Povoljan VPS u Hrvatskoj i preporuka VPS u inozemstvu

Ni linode nije los.
A cijene su jako pristupacne za cloud.

Šta je sa Contabo jako pozitivna iskustva čujem o njima, ljudi ih kuju u zvijezde koliko su dobri, e sad oni koji su zakupili kod njih u Minhenu kazu da nisu imali problema nekoliko godina a ovi koji su u Nurembergu oni su kao imali nekad probleme neke, ja bi uzeo kod njih VPS jer imaju Full SSD i cijena je extra šta vi mislite?

ako uzmeš kod njih očekuj veoma buggy control panel

Nalazim se kod njih oko 4 god. nikad problema nisam imao, server se nalazi u Nurembergu. Sto se tice Minhen ili Nuremberg ako bas zelis biti u Minhenu mozes prije same kupovine javiti se podrsci i zatraziti da tvoj vps kojeg zelis kupiti bude smjesten u Minhenu. Poznajem jedan slucaj gdje je covjek zatrazio Minhen i oni su ga tamo smjestili (prije same kupovine).
Vezano zasto su jeftiniji od ostalih odgovor je vise nego jednostavan. Zato jer posjeduju vlastita dva datacentra. Znaci cjela infrastruktura je njihova.

Ovo sto je napisao @korisnik9758789 donekle je u pravu. U ove 4 god. nisam imao problem sa ‘virtualnim panelom by Contabo’ mada poznajem neke koji su imali taj problem. Ne koriste klasicni ‘SolusVM’ vec imaju osobni virtualni panel ‘User Friendly’.
Virtualni panel nemas sto puno da diras osim da podignes novi OS.

Mozes pogledati https://www.linode.com/pricing
… cuo sam da su dobri. Na wiki mozes procitati vise o njima:
https://en.wikipedia.org/wiki/Linode
Navodno njihove ‘Virtual Machines’ imaju KVM virtualizaciju.

Ma panel nikad i ne koristim, odaberem prilikom naručivanja Centos 7 i nakon toga dalje stelujem sta mi treba. Mislim da cu Contabo da uzmem jer su im extra VPS pogotovo ova zadnja dva, samo ne znam da li u Nurbergu ili Minhenu da uzmem.

e pa kad ti taj centos 7 vps padne sretno sa paljenjem preko panela

Prije kupovine javi se podrsci i zatrazi Minhen ako bas zelis biti u ‘Minhen datacenter’ a i zemljopisno je blizi HR,SR,BiH,CG nego Nuremberg mada se mozda radi o razlici 3-4 ms. ako i toliko.

Kako sam vec prije rekao ja sam kupio kod njih prije 4 godine i ‘by default’ smjestili su mene u Nuremberg-u. Do sada nikad nisam imao problema mada sam u Nuremberg-u. Nadodao bih da nisam otvorio u ove 4 godine niti jedan ‘support ticket’ jer nisam imao potrebe za tim.

Sto kaze @korisnik9758789 vezano za ‘padanje vps-a’ malo je cudno posto njihov najslabiji vps paket ima: 2CPU i 6GB RAM memorije te koriste KVM virtualizaciju. Zasto bih ‘padao vps’ sa tom performansom stvarno ne bih znao. Uglavnom meni se nikad to nije desilo.

EDIT: Zaboravio sam nadodati da imaju ‘DDos protection’ by default.

Pretpostavljam da se radi o ‘Basic DDos protection’.
Ostavljam ‘print screen’ od panela, da vidis kako izgleda.

Koji paket si ti uzeo, ja bi uzeo ovaj VPS XL SSD i testirao ga par mjeseci prvo da vidim kako radi sa cPanelom i da li je za hostanje vise sajtova dobar i brz, malo cu da ga mucim pa da vidim da li ce da padne ili nesto slicno.

Imam kod njih server i VPS, oboje sam kupio u isto vrijeme prije 4 godine. Server koristim za sasvim druge potrebe dok na VPS-u hostam razne web stranice. Imam paket ‘VPS M SSD’ 8.99 EUR / mjesecno.

Pretpostavljam da se bavis prodajom Host Paketa pa zelis kupit ovaj najjaci VPS paket + CPanel. Ako mislis prodavat hosting onda imas od mene tople preporuke, ostavljam ti sliku da vidis koliki ‘uptime’ imam na njihovom VPS-u.

Neznam sto vise reci, netko ima losa iskustva sa njima a neko dobra, ja stvarno imam jako dobra iskustva kod njih, nikad niti najmanji problem. Na VPS-u imam instaliran: httpd, iptables, mysql, nsd dns server, pure-ftp, postfix, php-fpm i nekoliko web stranica, neke sa jacom posjetom. Sve sljaka za pet kod mene.

@ServerExpert kazes da imas cpanel/WHM pise li u whm da ima disk i sve ostalo kako je na contabo? @dadaas stalno govori kako oni lazu i da to se ne dobije sto se plati.

Moje iskustvo sa njima je 100% zadovoljan, vps nikad nije bio off, presao sam kod Hetzner jer je kao bolji ali za 27€ dobijete 1200 gb SSD prostora i 50 gb rama, to nema nigde…

Prozvao si me pa cu dodati da je Contabo malo bolji shared hosting, lol

Svaka roba ima svog kupca…

i ja kontam da je to strašan overselling

@dadaas ma vise sam se uplasio sto te nema na forumu he he

iskreno i meni je neverovatno da se dobije ssd 1200 gb ali kad sam imao takav vps tada se dobijalo mislim 600 gb i u WHM je tako i pisalo… moze li da se to vara, mozda citav server ima 1200 gb a onda kao fol svaki vps ima po 1200 gb

Znam da se moze varati sa cpu, ram… ali jel moguce varati sa diskom?

Contabo ne radi ‘overselling’ a cjene su takve kakve jesu zato jer ljudi imaju osobna 2 datacentra tj. cijelu infrastrukturu te radi toga mogu sve to nuditi po tim cjenama sto je nekima jako cudno.
Vezano za ‘datacenter by Contabo’ ovdje mozes vise informacija procitati:
https://contabo.com/?show=data_centers

@Alen_Klica ja nisam rekao da imam ‘Cpanel’ i ‘WHM’ , ne znam gdje si to procitao.

Eh evo samo da napisem vezano za Contabo tamo kod njih piše da je RAM garantovan što i jest. CPU sam mislio da jeste, ali nije (mada i nije naznačeno). Dešava se da mi otimaju resurse. Kontam da overseluju host server. Dešava se CPU steal time s vremena na vrijeme.

Slusaj, svaka KVM virtualizacija tj. ‘virtualization based on KVM’ djeli CPU, Contabo koristi tu vrstu virtualizacije na VPS-ovima, tako da sa te strane nista nije cudno.

Ovo sto si napisao, citiram: “Dešava se da mi otimaju resurse. Kontam da overseluju host server. Dešava se CPU steal time s vremena na vrijeme.” … zelim znati kako si do tog podatka dosao?

Ja sam usporedjivao neka mjerila i dosao sam do zakljucka da ne rade ‘overselling’.
Inace kada se radi ‘overselling’ to se moze vidjeti to jest osjetiti na jedne od ovih nacina:

  1. VPS usporeno radi.
  2. Ponekad se ne možete prijaviti/logovati na VPS zbog velikog opterecenja VPS Node-a.
  3. Povremene interupcije veze i visoki ‘ms’ tijekom pingiranja IP adrese VPS-a.
  4. Spora brzina mreze zbog dijeljenja s mnogim drugim korisnicima.

Sve ovo od navedenog moze detektirati da li se radi o ‘overselling-u’.
U slucaju da VPS radi kao moj na primjer, onda mozes biti miran jer ‘overselling-a’ nema.

recimo kada bi svi klijenti u jednom trenutku u isto vrijeme počeli zauzimati 70% svih resursa koji su im “dodijeljeni” vjerujem da bi bilo padanja :smiley:

i hetzner i rnet imaju sopstvene datacentre i infrastrukturu pa ne mogu prodavati po tim cijenama, zato što kod njih dobiješ ono što pročitaš

nije contabo ništa revolucionarniji od ostalih, samo idu na tu fintu marketinga i nevjerovatnoće da će svi koristiti maksimalno resurse koje im oni dodijele :smiley:

1 Like

Nebi padali sitevi jer se trosi 70% resursa nego bi rekli da su pod jakim hackerskim DDOS napadom iz svemira i da nemogu nista uciniti i da se morate strpiti da napad prodje…

1 Like

Previse dobro da bi bilo istinito.

Problem je sto mnogim ljudima sve radi, kompanija iz njemacke, sve to daje nadu da to sto nude je istina.

Ja sam imao skoro godinu dana taj najveci vps i nikada sajt nije bio off ni minutu.

Sada imam vps/cloud kod hetzner sa 8cpu a ranije sam imao dedi sa 8 cpu i mogu reci da im taj cloud nije bas dobar jer kao da dedi ima 4 cpu

Evo, @Alen_Klica koliko sam njega razumjeo kupio je nekad vps od Contabo-a i sve mu je sljakalo ok.
Znaci nisam jedini.

Ako bas zelits biti 100% sigurni da firma ne radi ‘overselling’ memorije ram, cpu-a i hd-a onda ostaje da kupis ‘dedicated server’. Cjene su sasvim druge.

Jos uvjek cekam odgovor od @msroky da mi objasni kako tj. na koji nacin je vidio da preprodavaju CPU resurse.