Poziv poreznim obveznicima FBiH

Meni niko nije kriv, jer sam ja platio svoja dugovanja ovoj drzavi.

Ako je zakon jasan i postoji godinama, zasto je tek u 2018 godini izdat obrazac AMS-1035, i receno da se po njemu placa ?

Zaboravljate da treba da se umanji -20% za troškove. Drugo ovde je obostrana krivica i PU i svih koji nisu platili porez. PU ne radi šta treba da radi, a ko treba da plati odlaže. I treće obrasci koje sad spominju nisu postojali 2009 ni 2015, nego sad su ih izmislili.
Niti želim da branim bilo koga, niti da odobravam bilo šta, ali da je sve nakaradno i da posle svega ne mogu da se fino poslože kockice to može samo kod nas, jer sad treba još ispraviti krivu Drinu.

Edit: koliko znam porez bračunavaju na iznos koji vam je uplačen na račun, a ne na isplaćen pri podizanju. Samo koliko banka oguli sa njenim provizijama, a svaka ima rzličite provizije?

Izaso obrazac AMS1035 u 2018 i po njemu se placa za zadnje 4 godine… Svako treba da plati porez, al da je normalna situacija, ljudi bi se teretili za neplacen porez NAKON donosenja ovog obrasca za placanje, a na rekreativno X godina u nazad

Zbog frke koje se digla u medijima kako frilenseri moraju plaćati porez što bi trebalo da je normalna stvar kao i u svakoj normalnoj državi… Obrazac je tu možda zbog evidencije i ko zna čega. Zakon o porezu na dohodak je odavno na snazi.

Recite mi, kako firme koje posluju sa inostranstvom plaćaju porez od kad je države? Ako oni plaćaju porez zbog čega bi mi bili izuzetak?

Da, da sigurno je tu zbog evidencije.Pa onaj Isovic ili koji vec je rekao kako oni prije nisu mogli/imali nacina da naplate porez, pa su se sad sjetili kao retroaktivno da naplacuju.

Mozda zato sto postoji jasno definisan zakon za firme ?

Ne znam ko ovdje potencira da se ne treba placati porez ? Naravno da se treba i 10% je stvarno prihvatljiva cifra, tako da to uopste nije upitno.

1 Like

za taj obrazac u fbih ne znam, za rs je ovako

što se tiče plaćanja, koliko sam skontao, svako ko prima novac iz inostranstva treba da plati 10% najdalje 7 dana od primanja novca

što se tiče prijave prihoda i poreza, dakle nevezano za plaćanje, najdalje do 10. dana u mjesecu treba prijaviti sve prihode iz inostranstva za prethodni mjesec, popuni se obrazac 1002 - “mjesečna zarada poreza po odbitku” i popuni se dodatni list DL3 - “ostali dohodak”… to se prijavljuje isključivo elektronski što znači da je prilikom prve prijave potrebno podnijeti zahtjev za elektronski nalog i dobiti podatke za pristup, nakon toga podesiti elektronski potpis

pored mjesečnog prijavljivanja, najdalje do 31. marta tekuće godine potrebno je prijaviti sve prihode iz inostranstva iz prethodne godine, to se ne radi elektronski već se mora odnijeti u poresku upravu popunjen obrazac 1004 - “godišnja prijava poreza na dohodak” i za taj obrazac još prilog obrazac 1005 … u dva primjerka … trebam li napomenuti da se ukupni prijavljen godišnji prihod iz inostranstva mora podudarati sa ovim što ste mjesečno prijavljivali

druga opcija je da se otvori obrt, “samostalni preduzetnik” pa onda sebi uplaćivati sve doprinose, dakle prebaciti se na pravno lice … trenutna moja primanja nisu za “samostalnog preduzetnika” i nemam potrebe to da otvaram, procedure i zakoni su jasni, ali ovo za fizička lica su iskomplikovali do maksimuma, da ne govorim da nije komplikovano koliko je teško doći do informacija, dakle za običnu pomoć oko popunjavanja rubrika u ovim obrascima mene provuku kroz 3-4 broja u poreskoj … zovem jedan kaže zovi ovaj drugi, zovem drugi kaže zovi treći, na kraju sam pričao sa načelnikom regionalne poreske uprave … dakle papazjanija živa

edit: upravo sam provjerio i sve mreže sa kojima radim nude mogućnost da se novac isplati na payoneer … a ja imam payoneer karticu … tako da ću po svemu sudeći gledati da zaobiđem i banku i poresku i sve živo

O tome se i radi - zašto da nešto bude prosto, kad je bolje da bude komplikovano :grinning:. Zbog čega li je tako? :rofl:
I mislite li da postoje ljudi koji su platili porez i sad ukoliko bi tražili retroaktivno povrat od 20% za troškove, da li bi dobili taj povrat? (u međuvremenu su doneli odluku o prihvatanju troškova i umanjenju od 20% (hvala im za to)) :grin:

od sada sve isplate na payoneer, nisam koristio jedno dvije godine, sinoć mi podrška resetovala PIN, danas testirao karticu, primio prvu uplatu, platio godišnji fee 20-25$ i to je to, ako hoćeš da raspolažeš novcem odmah platiš 5$ bez obzira na iznos novca i dobijaš za 2 sata, a možeš platiti i 2$ ali će onda biti dostupno za 2 dana …

Kada smo kod toga odem ja na sajt kad ono …screenshot_20190404_005842

I sta sada?

kontaktiraj podršku, imaju live chat a možeš i telefonom

Nama u HNZ ne smiju naplatiti :smiley:

u hercegovini se gospa ukazala, ali fiskalni račun još uvijek nije :smiley:

2 Likeova

Pozdrav svima, ima li iko ko je uplatio porez da mu je priznat porez plaćen van BiH? :slight_smile:

Zbog cega ne smiju, može malo detalja?

pa divljina, odmah se hvataju za puške i sjekire :smiley: postavili im radar oni ga izrešetali iz automata, u neumu nijedno noćenje nije prijavljeno po zakonu da ne bi plaćali porez itd. itd. :smiley:

Kao ostatak drzave nije divljina? Kakva je razlika izmedu tih dijelova sto si naveo i ostalog djela Federacije?

pa recimo da je naplata poreza u kantonu sarajevo proporcionalno sa brojem stanovnika mnogo veća nego u drugim kantonima ili u rsu, recimo da neki kantoni uopšte u ustav nisu provukli konstitutivnost sva tri naroda i recimo da su u jednom kantonu u vladi svi ministri iz jednog naroda i jedne stranke (pogađaj koje)

Tocno podatke ne znam, znam samo da je to svugdje u federaciji slicno, kako po pitanju poreza tako i po pitanju ostalih stvari.

teško je reći šta je slično i šta su ostale stvari

neko u tri kantona radi šta hoće, neko drži ministarstvo finansija i fbih i bih i ima pola vlasti u federaciji (javnih preduzeća i institucija) i ima trećinu mjesta na nivou države (skupština, ministarstva, državna preduzeća) a u svojim kantonima im ne pada na pamet da provuku sva tri naroda u ustav a sve su državne beneficije maznuli :smiley: sve to sa 15% ukupnog stanovništva i opet se žale kako im nije dobro i kako su ugroženi, neko ih je prevario, slagao i neće porez da plaćaju :smiley:

ne može se reći da je slično svugdje, ne može

Mislio sam na obican narod, politicari ce se i onako snaći i dobro im je.

Da ne idemo dalje u off topic, zavrsavam raspravu.