Pitanja razna najraznoraznija

Meni je užas sok od zove i vazda je bio, to je baba nekad pravila. I neki sok od ruža skoro jednako loš bio.

mama prije pravila sok od zove… mi djeca naberemo preko puta i onda polako… I vazda bila prica kako su ti sokovi zdravi, nisu smece ko coca cola i sl, a sad kad se sjetim- u onu serpu je islo jedno 3.5 tone secera da se napravi sok

Nas je majka ćerala u brda da idemo da beremo divlji nar što iz krša raste, sav se izgrebeš od onog trnja i drača i samo čekaš kad će da te peči zmija. I onda kad nabereš, naveče čistiš nar, a od tog čišćenja nara ruke ostanu žute deset dana, budu prsti ko kod đedova što ne ispuštaju cigar. I onda kad se to sve spravi, što ti simeone veliš kao zdrav sok imaš, a ako me pamćenje služi, na kilogram očišćenog nara išlo 6 ili 7 kila šećera. Povrh svega, poprilično lošeg ukusa je bio i taj sok.

Vama nista ne valja, svi samo nesto zakerate. Da te bogdo slala 10 dana za redom mozda bi se manje zalio :joy:

Jes sok od bazge (zove) bio skroz neopravdano hit jedno vrijeme. Doduse nisam neki ljubitelj sokova, pa se ne sjecam ukusa, ali taj je bio izrazito jeftin. Lako se brao cvijet, nema trnja ni zmija, laganice pored puta. I od tog cvijeta se pravio sirup. Pa onda na dnu case malo sipas sirupa i odozgo voda. Izvolte! Tako da se ta kolicina secera relativizira.
A sve je to bilo vjerovatno prvenstveno ekonomski dobro. Zamisli koliko bi se ruke zutile i trnje bolo da nije bilo secera, pa crko bi za 20 litara soka. Ovako krknes secera, i vices bas je zdravo, puno vitamina C. :grin:

Realno i po prodavnicama su se prodavali isti takvi sirupi, a ne cijedjeni sokovi.

Bio je hit jedno vrijeme i “domaci sok od narandze”. Znam da se stavljala i kora od narandze, i limuna i kile secera isto. Vele zene onda “e baš je izdaśan reecept”, kao baš puno ispadne “od malo materijala”.

Jel zna neko gdje bi se moglo naci Matrix serije? Bilo je 9 animiranih serija ali ubi me sad ne znam vise kako su se zvale.
Mirno spavajte - Animatrix

Jest, tako se zvase. Sjecam se dobre muzike iz Animatrixa. Who am I…

Nisam sad ovo potražio ima li, ali gugl kenja pa je masu bolje koristit yandex za traženje serija filmova torrenta i sl

Bok,

Što dobroga pripremate danas za ručak?

Kupa li se ko u Jadranu, kakvo je more. Vidim da je već oko 21, 22 stepena u hrvatskom primorju, i u crnogorskom je uglavnom 22. Može li se durat u takvoj vodi satima? Ima li junaka?

A taman da cu danas na more, pa mi G posalje ovo…

2 Likeova

Vec 2 tjedna. Malo je ledeno na pocetku, al nakon minut dva je top i osvjezavajuce

1 Like

Poceo sam da trcim prosle godine u junu i nakon par trka na 10k, polako se spremam za polumaraton u oktobru :slight_smile:
Pitanja nemam :slight_smile:

2 Likeova

Kupa se. Na Zlarinu sam (prvi otok od Šibenika). Ne pratim kolika je temperatura mora po portalima jer moji cohonesi imaju precizniji termometar. A on kaže - hladno.
Plivam jednom na dan, cca 20 minuta i to je sve. Osjećam da bi preko toga bilo izazivanje vraga odnosno da bi bubrezi rekli koju riječ.

Ulazak je problematičan, ali sjetim se da sam se kupao i u puuuno hladnijem moru.

1 Like

Ispod 24 ili 25 stepeni ne ulazim ni u kakvu vodu i tako celi zivot,

1 Like

Pa di si Brane. :wink:

Da 24. More gledam sa balkona, ali ispod 30 se ne spuštam dole. :smiley: :o:

1 Like

Ja jednom na Korculi u septembru 19-20 stepeni i bilo mi je hladno, a nije da mi hladno smeta.

Pretprosle godine jun na Balkani jezeru izmedju 13 i 16 stepeni. Ja i kum da pokazemo da se moze uskocili. Znam da je bilo toliko jer se na toj temperaturi mrijesti suncarak kojeg je masa tamo. Ne bih ponovio to :rofl:.

Sjecam se i kupanja na Janju (planinska rijeka) u Krajini kad sam bio klinac gdje nema sanse da ima vise od 12 stepeni.

Evo jedno pitanje razno najraznije :smiley:

Postavio sam ruter od interneta u ormar, je li mi to pametno zbog same topline rutera? :smiley:

Ruter je na dodir topao, isto kao i dok radi van ormara, nema većeg zagrijavanja, ali osjetim na donjoj i gornjoj polici da su tople na dodir.

Router: Ne bi trebalo biti problema.

More: Najhladnije što sam se kupao je bilo pred dvije godine ua Uskrs. More je bilo (procjena) oko 14 stupnjeva. Drugi dan je pao snijeg.

2 Likeova

Voda odlična. Može se satima biti u moru. CG je u pitanju, vjerovatno je tako na cijelom Jadranu

2 Likeova

Samo da se požalim da sam bio 12 sati bez struje.