Porezna uprava zove da se javimo

Ne znam ovako napamet, ali pricali su ovdje na forumu… bio je onaj sto je radio pop up al ngm se sjetit imena da ga tagujem…

Ono sto znam sigurno da bi bio problem bi bilo registrovanje neke djelatnosti a ostalo nista nmg recsa sigurnoscu

1 Like

treba se prekvalifikovat za varioca i ganjat certifikat njemačkog jezika … lagano se ispalit odavde za godinu-dvije čim korona malo prođe

ovo je sve do sada bilo, da oproste čitaoci, ■■■■■ … a biće još gore

2 Likeova

evo opet, sto je problem u bosni placati 2% poreza nakon prihod?

1 Like

Nije problem 2%, problem vecini je onih 500 sto ide mjesecno jer vecina ne zaradjuje iljadu il vise maraka

3 Likeova

ja govorim za Ruina… ako ces utrosit pare za onaj test, pa onda oti ci radit jos 200 sati mjesecno, vjerovatno bi uz istu energiju mogao ovdje zaradit 2k, i zivjet sa onih 1500 sto ostane

to je donekle istina, ali kakva je tu onda budućnost? de mi iskreno reci da li prosječan čovjek ovdje može planirati porodicu sa 1500 km mjesečno, računajući kredit za stan i održavanje + registracija nekog normalnog auta … pod uslovom da nema nikakve veze, nikoga u inostranstvu, nikakve štele, da nikome ne uvaljuje nikakve koverte? sve je manje prvačića, srednjoškolaca, studenata, sve je manje zaposlenih i fondovi će se sve slabije puniti … javni sektor će posljednji da ispašta a do tada će da izmuzu realni sektor koliko mogu … možda je ovo defetizam, ja bih zaista volio da ovdje vidim neku budućnost ali je zaista nigdje nmg vidjet

prosječna plata u bih 950 km, izuzmi mjesta u kojima su elektrane, izuzmi zaposlene u entitetskim institucijama, pogledaj opštine gdje je razvijen samo realni sektor vidjećeš da je prosječna plata 600-700 km, lično znam za priče iz velikih firmi gdje ljudi rade na traci, rade za minimalac još ih strogo novčano kažnjavaju ako odu u wc mimo pauze, kad im saberu kazne na kraju ljudima isplate vjerovao ili ne 300 km … a onda po tvu puštaju reklame kao patriotsko, kupujmo domaće, jačajmo domaću privredu … a u suštini jača samo 20-30 ljudi iz vrha te korporacije … i milion takvih priča ima, jedino je kod nas čudo i nevjerovatno kada je poslodavac pošten i kad plati vozača 800-900 km, na to smo spali da je ljudima čudno kada je neko pošten i realan prema zaposlenima … što se tiče programiranja, mogućnosti ima u sarajevu, tuzli i banjaluci, ostalo je sve ablegen

evo u oblasti proizvodnje električne energije, oblasti informacionih tehnologija i u oblasti osiguranja i finansija … prosječna plata 1400-1500 km … i te oblasti će biti najviše na udaru, s tim da prvu neće puno dirat jer je generator glasova, treću neće dirat jer ne smiju dirati banke … realni sektor će da ispašta …

i još recimo da su prethodne 3-4 godine bile vrhunac napretka, dakle to je bila špicoka, bolje neće biti … posljedice korone se već osjete, kako stvari stoje ponoviće se opet situacija od proljetos, jedna godina je propala, po svemu sudeći propast će još jedna, i to će se odraziti na narednih 5 godina minimum …

znaš li priču iz jednog malog mjesta, čelić se zove … lokalni kabadahija je godinama cijedio narod … i pred izbore, na jednom skupu, ustane njegov saradnik i kaže okupljenom narodu, kome se ne sviđa naš kandidat, neka se iseli iz čelića … i ljudi se iselili :smiley: nema žive duše više tamo … i tako je u svakom manjem mjestu u bih, ima izuzetaka naravno

A jbg, ak planiras zenu i djecu ne bi zena trebala bit kucanica nego i ona da unese 1000, i eto te na 2.500. Mislim da porodica sa 2500km u bosni moze zivit ok, pogotovo ovi sto imaju od roditelja neku kucicu il tako nesto

Pa sta su ljudi, psi pa ce da zive u nekoj malenoj kucici? A realno 2500km nema sanse da ima 70%+ stanovnistva, isto se radi kao i ovde za 350-400eura mesecno po radnom mestu. PLus sto je sve to nesigurno i jako je tesko nesto planirati unapred jer si pod pritiskom nenormalnim ako se zaletis u kredite. To sto mi u IT industriji zaradjujemo debelo iznad proseka, ne znaci da je tako i u ostalim sektorima. Na nasim prostorima nema buducnosti sem da budes prosta radna snaga. To je cinjenica i to je ralnost. Svi biznis planovi nasih drzava se zasnivaju na stranim “investicijama”, gde su plate u ovom nivou koji sam gore pomenuo, Nema plana nikakvog za razvijanje domace privrede, ni jedne jedine grane.
Primer Srbije gde mi uvozimo paradajz iz ebenog Egipta! Nas seljak ne zna da ga napravi? Ili je pustinjski paradajz bolji? Ne, nego su to seme koje moraju da se ispustuju jer smo su nase zemlje gola ovna i zabole ih za narod. A ovakvih primera imas milion, ne samo u poljoprivredi.

3 Likeova

istina, slažem se s tobom … razumijem, ima primjera pozitivnih, naravno … ali budućnost je zaista klimava i malo je zeznuto naći dva posla od po 1000-1500 km … možda u sarajevu, banjaluci …

haha ne znam kakvi su podsticaji u egiptu ali jednostavno naš balkanski poljoprivrednik jednostavno ne može da se izbori sa poljoprivrednicima iz rumunije, bugarske, zapadnih zemalja … jednostavno imaju podsticaje od eu, imaju podsticaje na sjeme, gorivo, dobre otkupne cijene (koje diktira jaka država), jeftinu radnu snagu (sa balkana) … tu naši političari ne mogu da urade ništa

Drugar mi sljive gaji, otkupna cena mislim da mi rece nesto oko 10 din, to je 0.1$ za kilogram! Pa bukvalno da odneses tamo i da im nabijes u guzice! Ja bi razumeo tu cenu da je oni posle toga ne prodaju 20x skuplje kad se izvozi, nego jbg to je cena. Nema zakona u nasim zemljama na Balkanu, previse nas je komunizam razebao, zato sto se tada korupcija i tange-frange uvukao u drustvo do te mere da mi jednostavno nemamo pojma za drugacije.
Mi u Srbiji cekamo da udjemo u EU da ne bi imali smece po ulicama (kao u favelama su pojedina naselja), kao da ce neko iz EU da dodje i da ocisti, a u stvari sami bacamo to djubre. Govana od kucnih ljubimaca na sve strane, svi imaju neke kerove (to je sad statusni simbol da imas neko minijaturno pseto) i zevaju u telefone a kerovi kenjanju na sve strane itd itd ode je PM sa sranjima…
Nikad ovde nece bolje da bude, nikad! Trebalo bi da se nasi narodi izukrstaju sa nemcima, skandinavcima da malo iscistimo ove zatucane gene da bi nam bilo bolje.

3 Likeova

istina

biće, za 20-30 godina, kada stasaju nove generacije … ako se ne zarati … a do tada ko živ - ko mrtav

Ne moze, vecina dece raste krivo uz farme, zadruge, parove, grand i ostali talog. Uz to, vaspitavaju ih roditelji koji su ograniceni. Plus na sve to gledaju svaki dan kako moze da ide napred samo ako mulja, iz svega toga tesko moze mentalno zdrav covek da izraste.

1 Like

Naravno da nece.
Mladima su idoli samo kriminalci i ostala bagra.
Taj nikada nece postati covek sa zdravim razmisljanjem.

2 Likeova

Djeci je lako, odmah ih uclanis u hdz, neka ne idu u kafic nego na sastanke. Neka zavrsi najlaksi fakultet nebitno koji jer u nas se to nista ne gleda, mozes zavrsiti poljoprivredni fakultet, a imati drzavni posao, normalno, plata je veca jer imas fakultet, ponavljam opet nebitno koji i amen. Evo meni susjeda zavrsila fakultet u mostaru, kao hoce biti teta u vrticu, 2 mjeseca nakon sto je zavrsila fakultet dobila drzavni posao, vlastita kancelarija, sjedi, klima radi, pc, internet i prima stranke. Nitko je ne hebe na poslu, niti joj vruce ni hladno, niti je fizicki posao, 5 dana tjedno radi, vikendi i blagdani nista. Ljeti ima posla, zimi jako slabo.

1 Like

a susjeda je u hdzu je li? :smiley:

Pa normalno, gdje ce drugo :slight_smile: Imam jos jednu susjedu koja je isto u hdzu, ali ne smijem o njoj, velika je faca u gradu^^ Znate kako kazu, kad ne znas nista raditi, idi u politiku :slight_smile:

2 Likeova

Ne odes varit u Njemacku i zivis u 100 kvadrata. Cak stavise vise ces kvadrata za sebe imati ovdje nego kad odes dijeliti stan s nekim… I sigurno je bolje da dobijes bilo sta za dz (pa makar to bila kucica od 60 kvadrata) nego nista

Znaci to sto ne moze 70% ljudi da to radi opet nema veze jer je odgovor direktan na ono sto je Ruin napisao. Nije se nigdje pomenuo prosjecan stanovnik nego evo mi sa foruma… koji opet po nekom mom misljenju zaradjejemo u prosjeku barem jacu platu (oni koji ma je to primarni posao).

(eto i ti si si sam potvrdio ono sto sam gore napisao… znaci ja napisem to, a ti me napadnes kao da sam govorio i svima)
Eto to je gore odgovoreno… i vec sam morao naglasiti prethodno (i evo opet) pa se jasno vidi na koga se odnosi, i vidi se jasno kontekst. Ko procita zadnji post i odgovori ocito ne shvaca kontekst.

Najbolje se razvija kad nema plana i pusti se da sve organski raste. Ako se moze uvesti paradajz iz Egipta, koji predje granicu, plati se carina i te sve zajebancije i nakon tog svega opet ima bolje odnos cijene-kvalitete nego domaci (koji vrlo vjerovanto dobija i neke subvencije) sta bi tu drzava trebala uraditi? Nekonkurenti paradajz uciniti jos gorim tako sto ce se vjestacki ubiti sva potencijalna konkurencija?

To o zastiti domace proizvodnje na taj nacin je obican populizam koji koriste politicari. Kupac treba da UVIJEK kupi ono sto je njemu najbolje, bez obzira gdje je proizvedeno i kako, i kad uradi najbolje za sebe, onda je uradio i najbolje za drzavu.

Ne mogu naci ovaj dio gdje kazes da nas je komunizam unazadio… a u isto vrijeme se zalazes za iste merkantilisticke stavove koji su imali ogroman negativan uticaj- ne bojte se konkurencije jer je nece biti, nece niko uvozit ono sto mi proizvodimo.

Prije 200-300 godina, kad se Njemacka pocela ujedinjivati, a Britanija htjela "sacuvati’ domace trziste, uveli su zakon oko porijekla robe gdje mora da pise odakle je roba dosla (da bi ljudi kupovali domace vise)… Rezultat je bio taj da se njemacka roba dosta bolje prodavala jer je made in germany postao simbol kvalitete za mnoge proizvode

Jbt ja sam mislio da je u Hrvatskoj lose. Tu kod nas ajd u Zagrebu mozes dobit 700-800 eura placu ako nemas neko znanje tipa radis u Lidlu. U ITu ako si donekle normalan krece sa 1000 eura pa na dalje. U drzavnim firmama sa druge stvari se ne isplati bas radit jer imaju vecinom place po koeficjentima pa ono istina nista ne radis ali imas i shitty placu. Barem ja to tako gledam makar vecina njih je vjerojatno odusevljena nista ne rade a imaju tipa 600 eura placu.

Recimo ja i zena svaki mjesec tu u HR zaradimo minimalno 2000 eura i opet nije to neki standard, imas dva auta, gorivo, gableci, hrana, kave, ako imamo sta na rate, rezije i ostane ti 500 eura u najboljem slucaju.

Sve te zemlje bivse juge su u ■■■■■ osim Slovenije.

1 Like

S tom lovom se moze voditi ok zivot, medjutim sta je sa ostalim stvarima.

Npr. po meni jedna jako bitna je zdravstvo, koje je u BiH u totalnom kur*u.
Penzije su u biti svugdje po istom sistemu - ako dodjes u penziju bez rijesenog stambenog pitanja u gadnom si problemu :slight_smile:
Milion nekih poreza i akciza, za ceste ovo-ono a cijela ta infrastruktura nam je takodjer u totalnoj banani, taksa za TV na kome mozes gledati samo reprize Vize za buducnost, i tako se moze u nedogled nabrajati.

U IT-u su pare iskljucivo zbog toga sto se manje vise radi outsorcing.Neki Startup dobije lovu od VC-a, outsource-a neku firmu s balkana koja im posao odradi dooosta jeftinije i tako se to vrti.Zamisli sta bi bilo da su ti klijentala tzv. “gazde” iz BiH, jadan bi bio taj IT :smiley:

2 Likeova

Nisam mislio da te napadam, nije mi takva namera, ali preduzetnik moze da bude i fizicko lice koje nema otvoren obrt, ali kao fizicko lice ima prihode na koje redovno placa porez, na to sam mislio, a ne samo na pojam preduzetnistva kao ekonomskog pojma. U praksi se dosta razlikuje obrt i preduzetnik koji nema otvoreni obrt.

Sto se tice prvog odgovora, ne kazem da u BiH nije kao sto si rekao, u Srbiji je drugacija situacija sto se tice placanja, definitivno nije samo 150 evra mesecno i 2 posto poreza.