Porezna uprava zove da se javimo

Onda je ok da dodje strani “investitor” i dobije dzabe zemlju, dobije subvencije za zaposljavanje radnika (u rasponu od 10keura do 70k eura po radnom mestu) a ja kao gradjanin te zemlje ne mogu da dobijem ista da zapocnem bilo koji biznis, i to je ok? Primer paradajza je bio samo primer, i da, naravno da treba da se favorizuju domaci proizvodjaci, da im se daju subvencije (koje ne dobijaju) itd. I ne to nije komunizam, to je briga o svom stanovnistvu, komunizam se zna sta je i jako je prosta definicija komunizma a sa domacinskom politikom nema nikakve veze.

Konkurencija je odlicna stvar i nikako je ne treba ubijati, ali zdrava konkurencija. A ako se paradajz iz Egipta gura svuda da bi se isplatila investicija, a domaci nema ko da gura to je vec lose.
I ovde kao i iznad je paradajz vise hipoteticki uzet nego sto je bas paradajz bitan.

da… i mi ovdje nismo imali komunizma pod takvom definicijom… cak ni socijalizam nego hibridni sistem koji je veoma naginjao na socijalizam, al ovo onda ode u semantiku, a to je bespotrebna rasprava.

Napisao sam tacno na sta se ono odnosilo- merkantilizam. Sve te dodatne troskove koje strani uvoznik mora platit placas zavrsni kupac, tj mi. Kad su Amerikanci probali zastiti domacu proizvodnju tokom velike depresije, ekonomisti to uzimaju kao jedan od razloga produzenja same depresije, znaci posve obrnuti rezultat (doduse proizvodjacima je sigurno bilo lijepo… na stetu drugih koji nisu subvencionisani).

Naravno, ne pricamo konkretno u paradajzu nego generalno. Trziste bi trebalo biti sto slobodnije pa nek kupci uzmaju sebi ono sto im najvise odgovara… i odna se polako ide prema ekvilibriju… Ili smo konkurenti i prodajemo ok, ili cemo taj proizvod prodavati tek kad “osiromasima” pa budemo na osnovu toga imali priliku da prodajemo dalje… Druge ce indrustrije iskociti (ako mogu) i ekonomija ce se prilagodjavati situaciji.

Sto se tice ovog drugog oko stranih investicija… Pazi, neko ima moc, kao sto imaju i kupci kad bojkotuju nesto pa ovi brandovi moraju da promjene nesto. Ali nema moc jedan kupac nego tek kad su u ogromnoj grupi. Investor moze biti jedan covjek, ali svakako ima taj uticaj i postoje jasni razlozi zasto bi se pregovaralo s njim… i da on ne bi otisao negdje drugo, dobice bolji dogovor nego sto bi dobio ja ili ti. Ne bih htjeo da odem sa teme al moram spomenut Amazonov HQ koji je trebao biti napravljen u NY. Trazili su da dobiju 3 milijarde dolara popusta na poreza NY-a za narednih x (cini mi se 10) godina… a NY bi prihodovao oko 28$ milijardi gradnjom i svime sto ide uz NY. Znaci Amazon bi dobio dobar deal, al bi to bio i dobar deal za NY.

Znaci potrebno je sa velikim investitorom razmisljati dugorocno i otprilike izracunati benefite i vidjeti razliku onoga sto se dobije time sto je on tu i onoga sto se izgubiti (subvencije, neplacanje poreza) i da li i nakon toga imamo koristi- ako imamo, nek pravi i nek radi. I meni je krivo sto on dobija bolji dogovor od mene, ali ako cemo svi imati ekonomski benefit- neka.

Problem kod nas je svakako ta korupcija pa su ti dealovi uvijek katastrofalni. U Srbiji kad su se prodavali oni vinogradi, trebali su na kraju otic za 5 miliona evra, a vinogradi vrijede 18 miliona+ imaju u skladistu robe vrijedne 5 miliona :smiley:

zdravstvo je posebna priča … znam 5 situacija iz moje bliže okoline gdje su ljudi i žene umrli zbog neznanja doktora … jedino što izvlači situaciju su centri u sarajevu, tuzli i banjaluci … a pitanje je šta će biti za 10 godina kada ovi doktori što zaista nešto znaju odu u penziju … a kada nam ostanu ovi doktori koji su upisali medicinu samo da bi nešto upisali i koji su polagali ispite kao preko one stvarke

1 Like

Koliko para toliko muzike

Prica o paradajzu koji se vozi avionom preko po svijeta -i ekoloska strana svega bi trebala u racunicu, a onda bi “isplativost” drugacije izgledala.
Pri tom, domaci paradajz (obozavam paradajz) jedini i valja. Otkud sad prica da “ionako ne valja”. Ako sve mjeris novcanom isplativoscu, onda mozes u salatu i kamen da stavis.

Ljudi kupujte domace!

Jest, tu se slazem. Eto meni je najbolji kajmak kod Pere, ali kako da kupim kad je Pera poklao krave. A nije poklao zato sto nije valjao kajmak, nego ih je polomila Lidlova nadopingovana krava izgleda ovako:

Pa im on samo skratio muke.

2 Likeova

ne, nego bi trebalo da svako ko plaća zdravstveno državi od te države ima normalno zdravstveno liječenje … a ne da žena ode u državnu bolnicu, ustanove joj rak, šalju je na hemoterapije da bi posle par terapija ustanovili da nije rak već voda oko srca … i žena posle 10 dana umre …

i ja znam lično za 5 takvih situacija a čuo sam za mali milion sličnih situacija u skoro svakom manjem mjestu u bih

u našoj državi bilo je mjeseci kada zdravstveni radnici nisu mogli ovjeriti knjižicu vjerovao ili ne, a ni sada im ne uplaćuju doprinose

ili ljudima dajte bruto platu na račun kao u sad-u pa da biraju hoće li mjesečno plaćati privatniku ili državi

Nije kriv Lidl, nego smo svi iz ex yu zemalja sirotinja i radije kupimo kajmak iz Lidla za 1€, nego od Pere za 2€, bez obzira sto je Perin ukusniji i zdraviji. Da Perin kajmak stoji u Lidlu na polici pokraj onog poljskog i isto kosta 1€, siguran sam da bi svi radije kupili Perin. Isto je sa paradajzom i sa svim ostalim stvarima.

1 Like

Ajde kad smo vec do love, jeli se ikako moze povuci novac koji nam je poslodavac uplatio za mirovinsko? Potpuno ili djelomicno povuci?

Najgore sto taj Perin kajmak nije ni skuplji nego:

Peri oduzeli i tu policu. Njemu ne treba lanac prodavnica, jer nema Lidlove krave sa 99 sisa, a ni mi necemo kajmak od krave sa 99 sisa ustvari, ali on ne moze ni stand na pijaci dobiti tako lako, jer je “organsko trziste bez regulacije” diglo cijenu standa na pijaci, tako da i to zakupi neki lanac ili neki oveci svercer sto preprodaje pilice iz Lidla (one cuvene, za koje su se potukli u Lidlu)

Nije to nista ni specificno samo za nase podrucje, samo su nase zemlje na tom putu, ako nesto ne promijene. U Njemackoj u sred veceg grada u krugu od kilometar imas isto samo lidlove, aldije, lance pekara, lance frizera, lance cvjecara, i imas bukvalno samo 5 vrsta jabuka da jedes. Tu i tamo se nadje neki usamljeni Grk ili Turcin koji prodaje, opet uglavnom isti taj plasticni paradajz, ali nudi i vegetu i kebap uz to.
Inace, svi jedu istu kiflu od Müllera ili Aumüllera, koja ima ukus gumenog djona. I koja nije ni jeftina. O zdravoj konkurenciji je smijesno pricati

2 Likeova

est, al nije ni jeronimo uzeo to obzir nego samo to, sto bi znacilo da je i njemu to pozadinski problem. Ai sumnjam da se paradajz vozi avionom.

Ocito da ti taj kajmak ne volis dodatno jer Pero nije mogao povisiti cijenu dovoljno za svoje potrebe jer ti nisi htjela placat vise… znaci da potraznja o kojoj ti govoris ne postoji, jer da postoji ne bi zaklao kravu nego bi pravio taj kajmak za 20% vecu cijenu i opet bi svi bili zadovoljni.

Trebo sam ovo ranije vidjet pa samo spojit ovako zajedno. Znaci upravo to- ljudi kupe taj strani jeftiniji. Da zele da pero pravi i da kupuju od njega onda bi i bili spremni platiti vise, al ocito da nisu ako je pero zaklo krave.

Opet- koliko para toliko muzike (ne odnosi se samo na koliko ti kao individualac placas, jer slazem se ako si sogiuran onda bi trebao biti osiguran, nego na koliko je para u zdravstvu). Da imamo vise para u zdravstvu i zdravstvo bi bilo bolje. Jos bih rekao da je zdravstvo odlicno, s obzirom koliko se placa (i koliko su zbog istog razloga potplaceni zdravstveni radnici- da je normalna drzava, oni bi trebali imat beneficirani staz za ovih zadnjih 6 mjeseci). Znaci u zdravstvu fali para i zato je krs… i zato i oni sto znaju radit odlaze jer ne mogu da rade u zdravstvu zbog plata takve kakve su, pa rade privatno (stomatolozi, plasticni hirurzi i sl) il odlaze vani.

Pricao sam o ovome u drugim temama… nemoguce je odma tako postaviti sistem, ali je moguca tranzicija. Npr ti svaki mjesec uplacujes 80km za zdravstvo- ti ces biti osiguran i dobices vaucer od 40km koji onda mozes odnjet kod privatnika i doplatiti razliku… Znaci idalje novac ide u drzavno zdravstvo, ali ti ako budes zelio nesto radit kod privatnika neces morati paralelno (100%) placati i jedne i druge.

Ne, nego nema potraznje za proizvode koliko ti tvrdis, jer da ima, nikakav problem ne bi bio uzeti taj plac na pijaci… Znaci problem je vrlo jednostavan- ljudi ne kupuju, i nece nikad ni kupovat. Ni na selu se ne kupuje od komsije koji ima kravu nego se kupi ono upakovano, koje je cesto SKUPLJE…

EDIT:
Znas kako imaju ljudi koji mrze indrustrijsko meso zbog nacina na koji se postupa sa zivotinjama sve u cilju sto vece ustede? I kako je dosta skuplja proizvesti meso/mlijeko na farmi gdje zivotinja ima vise prostora (ispasa, trkanje okolo i sl)- i uprkos tome, postoji dosta proizvoda koji su upravo to- proizvod nastali na farmama gdje se “humano” postupa za zivotinjama. I naravno da je cijena tih proizvoda veca (kao sto bi bila cijena perinog kajmaka), ali ima ljudi koji nisu licemjeri pa zapravo te proizvode i kupuju, tj postoji potraznja i ta indrustrija opstaje, bez obzira sto si proizvodi IDENTICNE kvalitete znacajno skuplji od konkurencije.

Znaci sve osim kupovine tih proizvoda je samo “ispoljavanje vrline” individualca koji kuka na taj problem, ali se nikad nece rastati od novca da doprinese. Otprilike ono kao kad se papa moli na zlatnoj klupi da se rijesi glad u svijetu

1 Like

Ma mozes ti tu racunati i vrtiti kako hoces, u biti sve se svodi na pitanje momenta i obima regulacije, a ona mora da postoji.
Inace bi se mogao postaviti stand sa drogom na skolskom igralistu, a potraznja bi bila sigurno velika, i sve veca i veca.

Ne kazem da se i to ne bi samoregulisalo u jednoj poodmakloj fazi, npr. demokratskim izborom vlade kao sto je filipinska, koja dovede na vlast covjeka koji podijeli oruzje i narod upucava te narkomane.

Oprostit ces, ali neki misle da je ipak bolja regulacija i zabrana standa droge u skolskom igralistu.

Pa ne voze ga zapreznim kolima. Kako god daleko je. A eto ja sam u Hrvatskoj ove godine otisla da kupim grah, pise “zemlja porijekla Kanada”. Brate :poop:

EDIT:

Znam. Ali sam ubijednjena da iskljucivo svijescu kupca necemo na zelenu granu, jer to ovako izgleda u stvarnosti:

Rekoh da u krugu od 1 km imas samo Lidlove, Aldije i tako te lance.
Ali buduci da je svijest gradjna o sranju koje iza sebe ostavjamo uistinu sve veca, u tom istom Lidlu i Aldiju imas u medjuvremenu sve veci izbor bio proizvoda. Bio kropmir, a pise uvoz iz Egipta. U sred Bavrske, zemlje krompira. Znaci ja trebam da uzmem onog konja gore, koji je donio paradajz iz Egipta i da ga jasem do prvog bavarskog seljaka da kupim domaci krompir?! Pa nisam ekstremista :smiley:
Nego sreca Njemci vole rjesavati probleme, ne cekaju da neko drugi rijesi, pa su stavili tu na trotoar pored puta stand na kojem stoje vrece krompira i pored kasa. Sam uzmes vrecu, sam ubacis pare. A bundeve tu na travi na livadi stoje. Uzmes, ubacis pare u kasu. I to ti je to.

U vezi s tim sjetila sam se ovog intervjua, evo kratak isjecak o vegan fair trade cokoladi:

PS. Ispricavam se, ovo je tema o porezu, necu vise pisati ovdje. Iako realno tema i nije bila prakticna, vec od samog pocetka je isla u ideologiju

  • porez ne platiti ili ne platiti, pitanje je sad :smiley:

Da, zato sto ljudi zele da se drogiraju, al ne zele da kupuju kajmak 30% skuplji koji mnogima nije ni ukusniji od kupovnog. Evo iz prve ruke: Mlijeko domace jeftinije od kupovnog, a sir jeftinije od mlijeka s kojim se pravi- i ne prodaje se… a dok se prodavalo prosjecna starost kupca je bila 72 godine. Ljudi ne zele zato i ne moze.

Oprostices, al ja necu koristiti strawmane ove prirode, nek ide tebi na cast :slight_smile:

Pa zapreznim kolima bi mozda bilo najzelenije :slight_smile: Al gulavnom ogromna je razlika izmedju aviona i drugih prevoznih sredstava kad je trgovina u pitanju. Kilo preko aviona i preko onog broda velikog se ne moze ni porediti.

Svako se moze provozati pa makar trebalo sat vremena i otici do seljaka i opskrbiti se za barem nedelju dana… Cak kod nas je to i jednostavnije posto je selo blizu- eto jedan komsija ima pored puta stand, uvijek je neko kod kuce i uvijek se moze uzet domace sta god treba… U isto vrijeme imas ljude (ne pricam o ovom komsiji) koji posebno obradjuju povrce za sopstveni upotrebo a posebno za prodaju. A o razlikama mozes i pretpostaviti koje su.

I ovo je mali offtopic ali je Njemacka u pitanju a i spomenula si vise puta posljedicu na prirodu (a pricao sam prethodno o populizmu)- Njemci trenutno na 1kw proizvedene elektricne energije zagade deset puta vise nego Francuzi a razlog je taj sto su zbog jakon green movementa ugasili skoro sve NE i sad se hvale kako su oni zeleni izvori 40% proizvedene energije a zapravo ne proizvde dosta i vecinu energije kupuju iz Francuske .

Sto se poreza tice- “Cezaru Cezarevo, al ni dukata vise”

2 Likeova

Da li su u Hrvatskoj poceli da salju plave koverte,ako jos nisu da li ste culi kada ce poceti akcija zvana lesinarenje?

Za plave kuverte ne brini.
Kad stigne bijela, sa zelenim pecatom e onda se zabrini.
Jos bolje, preko sustava e-gradjani kad dobijes obavijest o poreznom zaduzenju i to bez ikakvog poziva…

Lp

Hmm,a sta je ta bela?
Nemam iskustva pa pitam,a mozda jos nekog interesuje …

U bijeloj stizu obavijesti , racuni i sl.

U plavoj stizu pozivi za sud, rjesenja od suda, javnih biljeznika, rjesenja o ovrsi i sl.

Ako dobijate isplatu cekom,da li to nesto menja situaciju ili je jos gora varijanta?

Novi Zakon o poreskom postupku predvideo je rok od 30 dana u kojem poreznici moraju poslati opomenu za neplaćen porez , plus pet dana za reklamaciju. Takvo pravilo će, za razliku od starih propisa, poreznicima dati pravo da krenu u prinudnu naplatu već posle 35 dana od momenta kada je porez trebalo platiti.

Poreski stručnjak Milica Bisić kaže da je u novi zakon uveden rok u kojem Poreska uprava mora poslati opomenu za plaćanje poreskog duga.

  • Takvo pravilo poreznike sada obavezuje da u prinudnu naplatu krenu već po isteku roka i vremena predviđenog za izjašnjenje dužnika. U starom zakonu nije postojao rok u kojem poreznici moraju izreći opomenu, pa se moglo dogoditi da dužnik bude opomenut i posle šest meseci dugovanja - pojasnila je Bisićeva za „Blic“.

https://www.blic.rs/biznis/oprez-odu…5-dana/jfmzddz

Pozdrav svima, pratim ovaj forum već duže vreme ali ovo je moj prvi post jer mi je baš potrebna pomoć kolega iz Srbije koji drže sajtove. Radi se o tome da sam primorana da registrujem pausalnu agenciju pod delatnošću delatnosti pisaca, i to sam pohvatala kako ide što se tiče content writinga za klijente, ali imam u planu da pokrenem svoje sajtove i sad me interesuje da li zarada od sajtova može da spadne pod istu tu delatnost tj da radim kroz istu firmu i za klijente i za sebe, te i kako to funkcioniše što se tiče fakturisanja amazonu, google adsensu, ad networksima itd… Ukoliko ima ovde nekog ko legalno zaradjuje novac od sajta, mnogo bi mi značili saveti, jer ne bih da odustanem od ovog plana za sajtove :slight_smile: da li je ovo sve moguće i na koji način funkcioniše? hvala unapred :slight_smile:

Ako planiras da zaradjujes od adsensa ne mozes da otvoris pausalnu agenciju, mislim mozes ali ces biti u prekrsaju. Mozes da budes preduzetnik koji vodi knjige ili doo i otvaras onu delatnost od koje ce ti biti pretezna zarada i mozes slobodno da radis sve ostale delatnosti za koje ti nije potrebna posebna dozvola. Predlazem ti da nadjes na YT webinare od Milana Trbojevica, sve je lepo i detaljno objasnjeno oko otvaranja firmi, koji je poreski oblik najbolji…