[Tutorial] Zarada na internetu - smjernice za početnike

Ako mislite da je ovo još jedan od onih tutorijala u kojima vas navlače na neke lude ponude, krivo mislite.

Ne, ovo nije ni tutorijal gdje ću napisati da možete klikati na reklame za 2 centa na sat i na kraju ih nikada ne isplatiti, jer vam je potrebno 3 godine da pređete limit od 50$ za isplatu.

I ovo zasigurno nije tutorijal nakon kojeg ćete zarađivati 1500-4000 kn od internet marketinga, bez da potrošite sekundu svog vremena.

Ovo je tutorijal u kojem ću vam objasniti 3 realna načina za internet zaradu, koji vam mogu postati full-time posao s vremenom. Da, trebat će vremena, ali bitno je da znate da je moguće.


Mnogi na internetu traže zaradu od prvoga dana i nakon 3 dana „razočarenja“, počnu misliti da se na internetu ne mogu zaraditi novci. To je potpuno krivo i internet je druga stvarnost, u kojoj su također potrebni radnici.

Za razliku od normalnog posla, na internetu prvo trebate nešto graditi ili učiti, te tek onda možete zarađivati novac.

Da, možete postati poznati i vrtjeti lovu na reklamama.

Da, možete napraviti web stranicu i primati pasivne prihode.

Ne, nećete zarađivati od prvog dana, ali se isplati trudit.

Internet zarada je kao i zarada u pravom životu. Morate raditi. Ima poslova koji su unos podataka, copy paste tekstova, korisnička podrška i slično, koje može raditi svatko, te nekih zahtjevnijih poslova poput uređivanja videa, slika i sličnih stvari.


Graf zarade na internetu: u početku radite bez zarade, u konačnici dolazi eksponencijalni rast (najvjerojatnije…)

Sada kada smo riješili što je ovaj tutorijal, i kad je dosta ljudi na pročitan uvod ugasilo tutorijal, možemo nastaviti s 3 realna načina za zaradu.

Da, znam, zaboravio sam napisati kakva očekivanja morate imati, a to je ključno kod pisanja. Zainteresirati publiku, da nastavi čitati tekst.

Možete očekivati realnu zaradu kroz 3+ mjeseca, ali nekad i tek nakon + godinu dana. Svakako, kad-tad, zarada će doći. Ako se trudite i radite, nećete ostati praznih ruku, ali morate imati na umu da je rad od kuće, na računalu, veoma težak…

I, krenimo onda redom…

Ako niste ugasili ovaj tutorijal na samom početku, onda ste totalni početnik. Ako niste, i poznajete osnovne načine za zaradu, tada stvarno možete prestat čitati, jer bezveze gubite vrijeme.

1. Postanite mikro influenceri ili pišite blog

I prije nego što se nastavite smijat na ovo i kažete „ma to nije za mene“ (najčešće zbog nekog straha od negativnih reakcija), ovo je u današnjem svijetu poželjno.

Globalnih travel influencera ima uistinu puno, no možete postati mikro influencer vezan uz neku usku temu. Svaki video koji uploadate na YT, vječno će biti tamo. Kroz početak nećete imati koristi, no kako rastete, možete početi prodavati reklame ili pokrenuti nešto svoje vezano uz branšu.

Mnogi ljudi misle da influenceri ne zarađuju puno od reklama. Cijene su po objavi kod nekih influencera nekoliko tisuća kuna (naravno, ovisi o broju followera).

Plus je što su oni jedna osoba koja ima po objavi doseg od nekoliko stotina tisuća ljudi, dok TV reklama ima isti taj doseg u nekom random terminu, a pod tu reklamu inače brandovi sve zaposlenike TV kuće. Zbog toga se sve više počinje marketing okretati prema influencerima.

Ako ste nešto stariji, ili jednostavno ne volite snimanje, tada možete pisati blog. Blog će vam biti koristan iz nekoliko razloga i kroz vrijeme vam može donijeti posao. Uz blog, koristite LinkedIn za poslovne svrhe, jer je kao društvena mreža odlična za pronalazak poslova. Osnove LinkedIn marketinga možete pročitati ovdje: LinkedIn marketing

  • Tekstovi koje napišete, konstantno će primati posjetu s Google tražilice, a korisnici koji posjećuju vaš tekst tako su tražili taj pojam.

  • Kroz tekst ili na kraju teksta možete ponuditi vaše usluge i predstaviti se.

  • Blog je plus i kod prezentacije i vašeg osobnog brenda.

Nakon što napišete zadovoljavajući broj tekstova, ako imate smisla za pisanje, možete pronaći portale ili ljude kojima je potreban sadržaj. Od pisanja tekstova na internetu, ako imate dovoljan broj suradnji, možete zarađivati dovoljno za život, uz puno manje dnevnog rada nego inače. Naravno, treba vremena da pronađete dovoljan broj suradnji i usavršite pisanje.

2. Kreirajte web stranicu

Izrada web stranice koštat će vas oko 25$. Sve što je potrebno je kupiti domenu (koja košta oko 10$), hosting (1. godina se može pronaći za 15$) i dobra volja.

Ako ste mislili da je ovo jedan od onih savjeta gdje ćete kreirati stranicu i bez daljnjeg uloženog truda zarađivati milijune, nećete.

Trebat će vam vremena i volje, a sve što je potrebno je instalirati WordPress na hosting, pronaći neku besplatnu temu kako bi stranica izgledala dobro - i urediti je. Nakon toga vaš je zadatak pisati kvalitetne tekstove o toj temi i reklamirati stranicu.

Možete na stranicu posjetu dovlačiti putem društvenih mreža, kvalitetni tekstovi će kroz vrijeme početi dobivati posjetu s Googlea, a stranica će s vremenom rasti. Što je starija i sadrži bolje tekstove, to će imati bolji autoritet i nalaziti se na boljoj stranici Googlea ili imati više fanova na društvenim mrežama i newsletteru.

• TIP: Izbjegavajte opće teme, već smislite neku stranicu s malo užom publikom.

3. Gradnja Instagram profila i prodaja

Kreirajte 3 Instagram profila, objavljujte na njima kvalitetan sadržaj i podignite broj pratitelja. S vremenom ćete početi zarađivati, bilo od prodaje profila (Što ne preporučam, jer gubite nagli rast. Na Instagramu profil što ima više pratitelja brže raste.)…

  • Kvalitetne objave. Možete pronaći na sličnim profilima objave koje se na profilu ističu s brojem lajkova, „kopirati te objave“ i tako znatno podignuti kvalitetu na vašem profilu.
  • Pratite ljude koji prate profile u istoj niši. Odite na profil sličan vama i zapratite osobe koje lajkaju sadržaj ili komentiraju (ne više od 100 akcija dnevno, da account ne dobiva blockove).
  • U roku od godine dana možete imati zadovoljavajući broj pratitelja i početi prodavati objave ili pokrenuti web shop.

Ako se pitate, kakav je ovo tutorijal, nema nikakvih ludih korisnih one to one steps kako nešto napraviti, da, upravo zbog toga što oni koji neće sami istraživati, neće uspjeti ništa napraviti. Ovo su 3 metode s kojima sigurno možete zaraditi kroz vrijeme, a za zaradu je potreban i trud!

13 Likeova

ja se nadam da se kolega @d1namic neće naljutiti na komentar, ali meni ovo više liči na neki članak koji se objavljuje na nekom uopštenom portalu nego na tutorijal na specijalizovanom forumu koji uopšte ne zalazi u dubinu ičega navedenog. malo je možda i šupački ovako iskomentarisati bilo čiji tutorijal i bilo čiji trud na ovakav način, ali nije šupačka namjera. znam da kolega se bavio instagramom i da npr u toj oblasti je sigurno mogao napraviti bolji tutorijal, ili npr da je samo jednu rečenicu je mogao pretvorit u tutorijal kako napraviti sajt za 25 dolara koji bi bio korisniji od ovako uopštenih stvari spojenih. mislim meni ne treba ni taj tutorijal kako napravit sajt za 25$ ali je uopšteno mnogo veća korisnost takvog tutorijala nego ovakvog.

pa napravi ti bolji tutorijal, niko ti ne brani.

nije u tome poenta. da ponovim nikakva namjera nije da umanjim ič napisano, no da smatram da d1namic sa zvojim znanjem i vrlo dobrim stilom pisanja za isto vrijeme mogao korisniji tutorijal napravit.

6 Likeova

Znam da, i ja sam razmišljao o tome. No isto tako posjećujem ovaj forum već godinama, i godinama dolaze novi članovi koji otvaraju teme o brzoj zaradi i glupostima. Upravo zbog toga sam odlučio napisati jedan opći tekst (svrstan pod tutorijal), vezan uz internet zaradu. Čiste smjernice vezano uz koje 3 stvari mogu krenuti početnici i sigurno zaraditi novac s vremenom. Zato sam i dodao:

Ako se pitate, kakav je ovo tutorijal, nema nikakvih ludih korisnih one to one steps kako nešto napraviti, da, upravo zbog toga što oni koji neće sami istraživati, neće uspjeti ništa napraviti. Ovo su 3 metode s kojima sigurno možete zaraditi kroz vrijeme, a za zaradu je potreban i trud!

Sve ove stvari koje sam naveo, na internetu postoji milijun how to videa, tekstova i slično. Ideja ovog tutorijala je bilo čisto smjernica novim članovima.

Više je motivacija i smjernica, nego tutorijal.

2 Likeova

Ako niste ugasili ovaj tutorijal na samom početku, onda ste totalni početnik. Ako niste, i poznajete osnovne načine za zaradu, tada stvarno možete prestat čitati, jer bezveze gubite vrijeme.

Evo da priznam da sam na preskok procitala, al sam ipak procitala. Meni licno nece trebati, ali slazem se, za mnoge pocetnike koji banu ovdje i pojma nemaju sta ce sa sobom i kuda da krenu, ovo su ok smjernice.

1 Like