Pitanja oko amazon affiliate sajta

Svaka cast. Pretpostavljam da su vecina stariji sajtovi sa dobrom reputacijom. Ti si to dogurao do lijepog nivoa i vjerovatno jos uzdizes sudeci po tvojim postovima. No sto cemo mi sa manjom finansijskom moci i znanjem od tebe. Sta radis sa novim sajtovima, kako ih guras naprijed? Imas li i dalje svoje pbn sajtove, guras li ih otvoreno sa drugih tvojih money sajtova, jel odmah kreces sa gradnjom linkova, kupujes li samo jake linkove ili imas i one slabe… Jel ti stradao ijedan sajt od strane gugla zbog linkova? Ako imas volje i zelje podijeliti stogodj bio bih zahvalan.

Hvala, hvala.

Prestao sam ‘graditi’ nove sajtove prije 2 godine jer treba jako puno vremena da se uhvati taj inicijalni traction i prodje sandbox. Unatoc tome sto pazim i testiram svaku stavku, treba 6-12 mjeseci da se mrdne sa nulte tocke - bar u nišama u kojima ja operiram.

Zadnje 2 godine se bavim isključivo kupovinom i flipanjem sajtova koji već zarađuju ali su jako neoptimizirani - tj. ima puno mjesta za napredak, tipa tablice, struktura, branding, itd.

Ima puno različitih off page taktika koje koristim, i jedna on page strategija (generalna) koju guram na svaki kupljeni site. Ta strategija evoluira svaki dan. Uzelo bi mi cca tjedan dana da to sve napišem kako spada, tak da nažalost ništa od toga. Zato sam i pokrenio temu za mastermind prije par mjeseci, al očito ništa ni od toga.

U portfoliju imam jedan site koji sam startao prije 2 godine i taj je pobrao manualni penal u 6. mjesecu prosle godine (spammy links). Do tog trena je zaradjivao stabilno $7-8k/mj. Trebalo mi je dobra 2 i pol mjeseca da pocistim sav nered koji je neki kinez napravio (neg SEO), ali eto polako se vraca

Osim tog sajta imam jedan koji sam poreknio od nule u 2. mj prosle godine. Do danasnjeg dana sam ulozio cca $28k u njega (content, linkovi), a prosli mjesec je ‘zaradio’ $190 :smiley: . To samo govori da se igra promjenila i da je barijera za ulakaz podignuta, što meni osobno odgovara. Imam velike planove za taj site tak da mi nije problem pričekati godinu, dvije jer je plafon jako visoko.

Sve se moze i puno informacija je vec dostupno online. Dosta sam vremena na ovom forumu i vidio sam kako su prošli ljudi koji su bili voljni podjeliti neka svoja iskustva, tak da ću se zaustaviti na tom :wink:

Da se i ja pohvalim sa svojom mizerijom od zarade nakon godinu i pol koliko radim na stranici :smiley: U prosincu je bilo nekih 800$, prosli mjesec nekih 600$ (ne da mi se ulogiravat na mobu da vidim tocan iznos). Vise manje zarada mi se vrti oko tih iznosa od 6. mj prosle godine. Ali i pokusavam se vise fokusirat na AdSense zaradu u zadnje vrijeme i uglavnom objavljujem informativne clanke tako da nije ni cudno da ne raste zarada na Amazonu. Isto tako, napravila sam svoj ajmo to nazvat “proizvod” koji cu prodavat na stranici za 10-ak $ i relevantan je za nišu pa cu vidjet kako ce to ic.

Dobra stvar je sta mi je za Bozic ful porasla posjeta pa sad imam oko 35k posjeta na mjesec. Od Googla je oko 600-700 na dan.

E da, probala sam onu agenciju za link building nobs.link. Nisam bas previse odusevljena kvalitetom ponuđenih webova ali valjda koliko para toliko muzike. Prvo su mi ponudili 4 iz moje niše, 3 su bile bas uzas, vidi se da su napravljene samo za objavljivanje placenih clanaka. A 1 web je bio ok pa sam pristala na njega ali su nakraju uz 130$ koje sam platila, vlasnici web str trazili dodatnih 75$ pa nisam htjela iz principa a i ne vrijedi bas toliko para. Pa su mi ponudili 4 nove web stranice iz vise genericke niše, 2 su isto napravljene samo za placene clanke a 2 su bile relativno ok pa sam nakraju uzela tu 1 stranicu, sad mi grade taj link. Ali koliko sam do sad stekla dojam, vecinom su to stranice koje je neki blogger napustio i samo bere pare na tim guest postovima ili pbn-ovi nekakvi ili sta vec. Barem je to moje iskustvo. Mozda da ih narucim vise a ne samo 1 link bi se vise potrudili oko mene.

@andreint svaka cast.

Ako nije tajna koliko site-ova to generira? Jesu cisti review site-ovi ili vise naginju authority?
I jel imas jos kakvu monetizaciju osim amazona?

Hvala!

hvala!

Ovisi o trenutku.

Fizicki (i psihicki) ne mogu podnjeti vise od 5 sajtova u portfoliju. Cim osjetim da forsiram i da se gubim, prodajem site il dva.

Taj period na screenshotovima sam imao 5 u portfoliju. Od tada sam prodao 3 sto su imali najveci multiple i sad pregovaram oko kupnje 2 ‘nova’ koja cu drzati do kraja '19 i ponovo flipniti nagodinu.

Svi siteovi koji prodju kroz moje ruke zavrse sa 300+ postova, tako da definitivno nisu u sferi malih review sajtova.

Monetizacija - ovisi o niši, ali uvijek počnem s amazonom i onda koristim te prodaje kao leverage da dogovorim bolji commission sa proizvodjacima i drugim affiliate programima direktno.

edit: dva koja sam startao ne racunam u tih 5. Oni su fiksni/long term. Ovih 5 je tu za flip

što se mene tiče ja mogu slušat i volim slušat sve oko SEO-a i vazda bi mogao slušat. tako da ako poželiš pričat ja ću rado slušat. sad za mastermajnd ja realno ne trebam tebi jer ja tebi teško mogu puno novog pružiti, možda neke ideje, ali ne realizaciju i u tom mastermajndu ti od mene nemaš koristi dok ja od tebe imam jer pružaš informacije oko realizacije koje su vrednije od nekih fiktivnih ideja.

kako je lijepo kad imaš finansije i kad možeš smajli stavit poslije ovakve rečenice, ja se poslije 500$ uloženih izjedoh ako nema konstantnog napretka. svaka čast što si došao u tu poziciju.

sa ovim se ne slažem, ko god dijeli vole ga ljudi, sad nikad ta cifra neće biti 100% jer nas ima svakakvih ali valjda se kroz život nauči da te nikad neće svi voljeti i cijeniti šta kod radio i koliko god davao.

mene je ante “zajeba0” za sve pare i temom o amz aff sajtovima me odvukao od adult sajtova đe sam baš lijepe pare zarađivao, ali cijenim sve ono što je podijelio na ovom forumu i cijenim sve one što su prošlih 10ak godina pisali i dali bilo koju informaciju korisnu na forumu jer sam baš dosta stvari ovdje naučio pogotovo na početku i jer sam krenuo na put zarade preko neta uglavnom zbog ovog foruma. a vjerujem da i većina drugih koji su išta korisno dobili cijene. ja sam nekim temama savjetima i sl pokušao da vrnem nešta zajednici, kolko je u mojoj mogućnosti. ovo već zvuči ko neki govor na samrti, prekinuću sad.

ovo je super viđet, dakle prešla se ona granica magična od 400-500 posjeta

da u 90 posto slučajeva je to slučaj sa skoro svim guest postovima, expired domene stari članci, brdo izlaznih linkova i mala posjeta. ja obavezno za ovaj moj “nadu” sajt prije obajvljivanja guest posta provjerim jel ima sajt posjete na ahrefs, alexa, semrush i ako nema posjete bar malo ne želim guest post sa takvog sajta, jer ako nema bar malo ljubavi od gugla da mu udijeli koju posjetu ne vidim smisao imanja linka tu (znam da mnogi imaju vajde od pbn linkova i svakakvih drugih linkova samo ja sam vala bojažljiv za sve pare što se tiče gugla). i ne radim guest postove đe većina posjete nije iz usa, možda je još jedna u nizu gluposti koje su mi na umu ali ne želim da me gugl povezuje sa tim područjem i sajtovima đe većina posjete iz indije, bangladeša i sl

Imate nekakvih savjeta za pokretanje Amazon affiliatea? Krenuo bi u to, pa me zanima za početak što mi savjetujete :slight_smile:

Pogledaj koliko komentara imaš na tu temu… Savjetujem da odvojiš 5-6 h dobro pročitaš šta piše, kreneš s nečim i onda pitaš kad zapneš :wink:

Inače savjetujem ti da odabereš dobru nichu, uložiš dobar iznos u sajt, daš vremena i truda i neodustaješ.

Pozdrav,
pokrenuo sam amazon aff site prije cca 2.mj. Objavio sa 40 članaka, svaki dan jedan. Većina članaka po objavi je bila indexirana, ali na kraju je nestalo dosta članaka, samo 12 je indexirano, odnosno u rezultatima pretrage.
Jel neko imao slično iskustvo ? Bojim se ako ću ih fecth-at da mi neće normalno rangirat.

Znalo mi se dogoditi da se smanji broj indeksiranih objava, ali se vrate nakon nekog vremena. Nisam se previše zamarao, pa ne znam ni objasniti. Možda netko bolje to definira…

Pošto je novi site u pitanju, google ti je (po defaultu) namjenio mali crawl rate. S vremenom će to porasti i postovi će ti se sami indeksirati kroz par sati/dan.

U samom startu sajta moja preporuka je objaviti sve što imaš u bulku (20-30 članaka) i onda dripat sve ostalo 1-2x tjedno. To + bazični link building će ti povečati crawl rate vrlo brzo.

Slobodno možeš fetchati svaki post čim ga objaviš ili retroaktivno ako je nestao iz indeksa

Pozdrav, po svim dosad prikupljenim informacijama sa ovog foruma odlučio sam pokrenuti Amazon Affiliate sajt više iz razloga da naučim što više o SEO kroz konkretan projekat. Naime odabrao sam jednu niche koju mi je vjerovali ili ne @Kornic preporučio :rofl: kupio sam EMD,hostao sajt i kupio do sada 3 članka. Domen 10€,hosting 25€ i 3 članka 30€ od kojih je jedan “best”. Pošto trenutno baš i nisam raspoložen za previše ulaganja, da li će 5 članaka biti dovoljno da sredim web i pošaljem na index?

Nema potrebe da žuriš s indexiranjem. Prvo složi sve kako treba i kako misliš i tek onda se možeš baviti ovim stvarima.

@Monika64

Znam da ti radis pinterest, mozes li mi reci koliko poseta dovlacis mesecno na sajt preko pinteresta i da li pratis conversion rate preko pinteresta, mislis da tu ima prodaja ili najvise dobijes od googla traffica?

Zadnjih mjesec dana sam imala 12400 posjeta s Pinteresta.

Sto se tice klikanja na affiliate linkove, Pinterest dosta dobro funkcionira. Nesto manji postotak ljudi klikce na affiliate linkove nego Google posjetitelji ali i dalje je dosta dobar postotak. Doduse s Pinteresta mi posjeta dolazi samo na informativne clanke koji nemaju puno affiliate linkova pa je vj zato manji postotak klikova na affiliate linkove.

A sad koliko ti ljudi s Pinteresta kupuju pojma nemam. Neki proizvodi se dosta dobro prodaju koji su u clancima s vecinskom posjetom s Pinteresta, tako da vjerujem da Pinterest useri isto nekoliko kupuju.

Kako dizete novac sa Amazona? Banka Intesa mi je uzela 20 dolara provizije na cek od 100 dolara!!!

nisam nikada si isplaćivao putem čeka bilo koji izvor zarade jer banke bezobrazno uzimaju naknadu za ček.

Na racun u USA banci, pa onda kako ti volja.

Možeš koristiti Payoneer da primiš novac sa Amazona, pa onda da dižeš na devizni račun u svojoj banci ili preko Payoneer kartice. Provizija je ogromna, imaju fee kada prmiš novac, fee kada pošalješ novac na svoj devizni račun, pa onda fee u svojoj banci.

Druga solucija, koja se čini dosta povoljnija, ali je nisam testirao je primanje novca preko Transfer Wise:

Takođe sam se počeo interesovati za pinterest kao izvor trafika.

Kreirao sam profil, repinujem svaki dan nekoliko slika od drugih autora, i ubacim za 1 - 2 svoje slike. Za sada nije loše, nakupio sam oko 50 followersa, sve raste prirodnim tokom. Broj mjesecnih pregleda je oko 800, a od toga je možda 20-ak ljudi otišlo na sajt.

Na pinterestu sam zastupljen ne više od 7 dana, tako da sam za sada zadovoljan rezultatima. Koliko vidim većina posjeta na profil je sa USA, što je takođe odlično.

Koliki ti je CTR, što se tiče odlaska ljudi na stranicu sa pinteresta u zavisnosti od broja mjesečnih pregleda?