Zeljeznice.net - željeznički forum

Pozdrav forumašima. :slight_smile:

Predstavljam svoj projekt, pa me zanima kako vam se sviđa konceptualno i kako vam se čini ovako jedan duboko specijaliziran forum u Hrvatskoj, u 2019. godini.

Forum je osnovan prije gotovo 15 godina, davne 2005. godine i otada je postao vjerojatno najbogatije vrelo informacija što se tiče željeznica na ovim prostorima uopće. Citiran u velikom broju znanstvenih i stručnih radova, časopisa, novina, knjiga i internet stranica, postao je svojevrsni brend.

Sa svojih preko 611 000 poruka koliko trenutno broji, te preko 4400 članova, forum spada u izuzetno aktivne forume i uspio je odoljeti zubu vremena.

zeljeznice.net su vjerojatno najmoderniji forum ne samo željezničke tematike, nego i šire, a uskoro planiram uvesti i neke nove funkcionalnosti.

Eto, toliko. :slight_smile:

1 Like

Sjecam se jos od prije ovog foruma, i jos jednog u tvom vlasnistvu :slight_smile:

Lijepo izgleda, a jos je ljepse i vidit da je dosta aktivan s obzirom na relativno usku specijalizaciju.

Offtopic, sta bi s W123 500E AMG Tribute ? :sunglasses:

@antonov, svaka cast, zanimljiv forum :slight_smile:
Zanima me kako si uspio pokrenuti forum, tj natjerati ljude da pokrecu teme, pocnu pisati…?

mercedesklub.net? :slight_smile: Prodao ga prije dvije godine. Nisam mu se mogao posvetiti, pa nije imalo ni smisla ga držati više, a i taj forum sam otvorio više iz razloga što ljudi tada nisu znali sami pokrenut forum.

zeljeznice.net s druge strane sam otvorio s ljubavlju, jer mi je željeznica oduvijek bila strast. :slight_smile:

Prodao ga nažalost, jer mi je stajao kod kolege, da ga još uvijek imam, ne bih ga prodao, jer imam gdje s njim.

forum je čista desetka, po svim parametrima, moja subjektivna ocjena

1 Like

Zapravo nisam ništa pokretao. Ljudi sami pišu. Ajmo reći da sam našao zanimljivu nišu, gdje ima veliki broj entuzijasta koji jako vole svoj hobi.

Sad sam dodao i neograničeni upload fotki, tako da sam se napokon uspio postaviti prema Facebooku, jer je najveća mana foruma bila to što je ovisio o vanjskim servisima za pohranu fotografija, od kojih su mnogi propali.

Na svu sreću, imam pasionirane članove, koji su sačuvali veliki broj fotografija, tako da sad radim na revitalizaciji starih tema. Dugotrajan posao, ali vrijedan, jer je forum stvarno enciklopedija.

Nema offtopica ni chata, sve što vidite su teme koje se tiču željeznice.

Usudim se reći, bez imalo skromnosti :D, da smo trenutno vjerojatno najmoderniji hrvatski forum i svatko koga iole zanima ova tematika, sve može naći ovdje.

Omogućen je login preko Facebooka, Twittera, LinkedIna, uskoro će i Google i VK, tako da svi oni koji nisu još na forumu nego u raznim Facebook grupama (koje konceptualno nisu ni do gležnja forumu kao konceptu), mogu se bez problema uz doslovno dva klika registrirati, a mislim da je stvarno suvišno govoriti koje prednosti nudi forum, nasprem Facebooka i njegovih algoritama koji nisu orijentirani na sadržaj nego na profit Facebooka.

1 Like

@korisnik9758789 hvala na komentaru. Imaš nekih zamjerki, kritika, prijedloga, savjeta?

nemam ništa, da sutra otvaram forum tako bih i ja sve podesio … koliko vidim aktivan je a to me veseli

Hvala ti. I mene veseli, pogotovo u svijetu današnjih društvenih mreža. Ja sam prekaljeni forumaš i mrzim društvene mreže jer smatram da su uništile ne samo internet kao mrežu, nego društvo u cjelini. No, to je neka druga tema.

Najviše mogu biti zahvalan svojim vjernim članovima, koji svakodnevno doprinose forumu. I to je ono što cijenim kod foruma, forumi su baš u pravom smislu zajednice, “community” što bi Amerikanci rekli. Taj sentiment ne postoji na korporativnim čudovištima kao što je Facebook.

1 Like

Sto se tice kako mi se cini nema tu sta da se komentarise osim da IPB vrhunski. E sad sto se tvog konkretno foruma tice svaka cast aktivan forum godine cine svoje. Promijeni ovaj tiitle Forums - adresa. naparavi neki logo takodje da to lici na nesto, prevedi na nas jezik.

Da, moje je isto mišljenje da je IPB najbolje softversko rješenje za forume. Ne mogu promijeniti title, ručno moram čačkati po .css-u, nisam stigao još to. I mene to bode u oko. To su napravili namjerno tako, jer računaju da ljudi uzimaju Suite, pa da naprave distinkciju između pojedinih modula.

Hm, pa logo postoji, jel ga ne vidiš? Osim ako ne misliš na logotip umjesto teksta, ići će i on, moram napraviti novi u vektorima.

Prevodim, ali sporo ide, ima nekih 500 stranica parametara. :slight_smile:

Nema ga i mnogo mi dugo nesto ocitava stranicu ne kad refresujem vec kad otvaram u novi tab. Verovatno neki js kod prvog ucitavanja. I stavi da ti Croatia bude default. Jesi tamo kupio preko njihovog glavnog sajta kolko te ispalo. Na koju si bio prethodno te si odradio migraciju pretpostavljam.

Hm, ako si na mobitelu, probaj ga sačuvati na zaslon, vidjet ćeš logotip. I trebao bi ga vidjeti kao favicon. Logotipa nema gdje je tekst zeljeznice.net, moram ga napraviti.

Jezik je English, kao default, dok ne prevedem, ali hrvatska zona, ako to misliš?

Forum sam kupio na njihovoj stranici, ni ne možeš drukčije, licenca se obnavlja svakih pola godine 25 dolara, znači 50 dolara godišnje.

Ne moraš obnoviti, ali gubiš support onda.

Imaš cijene na njihovoj stranici, evo:

https://invisioncommunity.com/buy/self-hosted/

Migraciju nisam nigdje radio, osim samog importa baze u IPB, ali sam “self-hosted”, ako na to ciljaš.

Mene samo fascinira ovo da je već 15 godina Forum tu - svaka čast! :clap: :clap: :clap:

Hvala. :slight_smile: Forum osim o dobrim članovima ovisi i o dobrom vlasniku (hvalite me usta moja, hehe). Mislim da samo prekaljeni forumaš može biti dobar vlasnik foruma. Primjer toga je forum.hr. Koliko god se neslagao s pojedinim stavovima vlasnika oko moderacije i sl., da je netko drugi na njegovom mjestu, danas forum možda ne bi ni postojao.

Drugi problem kod dosta foruma, odnosno jedan od razloga propadanja (nažalost) je što nisu išli u korak s vremenom. Meni to ne smeta, ali publici nažalost smeta. Ako mi je sadržaj dobar, forum može biti i na phpBB2, ja zaista ne patim od tih stvari.

Zato sam ja još 2011. tražio najbolje rješenje za moj forum, kako bih mogao biti u toku s trendovima. Mnogim forumašima u početku nije najbolje sjeo, svi su plakali upravo za phpBB2, ali ja sam znao da je to jedino rješenje, jer je IPB već tada imao sučelje prilagođeno mobilnim uređajima. Zamislite da sam ostao na phpBB2. Pitanje gdje bi danas bio.

Dodao bih još da osim ljubavi prema niši kojom se forum bavi, morate imati i neko znanje oko tehničkih aspekata koji taj forum drže na životu. Tako sam ja na kraju postao root odnosno sys admin. Ajmo reći, evoluirao sam. Mnogima se to ne da ili ne znaju, pa često forumi ostanu u nekom limbu.

No, na kraju dana, opet je zajednica ta, koja tomu svemu doprinosi.

1 Like

Forumi se vjerojatno gase radi sugavog facebooka i grupe. Nadam se da mu se blizi kraj. Tvoja je nisa specificna i vjerojatno nema takvih grupa kao i gruba webmajstora pa su forumi opstali…tak barem mislim. Veseli me kad tak nes vidim :slight_smile:

Da, on je jedan od razloga. I ja isto osobno mrzim Facebook i iskreno želim mu kraj, radi opće dobrobiti za društvo u cjelini, ne radi mog foruma, da me netko ne bi krivo shvatio.

Je, specifična je niša i tu imam jako puno sreće, ali vjerovao ili ne, ima masa Facebook grupa željezničke tematike i to hrvatskih, najčešće s više članova nego moj forum.

Najžalosnije je što je nemoguće privući ljude iz tih grupa da dođu na forum, pokušavam i pokušat ću, ali mislim da je to jedan totalno drukčiji “mindset”. Možda i griješim i možda ima ljudi koji su spremni za forumski oblik komunikacije, no iskreno sam skeptičan.

Meni samo u toj cijeloj priči nije jasno, kako nekome može Facebook biti bolji od ovako suvremenog foruma. Pa to je kao da padneš s konja na magarca. Facebook je inferiornija tehnologija koju su mase prihvatile. To je ono, kad te uvjere da je bolja plastična slavina od mesingane. Karikiram, ali kužiš poantu.

I mene veseli kad vidim bilo koji forum, pogotovo na hrvatskom internetu. Bilo bi dobro sastaviti jednom popis na nekoj drugoj temi.

Jedan od specijaliziranih i to dosta velikih foruma koje pratim je crometeo.net

3 Likeova

Iskreno, tvoj stav prema Facebooku me potakao da napišem post o nekim svojim opažanjima na tu temu.
Na kraju je ispalo malo više od post, čitava tema…

Imate pravo ovo vezano za forum, ja bas dugo istrazujem i volim nove neke stvari koje izlaze i na kojima se radi posebno open source resenja, ali istog sam misljenja sto se tice IPB i vBulletin v4 koliko god ga ja ne volio jbg ljudi su navikli na njih i vole da ih koriste i vecinom su takvi forumi danas opstali.

Ja sam vise za forume tipa kao sto je ovaj koji je na Discourse ili Flarum, ali na zalost nije to pregledno toliko kao forumi tog tipa kojeg ti koristis. Takodje bih dodao i onaj XenForo koji se sve vise i vise koristi. Ja sto ne volim kod njih jeste njihova administracija barem ono sto sam vidio na XenForo. Isto i phpBB gdje ti kod izmjena kod teme moras u administraciji opet da azuriras temu itd. tako nesto je davno bilo kad sam radio oko njega koliko me secanje sluzi. I sto najvise nisam volio je slug, gdje moras da instaliras seo dodatak da bi imao fine url.

Sto se tice IPB deru brate 200 dolara za forums samo plus podrska :slight_smile: nije malo ali koliko para toliko muzike. Cudi me da ovdje niko nije usao u tu pricu da razvije svoje resenje i prodaje.

Meni je IPB odličan. Svojevremeno sam se dvoumio između njega i vBulletina (jer sam jako volio 3.x), ali sam ipak shvatio da je IPB daleko bolji.

Discourse mi se ne sviđa upravo zato što nije pregledan. XenForo mi je možda najbolja open source alternativa, jer phpBB mi jednostavno nije sjeo s nadogradnjama, imam dojam da su stali u vremenu.

Nije tako skup IPB, stavio sam gore cijene. Po meni stvarno mala cijena za tako vrhunski proizvod.

Ući u takvo rješenje iziskuje ogromne resurse, znanja, ljudstvo i iskustvo, a sumnjam da bi se toga našlo kod nas.

Pogotovo u doba društvenih mreža.

No, moje iskreno mišljenje je da bi forumi mogli doživjeti renesansu, upravo zbog korporativnog, isključivo profitu orijentiranog narativa kojeg forsiraju društvene mreže.