Prestanak pušenja - 50h kasnije - iskustva

Hvala, nadam se da će pomoći.

Ima sad već nekih 10 godina…no kao što si primjetila, ljepota u ovome je što se može primjeniti na bilo koju naviku koju želimo ukloniti ili stvoriti.
Preuzimanje kontrole nad sobom. :wink:

Ne znam datum tačno ali tu je u neđe godina otkad ne čadim. Mislim da je neko prije 2-3-4 godine poslagao stotinjak pušača i doveo bukmejkere da odrede kvote ko od pušača neće nikad batalit, mislim da bi kotirao ako ne međ prva tri ono sigurno bar međ deset favorita da nikad batalit neću. Možda neko misli za sebe da nema šanse da batali, pa eto malo motivacije. Mada svako sebi žice nalazi i spaja šta i kako. Mene bi ranije samo iznervirale ovako nečije riječi i onda bi zapalio i u sebi reko kurčev si ti pušač čim moš prestat, biće fućko sisa pa sad kao nešta sere meni pametuje…

Inače ko nije išo na more u septembru mora poć. Nema gužve, dreke, žaropeka, a more perfektno.

Svaki izdetektovan euro se računa ko 40 zarađenih. Čisto da znate konverziju. Ođe kod mene više ni komad žice i šarafa i ostalog metalnog smeća neće u more ostat od mene. Preronjah sve po ko zna koji put.

4 Likeova

Svaka čast. Ja evo već nekoliko mjeseci planiram prestati pa nikad doći taj dan. :smiley: Jedino kad bi me neki jak grip uhvatio pa da ne mogu pušiti. :smiley:

15 dana bez cigarete…
Ostavio sam ih iz zezancije, ne planski…
Dodje mi nekad da ono lezetski ispusiv 2-3 odjednom, ali hvala Bogu suzdrzim se, jos nisam siguran u sebe po ovom pitanju, tako da ne znam koliko ce ovo trajati, ali ja se nadam da nikad vise necu zapaliti.
Ne izbegavam piti kafu, izlaziti u kafice i drugim mestima gde se cadi, niti izbegavam osobe koje puse, jednostavno zelim prihvatiti i razumno shvatiti da vise ne palim, a da ostalo bude sve kao do sad. tj. da se suocim sa realnoscu :smiley:

1 Like

3 put prestajao pusit u periodi od 8 godina zadnja pauza 2-3 godine i ponovo pocnem u periodi korone dosadno tamo vamo i evo planiram opet prestati ali jako je tesko, svaki dan sebi kazes i opet zapalis. Moras jaku volju imati to je najvaznije, nista elektricne cigare itd to ne pomaze. I budite u drustvu nepusaca to je isto jako bitno. Pozz

Evo i moje priče…
Počeo sam pušit cigarete dosta kasno… sa 27 godina tek. Ni sam ne znam zašto.

Uglavnom pušio plavi walter kutiju-dve dnevno. (jednom sam čak uspio popušit i tri i pol kutije crvenog marlbora :slight_smile: ).
Prije 9. godina počeo malo čitati o vapingu i skužio da dosta ljudi piše kako im je pomoglo da zamijene vapinga cigaretama. Pa reko, ajd da probam iako ni nisam imao baš neku želju a ni potrebu da prestanem pušit. Kupio komplet za vaping i počeo parit u popodnevnim satima. Ujutro odem na kavu i zapalim cigaretu i jedva ju uspijem ispušit do kraja koliko mi se gadila.
I od onda ne pušim :slight_smile:
Tj. Probao sam još desetak puta više iz znatiželje nego iz želje zapaliti cigaretu, cigarilos ili cigaru i uvijek sam se pitao kako sam uopće mogao pušiti.

Da, svjestan sam da sam jednu ovisnost zamijenio drugom ali vapeanje i pušenje su nebo i zemlja. Od toga da jedna cigareta sadrži tisuće kemijskih spojeva koji su dokazano štetni pa do poznatih nus-pojava (kašalj, povremene glavobolje kad se pretjera, dizanje tlaka i slično). Sa vapenjem nemam ništa od toga, glava me nije zabolila ni jednom u devet godina, isprobavam razne arome što je gušt, sam si radim tekućine, ne smrdim po dimu i trošim mjesečno samo 100-200 Kn za moju oralnu ovisnost.

Dakle, ako ne možete nikako prestati predlažem da probate vapeat. Znam još dosta ljudi koji su isto tako zamijenili,(što potpuno a što bar smanjili cigarete.

1 Like

U septembru će dvije godine kako ne čadim. no nije to ono čime se danas falim.

Još malo pa zlataru otvaram

3 Likeova

Divan je lancic. Ako ces prodati, kupujem :blush:

Popust naravno uracunaj, kako je reda, da ne izbaksuziras, buduci da sam ti prvi musterija :sunglasses:

1 Like

Stvar je u tome da ako prestaneš pušit moraš nać drugu naviku koja će ju zamjenit. :smile:
Neki put ta druga može biti lošija od pušenja.
Il ćeš počet više pive pit il ćeš bubat po slatkom ili nešto u vašem slobodnom izboru.

Nisam mislio prodavat. Mislio sam ostavit djeci da oni nekad to raskrčme :slight_smile:

Ne mora vala ništa u životu. Nikakvu novu naviku ja nisam razvio.

Baš juče iščitah cijelu ovu temu i božouove priče o majndsetu i filozofiji kako treba prestat i zašto na baš taj način. Bez po njemu potrebnog majndseta i bez usvajanja nekih drugih loših navika bez puno filozofije i bez nekih problema sam presto čadit iako sam bio hardkor pušač. Kako će ko postić zavisi od osobe do osobe i poznavanja sebe

1 Like

Jasno, nema tu mudrosti previše, treba samo donijeti odluku, i onda ovako:

klikni-prstima

Naravno da ne moraš ništa. U druge se poroke upada neovisno o ovom. :grinning:

Čestitam. :slight_smile: Ja oko 20. Leti vrijeme svejedno pušio ili ne. :smile: :o:

1 Like

Kako se sada osjećate?

1 Like

Kod mene nema nekih velikih promjena. Nisu mi se pojačala čula mirisa i ukusa, ne ijem više no ranije, nisam kašljao i iskašljavao, koncentracija mi nije ni gora ni bolja, nemam viška para koje sam trošio na cigare, nisu me neke nervoze morile bar ne veće no inače… Dakle kod mene je prilično sve isto.

Možda će zvučat čudno ali čini mi se da otkad sam presto čadit mogu malo manje bit pod vodom kad ronim. Znam da neka prosta logika nalaže da bi trebalo da mogu duže zadržat dah kad ronim, ali prilično sam siguran da mi je otkad ne čadim umanjeno vrijeme koje mogu provesti pod vodom roneći na dah za bar nekih 10-20%. Nekad sam mogo minut i po pod vodom sad jedva mogu dobacit na minut i deset sekundi. Logika mi veli da se ranije tijelo nosilo lakše sa nedostatkom kiseonika i viškom otrova, tj azota u krvi.

Ovo pleme Bajau koje zovu morski nomadi su poznati kao najbolji ronioci na dah u svijetu. Žive u kućicamašš iznad vode i povazdan ronjaju naš dah i love ribe sa onim ko kopljima. Zanimljivo je da oni masovno čadinjaju. Čak i vjeruju da im pušenje pomaže da bolje ronjaju. Nekad sam gledo i klip sanekim što priča o tome, pokušah al ne uspjeh ga naći.

Navedoh AI da mi da mogućnosti zašto bi pušenje moglo pomoći za duži ostana pod vodom, on veli ovako:

Razumijem perspektivu da pušenje možda pomaže Bajau roniocima. Možda neki od razloga za njih su:

  1. Udah dima širi plućne puteve i omogućuje veći udah vazduha prije ronjenja. To može dati više kiseonika u početku.

  2. Nikotin daje osjećaj opuštanja i smirenosti koja može biti korisna za koncentraciju pri ronjenju i lovu riba.

  3. Dugi tempo pušenja izgrađuje toleranciju na manjak kiseonika, što može doprineti sposobnosti da se duže zadrži dah pod vodom.

  4. Pušenje je duboko ukorenjeno u kulturu Bajau i može im dati osjećaj tradicije i zajedništva koji podržava njihove mogućnosti.

  5. Bajau veruju da im pušenje pomaže, tako da postoji mogući placebo efekat koji zaista može da poboljša njihove sposobnosti.

  6. Pušenje omogućuje socijalizaciju i razmjenu iskustava među roniocima, što može unaprijediti njihovo znanje i tehnike.

Ovo su neki načini na koje bi pušenje moglo da pomogne, uzimajući u obzir specifičnu kulturu i način života Bajau. Ipak, dugoročne štetne posljedice pušenja vjerovatno nadmašuju ove moguće kratkoročne dobrobiti. Ali razumijem perspektivu da ima elemenata koji bi mogli da im pomognu na svoj način.

Zanimljiva mi je ova tačka 3. pa sam tražio da je raščlani

Evo šire objašnjenja tačke 3:

Kada pušite dugi niz godina, vaše telo postaje prilagođeno na niže nivoe kiseonika u krvi. Nikotin i drugi hemikalije u duvanskom dimu uzrokuju sužavanje krvnih sudova i otežavaju plućima da apsorbuju kiseonik iz vazduha. Telo se polako navikava na ovo stanje hroničnog nedostatka kiseonika.

Kada ronite, možete biti izloženi još nižim nivoima kiseonika u krvi. Ali ako ste pušač, vaše telo je već prilagođeno na određeni stepen hipoksije (nedostatka kiseonika). Zato može biti lakše da vaše telo podnese dodatni pad nivoa kiseonika koji se dešava pri dubinskom ronjenju.

Ovaj mehanizam se naziva “prekondicioniranje za hipoksiju” i čest je fenomen kod pušača. Međutim, on takođe dovodi do niza ozbiljnih zdravstvenih posledica kao što su plućna oboljenja i srčani problemi.

U kontekstu sposobnosti da se duže zadrži dah pod vodom, ovaj efekat privremeno može doprineti da pušači ronioci ostanu duže pod vodom. Ali on ne znači da je pušenje zdravo ili da pomaže fiziologiji ronjenja na duže staze. Naprotiv, to je indikacija da je pušenje već dovelo do oštećenja tkiva i organskih sistema.

Tako da, ukratko, pušenje stvara određenu toleranciju na hipoksiju koja privremeno može pomoći prilikom zadržavanja daha, ali to nikako ne znači da je zdravo ili poželjno za ronioce.

Uglavnom očekivah kontru kad prestah čadit, u najmanju ruku da ću postat poluriba i da ću eventualno izlazit na površinu svakijeh po sata po zeru vazduha.

Neću pročadit koji vam je? to što ne postah morski siren me neće pokolebat.


Dva srebrna lačića. Nekad, dok nisam ronio i detektovao sam mislio da srebro vrijedi štagođ.

3 Likeova

Eo prođoše dvije godine od kad ne čadim.

Ja promjenio, posao je dobar, a para laka. Za 4-5 sati, ne rada, no uživanja












Bila bi dobra ironija kad bi se desilo da zbog toga koliko dugo ronim i budem pod vodom, u ne baš pretoploj vodi, da sjebem pluća podvodnim detektovanjem, a ne čađenjem.

Kontah da umnožim pare (pored nalazaka) sa youtube kanalom o podvodnom detektovanju, čak sam onomad uzeo i novi laptop da mogu editovat, neki dobar mikrofon 4tb disk, gopro, sd kartice, 3 rezerve baterije… ali nije mi to to onda, ne uživat u potpunosti. ako moram izać iz mora, mjenjat bateriju na gopro, gledat kako će to izgledat na videu… Tako da sam tu ideju batalio no se gotivim za moju dušu. A danas se baš izgotivih.

3 Likeova

Ima u tom nakitu zarade vise nego da si editovo :joy: top…

1 Like















Ništa samo se falim

3 Likeova


A čto ovo meni ne bi bio primarni posao?

2 Likeova

Mogu ti reci da ti je dnevnica bas dobra.

Ima i tu sigurno dobrih i losih lokacija. Kontam da vise ogrlica ima da se izroni kod hotela sa 5 zvjezdica na Sv. Stefanu nego u Igalu. Ili to more sve ispremjesta?

Ovo je sve iz Igala za tri dana :slight_smile: Zavisi najviše od terena kakav je, jel dugo ide plićak i jel pijesak, mulj, šljunak ili krši. Prve dvije opcije odgovaraju, treća onako, četvrta nikako. Igalo odgovara jer je plićak baš dugačak i dno je onaj sitni pjesak/mulj. Vjerujem da još niko nije tu detektovo, što je isto krucijalna stvar. Na Plave Horizonte kad sam detektovao viđeh Ukrajinca sa ful opremom, 2-3k eura opreme ima i detektuje. Umjesto da ratuje ko čoek meni našo skidat zlato.

Šalim se fala Bogu, pametan čoek, greota onih tamo. No bez teških tema. Dakle, Sveti Stefan ne vjerujem da ima velikih plaža (davno sam bio, ko klinac) sa dosta plićaka. Imaju one plaže sa šljunkom oko onog puta što povezuje ostrvo, tu je šljunak. Evo kako znam

A ako je strmina i brzo dubina tu se ne može detektovat bez boca ili kompresora. Ja ronim na dah i do 3m max mada i to mi je previše, jer se brže umaram jer je teže izranjat sa 10kg tegova, vatat vazduh, kopat, izjednačavat pritisak… Zanimljivo je da su i većina nalaza do metar, metar i po dubine. I kad gledam plažu i more većina ljudi i ne ide nikako u duboku vodu. A ne znaju da prst bude pola broja manji u vodi i da stoga lako prsten spadne, a ljeti se još i smrša.

Još jedna bitna stvar je dal je plaža prirodna ili su nasipali. Čim nasipaju plažu tu nema dobrog detektovanja, jer se pravi veći nagib i nagla dubina. Da bi se dobilo više mjesta za ležaljke. Pored hotela u Boki Kotorskoj uglavnom su nasipane plaže.

I bitno je da ima mase ljudi, čim je velika masa veća je šansa da ima više nalaza.

Ako mi se bude dalo poći ću do Budve, Bara i Ulcinja. To je bio neki plan, ali Igalo lijepo rodilo tako da sam se izgotivio. Budva mi je bliža, možda bar Budvu pokrijem ove godine.

Jesi li prosetao do Herceg Novog i provjerio situaciju?
Steta za Tivat i Ukrajinca tog (ako su tamo plavi horizonti, al evo ko da jes), trebalo bi da su tamo najveci burzuji, odes jos jednom nekad pa proispitas to, there’s a plenty of fish in the sea, ne moze sve pokriti :joy:

Ja bih na Budvu odma, morala bi biti pun pogodak. Samo ne znam kakve su plaze nisam nikad bio, zbog tog sto kazes je li u pitanju prirodna plaza ili nije. Mozes li preko google street viewa istraziti, ili neke slicne aplikacije, nisam strucan na tom polju, ali vjerovatno se moze naci nesto vise informacija.
Grad ljeti zivi 100 na sat, vjerujem da se u raznim stanjima ulijece u more xD, moze biti svega.