Usvojen article 13 - kraj interneta kakvog poznajemo

Kako ne krade? To sto su svi naucili da je google bog jer im donosi $$$ ne znaci nista. Usporedi sebe i njih pa vidi koga ce prije tuziti za kradu, google koji kopira tekstove od tebe ili ti od nekoga XY, naravno bez ikakve dozvole za kopiranje jednog i drugog nacina.

1 Like

Kako google kopira?

Google samo indexira sve što treba, opet kažem, nečeš biti na tražilici , ako zabraniš bootove.
Kome to smeta izlistavanje na google?

Radi se o klasičnoj krađi sadržaja (ili dijela sadržaja) bez dozvole. To što većini to vjerojatno ne smeta i žele biti na Googleu je nešto drugo. Mogućnost blokiranja nije bitna.

Jel kad netko snimi neki film mora se još zajebavat sa opcijama blokiranja da mu netko ne ukrade taj film i postavi na neku svoju stranicu sa filmovima ili je kažnjivo samo po sebi prikazivat tuđe filmove bez dozvole?

Mislim da podaci firmi nisu isto što i privatan sadržaj na privatnoj web stranici.

Krade! :smiley: Jer po tome niti webovi sa filmovima ne kradu. Ako nećeš da tvoj film bude na tim webovima, nemoj :wink: Potrudi se da ne završe tamo. Jel ćeš stavit no robots ili neku drugu zaštitu nije bitno :slight_smile:

I ono što ne treba :slight_smile:

Po defaultu je zabranjeno neovlašteno objavljivanje tuđeg sadržaja. Zašto bi se netko morao još zajebavati sa zabranom botova kad mu već zakon koji je iznad botova garantira da nitko ne smije objavljivati njegov sadržaj bez dozvole?

Normalno da većini odgovara biti na Googleu, ali kad sad malo razmislim o ovome čudi me da Google već nije popušio tužbe. Možda je ovo ideja za laku zaradu? :smiley:

1 Like

To su samo izrazi kako kome odgovara, dok primjerice google smatra to indeksiranjem, a ako ti to uradis smatra se kopiranjem, a zapravo je jedna te ista stvar.

Dobro, ajde ako ja sada “indeksiram” ilegalne strimove, krekane programe itd to je legalno? Da odem na one shitove od stranica nethr, index, 24 sata itd, pa “indeksiram” 2 recenice od iste teme sa svakog sajta “google” bi me kaznio jer kopiram. Da, zvuci presmjesno da te bana stranica koja koristi iste fore i moze to raditi bez ikakvih pravnih posljedica dok ako netko drugi to ucini drugim rijecima mali covjek odmah ce mu doci tuzba na vrata.

Samo citaj njihove smjernice kako da te google ne indeksira, znaci moras stavljati nofollow, noindex na sajtu. Pa zamisli da napravis stranicu kao google gdje indeksira vijesti na istu temu i onda stavis te iste smjernice kao google i oni te tuze zbog kopiranja, zbog neovlastenog reklamiranja sto ti ja znam, a ti reces pa sajt samo indeksira…

Zadnji primjer je da ti, ja i svi ostali moramo staviti na svoj sajt neki qurac da nas google ne indeskira, a hoce s vremenom, pa ponavljam odakle googleu moja dozvola da indeksira moj sajt iako apsolutno nista nisam stavio da blokiram ikoga? Zamisli da napravis trazilicu koja indeksira sajt koji indeksira? Znaci napravis search bar na svom sajtu i covjek upise nesto, sajt izvuce to s googla izmjesa pozicije i covjeku se pojavi odabrana pretraga na tvome sajtu, voila! imas trazilicu.

Stvar u tome je da se takve stvari ne primjenjuju za svakoga jednako nego tko je jako bogat postoji jako mala sansa da mu itko ista moze, pogotovo americkoj tvrtki koji gledaju sebe kao boga.

Jako davno je bila amo nazvati to “prica” da je sve na internetu besplatno, nitko ti nista ne moze itd, a pogledaj u sto se pretvorio internet i zasto dark web ima toliko vise stvari nego ovaj clearnet jer gdje god ude necija velika kompanija pogotovo kao google useru stvar.

Moje misljenje je da izlistavanje na googlu ne smeta nikome ako je posteno, ali svi znamo da nije, recimo ti njihovi updejti oko rankinga stranica tko ce biti prvi na nekim keywordom itd nema nikakvog tutoriala, sve su to testovi ljudi koji kasnije napisu neke stvari koje mislimo da znamo sada (a nikada ne znamo 100%), pracenje korisnika, oni glupi snippeti na sajtovima koji su prvi, indeksiranje retardiranih domena koje nemaju veze s vezom, ukratko kaos.

Npr., ako ja napravim web stranicu koja automatski kupi sve objavljene vijesti ili bilo koji drugi sadržaj sa raznih portala ili privatnih webova i objavljujem sav taj sadržaj na svom webu sa linkom na originalni sadržaj, ali bez izričite dozvole vlasnika sadržaja i od riječi do riječi preuzeto, jel to legalno? Mogu staviti i opciju koju ti webovi moraju iskoristit da ih moj web ne bi indeksirao. Mislim da bih brzo dobio tužbu :wink:

1 Like

Bravo… :slight_smile:

Nisam nikad razmišljao o tome da li Google krade, ali zapravo sad kad malo razmislim radi se o čistoj krađi i neovlaštenoj objavi sadržaja za koju bi svatko drugi odgovarao.

Meni naravno ne smeta da mi Google indeksira web stranicu, ali što naprimjer da želim napraviti web sa fotkama svog malog djeteta i želim da samo rodbina ima link i da se apsolutno nigdje ne prenosi taj moj sadržaj. Ja to mogu osigurati tako da podesim no robots, ali zašto bih se ja morao zajebavati sa time ako me Google uopće ne zanima? Zašto me Google tjera da trošim svoje vrijeme na nešto što me ne zanima? Možda ne znam podesiti no robots pa moram učiti o tome ili nekome platiti. Ako Wordpress i sl. ima negdje u uvjetima korištenja da pristaješ na indeksiranje po defaultu što je sa webovima rađenim od nule? Tamo na ništa pod defaultu ne pristaješ i nitko ne smije tjerati da nešto dodatno radiš da bi se zaštitio od krađe sadržaja koja je već po defaultu kažnjiva zakonom.

Da, Google definitivno krade sadržaj! Da mi se da zajebavat s time i da malo više vjerujem u sudstvo i inteligenciju sudaca točno bih napravio bezvezni web samo da bude indeksiran i onda tužio Google za krađu sadržaja.

Ova prica me podsjeca na onu pricu zene sto je tuzila neke proizvodjace mikrotalasnih jer nidje nije pisalo da ne smije mačku stavljat i sušit u mikrotalanoj, ali to je daleko od poente koju ja ranije htjedoh reci.

Poenta je kad npr na mobilnom ukucas:
“best cat food brands”
Ti bukvalno ne moras otic ni na jedan sajt sa gugla da bi dobio sve potrebne informacije o ovoj temi. Prvo ide featured snipet sa listom proizvoda pa onda lista pitanja iz people also ask i kako ih otvaras prosiruje se lista sa tudjim sadrzajem koji gugl vrti ko svoj. A fazon je sto je taj sadrzaj okruzen reklamama od kog ti webmajstori boba nemaju a koji taj sadrzaj stvaraju. I nije to titl i opis to su korisne informacije koje gugl krade, informacije koje ni po cemu nemaju pravo da koriste, koje je neko platio dobro, potrosio dane pisuci ih itd. I ni to im nije dosta.

Ukucas na mobilnom kune u konvertibilne marke i gugl bukvalno iscupa taj dio sa sajta i ubaci tu “aplikaciju” u trazilicu. I jos masu primjera dje gugl krade tudje i pravi ga svojim sto se tice ovih featured snipeta ili kako se sva ta ■■■■■ zovu nebitno. Ako neko misli da je to normalno i da nije kradja nije bas dobar sa rasudjivanjem. Sta je sad tom sajtu koji ima taj tool cilj da neko radi konverziju na guglu a ne na njihovom sajtu. Kakvu korist ima taj sajt od ljudi koji su konverziju odradili na guglu i nisu posjetili sajt. Bezocna pljacka svih web vlasnika od strane gugla. I mene cudi da im ova pljacka prolazi i da nisu popili tuzbe za ovo, po meni su bas zasluzili.

7 Likeova

Odma sam to pomislio kada sam procitao tvoj ceo tekst.

Neko napravi sajt i posle indeksiranja tuzi google za preuzimanje dela teksta,bez slanja dmca.

Kako bi sve to proslo?

Najverovatnije nikako.
Nisu oni sisali vesla i sigurno imaju jak tim pravnika koji bi to srusili u par minuta.

Zato što bi podmazali, ili bi se radilo o priglupom sucu. Drugačije ne vidim kako bi takva tužba pravno mogla biti srušena, osim ako niti drugima nije zabranjeno kopirati nečiji sadržaj i djelomično ga prikazivati na svom webu.

  1. Nasi suci nemaju blage veze sto se tice interneta
  2. Nasi suci gledaju zakon kako im odgovara ili je zakon dvosmislen i uzaludno je bilo sto raditi
  3. Vjerojatno bi isli na nagodbu sa mizernom lovom, ako ne prihvatis onda si gotov

U svakom slucaju nemas sanse iako si 100% u pravu.

1 Like

Gugl je prije godinu dvije uveo i neko pravo na zaborav dje mozes trazit da te deindexuju izbrisu sa gugla, ako vec te indexuju a ti ne zelis, vjerovatno je to uvedeno da bi izbjegli neke od takvih tuzbi ili tuzbe zbog netacnih informacija za koje se takodje moze valjda traziti brisanje i za jos mnogosta. Opet ne moze se indexovanje porediti sa uzimanjem dijelova sajta za svoju korist.

Mogu oni staviti sto hoce, to je isto kao da ja uzmem djelove stranice i stavljam te djelove na svoju stranicu i onda jos stavim kontakt formu da me kontaktiraju ako zele da maknem taj dio sto sam uzeo.

Google nije poceo tako da je pitao dopustenje moze li “indeksirati” svaki sajt nego je jednostavno poceo “indeksirati” i tako rade do dana danasnjeg.

Ima stvarno previse primjera sto je dobro, a sto lose, tipa kada ste vidili na nekoj stranici da ce vas svatko moci pronaci izvan te stranice? ili jos bolje sto ce velika vecina ovdje popljuvati, ali gleda se sto je posteno, a ne kako kome odgovara, tipa kada ste vidili na nekoj stranici da dijele zaradu od reklama sa korisnicima? necu ni ulaziti koliko Mb se skine reklama mjesecno kada imas mobilni internet, a sajt ti ne placa nista za to.

Pa evo nijemaca koji se toliko cvrsto bore protiv piraterije:

“indeksiranje” je legalno kada je u pitanju google, a stranice koje sadrze ili da se bolje izrazim “indeksiraju” filmove koji nemaju nijedan film na svome serveru i koji izricito govore kako nemaju nikakve veze sa filmom su ilegalne.

Samo su se malo zajebali u redosljedu :wink:

Zašto ovi koji imaju tuđe filmove na web stranicama ne bi uveli pravo na zaborav i omogućili svim vlasnicima prava na te filmove da im se lijepo jave i traže ih brisanje sadržaja (filma) pa tako legalno radili i legalno zarađivali na tuđim filmovima sve dok ne dođe zahtjev za zaborav? :slight_smile:

Pa da! Sad vidim ovaj komentar, a baš sam gore napisao nešto slično :slight_smile:

@micos @aaaaaa21 @anja1 Ovaj e dobio tuzbu zbog drugacijeg razloga,ali je ipak dobio tuzbu protiv giganta.Mi svi u startu mislimo kao i ti @aaaaaa21 ali ovaj je rizikovao i dobio.

Sto ne bi i sajtovi?

Stvarno zanimljivo. Ako pocnu sajtovi s time oni su gotovi, ali znamo da ce jedna od najvecih kompanija na svijetu uraditi sve da se zastiti, makar pozvali vladu da im dode u pomoc. Dosli bi u takvu situaciju da bi trebali proglasiti bankrot.

Ovo je americki dizni ovo nema veze sa artiklom 13 jer je artikl 13 evropski zakon i vazi za firme u EU

amerikanci imaju DMCA što je ja mislim skoro identično kao Article 13 … tako da te mogu ganjati kako hoće, nije g*vno već se cuko pokakio

btw produkcije kuće iz USA su se ozbiljno udružile posljednje vrijeme, potegli su opasne advokate …