Pitanja razna najraznoraznija

Samo da javim
Viber ce u nedelju postati platni.Ako imaš 10 kontakata posalji im ovu poruku. Na taj nacin ce se videti da si aktivni korisnik i imaćeš plavi znak i ostaćeš besplatan( kako je bilo upisano u dokumentu) .Viber ce kostati €0.05 za poruku.

Svakih par godina dobijem od neke tetke ovakvu poruku na vajber.

Ko pokreće ovakve stvari i iz koje koristi

Meni sinoc poslala punica ovu poruku :joy::joy::joy::joy:

2 Likeova

Koristi li kogođ pekače za hljeb? kako ste zadovoljni, koji model imate, koristite li redovno ili je kupljen i bačen neđe da skuplja prašinu

Zena kupila pekac za hljeb bez konsultacije sa mnom. Lupo Marshal marka na rate u skoli. 300 i neku marku bio tada prije 12-13 godina. Tada smo jos uvijek nas dvoje bili sami i mali hljeb koji je taba bio oko 60pf nam je mogao biti 3-4 dana.
Koristili neko vrijeme, nakon pocetkog odusevljenja poceli ponovo kupovati hljeb.
Nakon par mjeseci dolazim kuci u Brod, mama kupila isti pekač.
Mi svoj na kraju posudili prijatelju da proba, da vidi kako to sve ide. Svidio mu se i prodamo njemu za 100km.
Nas zakljucak - hljeb samo iz tepsije.

1 Like

koliko nas to na kraju ima iz Broda na forumu? :smiley:

Ti to tek sad registrovao. Imas iz Broda jedno 40 ljudi koji se bave nekim vidom onlajn posla.

Moja žena je veliki pobornik pekača za kruh.
Prvo je kupljen za otok na moru jer je tamo u špici sezone prije bilo nemoguće kupiti kruh. Od 1.8. do 15.8. se nije moglo ući u dućan. Kupljen je pekač, kruh je bio OK. Kruh je pekla možda 2-3 ljeta.
Kupljen je pekač i za Zagreb. Isto korišten nekoliko godina. Kruh je previše gust i klinci ga nisu htjeli jesti.

Ali… Pekač se pokazao odličan za pečenje pekmeza od smokvi. Na moru ima puno smokvi i jedno ljeto je supruga probala. Ispalo je dobro i sada peče pekmez na veliko :slight_smile:

Svi su bili iz Lidla. Nakon nekoliko godina im odu remenovi (raspadnu se). Upravo sam dva razmontirao, treći još radi na Zlarinu.

2 Likeova

Mi imali na moru smokvu ispred kuće i baš sam je rijetko jeo. I posječemo smokvu jer je kastig bio po dvorištu od opalih smokvi. I od tad više volim jes smokve. Što čoek prokleto stvorenje! Ili sam samo ja. A slatko od smokava mmm. Znao sam nekad poderat cijelu teglu. Sad niko ne pravi slatko od smokava ili bar ne daje. Tetka je pravila neki pekmez marmeladu šta li već sa velikim komadima smokve i prilično blag pa sam i to jeo onako životinjski na suvo bez ljeba, jer poslala tri tegle… naravno šibnem prvu teglu cijelu isti dan. Druge dvije rastegnem na po po tegle dnevno.

No što se ljeba i pečenja ljeba tiče. Nešta mi po prodavnicama sve neukusniji, a sve skuplji hljeb. Još u ovaj što bi pravio bar čoek zna šta stavlja. Čitam da se mnogi koji koriste žale da nije ukusan i mek hljeb kao iz prodavnice. I mnogi vele samo Panasonik pekač da se kupuje. A ne bih baš platio Panasonik ako ne moram. Tačno postanem beskorisna masa kad kupujem štogođ. Koliko vremena potrošim na dumanje šta i kako.

Ne pravi vise niko ni od ceg nikakvo slatko. Tacno cu se raspitati kako se pravi, imam namjeru da djeci ukinem sve te kupovne slatkise. Kad vec slatko, onda usecereno voce.

Najbolje je slatko je od oguljenih sljiva, punjeno orasima. Fantazija!
Idem napisati mami da napravi ove godine, ne sjecam se kad i zasto presta to da radi :smiley:

To ti je karma. Sjeci vocku tek tako, ne ide…

Pekac nije za taj domaci bijeli kruh, ali jedobar za kruh koji se jede kod Njemaca. Npr. ‘Finnenbrot’. (Taj mi je najbolji)

ova tetka što mi je poslala ovaj pekmez od smokava mi je poslala i nešta od šljiva , cijele šljive, veliki komadi orasa + vanilin šećer… mislim ne bunim se, ali bolje je ono od smokava.

meni nema boljeg slatka no od jagoda što je moja baba nekad davno pravila. dan danas znam recept, na kilo jagoda ide kilo šećera, u veliku šerpu red jagoda pa red šećera i kuva se i skida se ona pjena dok se kuva jer ta pjena gorka bude, i bitno je dobro ubost kad prestat kuvat da ne bude pregusto il rijetko. mišljah onomad neki biznis s babom pokrenut jer bukvalno niđe nema slatko kupit a top je. sjećam se u ta doba kad mi je to padalo na pamet bilo kila jagoda u maloprodaji bilo 1.3-1.5 KM.

a što se tiče zdravine nisam presiguran, hardkor šećera bude, normalan narod uzme to 2-3 kašičice zasladi se, ja sam cjepao teglu lagano. pravile su i druge babe takvo slatko ali uglavnom je problem bila gustina i čak ponekad slatkoća, biće babe štedile i nisam dobijao dobar kik od tog lajt slatkog.

poslije jagode najbolje je slatko od smokava meni. i nikad u prodavnici nisam vidio ni jedno ni drugo slatko. viđao sam slatko od šumskih jagoda i kupovao sam par puta, ali nije to to. nije mi jasno da se to nije komercijalizovalo više pogotovo jagode jer ih ima na širokom području. imaju razni pekmezi i marmelade sa komadima, ali niđe slatko sa cijelim jagodama.

a nije tek tako, dvorište, auta, izdaje se, raznosi se od opalih smokava, prilično se zagovna.

inače smokva je nevjerovatna biljka, u starom gradu u kotoru na nekoj visini od 3-4m je izrasla smokva horizontalno iz kamenog zida neke kuće

To su neke moderne, cuj vanilin secer. Pa ne moze valjati. Ove sto su babe pravile, a ja obozavala, su se pravile s krečom. Ma fantazija. E onda limun tu sto stave pored usecereni, delikates. A i od bijelog grozdja slatko bilo bas super. Jagoda je naravno super kako god okrenes, pa mi slatko nije nista posebno, standardna jagoda. Smokve - e to je za primorce. Ja sam ih obozavala, ali jeli ih ljeti na moru. Smokva mi je dio ljetnje carolije s plavog Jadrana. Nije mi “autohtona” vocka, ali jes bogovska.

Vjerovatno su u razlicitim krajevima drugaciji obicaji. Kako je u CG stos tic slatka? U Bosni znam da ne postoji tradicija kuhanja slatka (al ima sok od drinova) . A u Srbiji (ne znam razliku kako u kom kraju) je obaveza kad dodje gost u kucu, prvo posluziti slatkom. Na posluzavniku od “rosfraja” (ovo je ustvari njemacka rijec i pravilno je rost (hrđa), i frei (bez)). Uz to ide poseban pribor, koji je samo za slatko. I kisela voda (tako je bilo u kraju gdje sam ja dolazila kao dijete, u tom kraju ima prirodan izvor kisele. Bas steta da se to vise ne radi. Ali nije samo zbog Nutele, Lidla i poplave industrijskog secera po prodavnicima, nego vise zbog odliva stanovnistva. Odose djeca, odose gosti i ugoscavanja, odose i obicaji, i slatko od sljiva.

Nisam neki bas tradicionalni tip, ali mislim da cu ove godine kuhati slatko i kupili pribor tj “escajg”. ( ess= jesti, zeug= stvar) :upside_down_face:

Evo ga nadjoh

pa nije baš da ne valja. izio sam ja i to. a šta je kreč? otkud kreč u receptu :slight_smile:

a nisam taj limun nešta gotivio, vazda ostane i onda ako nema u kući ništa slatko poderem taj ušećereni limun iz slatka jer nea nič drugo. a i to slatko od grožđa mi nije nikako pri vrhu najboljih.

pa pravile su nekad starije žene slatko od smokava baš često po komšiluku, sad ne znam kakvo je stanje. čini mi se još u primorju da se od dunje spremalo slatko bar tu u mom komšiluku i jedna baba je spremala slatko i od kora lubenice, to se sjećam. ali smokva je bila najčešća a i meni najbolja. to u cg primorju. a ovo slatko od jagoda je spremala baba iz sarajeva tj prigradskog sarajevskog mjesta. čak su i druge babe odatle vazda nudile slatko kad im se dođe u kuću.

u čačku đe sam bio prije koju godinu me lijepo dočekaše slatkim baš sa poslužavnikom i čašom vode (čini mi se da je obična voda). mada i ta porodica đe bih pije dosta te mineralne vode koju toče sa nekog izvora.

ja skontah kad izronih ljetos
image

i sa druge strane piše rost frei i stvarno gledam ne rđa i kontam pa to to znači

Jes! Ja upravo izgleda dobih taj rosfraj escajg iz okoline Cacka :grinning:


Kad bih ovakve veze imala za beklinkove, gdje bi mi kraj bio :grin:

Uf, pa to je onda od divljih jagoda?! Lele, to mora da je vrh.
Od dunje sam probala, dobro!

Da da, taj krec. Ne znam sta i kako, raspitacu se, ali jest pravi krec znam da se nesto tu koristi za slatko od sljiva

nije od divljih, no od običnih, imala baba u bašti jagode koje su rađale mjesečno pa je od njih pravila. i meni je to slatko bilo bolje od svih koje probah. čak i onih koje izjedoh, a od divljih jagoda su pravljeni. da ne bude da je zbog babe pa sam nerealan, pravila je moja baba i masu jela koje ne volem.

kolko treba reci, jes da nisu beklinkovi s kojim ćeš se moć pohvalit, ali moš 3 dobit odmah :slight_smile:

https://amarilisonline.com/slatko-od-sljiva-tradicionalni-srpski-recept/

evo ovdje spominje kreč i krečnu vodu, to eto znao nisam

:grinning:

Moje djece baba je zmaj zena. Napravicu joj posla, spisak ima da joj posaljem za sve te vrste slatka, eto joj novog projekta. Pocecemo s sljivama i dunjama.

NOD javlja nekog vraga na amarilis-u:

slika

pravo da ti kažem ne znam, kod mene radi normalno na chrome, a i prvi put vidim sajt, no ga podjelih jer se spominje slatko sa krečom

eo prebacih ga u kod, da ne bude link, za svaki slučaj, pa ko neće da ne otvara

Moja baba u Krajini pravila slatko od drijenova i slatko od dunje. Ovo od dunje je bilo daleko cijenjenije.

Eee, zanimljivo, nikad nisam jela od drinova slatko. Brali smo ko djeca, ali se pravio sok. Raspitacu se jel se kuhalo bas, mene je na zalost zaobislo.

Kuhalo se i u Makedoniji, sjecaju se unuci :slightly_smiling_face:

Ja nisam volio baba nije vadila kospice. Inace pravio se sok tj sirup i dzem od drijenova. Dzem tj pekmez je bio ok.

Sjecam se da su svi ludili za sirupom od zove, ja ga nisam mogao smisliti.

Jos jedna stvar koja se jela su one bobice or brekinje, kako su bile zakon kad umeknu poslije prvog mraza.