Poziv poreznim obveznicima FBiH

mene su zvali zbog paypal isplata

pitala me imam li ugovor rekao sam da je ovo honorarno preko interneta i da nemam ugovor … tako je i napisala na papir … sutra ja odoh u poresku … ako bude moglo da se plati samo 2018. biti ce dobro ako me ne budu ganjali za '16. i '17. … mislim da se godisnje placa nisam siguran …

ocekujem poziv od poreske svakako jer me je teta iz banke pitala imam li prijavljen porez … takk da ce poreska vjerovatno preko banke ganjati nas sto nemamo prijavljen porez

ps nisam nista potpisivao

Čudi me da nisi u grupi Freelanceri iz BiH, bar bi neki savet dobio, od onih koji su prošli kao ti ili ako ima kompetentnih osoba, a trebalo bi da ima.
A jedan prijatelj mi reče (nije ni on u grupi) da neće ništa plaćati (nije mu ništa ni stizalo, a imao je uplate prošle god. oko 20K, nije u SA kantonu) trebalo bi da se usvoji i da se plaća od ove 2019. Tako da ne znam šta bi bilo pametno?
Ovo je informacija (rekla - kazala) ukoliko može šta kome značiti. :blush:
Sad odoh da vidim šta ima na grupi i evo :rofl: za 1 april:


1%20April%202

ma ja cu sutra da se javim da pocnem placati

kad tad ce to doci na red, bolje da se sam javim nego da me oni za 2 3 5 godina zovu pa da mi sve saberu … u svakok trenutku oni od banke mogu zatraziti i dobiti sve moje transakcije

ako u zakonu o porezu na dohodak pise da je svako fizicko lice duzno da placa platit cu ■■■■■ ga

Ma ne trci da platis lopovima, moze se desiti da ne budes morao godine unazad, a ovako ako poletis bezveze bacis pare. Svakako ga planiras platiti, isto ti je ili cekati ili otrcati da banditima odmah das.

I ja sam za to, a mislim da je i većina - da treba paltiti porez, ali kad se sve usaglasi i donese zakon koji je jedinstven za svakoga. Ovako svaki grad, da ne kažem kanton donosi neke svoje zakone i pravila.
Valjda su se ugledali na G i Fb da se ne važi za svakoga isto šta se napiše :grin: .
@korisnik9758789 pogledaj gore što sam editovao tekst, da ti nije došla onakva poruka kao na slikama. :grin:

vidim sliku haha nije ova teta je bila fina i profesionalna, sve je njoj jasno … nije uopšte išla na to da mi oteža … čak smo izgladili odnos, prije godinu dana sam se svađao s njom sada smo fini bili jedno prema drugom haha

fol je što se svi pozivaju na zakon o porezu na dohodak rs/fbih … dakle zakon postoji, pitanje je kada će ga početi potpuno primjenjivati na freelancere, a imaju pravo da retroaktivno traže pare

Da zakon postoji, ali nije baš sve kako si napisao, baš je oko toga najviše bilo reči na grupi.
Uostalom svako donosi odluke lično i snosi odgovornost za njih.
Međutim, ovde je činjenica da ovi iz PU nisu radili šta su trebali raditi, pa su se setili “na vreme” da traže retroaktivno, a plus još ne znaju svoj posao i da tumače ono šta je napisano.
Kažem da treba ispoštovati zakon, ali dosta toga nisu u stanju uz dugogodišnje sedenje u foteljama da srede kako treba, pa daj onda da klepamo koga možemo i prije će biti da se o tome radi. Kod koga prođe prođe, a kad izmenimo stvari što je bilo bilo je.
Jbg. svugde ista priča, a možda se i nešto i promeni. :blush:

1 Like

Ako ima bilo kakve pravde u ovoj drzavi ko god bude tuzio za ovo retroaktivno placanje na sudu bi trebao dobiti zato sto ima puno nepravilnosti oko ovog placanja. A nacrt zakona koji je usvojen na parlamentu fbih ja mislim da ce se to razvlaciti bog zna koliko dugo, dok poreska salje upozorenja, idu u prinudne naplate… zatim ljudi se boji kamate, nece niko da se petlja sa poreskom i to je logicno tako da ce vecina ljudi na kraju platiti. Ako se kad i usvoji zakon da se svima otpise dug, sta ce biti onda sa ovima sto su platili da li ce tuziti poresku, da li ce dobiti povrat novca i kad? Sve je ovo cirkus, drzava je unistena od politicara i stoke nepismene koja se uvalila u fotelje a narod kakav je samo suti i trpi.

ja najdalje što mogu da platim je 2018. :smiley: ovo ostalo radije ću u zatvor da mi prebace iz novčane u zatvorsku kaznu :smiley:

Nisam koverte dobio, a mogo kući napraviti, šta je bilo familije toliko i kartica, ravnomjerno rasporediš i ideš ispod radara :smiley:

Dobices prije ili poslije koliko god da si zaradio… ali ako prodje 5 godina a ne posalju ti nista onda ce zastariti. Ne znam kakva je situacija sa Brcko Distriktom ja mislim da su kod njih drugaciji porezi od federacije i rs, otici tamo prebacit mjesto boravka otvorit racun u banci i radit :smiley:

ne moze jasnije

1 Like

Isplatio 10k e na slovensku račun, još ništa dobio nisam, u Bosni isto ništa.

Cinjenica je da se porez mora platiti.To sto ti trenutno nalazis neke nacine da izbjegnes sve to, ne znaci da te glava nece zaboliti kasnije :slight_smile:

Jedina stvar protiv koje sam ja bio je to retroaktivno placanje, kao i placanje zdravstvenog na koje nemam pravo.

Redovna i regularna naplata poreza od 10% je sasvim razumna i ok IMO.

Nikad ništa nisam dobio od ove države, bolje mi je umrti nego otići u kantonalnu bolnicu… Ko voli nek plaća, migranti pljačkaju rade šta hoće, divlji zapad, policija kaže da prijaviš krađu dokemenata…

Vi plaćajte, ja neću, niti želim i uvijek ču tražiti rupu u zakonu za bilo šta… Ne jer sam hajduk ili nešto nego jer me država napravila takvim i dovela do tog. Nema autobusa sa sjevera države na jug, nema ništa, raspad sistema.

kad bi svi razmisljali kao ti ne bi bilo ni ovoga sto sad imamo tako da suti … fol je sto nema rupe u zakonu, nisi ti pronasao nikakvu rupu … jednostavno neces da platis, kad te budu zvali nemoj kukat

isto tako u mom gradu masovno nisu placali rtv pretplatu pa im sada sudskim putem plijene automobile, frizidere i sve sto se moze zaplijeniti … isto su tako govorili ko ih ■■■■ necu ja drzavi nista da placam … sada fasuju sudske opomene

1 Like

Pa ako nismo plaćali na vrijeme, kako će nas drugačije teretiti nego retroaktivno :smiley: ne vidim šta je tu čudno.

Ovo je jedino problem. Međutim riješi se lagano tako što se registruje neki obrt odnosno s.p. u RS-u i mirna Bosna. I onda kada se plaća porez, plati se i za penziono i zdravstveno koje koristiš normalno kao da si zaposlen u nekoj drugoj firmi.

Zasto se nije placalo na vrijeme (pricam za period od 2015) ? Zato sto niko ziv nije znao na koji nacin platiti, i zato sto porezna nije znala da se tu vrte pare pa ih je bolila on stvar.

Najjaca stvar od svega mi je ta sto kazu kao ima zakon od 2009 godine, a onda u 2018 izdaju obrazac preko kojeg regularno mozes prijaviti porez za freelance djelatnost :smiley: Sto bi Mektic rek’o “Cega se lik dosjetio”.

Tako je. Ne razumijem kako je ljudima teško platiti porez?

U hr, ima ljudi koji ne plaćaju tv pretplatu, pa su priključeni divlje na vodovod, kanalizaciju i sl.

Kad tad to ide u red i onda će morati platiti sve zaostatke od datuma kad su prijavljeni na toj adresi, ako kažu da nije njihovo i nisu prijavljeni na toj adresi, a stoji kuća recimo na njih, onda će im se ili uzeti kuća ili će morati platiti zaostake kao što sam napisao + kamate + kazna + sudski troškovi.

Trebalo bi uvesti nešto kao u sloveniji popodnevni obt i sl., gdje su mj troškovi ispod 100 kn, a plaća se porez na određeni dio prihoda itd…

Nadalje , ako radim nešto što mogu raditi od doma, zašto bi morao imati prostor?

Da li imam e-građani, i tu za mene priča staje?

Sa nesposobnima koji nemaju viziju ne možemo naprijed i naravno da su ljudi primorani ići ispod radara. Isto tako pošto je paypal registriran u luxemburgu za europu, navodno ide razmjena sa svim državama koje su pristale na razmjenu bankarskih podataka. Tko je opet kod te razmjene podataka stradao? Mali ljudi, jer da i nađu neki kriminal kod onog tko ima, ovaj potplati par milijuna eura i nikome ništa.
Sve je to komedija za javnost.

1 Like

Nama uvijek nego drugi kriv :smiley:

Nije se plaćalo jer nismo razmišljali o tome, ili tačnije rečeno bolila nas je ona stvar za porez a u poreznoj nisu znali. Doduše ne znaju ni sada mnogo više.

Zakon je jasan, zaradiš 1000 KM, 10% trebaš platiti državi i glupo je o tome dalje raspravljati. Zakon je tu godinama, to što se ne spominju frilenseri ne vidim kao razlog za neplaćanje poreza.