Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Budem pročitao sve. Vidim da ima puno post-ova šta je super. Sigurno ima dosta dobrih informacija.

Nadam se da ću biti koristan svima vama u dijeljenju svojih iskustava i svog skromnog znanja :blush:

@Hellas hvala na dobrodošlici :+1:

1 Like

Nakon 2.5 mjeseca dogurao sam do sledecih brojki:

30 posjeta dan
708 kljucnih rijeci u indeksu na prosjecnoj poziciji 20 (ctr 2.5%). (prosli mjesec je prosjecna pozicija bila 28, krivim za rast par linkova napravljenih).

to za

32 clanka (po oko 500 rijeci - jos uvijek kontam kako da ih prosirim a da nije bubanje materijala)
5 clanaka vise informativnih tabela koje su onako ogromne preko 2000 rijeci.

Znaci napredak od proslog mjeseca.

Nisam jos dodao affiliate linkove. Napravio sam par stidljivih linkova, vecinom sa povezanih foruma i relevantnih rasprava odakle imam cak i nesto traffica dnevno, iako je vec pocelo i sa Googlea 15tak dnevno posjeta… Redirektovao sam i jednu isteklu domenu jer je bila isto niche sa par linkova i nesto traffica.

U medjuvremenu sam skontao promjenu formata clanka, pa sad moram proci i ispraviti vecinu. Planiram traziti nekog native writera za ispomoc. Ako bude islo ovako na gore, moguce da necu ni graditi linkove, posveticu se samo sadrzaju.

4 Likeova

Zvuci dobro, za 2,5 mjeseca onlajn, čak veoma dobro. :+1:
Sto se tice dužine članka, meni najbolje rangira jedan sa 500 riječi. I to sam sama pisala tekst bez mnogo razmisljanja u samom startu, s ciljem da poslije proširim, ali “if it ain’t broke don’t fix it!”, ostavila ga tako. To je ujedno najkraći članak. Članci izmedju 2000 i 3000 riječi mi rangiraju lošije. Znači ako ti dobro rangiraju, nemoj ih budžiti. Radije piši separatno novi članak za isti keyword i linkuj.

Planiram ovog mjeseca da strartujem novu affiliate stranicu . Ovaj put cu startovati sa 40-tak članaka odjednom (prošli put sam radila postepeno).

Gdje nalazite pisce ljudi, i koliko plaćate za 1000 riječi (native speaker)?
Koristi li neko iWriter?

Napreduje!

“This time next year, Rodney…”

1 Like

I mene ovo interesuje. Gdje trazite native writere i koliko para placate?

Da ovi dugacki sto imam nista. Ovi po 300 do 700 rijeci svi super. Mada mislim da je to i zbog sto nema konkurencije, a i za sta ima oni su neki listinzi po 150 rijeci.

Inace ja ne budzim clanke za Gugl, clanak je striktno organizovan da ponudi informacije koje korisnik trazi plus malo viska za kontekst i neki bonus koji moze biti interesantan grupi.

Ja koristim iwriter, u pravilu svaki clanak sam moram doradit. Iskreno i ne ocekujem da ce biti onako kako zamislim, pa mi je ok ulozit malo svog truda.

Koristim standard pisce, pa i to ima ulogu, ali 4000w oko 30$ :slight_smile:

Ja nisam imala srecu da od standardnog pisca s iWritet dobijem prohvatljiv kvalitet. Par elite pisaca je bilo fakat dobro, nima sam davala za 700 rijeci 20$. Dosta sam pisala i sama. E sad za sljedeci projekat bih da u komadu uzmem 40 clanaka. Kontam se da zaobidjem iWriter i da direkt kontaktiram pisca, izguglala sam je.

Prije je bila mogucnost naci standard pisca i njemu poslat zahtjev unutar iwritera, ali su to ukinuli.

Mislim da iwriter uzima 20%, pa ne vidim razloga zasto ne bi netko pristao na direktno placanje.

1 Like

Jel koristite za pisanje mozda ovaj gramarly? Ubise sa reklamama na yt.

Grammarly je veoma dobra stvar, koristim ga svakodnevno. Međutim, ne treba se 100% oslanjati na njega, jer i on zna nekada ‘pogriješiti’, i tako ti rečenice dobiju potpuno drugo značenje. Također, Grammarly je dobar i za usavršavanje engleskog :wink:

Moj savjet za one koji se tek upustaju u amazon vode da dobro razmisle koje ce proizvode promovirati a i to nije neka garancija jer amazon stalno mijenja uvjete. Meni je do 01.05 provizija bila vecinom 7% a sada je 4%.
A jos kada uvedu europski sistem tek tada ce biti kukanja.

https://m.media-amazon.com/images/G/02/associates/Ukflowchart.CB454659273.png

1 Like

Dobro dosao na forum :blush:
Da, od 01.05. su smanjili provizije, i niko ne garantuje da ih nece svesti na 1% za mjesec dva. Ipak, ako za npr. furniture konkurenti daju proviziju od 5 do 10% na US trzistu, kontam da ce Amazon tu i ostati na 7-8%.
Nego nisam skontala grafiku sto si nakacio.
Znaci ako prodajes cipele i stvarno prodas cipele (bilo koje), imas 11%. Ako promovises cipele i prodas namjestaj, umjesto 8% imas samo 1,5%?
S druge strane, ako prodajes namjestaj i prodas namjestaj, al ne bas taj produkt, isto te zapadne samo 1,5% ili je to ipak jos uvijek “qualifying purchase”? Drugim rijecima, jel bilbo samo da ostanes u istoj kategoriji iki bas eksplicitno moras da linkas na odredjeni produkt?

Iskreno se nadam da nista od toga :slight_smile:

Evo ovdje malo detaljnije

https://affiliate-program.amazon.co.uk/help/node/topic/GJ4X6Z5AE9KJVEMA

Obicno EU podrucje sluzi za testove pa poslije to implementiraju na USA

1 Like

Pa dakle sve u svemu, ovo je pozitivno. Mora biti ista grupa proizvoda i kategorija da bi kupovina bila direktna i kvalifikovana. I u tom slucaju se zaradjuje jos vise nego prije.

Pa nisam siguran bas da se vise zaradjuje. Svako ima bar 50% prodaja drugih proizvoda. A ako se ta prodaja obori na 1-1,5%, to je katastrofa. Ali hvala Bogu ima dosta drugih affiliate-a tako da nece sve tako crno da bude.

1 Like

da je pozitivno za vas, ne bi amazon to implementirao. Cilj im je da oni vise zarade, ne vi

2 Likeova

Uzea si mi rici iz usta

Juce sam prodao 4100$ na outdoor sajtu 8% commission.

Proizvodi su 1000$+

2 Likeova

ovo su odlični rezultati za taj period po mom shvatanju napredovanja aff sajta

ja na upworku nalazim native pisce, a stid me napisati koliko ih malo plaćam

pa čim ima konkurencije i sajtova koji su ponudili dobre informacije teško će brzo novi sajt isplivat za neke keyworde bez obzira na to što ima 3000 riječi članak.