Šta i gdje sipate u benzinca?

Ovde se prica o kvalitetu goriva, a ne o ustedi. Cena na svim pumpama je manje vise ista. A gorivo kod nas (srb, hrv) je medju najskupljim u svetu.

Ovo stvarno ne zelim da komentarisem. Btw meni rezervoar traje 5-6 dana max. :joy:

U USA prosecna plata oko $3700, cena za litar $0.7.
U Srbiji prosecna plata oko $400, cena za litar $1.5.
:slight_smile:

Netko ce reci pa oni voze aute koji trose po 20 l, voze, ali ima i manjih automobila. Da je u hr benga 5 kn, vozili bi se vise i zaradili bi vise.
Drzava se mora odreci trosarina, jer se ceste plate 3 puta najmanje. Kod registracije, auto cesta i gorivo.

Od 9.59 kn, trosarine i pdv su 5.78 kn, 3.81 uprihodi firma po litri koja prodaje benzin.
40% cijene, a drzava uzme 60%.

Kad sam zadnji put sipao plin na Gaspromu rekoše da im dolazi preko luke Ploče, vjerovatno nabavljaju na istom mjestu (kao Krajina Petrol) i da jeste čistiji od plina na Nestru koji dolazi iz brodske rafinerije.

Od lokalnih švercera? :smiley:

300-ak kuna rezervoar možda za nekog smarta :smiley: a 2k kuna ne može biti ni za 2,5 mjeseca…

Nemam pojma ni koja je cijena goriva, ne radi se o uštedi…

Stigne im gorivo tako u cisternama sa određenim postotkom vode, to se prije često dešavalo sad su već pooštrili kontrole čak i kod nas u BiH, ko je još lud da sipa vodu na benzinskim…

Isto tako je i u Srbiji. Ma cuti, jeste gorivo skupo al zato barem imamo najbolje puteve u Evropi :yum:

95 i 98 ima razlike pokusat cu Vam svima odgovoriti na Vaše komentare (jer i moji su vlasnici nekoliko benzinski crpki u Hercegovini pa znam sta govorim)

To sto pise min.95 i ne treba vise da pise to min.(minimalno) jer 92 nema vec jako jakooo dugo. Sto znaci svaki “normalan” benzinac mladji od 2000.tog godista na poklopcu ce imati oznaku min.95 (najbolje bi bilo da je samo 95 jer minimalnije i nema vise). Aa iskreno cak je 92ica bolja bila od 95ice mozda i duplo iako je imala manje oktana ali sadrzavala je olovo pa je podmazivala (“dobra mast”) motor no posto je olovo stetno i too nazalost RIP 92ica

To sto ti kaze na gazpromu 100 i u rs 100 oktana je isto i u fbih takoder (znaci nije 98 u fbih…najvjerovatnije je marketinski trik jer 100 oktana u BiH skoro i da nema jer je to gorivo iskljucivo za SuperAuta pod tim ne mislim na Lambo niti Ferrari vec na Bugatia,McLarena itd.)
Znaci prica mu je 1000000% da ti proda to gorivo!

98-ica je sad ugrubo receno preporucena za benzince od 2010.-tog godista pa nadalje (znaci novije), pazi sad ima ALI valja par puta godisnje nasuti 98icu jer ti “progori” nesto naslaga sto se u motoru zadrzi pa ti se iz tog razloga cini da je motor “mirniji” stoga sjeti se ponekad svog benzu pocastiti nekad s par oktana vise :smiley:

Laicki cu svima objasnjavati i izvinite nije mi ni do pravopisa ipak je ovo forum i to vrlo cjenjen a ne knjizevni klub :slight_smile:

2 Likeova

Za Adriu Oil ne znam tj nemam sta komentirati cije koristi jer nisam upucen u to. A tifon i INA ti je 100% isto gorivo jer obadvije tvrtke cu clanovi MOL grupacije stoga u istim rafinerijama im se rafiniraju gorivni derivati samo pod drugim oznakama (nazivima) petrol je vec druga stvar oni su slovensko vlasnistvo, no na usporedbama kvalitete INA i Petrol goriva razlike u kvaliteti nisu prevelike (ispitano i dokazano) zapravo INA goriva su za nazovimo to tako nijansu bolja :slight_smile:

1 Like

@korisnik9758789 i @CrazY nemojte se uvrijediti ali zivcira me kad ljudi govore voda u gorivu to vam je mit/legenda kako god to nazivate jer RO (fizika) tj gustoca goriva i vode nije ista stoga da na tanku(mislim na podzemni tj glavni spremnik goriva) ima barem 5% vode vas tih 5% na srecu nikad ne bi zapalo jer voda bi bila pri vrhu aa glavna crpka crpi iz dna rezervara. No nije ni tih 5% u rezervaru moguće jer zakonski skoro svagdje u svijetu su obavezni regulatori glavnog rezervara tj sonde i one ako nekim slucajem dospije 1% vode ili neke slicne tekucine na recimo tank od 50 000L (jer to su trenutno najmanji glavni rezervari koji se proizvode) sonde to opaze (registeiraju) i onda vam glavni agregat stane s radom i monitor sondi obavjescuje vas zasto staje i da se treba greska ispraviti (samo ih ovlasceni servisi mogu “ispraviti”) znaci privatnik ne moze na svoju ruku “prckati” po sondama trenutno u BiH samo su 2 takva servisa koja održavaju i baždarenje agregata, tankova, svega… IVEX d.o.o. i Delta Petrol p.s.(jedan od tih servisa je u suvlasnistvu moje obitelji zato znam sta govorim) sam izlazak na servis je toliko skup da bi se netko od privatnika ili vecih tvrtki zaje*avao i mjesao navodno vodu s gorivom

2 Likeova

Sto znaci sam vidio na crpakama da sad pisu koliko ima biodizela unutra? Jel taj biodizel dobar ili los, jel gledam da ga ima vise ili manje?

I kako odabrati dizel, naprimjer petrol ima dvije vrste dizela, jednom sma natankao onaj skuplji i nisam vidio nikakvu razliku, niti je motor radio bolje niti je auto jurio bolje, a i isto se preslo kilometara. Pa sad neznam, jel ima kaj u tome?

hvala puno na objašnjenju, sve što ja ovdje pišem su priče rekla-kazala … ja ne mogu tvrditi da je tako mogu samo reći da sam čuo :smiley:

a dobro je kad se pojavi tako neko ko je u tome da objasni sve, hvala … ja na gazpromu/nis (isto gorivo) sipam g-drive benzin i evo već godinu dana, nikakvih problema, prije mjesec uradio veliki servis, osim neke blage škripe pri punom motanju na prednjem lijevom točku (što nema veze s gorivom :smiley: ), auto tih i miran kao prije godinu dana … to je moje iskustvo :smiley:

1 Like

Kako to kad tocim na xy benzinskoj sa punim tankom prijedjem 560 km, a kad tocim na drugoj pumpi prijedjem 480 km?

Razlika 16% , sto nije malo. 480 km * 1.16
Ne u smislu love, nego u kvaliteti goriva.

Ako voziš isto, npr autoputem i ako je auto 100% ispravno, onda je razlika u kvaliteti goriva. Nastaviš sipati na toj pumpi sa čijim gorivom pređeš više…

Ista voznja, sve isto, sve je to meni jasno.
Zar ne bi kvaliteta trebala biti ista ili slicna, sa max. 5% razlike?

Možda po zakonu. U praksi je to već druga priča. Zavisi odakle stiže gorivo…

A cijena ista. Dakle ako ovi dobiju jeftinije gorivo, a nekvalitetnije, cijena ista, onda imaju prakticki cca. 5% veci prihod, kad se oduzme pdv i porez na dobit, cista zarada cca. od toga preko 3%. :grin::grin:

Nije to mit, nego je prije dosta ljudi kupovalo gorivo od lokalnih švercera koji su kupovali od ovih vozača cisterni. Otvori mu ventil dole na cisterni i izađe i vode što ima. Odeš kod tog lokalnog švercera da kupiš benzin za auto i golim okom vidiš vodu. Al jeftinije 20 ili više feninga i zažmiriš. Sjedneš u auto, malo trza i dobro :smiley:

Vjerovatno je i otud priča sa vodom u gorivu.

Svi koji misle da je ovo mit nek odu ljeti kod ovih sta rentaju jet ski, go-kart i slicno i provjere.
Vecina njih gorivo tanka u bacve od motornog ulja.
Ono sto sam ja vidio je da na jednoj bacvi od 200l bude i litra vode.
Nije 5% ali…
Tankano na Ini.

Ja u svog svako malo antifriz točim, pušta negdje jebogaćaća

@dadaas sad da ti objasnim zasto nisi vidio razliku. Sad su 2 vrste goriva tj dizela na pumpama recimo u ine koja mi imamo ima class i class plus sad da vam objasnim razliku, ono class ili ti ga obicno gorivo nebitno petrol, antunovic… su euro 5 standard goriva znaci gdje god tocite “obicni” dizel tocite ga sa normom euro 5 aa class plus je marketinski trik u dizela to bi jednostavno samo trebalo biti preporuceno za automobile koji zadovoljavaju euro 6 jer taj dizel znaci zadovoljava normu euro 6.
U automobila koja nisu euro 6 tocenje skupljeg dizela je samo bacanje novca.
Znaci kad dodje osnovni standard obicnog dizela da bude euro 6 tad ce skuplji imati standard e7 ali ima do tad jos vremena…
U nas radnici kad netko sa automobilom koje je e5 ili manje i ako zatraze da natoce class Plus su duzni objasniti zasto nije to preporuceno!

I da vam jos objasnim iako zadnje skoro 2 godine cijene goriva toliko ne variraju barem u nas u BiH, ljeti mora uvijek biti jeftinije nego zimi. Zato sto zimi se prilikom rafiniranja goriva nadodaje aditiv protiv promrzavanja goriva i zato je skuplje inace to “zimsko” gorivo moze bez problema da radi negdje od -25 do -35 celzijevih stupnjeva. No jos ima sad u ine ARTIK dizel koji ne bi trebao biti nigdje u Hercegovini jer to gorivo ima jos vise aditiva protiv smrzavanja pa vam ono po teoriji mora besprijekorno raditi na temperaturi do -50°C.

Jedino to ARTIK gorivo i nije neki marketinski trik zato sto u Bosni znaju na pojedinim mjestima temperature i biti oko -25° pa je bolje “zamjesati” i koji litar tog ARTIK iz razloga da ne bi doslo do smrzavanja goriva.

1 Like

Zarada na gorivu u BiH nije veca do nekih 10feninga znaci manje od 25lipa sto znaci da benzinske moraju bas bass dobro poslovati da bi nesto imali.

Antunovicevo, Sliškino, Pro Gas i ostale benzinske mogu kupiti 4 “vrste” goriva od rafinerija Petrol, Ina, GazProm i Modriča.

Prve tri rafinerije (barem službeno) imaju istata ili slicna goriva sto se tice kvalitete aa Modriča je toliko grozna da ona ne podlježu skoro nikakvim standardima. To se moze cak i lako primjetiti na benzinskim koja imaju modricino gorivo jer na 80% crpki cijena goriva je ista ili je razlika maksimalna nekih 5 feninga aa ove gdje je jeftinije 10 ili vise feninga imaju to jeftinije modricino ( koje se u najboljem slucaju moze tociti u automobile koje su godiste golfa 4)

I da napomenem nitko ne moze kupiti gorivo direktno iz rafinerija (mislim ide se po gorivo u rafinerije) vec od njihovih posrednika/ovlastenih dilera koji su sluzbeno jedini Uvoznici goriva a u BiH to su Antunovic, Zovko i Kunuzović znaci ako mislite otvoriti benzinsku crpku i u ponudi imati jedno od goriva koje imaju te rafinerije morate se njima obratiti. I oni na litru uzimaju 2-3 feninga provizije!

1 Like

Biodizel je iste kvalitete kao ovo obicno euro 5 standarda ali na VW vozilima vecinom na poklopcu pise noBio Diesel tj prekrizeno je…to je vec neka prevara unutar VW grupacije jer kao nastetit ce automobilu aa zapravo to je sa velikim naftnim korporacijama neki “interni” dogovor