do kraja godine, ali ne znam koliko ce ostati aktuelno :confused:

Zasto ne pokusas uzeti Supremseo, za 17$ imas combo paket i imas kwfinder, ahrefs, semrush i jos par alata ja koristim i super je. Opet isplatnije ti je nego da kupujes semrush itd.

Zato sto ima opcija za mjesec dana free za semrush :slight_smile:

Uzmi onda to na mjesec pa mozes i ovo kasnije. Uglavnom kako tebi pase

Ako ti se vise svida Ahrefs uzmes samo njihov trial 7 dana 7$, to ce ti bit dosta vrimena da napravis kvalitetan KW research, a ako ti nije dovoljno vrimena samo ga ponovno uzmes pod drugim imenom

A manualni kw research? Možda će ti duže trebati, ali mislim da je puno kvalitetnije ako znaš kako i što gledati.

Ja sam prije koristio Ubersuggest, itd… sada samo Google. SEMrush koristim samo za nekakvu analitiku web stranice (Free verzija).

Pojasni malo manual research - google trends ili?

Ne, nego Google Suggestions, i da sam istražuješ ono što misliš da bi ljudi mogli pitati vezanu uz nišu tvog bloga.

Npr blog ti je o roštiljima, i prirodno je da netko pita “Zašto mi se meso lijepi na rešetku kada roštiljam”… onda to ukucaš u Google, i pogledaš sam kakvi su rezultati pretraživanja.

Ako vidiš da već ima par blogova koji su odlično odgovorili na to pitanje, preskačeš temu i tražiš drugi.

Ako vidiš da ima quora, reddit, ili neki drugi forumi s tim pitanjem, to je dobar znak i možeš napisati temu, jer je velika šansa da se ti rankiraš prije nekog foruma.

Također, ako ima nekih blogova koji su napisali odgovor na to pitanje, ali su odgovori jako loši i članci su kratki, također možeš pisati tu temu (naravno, ako rankirani blog nije neki extra popularan sa ogromnim autoritetom).

Tako ja sebi radim, ali tek u zadnja 3 mjeseca, i mogu ti reći da vidim odlične rezultate.

prije sam se isto mučio sa keyword research alatima, ali niti jedan od njih nije točan, jer ti pokazuje broj pretraživanja samo za tu riječ, a tvoj članak će se rankirati za stotine raznih fraza i riječi.

Nijedan od tih alata ti ne može reći jesu li članci s kojima se nadmećeš dobro napisani ili ne, najbolje je kada sam sve provjeriš.

3 Likeova