[Tutorial] Amazon to eBay dropshipping

Obecao sam nedavno da cu napisati nesto o dropshipingu sa amazona na ebay pa evo. Vjerovatno cu ovo podijeliti u 2-3 posta jer ne mogu stici sve odjednom. Htjeo bih odmah na pocetku reci da onaj tutorijal sa IZF koji je bio i ovdje sharovan ne funkcionise, pa da ne gubite vrijeme.

Prije nego sto pocnem samo da kazem da sam prodao nesto iznad 20k na eBayu ovom metodom, i mislim da bi Oktobar trebao biti oko 25k. http://prntscr.com/pg75o7
Nisam mnogo radio na ovome, uglavnom zbog ljenosti, ali planiram da odradim ostatak oktobra ozbiljnije pa da u Novembru zabiljezim 35-40k. Od ovih 20k sto se prodalo, cista zarada je otprilike 3-3,5k nakon svih cashbackova i svega sto ide iz ovaj posao.

Pada pocnemo…

Mislim da nema smisla da ikome objasnjavam sta je dropshiping. Kao sto sam naslov teme kaze- ovdje se radi o dropshipingu sa Amazona na eBay, na stranim forumima poznatog kao “online arbitrage” iliti online arbitraza. Amazon je ako se ne varam najveca platforma sto se prodaje/kupovine online tice, dok je eBay tu negdje u top 5 iako je tokom dobrog dijela istorije interneta on bio na tom prvom mjestu. Amazon bi bio neki ekvivalent trznom centru, dok je eBay vise kao pijaca/trznica. eBay je “samo” platforma gdje ljudi mogu prodavati i kupovati, dok Amazon ne samo da je platforma nego amazon i direktno prodaje, a uz to sve ima i veliki fullfilment center gdje prodavaoci salju svoje proizvode a Amazon se pobrine oko svega kad dodje do prodaje.

Zahvaljujuci veoma dobrom FBA sistemu, mnogo ljudi uvozi stvari iz Kine (vecim dijelom su to stvari proizvedene u Kini, ali ne sve) tako da na Amazonu imate mnostvo proizvoda koji su skladisteni u US (onaj ko prodaje na eBayu nema tu opciju nego bi u tom slucaju morao ganjati neki third party fullfilment centar). Clanovi Amazona koji imaju prime clanstvo imaju pravo na (u teoriji) neogranicenu upotrebu 2-day shipping narudzbi za sve prime proizvode, a to su svi proizvodi koji idu preko FBA, svi Amazonovi proizvodi i par nekoliko velikih distributera koji imaju poseban dogovor sa Amazonom. Takodje, sa Prime-om imate besplatnu postarinu na sve prime proizvode- s toga je bitno da onaj ko pocne raditi kupi to kupi prime clanstvo- prvi mjesec dzabe, a posle je cini mi se 13$ mjesecno. Takodje, ja ne bih koristio previse ovih 2-day shipping, iako u teoriji to mozete koristiti koliko hocete, nije bas tako.

Posto vidim vec unaprijed da cu letjeti na sve strane, jer ne znam napamet kako ce ovo sve izgledati, pocecu sa listom stvari koja je potrebna za ovo.

Bitno:
-Potreban je eBay nalog, po mogucnosti nesto stariji, da nije tek otvoren.
-PayPal.
-Kartica koju mozete povezati na Paypal i povlaciti novac na nju.
-Amazon prime

Opciono:
-Nalog na topcashbacku ili nekom slicnom sajtu.
-Zyk analitics, software za laksi research.
-Skugrid, software za price/stock monitoring.
(sto se softwarea tice, rekao bih da koristite samo ova dva i nista vise. Vise o tome u nastavku).

Najbitnije:
-Amerikanac s kojim cete napraviti dogovor da koristite njegov paypal i ebay nalog, a da mu dajete procenat profita. Zasto je to toliko bitno- pa kao sto sam rekao na onomg drugom postu, to je otprilike razlika izmedju 300$ i 3000$ mjesecno. A uvjericete se nakon sto pogledate neke usporedbe koje cu napraviti dalje u tekstu.

Da ne duljim mnogo, hadjemo odmah na metodu koji ja koristim. U DS krugovima se zove sniping (radim i neke druge stvari, ali opet kad bih pisao sve predugacak bi ovo bio post). Metoda je veoma jednostavna. Nadjite proizvod na eBayu koji se prodao 4 ili vise puta u zadnjih mjesec dana, nadjite taj proizvod na Amazonu, provjerite da li postoji marza, ako postoji- postavite svoj listing na eBay sa tim proizvodom, i naravno- postavite malo manju cijenu od one po kojoj se prodaje na eBayu. Svaki put kad nadjete prodavaoca kog mozete snajpovati dodajte ga na listu (stavite u notepad, ili jos bolje exel). Svaki put kad trazite proizvode ta vasa lista ce se povecavati i onda bi ste svaki mjesec trebali proci jednom kroz citavu listu (znaci kad stavite trgovinu sa eBaya na listu, svakih mjesec dana cete proci kroz sve njihove proizvode koji su se dobro prodavali i postaviti ih na svoj profil).

Kako doci do proizvoda i liste prodavaoca??

Krenimo od Amazona posto tek pocinjemo i nemamo jos svoju listu prodavaoca. Na pocetnoj stranici ce mi biti predlozeni neki bestselleri. Kliknimo na jednog od njih. U ovom slucaju to ce biti ova digitalna vaga.

Uzecemo naslov listinga na Amazonu i odraditi search na eBayu.
Dobicemo vjerovatno veliku listu rezultata, jer nerjetko se desi da jedan proizvod sa Amazona bude postavljan na stotine trgovina na eBayu. Mi trazimo one koji su nesto prodavali, pa cemo sa lijeve strane na eBayu kliknuti na “Sold items”. eBay ce nam sad filtrirati search i predstaviti samo one proizvode koji su se barem jednom prodali. To bi izgledalo ovako:

Sad cemo uraditi dve stvari. S obzirom na proizvod na Amazonu kosta 9$, mi cemo uci na sve ove listinge koji su se prodali za ~12$+, pogledati ko ih prodaje, i onda te prodavce staviti na posebnu listu- njihove trgovine cemo detaljno pregledati kasnije. (pametno je ignorisati eBay trogvine koje imaju manje od 10 feedbackova (broj pored nicka) i one koje imaju preko 10k. Prvi su pocetnici bez mnogo prodaja, a drugi su vjerovatno prejaki da se takmicimo s njima).

Sad gledamo na listinge koji su se prodali sa dovoljno velikom marzom, gdje bi se i mi mogli ubacit. Koliko ta marza treba biti? Pa ajde da pogledamo detaljno.

Kada to radite iz ovog supka Evrope, onda vam troskovi izgledaju otprilike ovako:

-PayPal: Kad primite uplatu uzece vam 0.30c plus 4.4%. Veoma mnogo, al kad si skoro pa monopol mozes kako hoces.
-eBay: Uzece 10% final value fee, ako imate barem onaj najmanji store koji kosta 30-ak $ mjesecno, onda je to 9.15%. Taj 1% ne izgleda mozda mnogo sad, ali vidjecete da znaci dugorocno
-Cijena samog proizvoda na Amazonu plus potencijalnih 8% (sales tax u pitanju, ako kupujete prime proizvode koji nisu prodavani od strane amazona onda u vecini slucajeva ovo necete platai. Naravno, postoji rjesenje i za ovo a to je llc u USA, vise o tome kasnije).
Evo i link do jednog kalkulatora: http://newlifeauctions.com/calc.html. Potrebno je samo da rucno unesete PayPal fees, posto on po defaultu racuna americkih 2,9%+0.30.

Kad ovo sve sracunamo, mozemo reci da proizvod kupljen za 9$ moze se prodati na eBayu za 12$ i da bi smo mi tu trebali imati otprilike 10% frontend profita (da ne bude zabune, uzeo sam ove brojke jer takve su cijene onog proizvoda koja sam uzeo za primjer gore), ali mi cemo racunati da je to 13$ cisto da imamo malo vise prostora za manevrisanje.

Ako malo skrolujemo, nacemo na proizvod koji se prodao za 14.69$. Kliknemo na njega i onda bi smo trebali vidjeti ovo:

Proizvod se prodaje za marzu koja nama odgovara. Mozete vidjeti da se prodao 5 puta- ako kliknemo na to, mocemo i vidjeti da se proizvod prodao 4 puta u septembru i jednom 31. Avgusta, znaci otprilike ispunjava onaj nas uslov o 4 prodaje u zadnjih mjesec dana.

Kliknemo na ovo dugme sell now. Otvorice se novi prozor “create your listing”. Ono sto je veoma lijepo ovdje, eBay automatski kopira naslov, sve one featurese, specifikacije itd. Mi samo trebamo ubaciti slike, opis kopirati i staviti cijenu.

Kad kliknete na sell now to otprilike ovako izgleda;

Sta je rezultat ovog sto smo maloprije uradili? Znaci vec imamo jedan listing objavljen, a pored toga (ako ste pratili instrukcije) napravili smo i malu listu prodavaoca (za koje znamo da prodaju sa amazona) koje trebamo provjeriti.

Sad ulazimo na profil jednog od njih- pogledamo sta prodaju. Filtriramo search sa “Sold items”, i onda rucno provjerimo koji su se proizvodi prodali vise puta u poslednje vrijeme. Posle toga je sve isto kao u prethodnom primjeru- nadjemo proizvod na amazonu, uporeidmo cijene, izracunamo ima li tu prostora da se mi ubacimo, ako ima- postavimo nas listing i to je to. U pocetku je malo teze dok se ne napravi dobra lista prodavaoca.

Sve je ovo veoma jednostavno svima koji znaju raditi na kompjuteru, iako mozda na prvu ruku ne djeluje tako. Bitno je ponavljati ovaj proces, i ubrzo bi ste trebali imati solidan broj proizvoda na prodaju a u isto vrijeme i poveliku listu prodavaoca koje cete snajpovati.

Ja kad dodajem eBay trgovine (profile) na listu podijelim ih u dve grupe. Prva (veca grupa) su one trgovine koje necu vise nekada provjeriti iz sledecih razloga: mozda nisu dropshiperi, nemaju dovoljno prodaja, prodaje su im razbacane na vise proizvode (posve rijetko vidjeti npr jedan proizvod sa 5 prodaja), imaju preko 10000 listinga na eBayu itd…
Na drugu listu stavljam trgovine na koje cu se opet vratiti za mjesec dana. Pored toga dodam i odakle nabavljaju proizvode (u vasem slucaju to ce biti samo Amazon, al ako se kasnije prosirite koristicete i druge dobavljace pa cisto da znate), ocjenom od 1 do 5 oznacim kakve su im marze, i u trecu kolonu ocjenom 1-5 oznacim koliko prodaju mjesecno. Na ovaj nacin je dosta preglednije.

Ako sedmicu dana radite svaki dan po sat-dva, vec bi ste trebali imati veliku listu trgovina i barem 30-ak proizvoda, sto bi trebalo znaciti da bi ste trebali pocinjati dobijati i prve prodaje.

Dosla je prva narudzba, sta sad?

Opet, veoma jednostavno. Nadjete taj proizvod na Amazonu, ubacite u korpu i samo kopirate onu adresu sa eBaya na amazon checkout.

Kada na eBayu izbije neki problem, potreban vam je return ili tako nesto- kliknete na amazonu na "orders’, nadjete taj proizvod, zatrazite return i od Amazona cete dobiti pre-paid shipping label koji proslijedite kupcu. Kupac posalje proizvod nazad, vi dobijete refund na Amazonu a kupca isplatite na Paypalu. Za neke proizvode (veoma rijetko) Amazon ce vam pokloniti refund bez da vi morati dostaviti proizvod nazad.

Cilj bi vam trebao biti da prodate mjesecno oko 3000-4000$ i da zaradite barem 200-300$. Ako to uspijete, to bi trebalo znacit da ste naucili kako stvari funkcionisu. Kada dodjete dovdje bilo bi pozeljno da trazite partnera iz USA. Ovo je veoma bitno ako zelite da skalirate posao. Prije nego sto sam ja nasao svog, radio sam nekakve racunice i meni je situacija bila ovakva:

Ako kupim proizvod na Amazonu za 20$ a prodam ga na eBayu za 25$ ja sam tu u profitu manjem od 1$, gotovo da mi je to break even point. Medjutim, kad preko amerikanca, na istu transakciju bih zaradio 2,6$ bez racunajuci potencijalni cashback sa topcashbacka. I ne samo da je onda zarada veca, nego imate i daleko vise potencijalnih listinga koje mozete “snajpovati”.

Uspio sam naci jedan stariji tekst koji sam napisao kad sam objasnjavao Amerikancu zato meni odgovara da se odreknem dijela profita samo da radim preko njega. Sve je isto i danas:

Simple example: There is a 20$ dog collar on amazon. You make a listing on eBay selling it for 26$. Paypal is going to take 2,9%+0.30c and eBay is going to charge final sale fee which is 9% of the price you were selling for. After the fees are calculated, you are left with 22,61$- you use 20$ of these to buy the product on Amazon and ship it to your customer and you are left with 2,61$ profit which is around 13% (of price you paid on Amazon) profit.

-Why am I looking for someone from US to do it, and why I am willing to give that big % of profit even though practicly I am doing all the work?

Well, to make it short: fees are much higher for me. Lets say that I am selling the same dog collar on eBay from Amazon. It is 20$ on Amazon and I am charging 26$ for it. My PayPal fees (because I am from Europe) are 4,4% + 0.30c in comparation with 2,9%+0.30c which people from the US pay. So from the start, I am left with 2,22$ instead of 2,61$. That ain’t a big difference but now extra fees come: To be able to use the money to order stuff on Amazon, I need to withdraw the money from PayPal to my debit card. My debit card can only be in local currency, so because of currency exchange I lose ~1,5% of the total money (so it is -0.37 more), but then again I need to use that same debit card to order gift cards on Amazon and again we have currency exchange fee which is ~0.36$ this time. So instead of profiting 2,61$ like you do, I am at 1.51$ now. Which is 7,5% of 20$ which is almost 2 times less than what you get (this is only based on PayPal).

But this isnt the only difference… As US citizen, you can get Amazon cashback card, on which you get 5% cashback. After that is counted in consideration here I will write 3 examples in difference between me and you:

If I am buying for 20$ and selling for 26$ I am in profit of: 1,51$ (7.5%)
If you are buying for 20$ and selling for 26$ you are in profit of: 3.61$ (18,5%)
#as you can see, more than two times my ammount

If I am buying for 10$ and selling for 13$ I would be in profit of 0.57$ (5.7%)
If you are buying for 10$ and selling for 13$ you would be in profit of 1.65$ (16,5%).
#mine almost wasnt even worth the hassle, while you have 3 times that and a great margin

If I am buying for 40$ and selling for 50$ I would be in profit of: ~1,5$ (3,75%)
If you are buying for 40$ and selling for 50$ you would be in profit of: 5.75$ (14,3%)
#Mine isnt worth the risk at all, while you get a really nice profit.

Posto je 01:00, ja cu ovdje stati, a uskoro cu (nadam se sutra) napisati novi dio sa stvarima koje nisam spomenuo ovdje a vjerovatno sam trebao. Naravno, bilo bi dobro kad bi vi postavili neka pitanja sto se ovog tice, posto veoma je prosirena tema pa ni sam ne znam na sta da se fokusiram.

27 Likeova

Jel proizvod koji kupis na Amazonu saljes sebi doma pa onda kupcu s eBay ili direkt saljes s Amazona na njegovu adresu?
Kako si rijesio da paketi nemaju oznaku Amazona, taj dio mi nije bas najjasniji?
Zasto bi slao nekome s eBaya pakete koji imaju oznaku Amazona, drugi put nece naruciti od tebe u tome slucaju i gubis kupca.

@simeon, hvala za tutorijal!

@c3po, stavi samo u naslovu teme “tutorijal”

1 Like

@simeon odlično objašnjeno, svaka čast

1 Like

Pozdrav,

Ovo je tema koja me vrlo zanima jer sam i sam mislio krenuti s ovime i baš mi je drago čuti iskustvo od nekog iz prve ruke, pogotovo u obliku tutoriala.
Zato jedva čekam nastavak.
A ujedno imam neka pitanja.

Nije mi potpuno jasna ova tvoja suradnja s Amerikancem. Mozes li napisati nesto vise o svemu tome. Sto je on konkretno napravio sa svoje strane i sto ti konkretno koristis? Ako sam dobro shvatio, ti zapravo koristis PayPal i Ebay na njegovo ime ili na ime te LLC firme koju je on otvorio? A Amazon racun koristis svoj? Ako moze nesto vise o svemu tome jer iz toga sto pises, ocito je da uprava ta suradnja ima najveci utjecaj na tvoju ukupnu zaradu.

Uglavnom sam citao da ljudi rade dropshipping na Ebayu sa Aliexpressa. Jesi li se ti odlučio za Amazon baš zbog te mogućnosti vezane uz Cashback?

Sto se tice postarine, kada imaš Amazon Prime, onda je postarina uvijek besplatna ili se ponekad naplacuje?
I zanima me kakva je situacija vezana s povratom robe, kakva su ti iskustva s time? Ima li toga jako malo u odnosu na broj prodaja i jesi li imao kakvih problema vezano s time ili sve prolazi bez problema?

Uglavnom, imam jos neka pitanja, ali vjerujem da ces vecinu toga i pokriti u nekom novom nastavku svog tutoriala. Jos jednom, hvala na ovome sto si vec podijelio i na svemu sto ces podijeliti na ovu temu.

Direkt kupcu.

Nije problem nikakav. Nemaju bukvalno svi Amazon pakovanje, ali niko se ne zali. Mozda npr jedan od 1000 prodaja da ce to spomenuti… i Da se zali uvijek mozes ponudit free return i nemas nikakvih problema.

Prodajes na eBayu i radis arbitrazu. Ne pravis tu nikakav brand. Nije ti bitno da se kupac vrati (iako cesto od jednog kupca dobijes vise prodaja) i kupi istu stvar od tebe opet kad prodajes na platformi koja svako dan ima milione i milione pregleda (a ti ces pokupiti par hiljada od toga).

Zivio o7

Njegov je PayPal nalog, njegov je eBay (ne mora biti njegov, moze biti i tvoj, ja koristim njegov zbog specificne situacije, al uskoro cu i krenuti sa svojim nalogom paralelno), on je otvorio LLC, nabavio potrebnu dokumentaciju (u ovom slucaju resale certifikat koji ti daje americki ekvivalent povratu pdva na amazonu). Takodje je uzeo Amazonovu karticu sa 5% cashbacka, na koju ima 2500$ limit i izvadio je jednu preko llca biznis credit card na kojoj je cashback 2% na sve (to smo uzeli u slucaju da krenemo prodavati sa walmarta). On preko Amazona svog kupi gift karticu koju posalje meni. On dobije onih 5% na karticu nazad, a ja dobijem gift karticu i ne moram imati kontrolu nad karticom (pa s eon ne mora bojat da cu ga zajebat nesto, mada sad vec imamo povjerenje jedan u drugog posto smo obrnuli nesto novca). Dijelimo zaradu 25-75% i mislim da je to sasvim korektno, s tim da je u mom slucaju ovaj rekao da bi njemu bilo ok i da se to spusti na 20 ili 15% ako bi mu to uticali pozitivno na kreditni rejting ali to je vec druga prica, nevezano za ovaj tutorial.

Aliexpress… losa kvaliteta, spor shipping, bez neke kontrole nad njim, fake tracking brojevi, komplikovan return itd itd Plus ogromna konkurencija i free to enter za sve. Kad dodjes na amazon-ebay a imas ove cashbackove, ti si kilometar ispred 80% ljudi koji rade DS jer jednostavno imas daleko vise prostora za formiranje cijene.

Besplatna na sve prime proizvode, znaci gotovo sve. Ali ono sto je bitno- isto je svima, niko nema prednost nad tobom.

Relativno veoma jednostavno, i zato je amazon odlican. Ako se ne varam imam 2% returna.

Slobodno udari pitanja, vjerovatno i drugi razmisljaju kao ti pa je onda bolje tako kad odgovorim, znam tacno sta ljude zanima.

4 Likeova

Svaka cast na tutorijalu i opsirnom objasnjenju.

Ako ti njemu odradis free return,da li i na amazonu odradis return ili si tu u malom minusu na tom prodatom proizvodu?

Mozes na amazonu dobit free return ako je neki problem sa proizvodom. Ako je tvoja greska opet mozes “slagati” amazon i dobit free return. Mozes i ako zelis (da ne bi imao previse returna) zatrazit return i dobiti shipping label od amazona a da ti platis za to (tj odbiju ti od refunda) al to je nesto sto ti treba kasnije, kad pocinjes uvijek uzmes free return opciju.

2 Likeova

Da se ukljucim i kazem samo hvala za opsiran tutorijal, svaka cas! Sve je jasno i jednostavno.

1 Like

Veoma jednostavno. Steta za tu “ogradu” koje nas odavde koci, al zato kad se to preskoci potencijal je ogroman, pogotovo kad se krene sa VA

I od mene pohvale za tutorijal. No imam pitanje u vezi poreza za ovog tvog amera. Jel sva zarada ide na njegov račun pa on tebi daje tvoj dio? Ili kako je to organizovano nisam najbolje shvatio. Da li se može pravdat kod njihove poreske taj tvoj dio?

1 Like

Ako kupac se zali zasto je dobio sa Amazona uvijek mozes reci da nemas toga vise na stanju, nisi htio da se iskvaris kupcu, narucio si mu sa Amazona iako si u gubitku.

Super je ovo Simeone. Ocekivao sam ja ovako nesto, s obzirom koliko su ti inace postovi proracunati i racionalni :).

1 Like

Simeon, hvala ti na odgovorima na sva moja pitanja. Pa kad si napisao da još udarim s pitanjima, evo još malo pitanja, vjerujem da će i drugima biti od koristi. :wink:

Prvo još malo vezano uz ovaj dio sa suradnjom s Amerom, budući da imam neke poznanike u SAD-u pa me zanimaju više neke stvari da vidim bih li ja mogao s njima nešto slično dogovoriti. Zanima me koja je konkretno prednost za tebe u tome što je taj Amer otvorio LLC u odnosu na to da si samo dogovorio s njime suradnju i recimo koristio njegov PayPal i Amazon karticu s cashbackom, bez da on ima LLC? Iz ovoga što si napisao, jedina razlika mi se čini da on može preko LCC dobiti još tu kreditnu karticu na kojoj ima cashback 2% na sve? Ili se varam?
Odnosno, konkretno pitanje: da on nema LCC i da si s njime dogovorio suradnju, isto bi mogao koristiti njegov PayPal s nižim provizijama koje vrijede za SAD i isto bi mogao dobiti Amazon karticu s 5% cashbacka?
Eto, pa ako bi mogao malo više napisati o toj konkretnoj situaciju jer mi taj dio nije baš potpuno jasan.

I još neka općenita pitanja.

Kad nađeš proizvod koji ćeš prodavati, koristiš li potpuno isti naziv, opis i slike kao i onaj koga si “snipao” ili ipak nešto mijenjaš?

Reklamiraš li se na neki način ili jednostavno tražiš zanimljive proizvode, postaviš svoj oglas i čekaš? Imaš li neki određeni price range s Amazona za koji bi rekao da daje puno bolje rezultate, tj. smatraš li da idu bolje neke jeftinije ili skuplje stvari?

I zanima me konkretno koliko se aktivno sada time baviš, tj. da li redovito tražiš nove proizvode koje oglašavaš kako bi imao što više oglasa ili više ideš na kvalitetu, tražeći nešto što ima manje konkurencije i slično?

Eto, nadam se da nije previše pitanja. :slight_smile:
Hvala još jednom na svemu.

Simone napravio si baš šta treba što se tiče kvalitetnih tutorijala. Sve čestitke.

Jedno pitanje i od mene. Što se tiče prodaje na eBay (dosta bitan završni korak u čitavoj ovoj priči :wink:):

  • kako se izboriti sa konkurencijom i pozicioniranjem prodajne ponude? (mada mislim broj prodavaca na eBay za većinu proizvoda je veliki)

Ustvari interesuje način prodaje i pozicioniranje? Kako eBay postavlja tvoj oglas za prodaju ? (na kojoj stranici) . Ako nisi na prvoj stranici prodaje tog proizvoda, koje šanse su za prodaju? (sem reklame)

Svu sreću ti želim

Sve se pravda, i veoma je jednostavno za njega. Sve sto meni posalje (moj dio profita) on u firmi otpisuje kao trosak. Uglavnom tu nema problema. Jos velika prednost je sto se nalazi u Floridi, a Florida je zajedno sa Texasom jedna od boljih biznis friendly drzava u Americi. Primjera radi, kad smo tek poceli, trebali smo skupljati sales tax za Floridu i onda prijaviti na odredjen datum koliko smo skupili. Mi nismo uradili ni jedno od toga dva, a msm da je kazna za neprijavljivanje na vrijeme (znaci ne neplacanje, nego samo neprijavljivanje) 2000-3000$. Covjek nazvao tu njihovu poreznu (floridsku, ne IRS), objasnio situaciju, rekao da je tek poceo, nije najbolje shvatio bla bla… da ne duzim- nista nismo morali dati, a kazna otpisana kao da se nista nije desilo, i onda jos ta zena s kojom je pricao ga uputila sve kako treba da se ne bi opet desilo u buducnosti.

Ma da, gomila opravdanja. Moze i npr “We sell on both platforms, here and on Amazon. Amazon provides us with option of using their fulfillment center which ends up costing us much less than fulfilling the orders on eBay, so the difference in price is just that+ some extra eBay fees we have to cover” (ovo je mozda malo bolje posto kad se zale na Amazon, nije im problem sto je doslo s amazona nego zato sto su oni otisli na amazon i skontali da je tamo proizvod jeftiniji 20-30%).

Pa mora imati LLC da bi prodavao… Plus mora imati LLC da bi dobio Resale sertifikat koji omogucuje da se ne placa Sales tax kad se narucuje roba za oko 38 drzava (otprilike u 97% slucajeva ja ne placam sales tax zbog toga, da toga nema, vjerovatno bih placao u barem 25-30% slucajeva).

Odgovoreno iznad.

Fora snajpinga je u tome sto znas da se taj listing bas sa tim naslovom i opisom prodaje. Ako nesto mjenjas onda unistavas samu metodu. Ja posto imam iskustva dodajem neke stvari kad mogu, ali manje vise je to- kopiras sve. Ti kad bi mjenjao naslov mozda bi izbacio bas ono zbog cega se taj proizvod prodaje.

Ljudi pricaju o skupim stvarima, kao to je najbolje, ali ja mislim bas supotrno. One jeftine stvari se prodaju sa lijepom marzom (u postotcima), lagano je navuci social proof (prodati dosta po break even cijeni, i onda povisiti cijenu kad prodas 20-ak proizvoda, jer sto vise prodaja imas bolje se rankiras na ebayu, plus naravno kupci vole kad vide da ti prodajes taj proizvod redovno). Postoji opcija promoted listings na eBayu i odlicna je jer placas promociju tek kad se nesto proda za iznos koji je unaprijed dogovoren i ne mozes zavrsit u minusu nikako. Vise cu napisati o tome kad budem napravio jedan post gdje cu pokriti dosta stvari od sales taxa, llca, promocije itd.

Evo posve iskreno, kad sam prvi put krenuo, mozda sam prva 3-4 dana postavljao listinge (vec sam imao neku staru listu prodavaoca) po toprilike 2 sata dnevno. To je dovelo do prvih 20k za 30 dana… Ne sjecam se da sam taj prvi mjesec kasnije ikako postavljao ista. U tih prvih 30 dana sam imao mozda oko 200 listinga. Sad ovih dana imam oko 400 a planiram dogurat na 600 do Novembra.

Ovo je dosta kompleksno pitanje a htjeo bih odgovoriti sto krace. Isto kao i sa googlom, mi ne znamo na koji nacin radi cassini (ebayov pretrazivac) ali znamo neke stvari koje sigurno uticu na to. Naravno keywordsi u naslovu, broj prodaja prijasnjih, cijena proizvoda, broj slika i kvaliteta (?!), novi listinzi (stari par dana) imaju malo bolji rank, i tako nekih par stvari. Ja sam na nekoliko svojih listinga, kad se kopira tittle i odradi search- prvi na listi… na vecini nisam, ali opet dolaze prodaje. Bitno je samo da se kopira listing kome ide dobro. Kad se to uradi dosta puta, dolazice do prodaja.

Primjera radi. Ja imam oko 400 listinga na nalogu, ali oko 20-ak je na quanitity 0 iz razlicitih razloga (uglavnom zato sto ne mogu taj proizvod vise narucit). Znaci ostane nam nekih 375 listinga. U zadnjih mjesec dana sam imao oko blizu 700 narudzbi, ali pazi sad, malo vise od pola (recimo 200) listinga se nisu prodali nijednom… a ima nekih koji su se prodali vise puta- primjer, jedan proizvod se prodao cini mi se 50-60 puta od 13-og septembra kad je objavljen. Kad sam ga postavio samo sam kopirao listing konkurencije, umanji cijenu (nisam bio najjeftiniji bilo je i drugih prodavaca sa manjom cijenom) ali su prodaje krenule kao lude i sad sam sa tim proizvodom prvi na serachu i ide lijepo. Moze se vidjeti na broju pregleda koliko je listing dobar- ima listinga koji imaju manje od 100 pregleda a objavljeni su prije mjesec dana, a ima onih koji su objavljeni u isti dan kao i ovi prvi a imaju po 6000-7000 pregleda.

3 Likeova

A da li si razmišljao da naručujes preko nekog affiliate linka sa Amazona i da tu imaš još koji procenat?

Pa zar topcashback nije upravo to?

Pa onda bi se ovo dalo i skalirati. Sa 5x vise listinga bice i 5x vise zarade.

Ne znam, zato i pitam :smiley:
Interesuje me ako nemas nekoga u US onda bi ti zarada bila za 50%?

@simeon kakve su potrosacke navike u USA? Ja gledano iz mog ugla preko neta uvek kupujem nov proizvod tako sto nadjem gde je najjeftiniji preko sajtova za uporedjivanje cena ili guglanjem. Zasto neko ne kupuje direktno na Amazon umesto na Ebay? Ameri su lenji da gledaju gde je niza cena? Zapitkuju li u inbox za proizvode ili jednostavno narucuju?

1 Like