što bi vi izabrali za životni poziv?

@Sljaker

jel istina da u USA fali ljudi u IT-u?

gledam oglase na monster.com i
http://www.careerbuilder.com
poslova ima koliko ti srce hoće za sva područja.

jel to istina ili neki objavljuju oglase da vide što se može naći na tržištu?

USA nije više baš takav IT raj kao što je bilo prije par godina.
Više je razloga za to, od recesije, preko jeftine istočne radne snage i outsourcinga, do vladavine demokrata (liberala).

Međutim, dobar stručnjak i dalje može dobiti više dobrih ponuda. Kvaka je u tome da se treba riješiti nekakvih stavova o “radničkoj klasi”, ali i da doista treba biti stručnjak, što je u Hrvatskoj prilično rijetko. Naime, naš obrazovni sustav (kako službeni, tako i neslužbeni) ne stvara stručnjake nego svaštare, a to znači da oni o svemu znaju ponešto, ali niti u čemu nisu baš dubinski znalci. Osim toga, po vlastitom iskustvu, većina građana Hrvatske jesu ljenčine, tj. u najboljem slučaju rade samo onoliko koliko su plaćeni. S takvim stavom nema napretka u USA jer je tamo radni mentalitet potpuno drugačiji (najsličniji njemačkom).
Zapamti, u US živiš od plaće, ali bogatiš se od bonusa…

Što time želiš reći?

Pa time želim reći da sam dosta puta primjetio da Hrvati, ali i uopćeno ljudi koji potječu “iza željezne zavjese” imaju pogrešne stavove o radu. Što je najgore, te stavove ističu još u pripremnim pregovorima pa često ispuše radi toga.

Naime, u US se podrazumijeva da ćeš raditi prekovremeno, preko vikenda, po noći i sl. ako za to postoji realna potreba. Također, godišnji se prilagođava tvrtki, a ne suprotno.
Naravno, sve će to biti uredno plaćeno, pa čak i nagrađeno bonusima, ali takve soc furke ne treba uopće niti potezati niti naglašavati.
Također, njima je skoro pa nezamislivo vezivanje uz jednu tvrtku cijeli radni vijek ili veći dio. Fluktuacija radne snage je poželjna, često se i potiče, u svakom slučaju normalno je da pregovaraš o svojim primanjima i bonusima i ideš tamo gdje misliš da ti je bolje.

Uglavnom, odnos prema radu i struci je dosta drugačiji nego kod nas. Pričam o stručnjacima u IT sektoru…

Kao primjer navest ću jedan razgovor za posao u Hrvatskoj gdje meni na prvom razgovoru etablirani admin kaže da mu sve kod nas odgovara, ali da moramo znati da je njegovo radno vrijeme maksimum do 17:00. Kao da to admin može birati…
Takve furke u US jednostavno ne postoje, ali je podrazumijevano dodatno nagrađivanje svakog truda i samoinicijative.

@trnac
Ako ti želiš posao gdje imaš striktno radno vrijeme i hrpu godišnjeg odmora i spreman si žrtvovati karijeru, onda ti preostaje rad u osnovnoj školi. Neki ljudi imaju ambicije u životu, ne želimo svi potrošiti 40 godina radnog vijeka na ranojutarnje ustajanje i rad do 16h za neku fiksnu svotu te otplaćivati kredite za auto, stan, perilicu, dionice HT-a koje su nekim slučajem pale baš kada je euforija bila na vrhuncu. Neki žele uživati prije 65e i financijsku samostalnost, a spremni su to zaslužiti…

BTW: Čak i ako želiš napredovati kao zaposlenik nekog poduzeća prije ili kasnije ćeš se naći u situaciji da moraš raditi prekovremeno ili da moraš izaći iz te udobne komfort zone. Vrijeme kada si mogao napredovati po partijskoj/rodbinskoj liniji je gotovo. Sjeti se samo one darwinove: “ili se prilagodi ili izumri”…

EDIT: Evo, baš čitam ovo što je Šljaker rekao i potpuno se slažem. Nedostaje nam taj libertarijanski duh gdje se sposobnost cijeni…

[quote="’[NEMESIS"]]
EDIT: Evo, baš čitam ovo što je Šljaker rekao i potpuno se slažem. Nedostaje nam taj libertarijanski duh gdje se sposobnost cijeni…[/quote]

“Libertarijanski”? Kako se usuđuješ koristiti takve prljave riječi? Zar ne znaš da ovaj forum čitaju i mala djeca? :nono:

@nemesis
Sve je to OK samo meni nije jasno zašto to meni pišeš. :slight_smile:

Stvari koje sam pisao su bile vezane uz ljude s kojima sam radio ili su radili kod mene.
Usporavanje radnog ciklusa u 15:30, niski start u 16:00, vikend svetinja, rad prekovremeno je bogohuljenje, godišnji odmor ultimativno božanstvo i naravno plaća da bude do 5. u mjesecu.

:slight_smile: Ljudi ajmo mi ovdje da nas se dosta skupi lijepo započeti rad na nečem VELIKOME, social "personal profile"servisu koji bi spojio sve najbolje od fejsbuka, myspace-a, twittera, standard web mail-a (npr gmail) i što je najbitnije trenutno vrlo zanimljivog Google Wave-a.
:smiley: Pun sam ideja koje mi sjevaju svako malo samo bi trebalo to organizirati i realizirati.
Dok organizaciju mogu izvest i sam koliko toliko, realizaciju = 0 :slight_smile:
Da me krivo ne shvatite, ne polažem svoju budućnost u taj projekt ali se ni ne zafrkavam potpuno :smiley: Kad bi ljudi bili složni oko jednog cilja, bilo bi moguće.

Da mogu vratiti vrijeme moj životni poziv bi bio njemačka katapultira bi se iz srednje.
za 2-3 god kad bi se vratio bio bi gospodin

Evo da malo sumiram, koliko sam vidio iz vaših postova dobro je zanimanje:
[b]- marketing

  • system administracija
  • poduzetnik (pod uvjetom da pozanjete oblast kojom se bavite, npr. programiranje, web design itd.)
  • ili ako nista od ovoga gore, onda “rudariti” sa programiranjem (ili necim drugom ) za druge[/b]

sve zavisi od afiniteta osobe, da imam 20 lako bi poceo, postoji li ta starosna barijera, a evo ja sta da pocnem hm… sa preko 35, sto bi se to najbolje isplatiilo da ne bude ucim 10 g. jos 10 g. iskustva i onda dodje mirovina.

[quote=“mago”]
sve zavisi od afiniteta osobe, da imam 20 lako bi poceo, postoji li ta starosna barijera, a evo ja sta da pocnem hm… sa preko 35, sto bi se to najbolje isplatiilo da ne bude ucim 10 g. jos 10 g. iskustva i onda dodje mirovina.[/quote]

ono što se zadnje na tržištu nudi, recimo kod programiranje sad bi se isplatilo razvijanje smartphone aplikacija, ili čak se primiti Google-og jezika GO dok je sad na početku.

zašto zadnje, zato jer formalno obrazovanje ne postoji, zato jer se pristojno plaća, mala konkurencija sa isto tako neformalnim obrazovanjem i još ako je potražnja pristojna, posao je siguran.

Recimo ja sam svoj prvi freelancerski projekt izveo u flashu samo nakon par mjeseci rada u flashu. Naplatio sam ga i više nego pristojno a tako zaraditi u “starijim” tehnologijama bi uspio tek nakon par godina iskustva i puno teže bi bilo doći do posla zbog konkurencije.

Možda bi se danas još uvijek dalo uhvatiti vlak što se tiće SEO specijalizacije jer potreba za tim je sve veća. Do prije par godina pričati o SEO je zvučalo kao prodavanje magle, a danas ljudi čak i sami pitaju za koliko se može dobiti dobar SEO za sajt.

slažem se, samo je problem kod smartphone aplikacija da će se tržište brzo zasititi.

Nogometaš, kolege, nogometaš je pravo zanimanje… :slight_smile:
Nit brige, nit pameti, samo da imaš jake noge.
Mada ni to nije neophodno… :slight_smile:

A od IT-a, definitvno aplikacije za mobilne uređaje. Izgleda da će računala u ovom formatu koje znamo, lagano nestajat.

Mislim da nece. Ali ce se definitivno pojaviti neki drugi vidovi racunarstva.

I ja se nadam da neće, ali sve mi nekako vuče na to. Primjerice, ja više ne koristim fotoaparat kada na mobitelu imam 5 mpx kameru. Nemam potrebu za njim, isto kao ni za ručnim satom ni kalkulatorom. Telefon fiksni sam odavno izbacio jer za međunarodne pozive koristim skype (pozivi na fiksnu liniju ili na skype ako ga druga strana ima).
Kada će se tv boxevi malo bolje razviti, vjerujem kako će ih većina ljudi početi koristiti i za internet pristup (ja sam pokušao doma sa iskonovog tv boxa-receivera, ali je navigacija kroz browser nespretna).

Mislim da je budućnost u kreiranju poslovnih aplikacija i aplikacija za mobilne uređaje.

Ali programeri neće “izumrijeti” u svakom slučaju. To je posao koji će opstati svakako.

Samo što bi cijena sata rada programera mogla (i hoće) pasti.

Što se mobitela tiće ako će pratiti trend računala gdje se sve više software koristi kao SaaS onda će trebati naći i neki model dostave koji bi bio prihvatljiv za korisnike mobitela bez obzira na koji mobitel koriste.

E tu dolazi flash player u igru.

Jer budućnost software u kojoj se za svaku platformu mora razvijati poseban software biti će neisplativa a o tome da treće stranke (apple) imaju mogučnost utjecati na dostupnost software će biti nešto neprihvatljivo za proizvođaće ali i korisnike.

Ja sam prilicno siguran da ce desktop racunala u buducnosti ostati samo za profesionalnu uporabu dok ce siroke mase koristiti mobitele, tablete te televizore.

Sve je veci broj programera (zbog sve veceg industrijskog rast), ali generalno s tim pada kvaliteta rada. Manje kvalitetan rad je manje placen. Medjutim, ovi koji rade kvalitetno ce samim time vise cijeniti, odnosno naplacivati rad.

Mislim da je buducnost web. Web je jos uvijek podosta nerazvijen. Nerazvijen u smislu mogucnosti koliko bi se jos mogao razviti. Mislim da ce se mobilne aplikacije preseliti na web. Vec danas Opera Mobile nosi odlican osjecaj surfanja na mobitelima. Jos kad se tu doda konstantan rast smart phone-a (i njihovih hardverskih mogucnosti) … mislim da je jasno kuda to konvergira.

Buducnost je inteligentni semanticki web. Na kakvim uredjajima ce biti manje bitno, ionako ce se to vise manje unificirati tako da ce biti poprilicno isto surfati na mobitelu ili na desktop racunalu.

Potpuno se slažem.