[Tutorial] Moje iskustvo s affiliate marketingom

Pozdrav svima!
Prije no sto krenem s pisanjem, zelim vam svima zazeljeti sretan i blagoslovljen Božić.

U ovom postu govorit cu o svome iskustvu s micro niche siteom koji je monetiziran putem amazon affiliatea. Vise o izradi takvog sitea mozete procitati u mojoj staroj temi [Tutorial] Izrada uspješne micro niche stranice . Nadam se da cu uskoro uhvatiti vremena pa objaviti jos bolji tutorial.

Dat cu si oduska i napisati podulji post, nadam se da ce bar dio vas imati strpljena za sve procitati :smile:

1. Kako sam se uopće odlučio početi baviti affiliate marketingom?
Kao i vecinu vas, ideja o pasivnoj zaradi oduvijek me fascinirala. Sto je i normalno, tko ne bi volio imati par stotina (tisuca) dolara pasivnog prihoda mjesecno?

Prvo sto sam pokusao (prije godinu, dvije) bila je zarada od adsensea na stranicama s igricama. Kupio par domena, postavio siteove, nabio par linkova i cekao… no nije bas islo, a nisam se previse ni trudio. U godinu dana sam zaradio svega par dolara. To mi je bila skola, jer greske sam radio odmah od pocetka, tj. keyword researcha, odabira niche, ciljanog trzista itd itd. Nisam nista zaradio na tome, ali svakako sam naucio dosta na svojim greskama.

U meduvremenu se bavim web developmentom, godinu dana radio na elanceu i dosta dobro mi je islo. Ustedio par tisuca dolara i odlucio uloziti u nesto sto ce mi generirati prihod na mjesecnoj bazi.

Dvojio sam izmedu affiliate marketinga i adsensea, ali affiliate je odnio uvjerljivu pobjedu zbog niza prednosti (za mene, ne kazem da je za sve bolji). Tu je sve pocelo, poceo sam istrazivati o tome, dosta sam citao, proucavao ostale stranice… i na neki nacin skuzio kako sve to funkcionira, koje su cake i trikovi itd itd.

Pokrenuo svoj site, ulozio $2000+, i vratio uloženo nakon 78 dana, moze li bolje?

2. Može li se svatko baviti affiliate marketingom?
Definitivno ne, ali vecina vas sigurno moze. Strpljenje i pametno planiranje svakog koraka je najbitnije, ja sam u ovo usao s pretpostavkom da cu ulozeni novac vratiti nakon pola godine, strpljen-spasen.

Vazno je postaviti sebi realne ciljeve i ocekivanja, svi oni koji u ovo udu s namjerom da zarade desetke tisuca dolara za par mjeseci, brzo odustanu od svega.

3. Koliko posla zahtjeva izrada i odrzavanje ovakve stranice?
Meni je trebalo cca. par dana da otkrijem dobru niche, te mjesec dana da pokrenem site. U tih mjesec dana napravio sam sljedece:

  1. izradio sam stranicu (kupio premium temu, malo je prilagodio za sebe), logo itd itd.
  2. unajmio dobrog pisca koji mi je napisao 10ak clanaka
  3. puno, puno citao o search engine optimizaciji, on page optimizaciji itd itd. te primjenio te stvari na svoju stranicu

Moze se sve to i dosta brze napraviti, ali meni se nije nigdje zurilo.

U pocetku, stranica iziskuje dosta vremena. Sve clanke koje vam pisac napise treba malo prilagoditi, dodati affiliate linkove, dodati slike, povezati medusobno srodne clanke itd. Tih mjesec dana radio sam na stranici 4,5 sati dnevno.

Nakon mjesec dana lakse se dise, na stranici radim 4,5 sati tjedno. Vecina tog vremena ode na proucavanje konkurencije, potragu za long tailsima, pracenje wmtoolsa, analyticsa, pozicija u SERP-u. Ukratko, prati se kako stranica napreduje.

4. Kada krece zarada?
U mom slucaju, 10ak dana nakon sto je sve na stranici poslozeno te stranica indexirana. Istini za volju, prvi posjetitelji bili su refferal s nekih foruma, drustvenih mreza i slicno, tako da prva zarada i nema toliko veze s googleom i organic trafficom. Dok vam glavni izvor posjetitelja ne postanu posjetitelji s trazilica, visitor value je dosta nizak, i tu ne treba postavljati visoka ocekivanja. Ja sam bio uvjeren da necu nista zaraditi prva 2 mjeseca dok mi se poneki long tail ne probije u SERP-u, ali prevario sam se, ipak sam zaradio par stotina dolara.

Kada si usporedim, na pocetku kada mi je postotak posjetitelja s trazilica iznosio 0-10%, visitor value je bio $0.02, a sada, kada mi posjetitelji s trazilica cine 70% ukupnog prometa visitor value iznosi $0.20.

5. Što s zaradom?
Moj topli savjet je - reinvestirajte ju. Dosta ljudi se pogubi kada zaradi neke novce online, pogotovo ako se radi o vecoj svoti. Vjerujte mi, ne isplati se izigravati lokalnog serifa i trositi na gluposti. Milijun je lakse potrosit nego zaradit. Budite dosljedni, cuvajte izvor zarade kao zjenicu oka svoga.

Ja 100% zarade reinvestiram, i tako jos par mjeseci. Nakon toga cemo vidjeti to dalje. Kada je strategija razvoja realna, jasna i pametna, nema straha za ulozeni novac. Sve ce se ionako vratiti visestruko.

6. Može li se živjeti od ovoga?
Trenutno moze, i to jako dobro. Ipak, tko zna sto ce biti s affiliate marketingom za 10 godina. Kada si osigurate stabilan pasivni izvor prihoda, dio svog vremena posvetite daljnjem razvoju toga, a dio ucenju programiranja. Barem ja tako radim. Poprilicno sam siguran da kvalitetni programeri imaju svjetlu buducnost :smile:

Zakljucak
Znam da post ne obiluje konkretnim savjetima za izradu uspjesne affiliate stranice, ali to mu nije ni bio cilj. Tu sam iznio neke svoje osobne dojmove, razmisljanja i sl. Podijelite svoja iskustva u komentarima :smiley:

14 Likeova

Moj topli savjet je - reinvestirajte ju. Dosta ljudi se pogubi kada zaradi neke novce online, pogotovo ako se radi o vecoj svoti.

Slazem se 100%, ja sam bio budala pa uzivo i trosio novce kao lud dok nije stala zarada (fb stranice) a sad se trebam mucit dok opet nesto ne pokrenem.

1 Like

Hvala ti na lepom i efikasnom topicu. :smile:

Znaš šta me generalno najviše zanima oko affiliate-a. Imam odličnog pisca, i ako bude potreba za još nekim, taj deo će se lako naći. Problem mi je što imam puno projekata van toga, pa bih što se tiče linkova za affiliate sajtove, to gledao da kompletno outsource-ujem. E sad fora je što tu nisam naša dobre pojedince ili agencije. One koje su po BHW i slično u 99% slučajeva uvaljuju neke sumnjive PBN linkove koji i sam mogu da radim i koje mogu doneti više štete nego koristi. A ove koje sam nalazio da valjaju traže tipa po 200-300 $ ili više po jednom guest postu i to sa sajtova tipa DA 20-30, ništa specijalno npr.

Imaš li neke ideje i savete, ili već neke koje si spazio da rade kvalitetno backlinkove i da se na primer za oko 1.000 $ dobije oko 20ak ili više dobih linkova iz guest postova i slično?

Svaka reč ti je na mestu. Da li postoji na “našem” (ako ne bar na Engleskom) jeziku neki forum ili grupa za Amazon affiliet, gde su obuhvaćeni tutorijali i razmena iskustva. Naišao sam na jedan forum gde se plaća članstvo (USA), ali gde je uspeh zagarantovan. To i ne bi bilo loše za reinvestiranje (jedan dio, a ostatak za ostale stvari), kad počne ići zarada, ali do tada ko je zainteresovan i ima volje za ovaj način rada pogotovo ko tek počinje, bilo bi najbolje ako bi postojala neka ciljana grupa, forum ili šta već o amazon affiliti-ju, a da je free.Ako ništa drugo bar se ovde koliko toliko pokrenulo ustvari ti si pokrenuo. Hvala Ante.

koji je to forum i kako znaš da je uspjeh zagarantiran?

Sve o affiliate marketingu i SEO i svemu ostalome imas na YouTube, Google i svim drugim mjestima. Vecina njih govori jednu te istu stvar i sve je to sitina. Evo i aj cu ukratko tu napisat, pokusati jos krace nego OP.

Nadjes keyword koji je dobar za affiliate, napravis website, kupis ili napises psotove, postavis affiliate linkove, napravis SEO.

Evo i to je cijela mudrost. No to i nije tako, treba znati odabrat dobar keyword, treba znati napravit solidan site, treba znati koji su artikli dobri a koji nisu, i najvaznije treba znati napraviti SEO.

Ovo za SEO, mnogi odmah skacu na backlinkove, najlakse je kupiti backlinkove na PBN ili negdje vec, no puno puta ti linkovi donesu vise stete nego koristi. (Naravno ovi po 300$+, iako mislim da je i to mal cijena, ja bi rekao da jedini backlink koji je siguran je onaj od 1000$+)

Nedavno sam imao projekt koji jos traje, nije affiliate site, ali ima dosta toga povezano. Nisam napravio nijedan backlink. Stranica je nakon godine dana rangirana jako dobro, nema previse artikla, ali svaki artikl je idnexiran i ima svoje posjete. Tak da se s backlinkovima netreba zuriti ako ejs ite nov.

2 Likeova

@imemperor1
Javi se ovom gospodinu za guest postove : https://www.upwork.com/freelancers/~01672e28e77930cf53 , sto se tice PBN-ova to ti ne znam, nisam nikada kupovao te linkove, ali planiram napraviti sam svoj PBN.

@start77
Na nasem jeziku nema nista slicno, mislim da je ovaj forum jos najaktivniji po tom pitanju :smile: Slobodno pitaj sto te zanima.

@dadaas
Svaka ti je na mjestu. To ja stalno i pokusavam naglasiti, nema u ovome nista ekstra tesko, nedostizno ili sto ti ga ja znam. Za napraviti uspjesnu stranicu trebate uspjesno odraditi 4,5 koraka, pocevsi od odabira niche. To je sva mudrost.

1 Like

@ray - Vidi, ukoliko ti neko da kombinaciju za loto i kaže da će biti dobitak 150 € ili više, stim da moraš uplatiti 100 €, a ti to ne uradiš i desi se da bi dobio 500 €, onda je sve do tebe (ili nas samih). To što sam napisao da je uspeh zagarantovan, je zbog toga što nije bilo nikog da se požalio da nema rezultata. Članstvo (nije toliko jeftino :grinning: mada ko ima novca onda nije ni skupo :joy:) nesećam se koliko se plaća jer je meni sad to ne prihvatljivo. Znam da daju metode za affiliate i upućuju koje alate da koristiš (između ostalog bilo je i za amazon), jednostavno pomažu i teraju te da uspeš. Znači sve je do nas. Nisam snimio niti zapamtio koji je forum, ali mislim da ako izguglaš možeš naći nekoliko pa šta ti je volja izaberi i probaj. Znači moj natpis “zagarantovan” je samo na osnovu mog nekog zaključka što sam tada pročitao (nije bukvalno da se shvati) jer danas ti niko nizašta ne može garantovani, a samo sam hteo naglasiti da tako nešto postoji i ukoliko neko zna za slično ili za free opciju da objavi. Želja mi je da koga god interesuje affiliate markenting pomognem da uspe (sa nekom od informacija za koju smatram da vredi), kao i ja što bih volio da postignem neki razultat.
@Anteloff HVALA još jednom na tvojoj ponudi za pomoć, čujemo se i još mnogo boljih uspeha ti želim.

1 Like

nismo se shvatili, ja sam te ozbiljno pitao za informaciju. znam ja guglat i izguglat ih nekoliko, no mene zanima taj određeni jer sam pretpostavio da ti to iz iskustva pišeš

Hvala ti za info, kakav je sa cenama otprilike, u kom se rangu kreću? I jel može sam sve raditi od writinga do publishinga?

@ray
Kao što rekoh, nisam snimio ni zapamtio link foruma, a došao sam do njega preko nekog bloga. Onda sam potražio na google da li ima bilo kakva žalba na njih - bile su uglavnom samo pohvale. Tek posle toga sam otišao da se registrujem i vidim uslovi koji su, ali kad sam video cenu sa žaljenjem sam ih napustio u nadi kad budem mogao reinvestirati i da ću ih pronaći. Ukoliko negde u history uspem da pronađem link šaljem ti sigurno. Da pišem iz iskustva (sigurno bih naveo na samom početku) koji je forum i kakvo je iskustvo, da li se isplati biti član i kakvi su rezultati. Moja želja je bila da podelim i to što znam (jer je meni do tada bila nepoznanica da takav forum ikako postoji).
Ovo se sad odnosi na sve članove foruma koji slave:
Čestit Božić i da vam se sve želje ostvare.

@ray
Evo našao sam, a ukoliko interesuje još nekog:

1 Like

100$ Zato i jesu u top 5 affiliate amrketers kada za svakog korisnika foruma uzmu 100$.

EDIT: Zaboravio sma napisati MJESECNO

@dadaas
jebiga niko nam nije kriv što nemamo standrad, i za koji treba da se izborimo, ali sve je to dobro i biće bolje :joy:.

Ključ uspeha kod svih uspešnih “aff” blogova, savetnika jeste odabir niše u kojoj rade i to je više od pola posla obavljeno. Ostalo dođe samo kao unapređenje ili nadgradnja do bržeg unovčavanja monetizacije tj. povrata investicije.

Ovo što je Anteloff napisao to vam nude i plaćeni servisi, samo što je Anteloff otkrio i previše nego što možete da dobijete na nekom od tih plaćenih servisa. Ponude vam svoje studije sajta koji su pokrenuli “ne otkrivaju detalje i servise koje koriste” (detalje u smislu step by step), nego korišćenje tog i tog programa, odabir ključne reči, istraživanje ključne reči, servise koje su koristili, opis servisa u kratkim crtama i njegove mogućnosti.

Zaključak:Svako od njih u besplatnoj ili plaćenoj varijanti se pojavi samo kao savetnik, ono što vam prodaju kao komercijalnu uslugu jeste isto što i Anteloff piše i deli svoje iskustvo, preporučuje servise, piše recenzije tih servisa, i to je to od prilike sumirano u kratkim crtama.

Oni koji planiraju ili već rade PBN znaju da je to sa Google velika igra, kao što je na svom blogu opisao osnivač kompanije “LongTail” (upućeni iz te branše znaju o kom programu se radi i osobi koja je to pisala), to je veliki rizik, a povratak na pozicije jako težak i opet vam ponude alat koji će to rešiti (ali ne i detalje to je na vama) Alright Google, You Win…I’ll Never Use Private Blog Networks Again!

1 Like

Da, bas o tome sam govorio kada sam pricao da pravi PBN network kosta preko 1000$, no neki su pisali, da kosta manje, kupis hosting, domenu dodas content i to je to. Da onda prodajes linkove po 5$ na fiverru i onda se dogodi da website koji je mjesecno zaradjivao 5000$ najednom postane under construction site.

Zato jedan pravi PBN link na pravom PBN networku kosta 1000$ i vise.

Jer taj PBN network nema nijedan signature da je to u biti site u PBN-u. Pa ga kao takvog Google nemoze prepoznat.

Za $300 moze se dobiti 5 guest postova, od toga jedan na lifehack.org, jos jedan jaci portal, i 3 slabija. Mislim da se isplati. Da ne reklamiram previse, kontaktiraj ih pa vidi sto je za tebe najbolje :wink:

1 Like

Da da to bi bilo odgovarajuće, hvala ti puno :slight_smile:

Ante, zahvaljujem na motivirajućim postovima :+1:

Zadovoljstvo mi je :smiley: