SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Meni pisac kad pise tekstove, upste ne forisam kljucne rijeci samo title, description i 1-2 put u clanku od 1000rijeci…

uzeo sam ahrefs trial i bože dragi koliko ja pojma nemam o SEO i koliko sam zanemario linkove kao jedan od najbitnijih faktora za rangiranje. Obavezno probajte ovaj alat, košta 7$ trial 7 dana, možda će vam neke stvari biti jasnije . @c3po čini mi se da bi i tebi valjalo (ako ga do sada nisi koristio) pošto si izrazio želju za tutorijalom oko beklinkova kao i ja, ahrefs daje dosta odgovora. hvala @igortomic na preporuci

gledam onaj moj amz affiliate i 98% keyworda koji rankiraju rangiraju zbog ekstra male konkurencije ili jer se niko nije zeru potrudio oko beklinkova, svi sajtovi đe se malo potrude oko beklinkova bace me na 2-3 stranicu i ne samo moj sajt već sve sajtove koji zanemare beklinkove

2 Likeova

Jel sajtovi generalno linkaju na homepage ili na post koji bi zeljeli da rangiraju ? Generalno govorim ili je 50-50%

Hvala ti Anja što misliš na mene. :blush:
Ja sam za sada samo njihov free član, a reci molim te koje je odgovore Ahrefs dao tebi? Tool sigurno ubrzava sam rad, ali koliko vidim ipak se bazira na (davno poznatim) metodama broken linkbuildinga, koja iziskuje mnogo upućenih emailova te dvojben učinak, i mladi gospodin će priznati da je to 5 od 27, po meni i dosta manje.


Njegova kolegica će rezimirati da je backlinkove teško nabaviti, to znamo, savjet za kraj je; budi kreativan i uporan, i još nudi guest posting. :smile:

Postoji li neka opcija koja bi opravdala trošak koji vjerujem i raste nakon 7 dana?
Možda je rano za tvoje osobno iskustvo, ali ako si već dodao koji backlink onda si na pravom putu. :blush: :o:

@c3po “Postoji li neka opcija koja bi opravdala trošak koji vjerujem i raste nakon 7 dana?”

Odgovor: SEO Group Buy :slight_smile: Inače je Ahrefs ~100$ mesečno.

Ahrefs je inače alat koji pomaže SEOima, a ne način za izgradnju linkova. Ne bazira se Ahrefs kao alat ili firma na broken link buildingu, već je to samo jedan case study, pri kojem pokazuje jedan primer kako da se koristi ahrefs u svrhu link buildinga.

Za bilo koji metod izgradnje linkova sasvim je realno je da će relativno mali broj poslatih emailova rezultovati linkovima i da gradnja linkova oduzima vreme ili novac (ili oba).

PS. Broken link building je samo jedan od načina izgradnji linkova. Nije bitno koliko je neka metoda stara ili mlada, bitno je da li radi ili ne u tvom konkretnom slučaju, i kolike su šanse da ćeš u budućnosti od Google da dobiješ penal na osnovu toga kako gradiš linkove.

2 Likeova

55

Pomogao mi je na ovaj način. Moji članci rangiraju uglavnom kada je keyword težina kao gore u slici. Ja sam tonu vremena trošio izučavajući sve što se može on page, od uvoda kratkih paragrafa, nabrajanja po tačkama, h tagova, alt, descripcija u slici, sinonimi, tabele, unutrašnje linkovanje, vanjsko linkovanje, mjenjanje deskripcije, keyword denisty raspored keyworda i još stotinu nekih sitnica koje su bukvalno sitnice, a nisam se skoro uopšte osvrtao na beklinkove.

Ispada poprilično jednostavno, neki moji keywordi rangiraju jer konkurencija nema beklinkove ka tim člancima i jedino tu mogu doći do izražaja neke od gore navedenih sitnica. Ukoliko konkurencija ima beklinkove ka istom keywordu kao i ja mene nema u priči da ću dobiti posjetu sa gugla. Ja to nisam znao ili sebi nisam želio priznat jer je gradnja linkova jedan od najdosadnijih sportova ili je prilično skup sport.

Sad kad npr imaš keyworde i imaš ahrefs znaš otprilike kakav ti članak treba i koliko i kakvih linkova, bez ahrefs sam ja znao samo ovo prvo. I dalje ću ja gledat što lakši keyword tražit za svoj sajt, ali ako treba linkova bome ću i na tome poradit ako mislim da će donijeti posjetu.

1 Like

A ja ti pricam to vec deceniju. Na temi amazon aff sam ti 5x rekao da probas. Definitivno najjaci alat.
@igortomic imas li neki sajt da preporucis za groupbuy ahrefsa? Malo sam sumnjicav po tom pitanju, par sajtova sam gledao al mi nisu ulili poverenje.

1 Like

jesi, jebiga, dok se ja nakanim, dok dođe do glave da ne mora bit onako kako sam ja zamislio. Može se i na ovaj moj način raditi ali treba bolje izučiti konkurenciju i samo keyworde bez iole linkova pokrivat i treba pokrit tonu tema. Beklinkovi bi mogli malo ubrzati stvar. Otprilike na isto dođe što se cifre tiče, bar onako moje odokativno viđenje samo čini mi se pokrivanje milion tema je vremenski zahtjevno, gradnja beklinkova je ili skupa ili dosadna. Moraće tu ići neka kombinacija

Sad pri provjeravanju jedne fraze mi se desila jedna interesantna stvar. Već sam ranije pitao što mislite o tome da jedan titl stoji u gugl drugi na sajtu to se može uz yoast napravit i ja sam za jedan članak napravio ovako u search pretrazi na guglu je ovaj naslov članka

best product under 800 of 2018 - ime sajta

a na sajtu je titl

best product under 800 some under 600 and some under 450

i kad guglam best product under 800 izbacuje mi titl prvi koji sam podesio preko yoasta

kad guglam best product under 600 izbacuje mi u googlu titl koji je na samom sajtu.

Valjda kontate šta pričam. Vrlo interesantno i ako je tako onda može da se pokrije više termina sa dvije verzije titla koje imam za vrlo mali broj članaka na sajtu. Je li se desilo još nekome ista stvar?

1 Like

@Jeronimo034 Ja sam dosta trazio kod koga da kupim, na kraju sam kod


Paypalom platio i fercera sve.

1 Like

@anja1 nemoj se 100% pouzdati u bilo čiju procenu jačine konkurencije za KW. I Ahrefs je daleko od savršenog, bar u ovom segmentu.

@Jeronimo034 poslao sam ti na private.

Jesi koristio ili radio za nekoga one scholarship edu linkove? Kakvo je tvoje mišljenje o njima, vidim da ih baš dosta amz aff sajtova ima. Šta misliš o dmca dofollow linkovima koje dobiješ ako staviš njihov bedž na sajt?

Šta misliš ti kako ovo (gore što ispisah) da se za isti članak dva različita titla se pojavljuju u guglu?

inače primjetio sam da za dosta sajtova nemaju podataka, dok na alexi ima. jasno je da ahrefs ne može pohvatat sakrivene pbn linkove, kao i sve ostalo što se dešava na netu, pa može slagat. i guglu treba vremena da pohvata, kamoli alatima. No daje dobro ideju šta i kako.

PBNs
Vlasnici PBN sajtova redovno blokiraju crawlere kao što su MOZ, Ahrefs, Majestic… sve te koje većina SEOa koristi. Time se donekle zaštite od konkurencije. Zato i ne možeš pohvatati preko Ahrefsa (ili MOZ OSE, ili Majestica).

_

Pogledaj… Find PBNs with alternative backlink checkers: https://www.youtube.com/watch?v=IVhI3w7ribM
PS. Verovatno ima i boljih resursa na ovu temu, nisam se previše udubio, ovo mi je bilo sasvim dovoljno.


Title Meta Tag i H1
Cool, slobodno koristi poseban meta title i poseban naslov (H1) članka.

Scholarship Backlinks
Jako davno sam radio scholarship linkove. Nikada nisam bio fan, a sada ih aktivno izbegavam. Pre bih platio za link sa sajta koji ima dobru posetu, nego da platim za scholarship link. Ali mislim da je najbolji ulog u dobar sadržaj na osnovu koga može da se radi link building outreach.

PS. odlični članci za outreach:
https://ahrefs.com/blog/blogger-outreach/
https://ahrefs.com/blog/outreach/

Prilično sam siguran da je kupovina scholarship linkova protiv Google TOS, a i jedan high profile amazon affiliate sajt (prodat je za oko pola miliona $$$) je bio penalizovan zbog korišćenja istih:

https://diggitymarketing.com/interview-with-luqman-khan-of-10beasts/

2 Likeova

da, da, znam da sakrivaju pbn linkove, pa i potvrdih tvoje riječi da se ne pouzdam 100% u ahrefs ili druge alate

10beasts ima po meni jedne od najbolje napisanih i uređenih članaka za aff sajt i baš su pitki za čitanje i njegov blog nichepie koji sam ranije dijelio na forumu je po meni baš lijepim stilom napisan, pun dobrih informacije i tako se lako čita.

naravno da je protiv guglovog tosa kao i 99 posto stvari oko linkova. ja mislim da je neko vjerovatno prijavio luqmana jer je javno na sajtu nichepie objavljivao case study za 10beasts i šta je sve radio.

uglavnom scholarship linkovi se masovno koriste bar oko moje niše i bar četvrtina top sajtova iz moje niše ih ima

Ma znam da je ok da koristim no mi nije jasno kako je gugl za jedan upit na guglu izbacio posebnam mata title, a za drugi upit naslov H1 članka

Sumnjam da je on pisao taj blog posto na onom video intervjuu se cuje da mu je engleski poprilicno los. Ili mozda ima nekog dobrog editora koji mu sredi clanke.

Evo ti jednostavan nacin da dodjes do linkova za 0$ uz pomoc Ahrefsa.

1 Like

Ja sam prije godinu dana zakupio domenu. Naknadno sam skužio da je nekada bila aktivna i imam linkove koji sada vode na nepostojeće stranice. Ja radim sasvim drugu niche pa mi ti linkovi nisu zanimljivi. Mogu li ih ipak nekako iskoristiti? Da ih uputim na homepage ili ostavim sve kako jeste. Valjda sada redirektaju na 404 ?

Ako ostane tako, otvara se error 404. Ako podesiš da sve nepostojeće stranice (404) otvaraju index stranicu, i to će Google primijetiti kao nekakvu grešku i neće mu se pretjerano svidjeti. :frowning:
Dakle, najbolje bi bilo ako nije mnogo takvih stranica; napraviti redirect 301 za svaki link posebno, pa može i na index. Samo… vrlo je upitno koliko to ima efekta na SEO pošto Google, navodno, zanemaruje te linkove koji su stariji od domene. Ovo posljednje nije nimalo teško izvesti (Googleu), a ima smisla, zar ne? :blush:
Mojih 2 cents. :o:

1 Like

Imas onaj plugin da sve 404 redirektuje na homepage ako te mrzi rucno da odradjujes.

1 Like

Ma nije mi teško ručno to odraditi. Nema ih puno. Da je to bio veći broj prekrstio bih ja stranicu :slight_smile:

Nego. Sada gledam, Google još uvijek crawla neke stare linkove i tu mi pronalazi 404 . Brojka se kroz godinu dana smanjila sa 25 nepostojećih stranica na 16. Da ga pustim da sam skuži, da dođe do 0 ? Valjda bude kroz godinu dana :slight_smile: