Podrzavate dolazak pape na "svoj racun"?

[quote=“junior”]
EDIT:
@Nikola tvoja jedina greška je što si se dao isprovocirati. Ako imaš stavove kakve imaš, sigurno ti ovo nije prvi put da raspravljaš o ovoj temi. Moraš znati da o toj temi možeš razgovarati vjerojatno sa manje od 5% ljudi. Vjerujem da ljudi imaju različite razloge za odlazak u crkvu, vjerujem da vecina sigurno ne zna koji je to razlog, dok će oni ostali htjeti i moći razgovarati o tome.[/quote]

U pravu si junior, al moras uzet u obzir da sam ja jedan od rijetkih ovdje koji pise pravim imenom i prezimenom, a bilo je svakakvih usporedbi sto i s njihove strane bas nije ok, bez obzira sto im je samo nickname u pitanju. :slight_smile:

[quote=“junior”]Moje mišljenje je da će se ta masa kroz 10-20 godina početi eksponencijalno smanjivati, samo treba smjena generacija.

Za profil ljudi među kojima se svakodnevno krecem vrijedi pravilo: Što je osoba više obrazovanija i inteligentnija - to je manja šansa da će vjerovati u Boga, a kamoli imati bilo kakve veze sa Crkvom.[/quote]

Recimo, moje je mišljenje suprotno. Također, i iskustvo mi govori drugačije.

Osobno, smatram da će religija u prilično bliskoj budućnosti opet zauzeti najvažnije mjesto u ljudskoj civilizaciji jer se koncept znanosti bez utjecaja duhovnosti pokazao kao pogrešan. O tome svjedoči oblik stabljike gljive znanosti, gdje klobuk sve više ide u širinu dok visina stagnira, a korijen je ponegdje nagrižen.
Obzirom da nas povijest uči o najvećem procvatu samo u razdobljima simbioze, to su temelji mog mišljenja.

Kad sam bio mlađi, pravilo o nepovezanosti obrazovanja i religije je doista bilo pravilo. Začudo, danas ti isti vršnjaci, nekoć deklarirani ateisti, upravo u religiji traže onaj dio koji je valjda stalno izmicao. Doduše, većina njih jest kritična prema mnogim zastarjelim konceptima današnjih religija te skeptična prema povijesnim korijenima, ali ogromna većina se okreće upravo religijskim organizacijama, npr. Crkvi. Vjerojatno u tom procesu veliku ulogu ima i novi naraštaj svećenika, ali doista sam spoznao skoro pa pravilo koje kaže da stupanj religioznosti rapidno raste s iskustvom.

[quote=“Sljaker”]Pa normalno je da su ljudi izuzetno osjetljivi na neke stvari kao što su obitelj, nacija, vjera. Većini ljudi u cijelom svijetu su to strašno važne stvari, ne samo Hrvatima. Doista, tu nema mjesta čuđenju.
Osobno, razumijem i one koji neki od tih pojmova ne smatraju “svetim” jer sam i sam negirao neke od tih vrijednosti u ranoj mladosti.
[/quote]
Ako si pravi vjernik, zašto bi pobogu bio osjetljiv na neku stvar kao što je vjera? Ako doista vjeruješ u što vjeruješ, znaš da ti to nitko ne može oduzeti, kao što ti nitko ne može oduzeti nacionalnost. Za razliku od obitelji, vjera i nacionalnost nisu fizičke stvari, pitanje je samo kako gledaš na to… Svatko ima nacionalnost, ne vidim zašto bih morao biti osjetljiv na to? Niti možeš birati nacionalnost niti ju možeš promijeniti.

[quote=""]
Po tvojoj logici, velika većina međunarodnih, ali i jednonacionalnih organizacija (npr. države) mogu se izjednačavati s mafijom. Ta usporedba često ima smisla, ali to više govori o organiziranosti mafije nego o tim organizacijama. Dakle, to me mišljenje ne vrijeđa, mislim da jesi drugačiji od većine, a na dobrom si putu prema mudrosti (što je suprotno od glušposti, zar ne?).[/quote]
Ne mislim da je Crkva mafija jer je dobro organizirana. Išao sam na vjeronauk 12 godina (da - makar ne vjerujem u to, slušao sam vjeronauk i nije mi to predstavljalo nikakav problem, dokle god se nije počela spominjati Crkva). Vjeronauk sam po sebi nije bio loš, nisam tamo čuo ništo loše, ali ako spojiš Crkvu i Boga o kojem se priča dobiješ nedorečenu i kontradiktornu cjelinu kojoj je nažalost novac na prvom mjestu.

[quote=""]
Nikola jest debelo pretjerao. Uvijek je velika razlika u tome tko je počeo. Također, većina uvijek ima neka prava koja manjina nema, pogotovo ako je toliko nadmoćno izražena. Premda, u realnom svijetu, manjine često koriste svoj minorni položaj za nasilništvo nad većinom, ali to je već druga priča…[/quote]

Većina možda ima veća prava jer si ih je sama dodijelila. Ne znam u kojim krugovima se kreces, premda mogu pretpostaviti ako radiš takve podjele, ali budi siguran da većina ipak nije toliko izražena. Pišeš kao da je postotak takvih ljudi veći nego uptime servera koje održavaš :slight_smile:

samo onda sigurno nebi digao temu s anketom na webmajdtorima.

Ljudima do čijih mišljenja mi je stalo i o čijim postovima razmišljam znam ime i prezime.

Ovu temu sam napravio jer me zanimalo misljenje ljudi, zato sam i poll stavio. Ako nekog zanima za nesto drugo takoder moze otvoriti novu temu.

Zašto ateisti u znak dobre volje, multikulturalnosti i tolerancije ne bi još i više podržali dolazak pape?

Ljudi moji, vi se raspisali ko pravi a jeli tko u tražilicu upisao Nikola Cvrtnjak. Čovjek u svojim skillsima navodi i SEO, a prezimenom s exact mach domainom je tek na drugoj stranici rezultata pretraživanja. Čovjek ovim postovima želi malo poboljšati poziciju u SERP-u. Što reći osim…jadno

Sad si sve rekao o sebi, žao mi te!

KC je gotova za par godina… tako da osobno, zaboli me patka jel na moj trosak, koda i imam izbora bogati. Da me se osobno pita zapalio bi pol vatikana, ostavio samo najvecu knjiznicu na svijetu koja se krije ispod njega. I orgulje ajde… to mi je kul. Seljacine u hrvatskoj koji se deklaniraju kao veliki vjernici i sa druge strane ovi kvazi ateisti koji se busaju na znanost - prica bez kraja, a u principu i jedni i drugi nemaju pojma sta lupetaju.

Glasah za NE, al zajebah se… trebo sam stavit DA, cisto da kad nas vec guze, da nas zguze do kraja : )

zašto?

Čemu ovakve reakcije? (Prvenstveno mislim na Šljaker-ove postove stranicu-dvije prije ove. Npr. ono sa svrstavanjem onih koji misle drugačije, LOL!)
– Citat kao komentar na one gluposti o manjini: “Ako su svi protiv tebe to znači da si apsolutno u krivu, ili apsolutno u pravu!”

Jedino pametno su junior-ovi postovi… I sam sam bio par puta u ovakvim raspravama, ali sam shvatio da nema smisla. Vjera je osobna stvar, o tome se ne raspravlja (pogotovo ne ovdje i na ovakav način, a niti ima smisla).

Reakcije nemaju veze s vjerom, temom niti sadržajem (kao što rekoh, uopće se ne smatram klasičnim vjernikom).
Reakcije imaju veze s činjenicom da si je netko uzeo za pravo vrijeđati i omalovažavati druge (“isprani mozgovi”, Thompson i generiranje nekih grupa itd.). Pitanje manjine i većine uopće nije presudno.

Da član Nikola_Cvrtnjak nije sam smirio situaciju nakon zakuhavanja te se čak na neki način ispričao, bio bi bananiran konzensusom moderatora još sinoć.

Dakle, reakcija (i uvijek će biti takva) je tu radi forme, a ne sadržaja. Također, pomaže i antilogičnost teme čija je očita svrha:
a) zakuhavanje
b) vrijeđanje
Naime, antilogičnost se odražava u činjenici da je na raspravu ponuđeno pitanje koje uopće ne može biti pitanje niti tema rasprave. Pobogu, to je kao da neki Marsovac zahtijeva da npr. US veleposlanstvo snosi troškove državničkog posjeta US predsjednika.

Da je u pitanju rasprava o religiji ili religijskim institucijama; da postoji dovoljan broj kvalificiranih za takvu raspravu; onda bi naslov teme i sadržaj rasprave bio dijametralno drugačiji. Ovako, kako rekoh, radi se o vrištećim provokacijama ekstremne manjine.

Ma to je u redu, ja i ne bih čekao sa banom kad je ono napisano jer je stvarno neukusno i u jasnom svijetlu pokazuje karakter osobe… Ja sam više mislio na raspravu koja je uslijedila.

Ne razumijem zašto se uvijek ovakva tema mora okrenuti ka “svađi”, sa mnoštvom beskorisnih podataka i argumenata. U pravu si i kada kažeš da se godinama (iskustvom) okreće vjeri, zbog toga se uvijek nastojim držat po strani kod ovakvih tema, jer ne razumijem (ne vidim) što se to dobije iskustvom da se čovjek okrene vjeri (ne mislim religiji)… Možda za par godina budem znao :slight_smile:

Svaki čovjek valjda traži odgovore o svrsi postojanja. Kad si mlad, prihvaćaš znanstvene dogme jer je cijela današnja zapadna civilizacija okrenuta skoro pa isključivo prema znanosti pa tako i obrazovni sustav. (Osobno, smatram da je napredak tehnologije super stvar, ali da tehnologija ne može sama od sebe dati odgovore niti na elementarna filozofska pitanja.)

Međutim, protokom vremena, čitanjem te iskustvenim spoznajama počnu se nazirati ozbiljne logičke šupljine u elementarnim znanstvenim dogmama, a osobito ako se radi o dogmama na temelju teorija koje su izvedene iz djelića nedokazane slike.

Tada se svaki čovjek koji razmišlja okreće proučavanju alternativa.
Nakon toga u pravilu slijedi spoznaja o potrebi zaokruživanja cjeline, tj. povezivanja znanosti i duhovnosti u nedjeljivu cjelinu. U ovisnosti od dotad pronađenih pitanja i odgovora, čovjek manje ili više počinje prihvaćati neka drevna saznanja na uštrb današnjih dogmi, a ključni korak nastaje shvaćanjem da su te drevne istine cijelo vrijeme bile tu te da ih zagovaraju skoro isključivo religije.
Cijelom tom procesu pripomaže povećana tolerancija kao posljedica iskustva, ali i rastući osjećaj nemoći nad ključnim tijekom povijesti. Npr. osobno vjerujem da ne postoji niti jedan čovjek koji se u životu bar nekoliko puta nije šokirao glupošću ljudskog roda…

Jako pojednostavljeno, smatram da su to osnovni kotačići tog procesa koji si i sam uočio.

Ovo je birtija :D, potrebna je registracija kako bi se uopce mogao vidjeti ovaj pod/forum. Ocito ne znas sta pricas, al eto pustit cu te da trabunjas xDD. Uostalom da si procitao barem nesto na toj stranici vidio bi da pise "My skills and stuff I currently play with: " sto se odnosi na sve, a sto se tice samog SEO-a “Currently researching SEO techniques and SMM”. Al ok, valjda ti znas sta bolje pise na mojoj stranici. Uostalom, tko je “renato100” da mu moram bilo sto pojasniti :D? Ja pisem svojim imenom i prezimenom jer nemam sto skrivati. Kad si vec htio blatiti, mogao si pogledati i starost domene ;), jel ?

Keey tryin’ :smiley:

Sljaker, ne razumijem zašto ulažeš toliko truda da drugima objasniš svoje stavove. Izgledaš mi inteligentniji od večine a daš se lako isprovocirati, nekima je samo to i cilj.

[quote=“Sljaker”]Svaki čovjek valjda traži odgovore o svrsi postojanja. Kad si mlad, prihvaćaš znanstvene dogme jer je cijela današnja zapadna civilizacija okrenuta skoro pa isključivo prema znanosti pa tako i obrazovni sustav. (Osobno, smatram da je napredak tehnologije super stvar, ali da tehnologija ne može sama od sebe dati odgovore niti na elementarna filozofska pitanja.)

Međutim, protokom vremena, čitanjem te iskustvenim spoznajama počnu se nazirati ozbiljne logičke šupljine u elementarnim znanstvenim dogmama, a osobito ako se radi o dogmama na temelju teorija koje su izvedene iz djelića nedokazane slike.

Tada se svaki čovjek koji razmišlja okreće proučavanju alternativa.
Nakon toga u pravilu slijedi spoznaja o potrebi zaokruživanja cjeline, tj. povezivanja znanosti i duhovnosti u nedjeljivu cjelinu. U ovisnosti od dotad pronađenih pitanja i odgovora, čovjek manje ili više počinje prihvaćati neka drevna saznanja na uštrb današnjih dogmi, a ključni korak nastaje shvaćanjem da su te drevne istine cijelo vrijeme bile tu te da ih zagovaraju skoro isključivo religije.
Cijelom tom procesu pripomaže povećana tolerancija kao posljedica iskustva, ali i rastući osjećaj nemoći nad ključnim tijekom povijesti. Npr. osobno vjerujem da ne postoji niti jedan čovjek koji se u životu bar nekoliko puta nije šokirao glupošću ljudskog roda…

Jako pojednostavljeno, smatram da su to osnovni kotačići tog procesa koji si i sam uočio.[/quote]

Bolje od ovoga ne bih niti sam napisao…

Ima razloga za to.
Naime, još prije petnaestak godina svi smo se slatko smijali na račun svakakvih trabunjanja - i šutili. Ta su trabunjanja, obzirom da im se nitko nije suprotstavljao, postajala sve luđa i luđa, sve glasnija i glasnija, a niti kakvog suprotstavljanja razuma nije bilo jer je razum to okvalificirao kao trabunjanja. Kod mene osobno, ključni trenutak se zbio kad sam shvatio da su današnja djeca počela prihvaćati ta trabunjanja kao dogme, da su ljudima uništeni životi radi takvih bolesnih dogmi, a da inteligencija uopće nije reagirala.

Zato, smatram da baš na svaku isključivost treba odgovoriti jednako glasno i agresivno, makar se radilo o običnom nekom forumu. Smatram da je to jedini način dokazivanja da je svako crno-bijelo shvaćanje svijeta i društva komično i pogrešno.

Osobno, uopće nisam isprovociran, dapače često se znam dobro zezati s nekim od prijatelja dok pišem odgovore ekstremistima. :wink:

Nisam mislio ništa napisati, ali dat ću 50 centi. :smiley:

Znao sam odmah da će se tema pretvoriti u tzv. katolici vs. tzv. ateista, ustase vs. partizani, dobro vs. zlo.

Ali pitanje je jako jednostavno, treba li iz državnog proračuna financirati dolazak pape?

Naravno da treba. Ako se financiraju cigani, bijeli cigani, pederi, faksevi, osnovne i srednje skole pa prakticki sve, onda bi se trebao i papa jer smatram da ce biti vise koristi za HR od tog iznosa koji se bude potrosio u smislu reklame, punjenja istog proracuna u ljudi koji će tako biti itd…