Upit o zaradi na Instant Articles?

News nicha je mnogo zahtevna, moras ceo dan da budes aktivan i cekas prave vesti. Ja to kazem cekas talas, je dzaba ces da objavis nesto uvece a to se desilo jutros, svi su ga vec procitali i nema potrebe dva puta da citaju istu stvar.

1 Like

Hvala ali u cem je problen pa tri puta izbjegavas pitanje jel ti copy paste? :smiley:

Sry nisam registrovao, na brzinu odgovaram. Da C/P vec me je neko to pitao i potvrdno sam odgovorio, tako da nema sta tu da krijem :slight_smile:

1 Like

@Jeronimo034 najbolji savjet koji ti ja mogu dati je da se što prije počneš šaltati sa kopiranog sadržaja na unikatni. I mislim da je sada pravo vrijeme da kreneš. Pretpostavljam da će biti bolno, da ćeš trebati uložiti novce u sadržaj i to fine novce, da kvalitet tih novih članaka na početku neće biti na nivou kao kopiranih, ali što prije kreneš lakše će ti biti.

Zašto ti ovo govorim? Fejsbuk će jako brzo početi ka blokiranju svih članaka koji nisu unikatni, svojim sistemom i uz to da već sada mogu jednostavnom formom kreatori unikatnog sadržaja prijaviti kopirani sadržaj i gubiš pristup svoje stranice na mjesec dana i drugi put za stalno, treba da zabrine sve.

Ja sam prošao period kao i ti, imao kopirani sadržaj, ali se full prebacio na unikatan i to je najbolja odluka koju sam donio. Bolno je na početku i nije lako, ali se isplati i to dobro.

Kada sam pričao da je instant najjači i da će biti sve jači i jači, svi su govorili da griješim i da je adsense kao king. Sada svi koriste Audience network i ono shvataju koliko puta je ustvari bolji. Kada sam pričao da treba plaćati sadržaj fejsu da bi na kraju od njega dobili nove ljude itd, svi su rekli da je to glupo da se ne isplati, a sada to svi rade… Samo što kao i obično kasne par koraka.

Sada ti kažem, pređi na unikatan sadržaj koliko god bilo bolno. Za 24 mjeseca ćeš mi zahvaliti. :smiley:

1 Like

U potunosti se slazem sa tobom u vezi kopiranog sadrzaja. To upravo i ja pricam, bukvalno je pitanje dana kada ce da se promene stvari. Ja za sada pokusavam da ispumpam sto vise love da bi mogao da se spremim za taj period. A ja ga cenim da ce to da bude onog trenutka kad budu odradili reklame u videu jer ce morati da zastite kreatore, do tada ce i moci nekako da se provlacimo.

što dvije godine?

Tak ce sigurno biti, no bigtruck ne moze se blokirati sadrzaj koji je npr “Ubojstvo u Splitu” di su prenijeli svi news portali, kod svih to mora biti isto, ne mozes ti napisati unikatan clanak uvezi toga…Lupan ili nest slicno, tak da sigurno da to se nece blokirati.

I ak imas kakve veze sa fb, spoji me da se Marku nagavorim ne mogu ovdi se tak izraziti haha

Prva 3-4 mjeseca će vjerovatno mrziti što je krenuo tim putem, jer je teško kreirati sadržaj koji je dovoljno dobar kao kopirani koji je već provjeren. Onda će skontati vremenom najbolji način, pronaći najbolje pisce, naći svoj ritam i napraviti da stvari funkcionišu. U periodu od 6-12 mjeseci od sada Fejsbuk će početi sa ovim svim sranjem oko copyright contenta i prvi na udaru će biti koji koriste instant articles jer je to njihova platforma i vjerovatno će biti masovno gašenje takvih sajtova na način da neće moći koristiti fb instant articles i audience network.

U tom istom periodu će isplivati kvalitetan unikatan sadržaj koji će biti nagrađivan (koji se već sada počeo da nagrađiva), i ako pametno skalira napravit će uhodani biznis koji radi posao i biće sve veći i veći. Nakon dodatnih godinu dana od toga svega će imati uhodano sve, skalirati na veliki nivo i zarađivati vrhunski (pogotovo ako se okrene ka stranom tržištu). I ako mu ikada bude dosadilo to sve, zbog unikatnog sadržaja, vlastitog brena i zarade uvijek to može prodati za 100K, 200K ili milion. Dolara.

3 Likeova

P.S ako neko na prvu kaže da je nemoguće bilo šta od ovoga, ovdje na forumu imaju članovi, barem dvojicu ja znam da zarađuju 3-4K$ neto na mjesećnom nivou od Audience networka. Za 72h zbog stvarne kvalitete koji su izgradili bi mogli to prodati na https://empireflippers.com za 100K+$

1 Like

Evo stanje nakon par dana… Šta drugo reći nego da sam prezadovoljan…

Ako nike tajna, koja ke nicha u pitanju? Prosto mi je neverovatan eCPM za domacu publiku.

News portal, evo odakle mi je sva publika

1 Like

Uh, mogao bi i ja onda dobro proci na IA, pogledaj u mene stranice od 100k , imam više njemaca i austrijanaca od tebe a i švicarska je u igri, baš me zanima kako će prolaziti…

Edit: @Erwin_Okugic super, oko 700 maraka si zaradio za 7 dana…sve je to super ljudi, ali sta cete kada nastupi to vrijeme što @BigTruck kaze…kada samo originali budu isli, nema nas nigdje…gdje da napises toliko tekstova i to još što dužih zbog više reklama, meni se samo ne sviđa što sa IA si prepušten na milost i nemilost Fb-a , imaće sve podatke o tvojoj stranici i nema mrdanja ili poštuj ili si naje*o…i zamisli izbrisu ti stranicu koju si gradio godinama…biće gusto mogu vam reći…da, izgleda to sve fino, plaćaju dobre cifre ali kada navuču posjetu i zeznu adsense, vidjeces onda diktature…sjećat ćemo se mi adsensa ko ovi stariji Jugoslavije xD

2 Likeova

Sta da ti kazem. Ide do kud ide. I bez adsensea sam jednom ostao tj banovan a pojma ni dan danas nemam zasto. Uredu je to ako dodje vrijeme za unikatan sadrzaj i sta ti ja znam, trebat ce vise stolicu ugrijat ali boze moje sta je tu je. Mda mislim da IA nikad nece biti rigorozan kao adsense. Al boze moj pred nama je

nakupite sad para da možete ulagat “po pravilima” kada se bude moralo

2 Likeova

Mozda malo glupo pitanje: Dali npr se smatra copy/paste, ako uzmem članak na eng jeziku i prevedem ga na Hrvatski jezik ( uz para dodavanja novih rečenica )

LP!

Kako postaviti od Facebook IA u plugin za wordpress kod od google analytics, ovaj standardni ne radi

Piše tamo kako da se postavi (jednostavno je), ali ti očito želiš da postaviš drugačiji Analytics kod putem kojeg ćeš pratiti statistiku samo za FBIA

Za posjetu na sajtu to je lako samo se postavi kod od google analytics u theme ali kad taj isti kod postavim u plugin koji je za IA prilikom “SAVE” pojavi se greska

Jel ti kod počinje sa <script> i završava sa </script>