Web trgovina i fiskalne blagajne

[quote=“Zgubijumf”]-treća jedinica, računalo s kojega izdajemo račune (može biti i neka druga oznaka)[/quote]Ispravka: ovo treće, oznaka naplatnog uređaja, ne može biti neka druga oznaka, mora biti brojka.

Primjer internog akta imaš na stranicama PU.

Je li potrebna fiskalizacija za web shop koji naplatu vrši isključivo pouzećem i općom uplatnicom/internet bankarstvom, znači ne postoji mogućnost kartičnog plaćanja? Ako se ne varam, a s obzirom na ono što stoji na stranicama pu, fiskalizacija u tom slučaju nije potrebna:

'Plaćanje karticama Maestro, Visa, Mastercard, American Express i drugim kreditnim i debitnim karticama smatra se prometom u gotovini, za koji je potrebno provesti postupak fiskalizacije izdavanja računa. Nije potrebno provesti postupak fiskalizacije izdavanja računa ako se plaća općom uplatnicom na račun, i ako se plaća sa računa na račun. ’

Pozdrav,

neda mi se otvarati novu temu pa pišem u ovoj. Interesira me dali je netko od vlasnika web shop-a ušao u fiksalizaciju ? Ako da koje od ponuđenih programa(blagajni) koristite ? lp

Pa… vjerujem da su do sada već mnogi ‘vlasnici’ web shop-ova ušli u fiskalizaciju.
Mislim da se pitanje uglavnom svodi na to na koji način izdaješ račune klijentima. Ako to radiš direktno iz web shopa onda moraš tražiti rješenje za taj konkretan softver. Recimo, za Magento sam vidio da je Inchoo nešto napravio… Možda je netko ovdje to već isprobao ?
A, ako planiraš koristiti zasebnu aplikaciju za POS i izdavanje računa onda imaš daleko veći izbor.

Ja sam ušao u fiskalizaciju od 01.04. Možda nisam niti trebao, ali kako mi ionako sva plaćanja idu preko računa, svejedno mi je ušao u fiskalizaciju ili ne (ne gubim ništa).
Napravio sam vlastito programsko rješenje za skladišno knjigovodstvo (kunske i devizne primke/skladište, izdavanje ponuda, računa i fiskaliziranje računa) u PHP-u, kojeg ću u svim budućim projektima povezati za webstranicom za automatsko izdavanje ponude i računa. Ako te zanima, pošalji PM pa ti dam link na demo aplikaciju.

Ako nekog zanima, naišao sam na objašnjenje porezne uprave kako račune naplaćene PayPal-om nije potrebno fiskalizirati:

To je sve upitno, nije potpisan službeni dokument. Osobno sam danas predao zahtjev za fiskalizaciju i ispalo me cca 1200kn (sve ukupno).
Nego, mene više brine radno vrijeme. Smiješ raditi 8 čuki ili kako ti piše u ugovoru. Na kraju dana radiš zaključak koji se šalje u Poreznu upravu. Što se događa ako mi netko uplačuje izvan radnog vremena i sjedaju novci na račun, a ja ne radim ? Neki dan sam ušao u dućan i kaže mi teta da se ne ljutim, sada je 20.01h i poslan je zaključan u PU (ne može primati uplate). Uglavnom na takve stvari gledaju. Kako ja mogu zabraniti čovjeku koji je u drugoj vremenskoj zoni da mi uplati na račun ?

Ne šalješ nikakav zaključak u PU. Ona je napravila temeljnicu, ali to je za njenog knjigovođu. I nije joj se otvaralo blagajnu još jednom zbog tebe, pa ti je to rekla.

Ne vodi PU računa o nečijem radnom vremenu. Smije se raditi i više od 8 sati - to se zove prekovremeni. Da ne govorimo o mogućnosti kliznog radnog vremena i dogovora da se za rad van radnog vremena uzimaju slobodni sati ili dani u drugo vrijeme.

Tko brani nekome da ti novac uplati kada god to želi? Ako ti račun trebaš fiskalizirati, to činiš kada ga izdaješ - zašto bi ti izdavao račun u sekundi kada ti je netko uplatio novac na tvoj račun?

Kakav si to “zahtjev za fiskalizaciju” platio?

Neznam, više mi niš nije jasno i ne želim se više opterećivati stime. Različiti info dobivam sa svih strana.
Krivo sam se izrazio, uplatio sam 375kn za certifikat PU i ostatak za program, cca 1200kn ukupno.

tsereg, možda si i u pravu kako PU ne vodi računa o nečijem radnom vremenu, ali praksa je sasvim drugačija i ljudi se zaista boje izdati račun nakon radnog vremena. Ja se bojim izdati račun nakon radnog vremena, servisi (automobila) boje se izdati račune nakon radnog vremena, krojački saloni se boje izdati račune nakon radnog vremena, jer sve nas je strah što bi se moglo desiti ako porezna se odluči jedan dan usporediti vrijeme izdavanja računa sa radnim vremenom obveznika.
Teorija je jedno, praksa (i novčanik) je nešto sasvim drugo.
Porezni referenti ne znaju porezni zakon (uvjerih se na svojoj koži), porezne inspekcije pak tumače zakon kako im u tom trenu odgovara (ne znam osobno, ali znam iz razgovora sa ljudima koji su imali probleme “u komunikaciji” sa poreznim referentom pa sa poreznom inspekcijom).
Bolje ne riskirat, i ja da sam na mjestu te blagajnice ne bih mu izdao račun nakon 20:00…

Nisam mislio da PU ne vodi računa o radnom vremenu u smislu neprijavljenih radnika – rekli su da će upravo to i raditi, kontrolirati na taj način da li nečiji OIB “radi” svaki dan od 7 ujutro do 11 navečer, zato što gazda ima neprijavljene radnike. Uostalom i traže radno vrijeme poslovnica. Ali to je kontrola zbog nadzora plaćanja poreza na dohodak i evt. drugih stvari iz njihove ingerencije, a ne zbog kršenja Zakona o radu, što nije u njihovoj ingerenciji (kršenje Zakona o radu mora goniti sam radnik preko inspekcije rada, iako bi onda inspekcija možda mogla pogledati zapise od PU, no vjerujem teško bez sudskog naloga jer ti podaci spadaju u poreznu tajnu).

Mislio sam da se PU ne bavi time kada tko radi, tj. neće PU određivati, niti ih je briga hoće li netko danas raditi od 8 do 16, a sutra od 10 do 18, a prekosutra od 8 do 20. Dakle, mislio sam da njemu nitko ne brani izdati fakturu za to što mu je netko uplatio novac na račun bilo kada, ne mora odmah (jer to je spominjao – kako će on zabraniti nekome da mu uplati novac na račun). Na koncu, ako se fakture fiskaliziraju automatski, koje je radno vrijeme web-shopa i tko je “radnik” koji izdaje račune? A ako se fiskaliziraju naknadno, “u uredu”, pa nema ništa neobično u tome da se povremeno radi i prekovremeno. A na koncu, da bi sve bilo “čisto”, dovoljno je prilikom promjene radnog vremena “ureda” poslati poruku na PU s promjenom radnog vremena, a opreza radi u internom aktu (te pojedinačnim odlukama s kojima se upozna svaki radnik) navesti da je radno vrijeme radnika u “uredu” klizno unutar toliko i toliko sati, pa neće biti neobično što neki OIB izdaje račun prije ili poslije radnog vremena ureda.

Ja znam da je u Ženinoj firmi bila velika strka oko tog radnog vremena i da su se njih 4 prijavljivale svakako kako niti jedna ne bi imala više od 40 sati tjedno i max. 7 sati dnevno. Radi se o trgovačkom lancu sa preko 150 trgovina u Slavoniji. Dakel ako jedan takav trgovački lanac misli da će biti problema oko toga onda vjerujem da bi ih moglo biti i da bi PU mogla praviti velikih problema ukoliko vidi da jedan te isti oib radi više od ne znam koliko sati dnevno,tjedno, mjesečno.

Ništa drugo ne preostaje nego izdavati račune unutar radnog vremena, a primati uplate od 0-24h. U pravilu kako god da okreneš račun se bude fiskalizirao unutar 24h i ako će oko toga raditi probleme onda ću ići na burzu i primati ću novce od države i neću ništa raditi.

@CC - Je li Boso? :slight_smile: Idem u subotu.

Kod dućana i kafića je blagajna u pogonu stalno, tj. svakih toliko izda račun. Znači, ako isti OIB svaki dan fiskalizira račune po 14 sati, onda je očigledno da netko radi na crno i da se ne plaćaju porezi za tu osobu. I to je ono što su u predstavljanu sustava poreznjaci eksplicitno rekli da će provjeravati. A motiv im je bila statistika koju su izvukli i papirnatih prijava koje obveznici predaju, po kojima u prosječnom restoranu radi 1.4 zaposlena, a u prosječnom kafiću 0.7 zaposlenih…

Ali kod fiskaliziranja računa “u uredu” - pretpostavljam da ovdje mislite na one kojima web-shopovi ne fiskaliziraju račune nekakvim automatizmom, kod uplata kreditnim karticama i sl. - malo je vjerojatno da će osoba koja to radi, raditi više od svog radnog vremena. Zato ne vidim što bi “ilegalno” moglo biti u tome. Ako netko (jer je, recimo, one-man band firma) jednostavno radi klizno, onda, IMHO, naprosto treba donijeti interni akt kojim uređuje radno vrijeme kao klizno, a radno vrijeme ureda za primanje stranaka staviti na kraće od 8 sati. To se kao opaska može unijeti i u interni akt za fiskalizaciju. U tome nema nikakvog “varanja” bilo koga - nije na državi, niti na Poreznoj da organizira nečiji posao.

Problemi, ja mislim, nastaju kada ljudi rade uredno, ali su nemarni kao odgovorne osobe u poduzećima. Pa napišu na ploču ispred vrata da rade od 8 do 16, a porezni inspektor dođe u 10 i ne nađe nikoga u uredu. Ili su danas radili u uredu popodne, a kao direktori svoje vlastite firme nisu uopće donijeli odluku o radnom vremenu u kojoj bi istaknuli da se u slučaju potrebe rada iza radnog vremena za taj broj sati dobiva slobodno neki drugi dan. Onda, pretpostavljam, mogu nastati problemi ako netko pita kako to da radite popodne, a niste obračunali prekovremene u plaći?

Danas sam bio kod porezne savjetnice. Računi se izdaju unutar radnog vremena kojega ste spomenuli u internom aktu, nikako izvan radnog vremena. Konkretno kod web shopa mogu se uplate primati od 0-24h, ali račun radiš unutar radnog vremena. Ja si dnevno pišem 7h kako bi radio i Subotom 5 sati. Ako mi netko uplati u Petak poslijepodne/navecer onda izdam račun u Subotu, tako ću uvijek izadati račun unutar 24h. Sve to treba napomenuti u internom aktu i to je to.

Da, ali to sve što ti je baba u poreznoj rekla važi ako imaš radnike. Ako pak nemaš radnike, nego samo ti kao direktor radiš, onda koliko jaznam možeš raditi 24 sata djevno 7 dana u tjednu i neće ti nitko ništa. To važi i za obične dućane, ako radi tvoj radnik onda praznikom ne smije raditi ili treba platiti 100% veću satnicu. AKo radi gazda ili član uže obitelji onda može.

Taakođer je pitanje koliko baba u poreznoj zna način funkcioniranja web shopa i svrhu invoice machine-a. Možda da je tražiti pismeno očitovanje.

Pismeno očitovanje je jedino što obvezuje porezne inspektore da te ne prcaju jer radiš onako kako ti piše tamo. Ako nemaš pismeno očitovanje onda inspektori mogu reći: “Nemamo mi pojma što ti je baba u poreznoj rekla. Nije nas briga!”. Pa ti onda plaćaš kazne ili ideš na sud pa se tamo nosaš s njima.

A ne znam, meni se više neda oko toga zezati. Radit ću kako mi je baba rekla i posvečujem se drugim stvarima…

Pa koji idiotizam…
A šta ako webshop sam fiskalizira i izdaje račune po izvršenoj uplati (kreditnom karticom)?
Pobogu, u doba računala i automatizacije ja moram ograničavat kad program smije izdavat račun a kad ne.
Još ću morat i vadit rodni list, domovnicu i onda OIB za računalo…

Pa ne mogu vjerovat.

Problem je u tome što oni za to nisu educirani. Ako nije problem otiđi u misnistarstvo financija (Sopot) i traži na porti poreznog savjetnika. Mene su jučer poslali na 4 kat, ali pola njih nije radilo pošto je bio “kaos u prometu :)” na kraju sam završio kod ženske kod koje nisam trebao završit. Treba im sve objasnit i neka stave se na pismeno i to je to. Drugo ne vidim. Što se tiče porezne uprave (spadam pod Peščenicu), tamo niš neznaju, oni su za popunjavanje tablica i jedino im to dobro ide.

Problem je što nitko od njih nije educiran ni za šta osim za (kao što si rekao) prepisivanje sa papira u računalo, a ponekad im niti to ne ide dovoljno dobro.
Da, morat ću nekoga uživo uhvatit za vrat i ispitat ga, jer ovdje nitko ništa ne zna osim kad treba kaznu spičit.
Porezni referent mi nije znao reć niti kako mi treba ić slijed brojeva računa od kako sam trebao ući u fiskalizaciju, a kamoli da će mi znat dat odgovor ili prijedlog u skladu sa Zakonom za ovaj “problem”.
Idiotizam, pa daj zamisli d google ili godaddy izdaje račune ručno?
I sad kad sam sve automatizirao, skinuo ženi sa grbače izdavanje ponuda i računa, ispada da joj sve to moram vratit nazad na staro i da opet mora ručno izdavat račune. Pa kako je krenulo, za 3 godine bumo morali izdavat paragon blokove, potpisat ih, udarit pečat i slat ih poštom, preporučeno i arhivirat (u ionako preveliku hrpu papira koju moram imat zbog poreznika) te papiriće da je račun poslan poštom…
Nabijem ih nazadne na ku*ac.
Stvarno me zna raspizdit idiotizam.