SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Sada sam provjerio za neke termine i kod mene se nalazi na prvoj strani. Kada sam prije nekih godinu dana trazio domace SEO usluge, on mi je bio top 3 od domacih za vecinu keyworda zato sam ga i poceo pratiti.
Mozda nije nista radio posljednjih nekoliko mjeseci pa je i izgubio neke pozicije.
Igor ti je potvrdio da covjek zna posao ( u to sam se uvjerio kada je meni pomagao ) da ne zna ne bi bio dugi niz godina tu.

To možda neki tako rade web pa usput ubace i SEO u ponudu. Većina onih koji se bave samo (isključivo) SEO uslugama u biti rade uglavnom sa google oglasima i cijela priča se svodi na podešavanje oglasa, jer drugo se ništa niti ne isplati raditi

Ne treba, niti može, da se rengira za sve, već za neke najbitnije fraze koje se iz te oblasti traže. Preko AdWords Planera mogu se videti najtraženije. Naveo si u postu, uglavnom to je to. S tim što ako je ime sajta isto kao i ključna reč, to ne smatram nekim SEO uspehom.Ako ukucamo seomajstor dobićemo sajt seomajstor. Isto kao i expert.

Slučajno sam naveo seoexperta, nemam iskustva s njim, niti tvrdim da ne zna posao.
Jednostavno to je neki moj kriterij da odredim ko bi mi radio SEO.
Algoritam se stalno menja i ne vidim boljeg načina nego videti nekog na delu, vrhu…

Danas su svi eksperti, evo ljudi iz moga grada, grupa studenata otvorila neku firmu za pravljenje stranica, nude i seo, zavrsili u novinama, internet portalima kako se moze uspjet itd, a odes na njihovu stranicu i pod reference vidis samo 10 stranica sve wordpress sa themeforest temama i yoast pluginom.

Upravo o tome pričam, sve ih je više koji rade sajtove i ujedno ubace i uslugu SEO iako nisu dovoljno stručni za to.Unutrašnji SEO im svodi se na par WP dodataka a spoljni na prijavu pretraživačima. Zato ne vidim šta je problem pitati ih za koje ključne reči se njihov sajt kotira dobro. To im treba biti prioritet.

Da se razumemo, usluge SEO uopšte nisu jeftine i plaćaju se unapred pa svakako treba razmisliti kome ukazati poverenje.Moram priznati i da je teško naći se na vrhu za termine kao izrada sajta, ili seo optimizacija, jer je velika konkurencija, ali ko uspe skidam kapu. Iz nekog mog iskustva ko dobro radi sajtove najčešće slabije radi SEO ili marketing.

best treadmill 2017 - 6600 pretraga po keywordseverywhere

ne mogu se sjetiti kako je nazvao onaj momak ovaj sistem kad npr u 2017 godini napraviš sajt za 2018 godinu i na vrijeme zauzmeš poziciju jer si prvi za taj termin. upravo to je uradio ovaj sajt https://besttreadmill2018.org/ sa samo jednim člankom na cijelom sajtu je prvi za termim koji je baš bajing i koji je visoko profitabilan i koji se sigurno ne završava sa samo ovih 6600 pretraga. i ovaj sajt će vjerovatno držati ovu poziciju bar još nekoliko mjeseci

ovo je samo jedan od primjera kako lako napraviti amz aff sajt, ima tona ovakvih sajtova

inače momak kog spomenuh tehniku je nazvao timeroid technique http://nichepie.com/timeroid-technique/ a sajt je vrlo dobar, šteta što nema više sadržaja, ali ovo što ima je vrlo poučno

2 Likeova

Evo sta kaze Ahrefs, nije bas to tako jednostavno odraditi. Ima tu i dosta jacih linkova koji su sve to pogurali. Da daje jedan veliki plus u startu to je sigurno, ali ipak nije toliko lako.

Ovo je primjer za poprilično težak i tražen i poprilično skup proizvod, sa manjom skupoćom, količinom pretrage, konkurencijom bi to išlo i lakše. Nekad sam spominjao i moj najposjećeniji članak (ili jedan od najposjećenijih) koji je best 2017 i poslije njega je došlo još dosta članaka iste tematike možda i bolje napisanih, sa vjerovatno više linkova ka tim člancima jer moj nema nijedan beklink, ipak je moj članak do kraja godine bio 1-2 pozicija, a mislim da je jedan od razloga što je objavljen januara 2017 godine tj prije ostalih.

Sajt je ok, ali može se nadati banu pošto koristi official amazon logo u buttonu.

Koji bi mogao biti razlog naglog pada indeksiranih stranica od strane googlea?

Radi se o novom web shopu na koji svaki dan dodajem nove “stranice” i one se uredno indeksiraju nakon 5-6 sati.
Prije par dana sam imao indeksirano 150/163 stranice. Jutros sam išao vidjeti kakvo je stanje i primjetio sam pad indeksiranih stranica na 98/180.

Koji bi razlog mogao biti, možda neki ukor od strane google-a ili pak nešto drugo?

Ne mora značiti ništa loše. Kod mene isto nekada opadne broj indeksiranih stranica pa se vrati nakon nekog vremena. Bez značajnih promjena na pozicijama.

2 Likeova

Danas novi problem. Nema više indeksiranih stranica uopće… pretpostavljam da to ipak sada je problem.

Postoji li neki pouzdan način za otkrivanje google sankcija?

Ima alata koje otkrivaju greške, ali obično je problem sa stranicama nestručan SEO rad na sajtu.
U želji da podignu vrednost sajta dosta njih ga uništi. Misle da mogu menjati reči i linkove kako im se prohte a pretraživači to registruju kao pokušaj prevare.

Zaboravio sam skroz da se pad počeo događati nakon instalacije SSL certifikata, odnosno prelaska na https
Mislim da je to i odgovor što se dogodilo sa linkovima koji su bili http?

Ok, istražio sam što trebam dalje napraviti po tom pitanju…
Imam još jednu nejasnoću, na stranici koristim yoast pro i imam dostupan njihov sitemap.
Dakle, pitanje je: Yoast sitemap vs XML ?

Ja na par stranica imam XML a na jednoj yoast. Mislim da su ok i jedan i drugi. Ne vidim probleme nikakve po tom pitanju

Nije baš SEO ali je zanimljivo, kako boje utiču na konverziju

https://blog.kissmetrics.com/psychology-of-color-and-conversions/

1 Like

Trenutno uređujem (ili barem pokušavam urediti) jednu stariju web stranicu, no ona ima toliko grešaka i nepravilnog rukovanja da je to gotovo nemoguće sve ispraviti… ma ne da mi se ni pokušavati.
Najradije bi sve te greške, glupe i nepotrebne stranice pobrisao … ali google baš i ne voli brisanje linkova stranice, a da ne pričamo o broju 404 stranica koje će se pojaviti…

Postoji li neka shema da to stvarno sve pobrišem i da fino “zamolim” google da on to nakon toga sve ponovno pregleda iz početka?

imam jedan članak --------- -------- made in USA i iako ni title ni h tagovi ni deskripšn niti bold, ni alt image, ni u uvodu, ništa ne pokušava rangirat za jedan termin, dešava se da članak ima dosta termina određeni materijal free u tekstu u opisu proizvoda kojih ima dosta i u razmaku od nekih 200 riječi ponavlja se ta riječ materijal free 11 puta i članak sad rangira najbolje za tu frazu iako se u tekstu nijednom ne spominje materijal free ------- ----------- made in USA ili materijal free -------- ------- ili slične fraze koje sadrže materijal free povezanu sa riječima iz titla. Vjerovatno je i do manje konkrurencije, ali ovo je poprilično novo za mene. Znači bukvalno je gugl iščupao iz sadržaja tu frazu kao bitnu zbog brojnih ponavljanja i povezao je sa titlom. Nikada tako nisam pokušavao da izguram neki termin. Uglavnom bih provukao tu frazu kroz neki h tag povezao sa glavnom frazom par puta, sa sinonimima, stavio je u uvod i slične stvari…

Eto možda koristi nekome, neće da škodi.