Da li je ovo preveliki bandwith?

Bas sad gledam nesto koliko bandwidtha koriste moje stranice.

1 413.9 GB
2 420.51 GB
3 402.82 GB
4 408.71 GB
5 391.09 GB

Ovo su podaci za maj. Uglavnom ukupno u maju 12.78 TB!

Sajt je sa gifovima, ima u prosjeka od 10k do 20k pv dnevno. U maju je imao 267,976 pv.

E sad, mene zanima jel ovo normalno i da li mozda neko moze da provjeri kod sebe koliki je bandwith?

meni se čini skroz ok za taj traffic

to ti je jednostavna računica. Pogledaj koliko je teška neka od stranica i pomnoži s brojem posjeta. Gifovi su sami po sebi problematični zbog kompresije. Jpg je puno bolji format jer ga možeš sprešat’ kako ti odgovara, no ako udaraš po facebooku png je s kvalitetom (bar se meni čini) bolji. bolje se prikaže kada ga Facebook optimizira no opet se vrtimo oko potrošnje prometa :).

Ja na stranici sa online igrama koja mi ima najvise prometa u petom mjesecu sam imao 2.5 TB prometa.

Nije bas tako jednostavna racunica jer browser malo drugacije funkcionira.

@bobo_1
Meni se cini kao dosta prometa. Ispada da svatko od tvojih posjeta pravi 20mb. Bas me zanima sto ce reci ovi koji imaju priblizno posjeta kao ti, osobno nemogu rec jer nema site niti blizu sa toliko posjeta, hehe

bla bla bla bla
@bobo_1 pogledaj neku od stranica u nekom od online aplikacija koliko je zapravo 'teška koliko ima MB.
http://tools.pingdom.com/fpt/

Sta bla bla bla?

Evo objasnit cu:
Browser returning visitore drugacije tretira i ne skida cjelu novu stranicu, dobar dio nje se generira iz cachea, pa ako je ona teska 30MB, kada se drugi put ucitava onda se dobar dio servira iz cachea sto je puno manje, mozda i do 1000% manje.

@bobo_1 pogledaj da mozda ljudi ne hotlinkaju tvoje slike

u svakom slučaju podaci su malo veliki i ako na 267976 otvaranja stranica imaš 12.78 TB onda je to mlogo. Ispadne da ti je stranica teška otprilike 47 MB.
ps. no ako još imaš optimizirane stranice i koristiš cache onda su ti stranice još veće

Ja se kladim da je hotlinking, da vrlo vjerojatno ljudi hotlinkaju te gifove sve posvuda.

E sad ako je site napravljen da mu je to zarada onda nemozes nista.

Mene vise zanima gdje je to hostano?

složio bi se sa tom konstatacijom. No to se može vrlo lako provjeriti. Dapače može se i zabaviti s time. Promjeniš linkane slike i staviš na njih razne montaže.

Uvjek se moze napravit i zabrana hotlinkanja, pa stavis umjesto tvoje slike da im prikaze neku drugu na kojoj pise tvoja domena, eto besplatne reklame :smiley:

Da ali mozda je taj njegov biznis bas za hotlinkanje, odnosno da se njegovi gifovi shereaju po forumima, webstranicama i tako…

No mene zanima koliko placa hosting az tih 12 terabajta prometa i gdje je taj hosting.

Hosting je Hostgator, shared webhosting. Posto se kroz cpanel moze vidjeti koliko se zauzima file sistema, za ovaj site, za file sistem se koristi 963.95MB, tj za cijeli wp-content folder. Ukupno ima 635 postova.
Ima malih gifova a bogami ima i velikih, tipa preko 6MB.

Evo npr. ukupno za danas bandwitha
123.34 GB.

od kojih imam 5 sajta sa gifovima i koji su imali ovakav bandwidth danas
73gb
20gb
11gb
9gb
8gb

Mozda krivo citas taj bandwith? Gdje ga mjeris?

Koliko dugo to traje. Nemogu da vjerujem da pucas 12 terbajta mjesecno na shared hostingu i nisu te natjerali na dedicated ili VPS, pa predpostavljam da bgandwith meter krivo mjeri ili hostgator ne mjeri bandwith po korisniku (valjda jer im nije na kraj pameti da bi mogli imati na shared hostingu po korisniku 12 terabajta)

opet bi se složio :slight_smile: @dadaas, toliko prometa nemoguće da nisu reagirali.

Evo print screenova
ovaj alat na hg koristim

I statistika za maj.

HAHA pa lagao si nam. Ovdje su brojke duple, pise 22 Terabajta.

Iskreno mislim da je taj bandwith meter posasavio i da je ovjde doslo do kardinalne greske, jer ajmo razmisljat logicki.

Ako si ti na shared hostingu, znaci da se nalazis na serveru s drugim ljudima i ti radis sada strasan promet, pa to se mora osjetiti i kod tebe i kod drugih. Ovako racunicom nekom, ti radis konstantno 9MB per second u prosjeku.

Neznam, mi pljujemo po tim hostgatorima i Godaddyima, ali ako je ovo tocno onda se isplati ovakvo nesto hostati kod njih. Jer svaki server ima limit bandwitha.

Primjer, hetzner jer znam da je kod nas popularan, ali ovdje sam naveo ove prave servere ne one cheapshit sto prodaju:
https://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/px61
Ovo je solidan server 70 Eura i oni imaju 30TB bandwith. Sto bi ti mogao zamalo premasit…

Zanimljiva tema.
Koliko dugo vec imas toliki protok, napisao si za Maj, jel i proslih par meseci isto tako bilo i posetilaca i protoka?
U svakom slucaju pisi sta se desava sa ovim ako te ne mrzi, nije mi jasno kako ti vec nisu “predlozili” da predjes na nesto jace sa shared hostinga.
Izgleda da letis ispod radara,haha.

Da, pa na sto jace, s ovim nemoze niti na VPS, ovo je previse i za VPS, hahaha

Jel ima iko da ima sajt sa gifovima?

Sa Hostgatora

Shared

Shared web hosting customers do not need to request more bandwidth since these accounts have unlimited bandwidth.

Evo za ovu godinu.

Ovdje sada pokazuje da je za maj 12TB.
Uglavnom, na ovom hostingu sam vec vise od dvije godine. Nikad opomena, nikad nista.