Poziv poreznim obveznicima FBiH

pa naravno da cu se zalit kad mi stigne rjesenje jer imam platit petocifren broj… ali druze nedaj boze da ti se poreska nakaci na ledja kakva god je drzava zakon se mora postovati oni su tako rekli da se plati i gotovo je sad, mozemo mi pricati ovde i po fb grupama koliko hoces nista se ne moze promjenit i svima nama valja to platit… ubuduce svako za sebe treba pokusati naci rjesenje da ne placa (ko ne zeli da placa), ne treba cekati ovde nikakve nove zakone, stranke i vlast… svi su oni isti ko god da bude svima treba para i nista se nazalost nece promjeniti

1 Like

Mene zdravstveno osiguranje uopste ne zanima, kad mi nesto bude odo privatno i cao - platim kesom i problem rijesen.

Pored toga sto me zanima to zdravstveno osiguranje, i da ga platim opet ga ne mogu koristiti - cak treba da ga platim retroaktivno WTF ???

S porezom sam se pomirio da ga treba platiti, i od tih 10% posto ne bjezim.Isto cu reci ovim iz porezne, pa ako hoce neka prime pare, ako nece ne moraju :slight_smile: Kolonu za zdravstveno samo izostavim isto kao sto su oni izostavilu onu za placen porez vani :slight_smile:

I jedno pitanje jos za ove sto se razumiju vise od mene:

Bio sam u stalnom radnom odnosu nekih 6mj i placano je sve regularno kao i to zdravstveno.Medjutim, vise nisam u radnom odnosu, cak nisam ni na birou.Posto nisam otisao doktoru ove godine nikada, imam li ja pravo da koristim i dalje to zdravstveno koje je placano uredno a nikada nije iskoristeno ?

Nemaš, moraš biti na birou da bi ti vrijedilo zdravstveno. Ne možeš se ne voditi nigdje. Ja sam strogo protiv ovih 4% jer i kad platiš ne vrijedi ti, to je definitivno bezobrazluk.

1 Like

A cekaj, bas ne moze retroaktivno :smiley:

Ne zelim da budem na birou jer freelance-am.Eh ako freelance-am izmedju ostalog trebam platiti 4% zdravstveno koje ne mogu koristiti - zacarani krug PUFBIH.

Isto pitanje cu postaviti sutra sefu porezne ispostave, pa da vidimo sta ce reci.

Bio u poreznoj, ponio dokumentaciju da sam platio vani veći porez nego sto mi potrazuju. Na sta mi je gospođa u poreznoj (koja je bila sasvim ok i ovome svemu oni su samo izvršioci) da ne mogu platiti razliku i da pikaju do nule ili 10 posto plaćenog vani. Takodjer mi je rekla ne žuri sa plaćanjem bilo čega nego sačekaj kako će se sve odvijati. Ovo mi se ljudi čini da je uzimanje na prepad bez ikakvih osnova, budala ko plati.

1 Like

Stoti put ponavljam nisam protiv 10% - nije puno, al neka se uredi ova oblast.Evo ovaj analiticar je dao neke dobre smjernice

naravno… 10% je sasvim ok… samo da se uredi i da se prihvataju troskovi

Jedva čekam da dođe i meni plava koverta :smiley:

Kakvo cu sranje napraviti oni nisu svjesni :slight_smile:

Nema tu sranja brate, zakon je zakon ma kakva god država bila, to je veće od nas običnih građana, ti možeš samo završiti u ćuzi ako napraviš neki ekstreman potez a vjerujem da ti to ne ide u prilog…

Dalje, evo cura dobila u Bihaću poziv, samo što kod nje su napisali odmah cifru koju je zaradila…

1 Like

je li to tvoja cura, jesi li na nju račune otvarao džavolčiču hahahahahha

Kamo sreće da je u mene cifra ovako mala :joy:

1 Like

@belmin daj nam apdejt, jesi bio u poreznoj, kako funkcioniraju stvari?

Bio sam jucer, slican odgovor kao sto je @Gunslinger napisao.

Kaze gospodja iz porezne, da ni oni sami ne znaju sta ce biti, i kako ce se stvari odvijati.Predao sam im izvod iz banke koji su trazili, i izjavu na navedene okolnosti.

Od njih sam dobio AMS-1035 obrazac da popunim, onako kako ja mislim da je ispravno.Odmah sam rekao da 4% za zdravstveno necu placati, i da me to ne zanima.

Razumiju situaciju, rade ono sto im je receno.Rekla mi je da dostavim taj obrazac za nekih 7 dana, o placanju mi nista nije spomenuto.Dao sam im broj telefona, kako mi ne bi slali vise pozive putem plave koverte.

U biti opusteno, rijesiti ce se nesto.Cak sta vise sam direktor PUFBIH je rekao da i freelanceri imaju pravo na 20% rashoda, samo da je doslo da zabune, i to ti samo govori koliko je stvar neuredjena, jer su neki vec platiti porez bez tih rashoda, znaci na puni dohodak.

Čini se da će ipak priznati rashod od 20%
Samo znate li da li je na Adsense zaradu plaćen porez u Irskoj ili ćemo plaćati puni iznos od 10% ?

Priznat ce, ali ja i dalje stojim pri tome da ne dam 4% za zdravstveno koje ne mogu koristiti.

To sam napisao i u izjavi o navedenim okolnostima.

10% sa rashodima od 20% stvarno nije puno.

Gugl plaća porez na svoje prihode, što nema nikakve veze sa našim zaradama.

tako je … samo ako dvije države imaju sporazum o izbjegavanju duplog oporezivanja … koliko znam bih/srbija/hrvatska sa irskom nemaju taj ugovor

Srbija sa Irskom ima ugovor o izbegavanju duplog oporezovanja, samo što nažalost mislim da je to teško primenljivo na Adsense.

1 Like

BiH ima sporazum sa Irskom. Ovo bi trebalo biti to: https://www.mft.gov.ba/bos/images/stories/fiskala/S.Glasnik%2005-12%20ugovori%20%20Albanija,%20Irska.pdf

Na ovom linku imaš sve države sa kojima imamo sporazume:
https://www.mft.gov.ba/hrv/index.php?option=com_content&view=article&id=212&Itemid=136

1 Like

opa eto vidiš ovo nisam znao … onda ovo i nije loše