Porezna uprava zove da se javimo

Provjerena friška neslužbena info od jedne bankarice, u bih većina banki šalje podatke poreznoj kvartalno iliti ga svako 4mj za sve i inozemne i tuzemne… Od ove godine ima čak i to ako si npr radeći u nekoj firmi skupio 10k e od uplaćenih plaća, poreznoj je to sumnjivo pa narede banki da vas pozove na razgovor otkud pare iako im tamo sve piše odakle su došle…

@pacman23 razlika je što plaćaš porez na profit, a čujem da se u troškove stavljaju haman i kurve samo da na kraju god nemas profita a time ne plaćaš porez , je li to razlika ???

Koristi li iko Payoneer (pokušaj br3)?

Evo ovo gore sto je micos objavio od nekog lika. Znaci zaracunali mu sve kamate za 4 godine, zdravstveno koje nit je imao niti ce ga imat, sve da plati, 7.7 miliona dinara, pa ima li to smisla. A nit je osiguran nit koji đavo

Ako mozes pravdati troskove kurvi i kockanja pa onda ih i ti stavi u trosak.

Raditi legalno je samo po sebi rizik, ali ako zelis biti poduzetnik onda preuzmi rizik. Jedan mjesec ce biti super, drugi ce biti banana, ali to su cari poduzetnistva.
Ja si moram platiti doprinose kad imam prometa 1500€ i kad imam 150€ i niko me ne pita da li imam. Ali mi nece doci da moram platiti kamate za nesto od prije par godina jer sam placao redovno.

Ta ista frizerka i mesar su osigurani, ide im radni staz i imaju radno vrijeme, imaju regres, imaju godisnji i ostale privilegije. Ako bi mnei fiksna plata svaki mjesec bila 500 eura , da sma osigurana sa svim privilegijama dala bih i ja novac. Od cega da im dam? Oni ce vjerovatno sacekat godinu dvije tri da se nakupi barem par hiljada da mogu kamate obracunat, tako da im dam na izvol*te svu tu zaradu sto sam zaprimila za toliko godina. Je l ima to smisla?

1 Like

I koliko u stvari oni uzimaju poreza? 20-25-30%? U BiH?

Frizerka koja ima svoj obrt od koga ce dobiti regres ili bilo sto? Drzava ce joj platiti ili ti mozda?
Kad platis isto kao i ona isto si osiguran i apsulutno imas ista prava i isto tako ti ide i staz.

Zasto ja da se prijavim kad ja nemam nikakvu firmu, niti obrt?

U bih ima registrovana sporedna djelatnost, sve isto kao firma , samo nisi prijavljen, a možeš biti prijavljen u drugoj firmi …
14% u bih kao običnu fl

A zasto nemas kad zelis biti poduzetan?

Eto ga, znaci to je u BiH? Registrujem tu neku sporednu djelatnost i tada placam 14% poreza an 25??

Da si procitao sa razumijevanjem skuzio bi kaj je najveci problem u ovoj prici. Oni hoce da mi sami na svoju ruku uplatimo 25% od iznosa koji smo potrosili na reklame na googlu, facebooku i ostalim platformama. Po meni, nek oni to s njima rjesavaju, ali i sami znaju njihov stav sto se toga tice, pa pokusavaju drugim putem.

Po ovome ispada da bi i ovi kaj posjecuju webcam sajtove trebali isto uplatiti 25% od potrosenog iznosa. Isto vrijedi i za sve digitalne stvari kupljene preko interneta :rofl:

1 Like

krivo, ako radiš sa registrovanom sporednom djelatnosti plaćaš pporez na kraju godine samo na PROFIT… a ako si obični fl onda ide 14% na uplate…

Ja ne zelim biti poduzetna, a niti poduzetan. Pricam normalno da me svi razumiju. Pricam o logici, nisam vidjela da je ikome normalno placati tako visok porez bez ikakvih privilegija. isto tako pricam da o tome nema smisla toliko uzimati. Da zaracunaju 10-15 % vecina bi placala, ali ce se uskoro razmatrati o 40-45% , vjerujem da se nece niko bunit

Ebemu meni nesto uvijek promakne, pa svi su nesto govorili 25%? Znaci 14% je :joy:

jest u BiH…
Koristi li iko Payoneer (pokušaj br4)?

Generalni problem je to sto ljudi na balkanu ne zele placati ni 5% jer su oni to zaradili i niko im nije nista pomogao.
Otvori obrt pa ti nece to biti 40% nego 10-15%, ali to je problem napraviti jer se ulazi u rizik.
Rizik je osnovni dio poslovanja!

2 Likeova

bolje reći trenutno je 14% ali uputili na glasovanje zakon koji će da napravi pomutnju ali neće na dobro mislim da će udariti duplo poreza poslje nove godine

Mjesas kruske i jabuke. U HR je nedavno doslo da bi svi koji koriste bilo koju internet platformu za oglasavanje uplatiti 25% od potrosenih novaca u drzavni proracun.

Ako hocemo novac od internet zarade prikazati kao drugi dohodak, onda ispada 40-50%.

Placaju li u Njemackoj porez osobe koje imaju web i zarađuju od reklama?

Svugdje placaju, samo je to vjerojatno puno bolje regulirano nego kod nas.