Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Koristite li mobile popover od Amazona? Dali on traži oglase na osnovu sadržaja ili nasumično?

Nemam AdSense na sajtovima, pa se mislim staviti popover oglas …

Na osnovu sadrzaja se prikazuje.

Mali update o mom glavnom sajtu kojeg sam trebao prodati.

Nakon skoro 2 tjedna neprospavanih noci jer bi konstantno razmisljao da li da prodam ili ne, na kraju sam se odlucio zadrzati sajt i probati ga skalirati. Ne znam zasto ali sinoc sam tako odlucio nakon sto sam “pricao” sam sa sobom u Notes aplikaciji na mom mobitelu. Evo moje misli koje sam, iz nekog razloga, pisao na engleskom ((vjerojatno jer bi mi zvucalo cringe da sam pisao na HR) unaprijed se ispricavam sto je na engleskom)

…Hmm, the site still has a potential and a room for growth, I’ve scheduled content until 23rd of the March, and I have around 300 more article ideas ready, and around 40-50 in my Google Drive that are ready to be scheduled (small editting required). I think it can be worth double the next December, but only if it doesn’t get hit with some update from the big G, which I’m scared about because it can happen anytime, but it can also NOT happen, so that would be the risk I’ll need to take if I decide not to sell the site…

I really don’t know yet about the Project Owner role, neither how much work will I need to do, but I’m guessing that I’ll be doing the work I’m already working at the moment, but maybe I’m wrong. Who knows?

They’re a bigger media company and they have around 10 websites in their portfolio, some are a lot bigger than mine, but none of their sites is related to the video game I’m covering, which is probably the reason why they’re interested in it. To be honest, I’m not interested in meeting any peoeple or participating on other projects, main reason behind that is because I’m an introvert and I prefer to work in peace and not to be surrounded by many people, or just have people controlling me in general.

If I sell the site I would build a house with a pool, and then I would live inside that house, and rent it during the summer. I would be able to get around 25-33K$ in 90 summer days from the house, which is more than enough for a decent life here in Croatia, since the average salary is around €800-€900. I think I can negotiate with them to get €125K in cash and €25K in stocks to get more money in cash (the offer they’ve sent me is in GBP since they’re from England), so that would be enough for me to build a house (but without a pool) ((but I have some saved up money so I’d be able to make the pool as well).

So, I guess the first question I need to ask myself is, will the amount of money really change my life? The answer to that question is no. It would give me stability, but I was ALWAYS more of a risk taker than a stability taker

My blog will (hopefully and probably) never go under a $100K valuation, even if I get penalized, is $100K that much different than $350K for me? I mean the difference is that with 100K I won’t be able to make a house, but if I continue working on the blog and if everything goes okay I’d be able to build 2 houses… And I would be able to pretty much “retire” at 25-26… I mean I won’t retire, but I could if I wanted to in that case

So, the third question is, are 2 houses worth the risk of getting 1 house? And my final answer I guess is, To most people it ain’t, but like I said, I’m a risk taker, I don’t have any children, I don’t have anyone to take care about, so even if everything falls apart, I won’t be hungry and nobody around me will be homeless because of me.

So, I’d say, fuck yes it’s worth to take the risk. I guess I just made a desicion for myself. Fuck. Shit…

Sorry na dugom postu, samo sam htio podjelit s vama moju odluku :slight_smile: Jer nekad je lakse to podjelit sa “strancima” nego sa bliznjima :slight_smile: Zivi bili!

9 Likeova

Zanimljivo razmišljanje, zanimljiva situacija :sweat_smile:

Ja da sam u tvojoj situaciji isa bi na foru širenja portfolija… S tim novcima (od eventualne prodaje) se stvarno svašta može napravit da bi se smanjio rizik, a prihodi da ostanu isti (na početku).
Nikada nije dobro držati sve jabuke u istoj košari.

No, vjerujem da ovo moje razmišljanje nije nešto što ti već nije prošlo kroz glavu 100x u zadnja 2 tjedna :sweat_smile:
U svakom slučaju sretno ti i uspješno bilo!

Haha hvala hvala, jedino sto mogu reci je da nakon sto sam to sinoc odlucia da sam po prvi put nakon dugo vremena lijepo odspava do jutra…

Slazem se s time da ne drzim sve jabuke u istoj kosari, ali kad bi prodava stranicu napravia bi kucu sa bazenom od toga, no kao sto sam rekao, je li vrijedi riskirati jednu kucu za sansu za “dobit” dvije? Vecina ljudi bi rekli da nije, no ja ocito nisam normalan. Imam 23 god i mislim da je sad vrijeme kad trebam riskirat… Pokrenuo sam jos 3 weba uz ovaj pa dok ovaj raste nadam se da ce i ova ostala 3 krenut rasti, a sto se tice neke sigurnosti, imam jedan apartman i dvije mobilne kucice koje mi donose “stabilan i siguran” prihod.

Tako da fuck it, idem all in na ovaj svoj web

3 Likeova

Meni baš neozbiljno djeluje riskiranje jedne kuće za šansu za dobit dvije, baš neozbiljno. Kuća u primorju je kuća u primorju i ni u jednom momenu se ne može desiti da cijena padne iz totalno nepoznatih faktora za dvije trećine. A sajtova tonu doživljava padove posjete za pola, za dvije trećine… I ne možeš se uopšte boriti sa tim nit učinjet išta povodom toga. I kad kroz ahrefs provučeš pa bar 10k i još pratiš masu sajtova godinama vrlo rijetko možeš naći sajtove koji nisu žestoko padali ako uzmeš razmak od 3-4 godine. Ima ih naravno koji i konstantno napreduju, ali nije to neka ogromna brojka. No to je moje viđenje i nikako te ja ne nagovaram za prodaju no velim kako ja razmišljam. Eto reci mi jel ijednoj kući u primorju na dobrom mjestu pala vrijednost za eto npr za trećinu? Ja u CG znam da ne da nije, no se svakoj nekretnini dodatno uvećala vrijednost.

Pored toga imaš još tri sajta i njih možeš razvijat na isti način i sistem ko što si i taj main sajt razvio. A taj prvi sajt ti još uvijek nema onaj baš jaki autoritet koji gugl ne ljulja tako često, i ne može ni da ima sajt star godinu i po (ako sam dobro zapamtio). Ti reče da možeš dobit oko 50X mjesečnih zarada, dakle to je neka sama gornja granica za slične sajtove, bar po empire flipersu, tako da taj X se ne može baš još mnogo pomjeriti. Može se pomjerit mjesečna zarada ali ona je nepoznata. Sad ti imaš još dosta sadržaja dodanog koji će biti objavljen, ali vjerovatno je taj sadržaj dosta uticao da cijena dobije tih 50X.

jako bitno za odluku o sajtu je ono što niko od nas sem tebe nema, poznavanje niše stanja sa ostalim sajtovima i tog nekog osjećaja oko sajta, šta će bit i kako će se razvijat

šta je ovo, ne skontah ovaj dio.

mislim da je to najvažnije da spavaš mirno nakon svoje odluke. ja znam da bih ja imao košmare svako malo i znam da bih ja odavno prodao sajt, sigurno ga ne bih dogurao ni do ove cijene koju ti imaš.

jašta je, pogotovo ako su bližnji neupućeni šta i kako, a vjerujem da većina jeste. ja kad krenem pričat sa ženom, bratom, roditeljima o poslu, sajtovima, prodaji sajta… vidim da ne kontaju ništa, nit mi išta imaju za reć, još ako postave potpitanje pa moram u dubinu uć onda im sve bude još sto puta nejasnije. tako da sam ja batalio neke ozbiljne priče sa svojima oko ovog posla.

4 Likeova

Naravno da nije pala i da su nekretnine u Dalmaciji takoreći “zlato” zato sam i reka da bi vecina ljudi upravo prodala stranicu, no ja jednostavno drugacije razmisljam. Jednom sam prodao stranicu dok je jos nisam razvio do punog potencijala i skuzio koliko sam mogao jos love na njoj zaradit pa je onda prodati za puno vece novce. Zelim dovesti stranicu na najveci moguci potencijal koji ona ima. Mozda sam krivu, ali mozda i nisam. Vrijeme ce svakako pokazati.

Ponuda od firme koju sam dobio je sljedeća:
90K € cash
80K € dionice
60K € plaća prvu godinu (godisnja), 70K € plaća drugu godinu (godisnja) (To bi bio kao Project Owner role)
25% od zarade stranice tokom iduce dvije godine.

Ponuda je sasvim solidna i fer, ali se iskreno malo i bojim sto ako mi tipa dadu otkaz nakon par mjeseci samo da ne trebaju isplacivati ovu placu?

Sve u svemu, znam da nisam normalan sto odbijam, ali nikad nisam ni bia normalan i nemam nista protiv toga da i dalje ostanem nenormalan

šta znače dionice, jer se mogu te dionice odmah konvertovat u keš? nisam baš upućen u to.
a ko projekt owner jesi zaštićen nekim ugovorom, ili nekako da ti ne mogu dat otkaz ili da ti moraju isplatit te pare ako ti daju otkaz? ni u to nisam upućen

meni malo komplikovan dil djeluje, jednostavnije je keš sve :slight_smile: i nema problema nikakvih, da ostaneš im radit ko project owner mjesec dva i istrenirat nekoga da obavlja taj posao kad odeš i toeto

pa bolje ti znaš no ja šta činjet sa svojom stranicom, nikako zbog toga ne moš bit nenormalan, ja samo rekoh da sam ubojažen od gugla i da bih zato ja odavno prodo što nikako ne bi bio mudar potez

koliko ljudi ti je na empire fliper imalo pristup analitici? jesi imao još nekih ponuda ili samo tu?

Posto je veca firma, imaju svoje dionice. Ne znam tocno kako ide, ali mora bi potpisat ugovor da ne smijem prodavat dionice tipa 1 godinu, a nakon toga mogu.

Najvjerojatnije ne mozes biti zasticen ugovor jer sa svakog posla mozes dobiti otkaz.

Upravo to, da mi daju tih sto ja znam 300-350K u cashu, sigurno bih pristao bez previse razmisljanja…

Imam prvi sastanak sa Empire Flippers 9.1. pa cu njih saslusati tada, ovi su mi se sami javili

2 Likeova

Pominjes game bransu. Mislim da je presudno, da li je ta igrica koju obradjujes sad u nekom prolaznom trendu? Ako je tako, onda sajt ima svoj prilicno ogranicen rok trajanja i moguce da ces uspjeti podici zaradu za duplo, ali naci poslije kupca koji ne bi dao vise od 25x. U tom slucaju je bolje da se rijesis sajta. Ako nije - ja bih gurala dalje da sam na tvom mjestu.

E nije na mjestu, radi se o parama, ali meni ovo sve bas tako slatko :slight_smile:
Ne daj se ubacivati u masinu, tako je!

Znaci ti bi trebao da radis za njih?
Ako to nije ono cemu se radujes, iz iskustva ti velim, ne prihvataj to.

Neces vise raditi to sto radis. Sad radis za sebe, kad hoces i kako hoces. Kad udjes u kompaniju taj projekat nije tvoj. Tako se to fino zove, ali tu vise nista nije tvoje. Sto je veca kompanija to si ti manji i nebitniji seraf. Te ljude s kojima sad pregovaras, neces vise ni vidjeti. Bice ko zna gdje i kad dodjes, a za par mjeseci u ko zna kojoj firmi. Tu nema bas nista licno u ugovorima.

To su RSUs, tzv. restricted stock units, i daju se radnicima koje zele da privole da ostanu. To je metog mrkve i stapa, obecaju ti dionice koje dobijas ako jedno vrijeme ostanes da radis za njih. Ako odustanes, sve propada. Ako dionice porastu - u plusu si, ako padnu, u minusu.

Ako igrica nije trenutni trend (sto gore napisah) ja se popuno slazem. Tebi je svakako jasno da rizikujes, ali po tvojoj prici ti si u tom riziku vec dugo - nisi imao za kafu, kupovao beklinkove. Da nisi bio taj tip ne bi nikad ni imao tu stranicu.
Ajd da imas neki klimav projekt u totalnom haosu, sa gomilom posla kojem ne vidis kraj (a nije, ti uredno imas isplanirane clanke vec tza toliko dugo vremena). Ili da si radio black hat seo, pa da se plasis manuelnog penala…

Ovako - ne budi kockar ali i ne boj se uspjeha. Gdje su 250k tu je i milionce. Najteze je zaraditi onih prvih 100k, a ti si eto dosao dotle - svaka cast momce! Po mom misljenju greska bi bila sad sve te pare saliti u kucu na moru i zarobiti ih.

S ovom firmom gore, sve fino, reci da ces im se javiti za po godine

PS. I ne bi bilo zgoreg da napises sebi jos jedno pismo na engleskom, sta ti je plan ako te sutra google pokosi i spadnes dole za 60%. Kad to budes imao, onda mozes reci i da si nacisto a svim opcijama - i gore i dole.

4 Likeova

Tako je, game bransa je, ali je poprilicno stabilna, barem zadnjih 5 godina, tako da se nadam da ce tako i ostati

Upravo to, obeca sam sebi sa 15 godina da cu uvijek dati sve od sebe da ne trebam raditi u uredu ono klasicni 9-5. Nemam nista protiv ljudi koji to rade, ali ja se jednostavno ne vidim u tome.

Da, kao iduce dvije godine bi radio za njih, ali kao sto sam rekao, tko zna jel bi mi spicili otkaz za par mjeseci kako mi ne bi trebali isplacivati place. To mi nitko ne moze obecati…

Upravo to, ovaj projekat nije samo projekat za mene. Na ovaj sajt gledam kao na svoje dijete (koje jos nemam :rofl:) i kad god udem u sajt sjetim se sto sam sve prosao da dodem do ovoga. Zbog ovog sajta sam skoro poludio, poceli su panicni napadaji, anksioznost, i jos neke druge stvari koje nisam imao. Naravno da nije samo sajt kriv za sve to, vec i moj nacin zivota. Polazak u krevet oko 4-5 ujutro, 3-4 kave dnevno, koka kola skoro pa pola litre - litru dnevno. Pusenje trave. Sve me to jednostavno istrosilo i morao sam kad tad puknut, ali nije mi zao. Da mogu sve isponova, napravio bi sve isto.

Da, mislim dionice su im u blagom padu, no nista pretjerano strasno, ali mi svakako nije drago vidjeti ih uvijek u crvenom…

Upravo to, smatram da mogu ovaj web i dalje dignuti na jos neku vecu razinu. Kao sto sam rekao, mozda sam u krivu, ali moram vjerovat da sam u pravu. Sajt ima dosta autoriteta i dobivam organic backlinkove sa visokih stranica na osnovu kvalitetnog sadrzaja. ALI, pocet cu se bazirati na HARO kampanje, bas sam jutros zaposlio jednog lika da se javlja novinarima kako bih i tamo mogao dobivati neke high authority linkove sa provjerenih stranica kako bi dodatno povisio autoritet svog weba

Sto se tice jos jednog pisma, to cu svakako napraviti, hvala na ideji! :slight_smile:

znas da sam gore napisala u postu recenicu o tome, al rekoh hajd da izbrisem da ti ne popujem, nisam ti mati :smiley:
Al sad kad si to sam naveo, ne mogu da odolim. Elem napisah jos, sigurno provodis noci pred racunarom, sto je ok, ali obavezno se bavi sportom. Kad si tako diciplonovan sa sajtom, mozes vala i dic guzicu i svaki dan istrcati 30 minuta.

Ne bi tebi niko dao otkaz, nije to ta prica. Prije je prica da bi te dobili za jeftine pare. Jer realno ti bi od njih dobio tih 90k i to je to. Oni novim radnicima koje zaposljavaju na osrednje i vise pozicije ionako daju dionice, to je standardna procedura, tako da tu na tebe ne trose nista ekstra. Platu ces dobiti ko i svako drugi, naravno da neces raditi dzaba, znaci taj dio ne ulazi uopste u prodajnu cijenu sajta. A onih 25% u naredne dvije godine od zarade sajta su te fakticki vec pokrali u najavi. To bi ti se samo isplatilo ako bi oni sajt digli da zaradjuje 400+% vise (jer ako ne budes radio za njih imas 100% zarade u zadnje dvije godine). A iskreno mislim da im uopste nije cilj da taj sajt se razvija i zaradjuje vise. Vrlo vjerovatno bi ga stopili sa nekim drugim.

Uopsteno sve sto valja kupuju vece firme, cesto ne sa ciljem da razviju nego da imaju monopol.

Znaci kad sve saberes njihova ponuda je nista, osim da znas da si zapazen :grin:

Sta je to?

1 Like

https://www.helpareporter.com/

prijaviš se na sajt i tu žurnalisti sa velikih sajtova postavljaju razna pitanja koja ne znaju ili im treba pomoć pri pisanju članka, pa onda ti možeš napisat par paragrafa pasus i sl i ako prihvate tvoj odgovor onda linkuju ka tvom sajtu. imaš na masu strana se priča o tome, ali kolko skontah nije baš lako da prihvate tvoj odgovor jer su se već razmilili ljudi da rade seo na taj način, pa je konkurencija odgovora prilično velika. vele da moraš bit brz i čim se postavi pitanje brzo dat dobar odgovor i onda ti je kao veća šansa da odaberu tebe. neki likovi što slušah su govorili o 5% prolaznosti odgovora ali viđao sam i manje% kao i one što se kurče pa vele da imaju 15%

1 Like

5) Sources may not require backlinks/link swaps in exchange for use of their pitch, or use HARO solely to acquire backlinks without contributing meaningfully to the posted query. Quid pro quo backlink requirements or backlink farming may be grounds for immediate removal from HARO at the editor’s discretion.

Mora da je navala bas

Haha sve znam :rofl: Sad sam to smirio, idem leci oko ponoc - 1, i radim posao ujutro. Ali sto se tice treninga i to, to se svakako moram natjerati jer sam se skroz zapustao, prije sam trenirao nogomet pa je sve bilo okej bilo je ravnoteze ali otkad sam se tog ostavio samo sam dobio na vagi :rofl:

Istina, vidis nisam o tome tako razmisljao, ali si u pravu. Tocno to, oni su rekli da bi digli sajt na 500K u dvije godine, sto cisto sumnjam… Ne kazem da nije moguce, ali je vrlo mala vjerojatnost a i kao sto si rekla, ne idem im bas u korist pa da mi onda moraju isplatit 125K

Moram priznat da nisam mislia da ce bas ici, ali evo jucer sam bas dobio backlink sa DR72 weba koji ima preko 550K ranking keywordsa i preko 300K organic traffica. Jest da je backlink bio no-follow, ali stvarno nije lose za svega $50 sto me kostao

1 Like

Jel bi valjala quora za tako nesto slicno? Jednostavnije bi bilo da tvoj odg bude u top, ali su svi linkovi no-follow

Šta ne skontah? umjesjesto preko haro na quoru odgovore postavljat? Jel to? Pa nije isto nikako.

Da, generalno ovako za aff sajt, da se proba dovesti posjeta sa Quore preko odgovora… i linkovi su no-follow, ali evo koliko citam, u teoriji ne znace nista za SEO, a onda u isto vrijeme mnogi govore da trebaju i nofollow da bi se sajt rangiro

ma možeš gledat iz ovog ugla, ne samo nofollow dofollow, no iz ugla težine dobijanja beklinka sa websajta. sa quore svako može dobit beklink, dok sa većine sajtove, pogotovo tih velikih i autoritativnih sajtova. i tu je odgomna razlika u linku sa quore i ovih haro linkovima čak i ako je i link sa haro nofollow (al vjerujem da uglavnom nije). takođe je ogromna razlika je imati 10 linkova sa quore i 10 linkova sa deset različitih autoritativnih sajtova.

@Mentolinho @Kosana @ostali jeste ikad uzeli provjeravat kupljene beklinkove? sjećam se za onaj prvi sajt o poklonima da nakon otprilike godinu i po od kupovine beklinkova nekih 30-40ak posto kupljenih beklinkova il je nestalo (uklonio ih prodavac) il je dodat nofollow tag đe se kupovao dofollow backlink, poneki sajt ugašen, nedostupan…