Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Dečki i cure, pitanje

Radim već 1-2 godine sa Amazon dot com, i pokušavao sam povezati onaj famozni one link sa amazon dot ca i amazon dot co.uk.
Prije 2 mjeseca sam uspio povezati, ali nisam se zamarao sa tim, pa tako nisam ni ulazio na Amazon ca, ili Amazon co.uk. Ipak, nedavno bezveze kliknem na Consolidated summary reports i vidim da imam značajnu zaradu iz Kanade. Provjerim Unpaid balance na Amazon com, i vidim da mi je ta zarada uračunata.

Ja kada se pokušam prijaviti na Amazon ca, traži me da popunim sve one gluposti kao da prvi put pristupam Affiliate programu. Malo me to zbunjuje, jer vidim zaradu sa svojim Store ID, a sa druge strane traži me prijavu kao da sam novi kolač…

Kakva su iskustva kod vas? Neću da završim prijavu, da ne zeznem nešto, a opet nije mi ugodan osjećaj da se ne mogu prijaviti na Amazon dot ca jer nisam u Aff programu (po njihovom) .

Kada sam povezivao ove accounte, i za .ca i za .co.uk sam popunio one obrazce za poreznu i izjave koje su tražili.

Po mom nekom mišljenju ne trebam ništa dirati, ali nisam siguran. Kako god, na kraju mjeseca ću vidjeti dali će novci sa Consolidated summary reports sjesti na Payoneer račun…

Vidim da kažeš da si već popunio porezne prijave itd, pa mi nije jasno… Ali uglavnom, na svaki od tih programa se moraš zasebno registrirati, i što mene živcira, nisam mogao koristiti isti e-mail, iako su programi različiti… Malo mi je to debilno ali eto…

Ako nisi popunio payment info na Amazon.ca, neće ti sjesti novci. Consolidated summary služi samo kao referenca, ali ne isplaćuju s jedne firme, već svaka “firma” isplaćuje svoje provizije.

1 Like

Hej, znam o čem pišeš jer je prije tako bilo i morao si koristiti plugin ili raditi nove "univerzalne " linkove.

Sada više nije tako. Ja sam se prijavio u onaj One Link, i sve sam uradio iz Amazon()com panela. Vidim zaradu iz CA jer je imam, a UK i DE ne vidim jer nije ni bilo pretpostavljam.

Svakako pokušaj, i sve će ti ići u balance Amazon com. Sada sam malo detaljnije gledao, čak sam uradio nove račune u Amazon UK i amazon CA, ali ne trebaju mi. Pustit ću da se opet ugase …

Znam da sam na One Link podesio da redirekcija ide automatski, i da sam popunio porezne formulare. Evo ovaj mjesec na primjer 20% mi je posjeta iz CA u odnosu na USA, a imam 5x veću zaradu u CA u consolidated reports. Ići će mi na isplatu jer sam detaljnije pogledao i prošli Unpaid amount mi je zbrojen USA+CA u jednom.

1 Like

Momci i cure… kad se odradi Amazon aff da valja, tj da ima neke posjete i da krene zarada…

…koliki vam obicno bude rpm?

I da li teoretski svi ti affiliate linkove ruse SEO? Npr da li bi sajt sa tim istim clancima, bez linkova, treba imati vise posjeta? (a monetizacija da ide preko adsensa i sl)

Ja većinom stavljam native ads , tek negdje link ili dva po članku. Mislim da nema neki utjecaj na SEO.

RPM ti ovisi o mnogo faktora. Ja imam konverziju oko 10% i to mi je ok .

Ne ruše SEO ako si umjeren i nemaš 30 linkova u jednom postu. Ono na što treba pripaziti je da te Google ne strpa u affiliate sajt kategoriju. To se postiže tako da imaš određeni postotak informativnih članaka apsolutno bez affiliate linkova. Ako Google “skuži” da si affiliate sajt nećeš dobiti penal ali će ti biti teže rangirati.

1 Like

Mislio sam na neku donju granicu s “ok sajtom”

Opet kažem, ovisi što promovirao, i što će se kupovati.

Ja recimo na 100 USA UV na dan, mjesečno gonjam oko 250-300$

Meni se zna dosta razlikovati od mjeseca do mjeseca, uglavnom mi je konverzija između 10% i 16%. Meni trenutno dosta više zaradi amazon nego oglasi, ne znam zašto ali na oglasima mi je RPM non-stop oko $12-14, dok mi Amazon zaradi $15-20. Čak mi je prije 2 mjeseca samo Amazon bio nekih $28 RPM. Ne zvuči puno ali u postotcima je velika razlika.

Ali stvarno je puno faktora, kakve članke imaš - npr. više informativne ili više buyer intent, onda koliko koštaju stvari koje kupuješ, onda koliko su ljudi spremni potrošiti novaca na to što promoviraš itd… itd.

1 Like

jbg ja sam planirao ono kao anja gift suggestion sajtove… ali bez ijednog aff (da ne bi bilo kakvih penala) i samo natrpat puno adsense reklama :smiley:

Ma.ja cak mislim da to i nema toliko veze s affiliate linkovika vec s temama… naravno, neces staviti 30 affiliate linkova sto su rekli ranije, ali bitan je sadrzaj koji pises… barem se meni tako cini… sumnjam da ce ti bit razlike imo ti affiliate linkove ili ne . Nek me neko iskusniji ispravi

Pa mislim da ne bi trebalo biti problema sa affilaite linkovima kada je rec o gift nisi jer je ona sama po sebi bajing, nema tu previse bas prostora za informativne clanke.

1 Like

Nema smisla obradjivanje buying keywords, na kojima ces zaradjivati samo preko adsensa. Prvo jer je konkurencija za buying keywords puno veca , pa nadalje. Ta gift nisa je izrazito teska. To sto anja uspjeva, to je vec carolija.

Ako ne mislis stavljati aff linkove, onda obradjuj teme za koje ces imati manju konkurenciju, i manje oglasa na SERP-u, samim time i veci CTR.

Jesi ti radio vec neke sajtove sa vecinskom organskom posjetom s Gugla?

1 Like

Radim dosta, samo nisam napravio samostalno nista da je poletilo do sad (jer jelte, poceh prije 3 mjeseca). I radim na engleskom, al mi je to samo baza onda za prevodjenje na druge (nije mi ni bitno da se rangiraju) gdje je onda konkurencija manja.

Evo jedan sajt, star tri mjeseca (vidi se pocetak, negdje 8mi april). Nema nikakvog istrazivanja, siroka tema, i sto bi englezi rekli “trow everything at the wall, and see what sticks”. Logicno, tri mejseca je malo za bilo sta, al eto izgleda ko da bi moglo biti neke vajde. Msm da ovdje novi sadrzaj nije dodavan posle aprila

3 Likeova

Jako dobar start. Evo moj, star 6 mjeseci, ima samo 50% tvojih rezultata :smiley:

2 Likeova

Evo jedan moj aff sajt star 12-13 meseci

@komentar koliko cesto objavjujes sadrzaj i da li radis link bilding?

1 Like

Ne znam kojim tempom objavljujem ,ali evo upravo jedan objavio. Imam u ovih 6 mjeseci 68 objava. Plaćam 2 pisca, i ja malo ubacim šta treba (fotke, linkove i neke tehničke stvari).

Većinom sam radim linkbuilding (Forumi, Quara isl). Platio sam par linkova na jakim DA sajtovima, ali kako kolege kažu, bolje i sa slabijim DA ali da imaš traffic nego jak DA da ti dođe 5 pakistanaca u jednom danu i dalje ništa.

1 Like

Prvih 6 meseci search console mi je izgledao kao tvoj, pa se kasnije uz par kvalitetnih linkova, stvar popravila :slight_smile:

Inace poseta mi stagnira na ovom sajtu jer ga vec jedno mesec dana pokusavam prodati, ali nikako da dobijem zeljenu svotu novca.

1 Like

Ja imam u planu kupiti par linkova, ali ovaj put sa stranica na kojima se radi i nisu “nabildane” za prodaju linkova.

Čak sam i kupio jednu domenu sa jakim backlink profilom. Na nju sam podigao site i polako ubacujem, da vidim šta će biti. Ali to mi nije prioritet, i nemam vremena na dvije strane udariti odjednom :slight_smile:

1 Like

Svi aff gift sajtovi imaju 50 plus linkova, i vrlo često više od 50 poklon sugestija, dakle uglavnom 100 izlaznih linkova (ime poklona i slika su linkovani, a nerijetko ima i buy on amazon button, dakle 150+ izlaznih linkova po članku).

Apsolutno treba svaku nišu gledat zasebno jer kolko kontam da ide dosta od niše do niše. Uglavnom i meni nije logično trpat info članaka mnogo na sajt sa poklon idejama

Apsolutno sve ko što Kosana reče sem posljednje rečenice. Gift niša je katastrofa zajebana, al zbog neke slobode je meni bila zanimljiva. Nikakva čuda nisam pravio no sam solidno dobro birao male teme za članke, al i to postalo je sve komad zajebanije. Al bez aff linkova mislim da nema smisla ulazit u priču.

Koliko članaka ima ovdje? Meni fino izgleda ako su iole bajing teme, pa čak i ako nisu opet je dobro.

1 Like